Tersan Tersanesi

Başlatan Atılgan, May 26, 2017, 09:04 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Atılgan

Tersan Tersanesi'nde Norveç'li Fjord1 firması için inşa edilen akü enerjili Gloppefjord isimli feribot bugün düzenlenen törenle denize indirildi.

Norveç'li Multi-Maritime firması tarafından iki adet kardeş gemi olarak tasarlanan feribotlardan ilki Tersan Tersanesi'nde düzenlenen törenle bugün denize indirilirken, diğer feribotun yapımı ise devam ediyor. Yapımı Tersan Tersanesi'nde tamamlanan ve işletme hakları Norveç'in en büyük lojistik firmalarından biri olan Fjord1'de bulunan feribotlar, Norveç'in Ande - Lote iskeleleri arasındaki hatta çalışacak.

Gemilerin en büyük özelliği yüzde 100 akü enerjisi ile çalışacak olması. Aküsünde depolanan enerji ile seyir ettikten sonra hem Anda hem de Lote iskelelerindeki şarj istasyonlarında tekrar enerji depolayacak ve bu enerji güvenli bir şekilde karşı kıyıya geçmesine yetecek ve gemideki diğer elektrik yüklerini de karşılayacak.

Norveç'in egzoz gazları salınımını azaltmak amacı ile başlattığı bu tip yeni feribot ihaleleri önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek. Geminin iniş kurdelesini Fjord1'in Türkiye denetim ekibi müdürü Frode Bekkenes kesti.

http://www.denizhaber.com.tr/norvecli-fjord1-firmasi-icin-tersan-tersanesinde-insa-edilen-feribot-denize-indi-haber-74399.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

"Gloppefjord 2" Denize İndirildi

Norveç'in en büyük lojistik firmalarından biri olan Fjord1 için Yalova'da inşa edilen feribotlardan ikincisi denize indirildi. Altınova ilçesindeki tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren Tersan Tersanesi'nde inşa edilen akü enerjili "Gloppefjord 2" isimli feribotun denize indirilmesi dolayısıyla tören düzenlendi.

Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, burada yaptığı konuşmada, firma olarak Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine 156. sıradan girdiklerini, ihracatta ise 42. sırada bulunduklarını söyledi. Gazioğlu, "Hedefimiz bu sıralamada daha yukarılara çıkarak dünya şirketi olmaya devam etmektir." dedi.

Bu tipte ikinci feribotu denizle buluşturduklarını dile getiren Gazioğlu, şunları kaydetti:

"Yapımı Tersan Tersanesi'nde tamamlanan ve işletme hakları Norveç'in en büyük lojistik firmalarından biri olan Fjord1'de bulunan feribotların en büyük özelliği yüzde 100 akü enerjisiyle çalışacak olması. Aküsünde depolanan enerjiyle seyrettikten sonra hem Anda hem de Lote iskelelerindeki şarj istasyonlarında tekrar enerji depolayacak ve bu enerji güvenli bir şekilde karşı kıyıya geçmesine yetecek. Aküdeki enerji, gemideki diğer elektrik yüklerini de karşılayacak. Norveç'in egzoz gazları salınımını azaltmak amacıyla başlattığı feribot ihaleleri önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek."

Törene, Altınova Kaymakamı Zafer Engin, Belediye Başkanı Metin Oral, Tavşanlı Belediye Başkanı Kadri Çiçek, AK Parti il yöneticileri, Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu ve Yönetim Kurulu üyesi Engin Oktay ile çok sayıda davetli katıldı.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46268/gloppefjord-2-denize-indirildi.html Mesajı Paylaş

Atılgan

Akülü feribot denizle buluştu

Tersan Tersanesi tarafından Norveç'li Fjord1 firması için inşa edilen akü enerjili Mokstrafjord isimli feribot törenle denize indirildi.

Denize indirme törenine Altınova Kaymakamı Zafer Engin, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Tavşanlı Belediye Başkanı Kadri Çiçek ve davetliler katıldı. Norveç'in en büyük lojistik firmalarından biri olan Fjord1 için inşa edilen feribotların üçüüncüsü olan Mokstrafjord isimli akü enerjili feribot denizle buluştu. Geçtiğimiz aylarda denize indirilen Gloppefjord ve Eidsfjord gemileriyle benzer özellikli feribot, ebadı, yolcu, araç ve batarya kapasiteleriyle farklılık gösteriyor. Denize indirilen geminin en büyük özelliği yüzde 100 akü enerjisi ile çalışacak olması. Aküsünde depolanan enerji ile Norveç'te iki iskele arasında sefer yapacak. Her iki iskeledeki şarj istasyonlarında tekrar enerji depolayacak ve bu enerji güvenli bir şekilde karşı kıyıya geçmesine yetecek ve gemideki diğer elektrik yüklerini de karşılayacak.

http://www.denizhaber.com/ekonomi/akulu-feribot-denizle-bulustu-h70556.html Mesajı Paylaş

Danişment

Neden üstüne basa basa "akü enerjili" demişler?
Bundan kasıt bildiğimiz elektirikli değil mi?
Ha gemiye uyarlamışlar o ayrı. Mesajı Paylaş

Atılgan

Tersan, M/S NYKSUND isimli balık yemi gemisini teslim etti

Tersan Tersanesi, Norveçli NSK Shipping'e inşa ettiği LNG yakıtlı M/S NYKSUND isimli balık yemi gemisini törenle teslim etti.
Türkiye'nin önde gelen spesik gemi inşa tersanelerinden Yalova merkezli Tersan Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., son teknolojiye sahip LNG yakıtlı balık yemi gemisi M/S NYKSUND'u Norveç'in saygın denizcilik şirketi Nordnorsk Shipping'e (NSK) törenle teslim etti.

Tersan Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, geminin teslim töreninde yaptığı konuşmada; "Müşterimiz NSK Shipping'i tekrar tersanemizde görmekten mutluyuz. M/S HOYDAL'ın kısmen kardeş gemisi olan M/S NYKSUND, daha gelişmiş teknoloji ile çevreci ve innovatif çözümlere sahip. Biomar'ın ve NSK'nın balık yemi taşımacılığı altyapısının modernizasyonunda önemli bir rol oynuyor. Bizi daha büyük atılımlar için cesaretlendiriyor" dedi.

M/S NYK SUND, Norveç bayrak kurumunun talep ettiği DNV GL sınıflandırma kural ve düzenlemelerine uygun olarak inşa edildi. Gemi; DNV GL, +1A1, R0, E0, TMON, GAS FUELED sınıf işaretlerine sahip.

81.5 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğindeki çevre dostu M/S NYKSUND, 2 bin 700 ton balık yemi ve 500 ton güverte kargosu taşıyabiliyor. Geminin yüksek standartlı kamara ve yaşam alanları 7 kişilik mürettebata ev sahipliği yapabiliyor.

Geminin itiş gücü Rolls-Royce tarafından sağlanan 2 bin 160 kW güce sahip LNG yakıtlı bir motor tarafından üretiliyor. Bir boşaltma vinci ve yan asansör içeren M/S NYKSUND'un kargo düzeneği balık yemini hassas ve verimli bir şekilde taşıyor. Yüksek manevra kabiliyetine sahip gemi güçlü pervaneleri ve dinamik pozisyonlama sistemi sayesinde bağlama hatlarına ihtiyaç duymadan balık çiftliklerinde etkin şekilde hizmet verebiliyor.

http://www.denizhaber.com.tr/tersan-ms-nyksund-isimli-balik-yemi-gemisini-teslim-etti-haber-77102.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

F/V Northern Osprey III, Kanadalı Osprey firmasına teslim edildi

Kanadalı Osprey firması için, Tersan Tersanesi'nde inşa edilen karides işleme gemisi F/V Northern Osprey III'ün teslim töreni yapıldı.
Spesifik gemi inşa sanayinde dünyanın sayılı marka tersanelerinden biri olan Yalova'da yerleşik Tersan Tersanesi'nde inşa edilen, karides işleme gemisi F/V Northern Osprey III, düzenlenen törenle Kanadalı Osprey firmasıne teslim edildi. 80 metre boyunda, 17 metre genişliğinde ve 1200 ton taşıma ve depolama kapasitesine sahip F/V Northern Osprey III isimli karides işleme gemisi, geçtiğimiz mart ayında denize indirilmişti.

Tersan Tersanesi'nde düzenlenen gemi teslim törenine, Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu, Tersan Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gazioğlu, Kanadalı Osprey Şirketi yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

F/V Northern Osprey III isimli karides işleme gemisinde yapılan tanıtım turu sonrası Deniz Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Tersan Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gazioğlu,  Osprey Firmasına inşa edilen karides işleme balıkçı gemisinde son teknolojinin kullandığını belirterek, "Yakalanan karidesler, gemi içinde boyutlarına göre ayıklanıyor, pişirilip, paketleniyor ve daha sonra 1200 ton kapasiteli depolama alanında eksi 31 derecede şoklama yapılarak muhafaza ediliyor" diye konuştu.

Özellikle balıkçı gemileri ve spesifik yeni gemi inşada Tersan Tersanesini tercih eden başta Norveç ve Kanadalı müşterilerilerin memnuniyetinin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Mehmet Gazioğlu, ülkemiz gemi inşa sanayine önemli katkı sağladıklarını dile getirdi.

NB1069 kızak numarası ile Skipsteknisk tasarımı baz alınarak inşa edilen 80 metre boyundaki 17 metre genişliğindeki karides işleme balıkçı gemisi F/V Northern Osprey III, 38 kişilik modern yaşam mahali ve 5400 kW'lık makine gücüyle öne çıkıyor.

F/V Northern Osprey III'ün özellikleri

Tam Boy: 80m

En:17m

Gemi tipi: Soğutmalı ambarlı balık/karides işleme tesisli balıkçı gemisi

Makine gücü: 5400 kW

Klas:DNV GL

Bayrak:Kanada

Yaşam Mahali: 38 kişi

http://www.denizhaber.com.tr/fv-northern-osprey-iii-kanadali-osprey-firmasina-teslim-edildi-haber-77718.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Tersan, dünyanın en büyük hibritli feribotlarını Norveç'e teslim etti

Tersan Tersanesi, dünyadaki ilk hibritli feribot gemisini teslim etti. Mevcut gemiyi Norveç'in en büyük lojistik firmalarından biri olan FJORD1 için yaptıklarını anlatan Şakir Erdoğan, "Teslim edilen feribotlar Norveç'te seferlere başladı. Toplamda ise 8 dakikalık seyir yapan feribotların operasyon hızı ise 11 knot. İki geçiş arasında limanın her iki ucundaki iskelelerde ise otomatik olarak şarj ediliyor. Mevcut feribotlar yüzde 100 akü enerjisi ile operasyon teknolojisinde hacimsel olarak kendi segmentinde dünyada ilk" dedi.

Feribotların kısa sürede şarj edilebildiğini kaydeden Erdoğan, "Feribotun şarj edilmemesi halinde ise 3 saat boyunca toplamda 9 seyir yapabilir bu 3 saatlik süreye feribotun liman içindeki manevra hareketleri de dahil, gemi üzerindeki dizel jeneratör ise aküleri şarj etmenin alternatif bir yöntemi" şeklinde konuştu. Feribotların iskeleye yanaşması ile ilgili süreçlerin vakumlu bir sistemle gerçekleştiğini ifade eden Erdoğan, "Feribotlar, şarj esnasında halat alıp verme veya makinenin itiş gücü ile iskelede durmuyor.

Özel bir vakumlu sistem vasıtası ile gemi hem şarj esnasında hem de araçların yükleme boşaltması sırasında yerinde sabit kalıyor böylece enerji tasarrufunda 1 adım daha avantaj sağlıyorsunuz" diye konuştu. Özel maksatlı gemilere ilişkin son 3 ayda 6 gemi teslim ettiklerini anlatan Erdoğan, mevcut gemilerin toplam maliyetlerinin 120 milyon euro civarında olduğunu söyledi.

http://www.denizhaber.com.tr/tersan-dunyanin-en-buyuk-hibritli-feribotlarini-norvece-teslim-etti-haber-80145.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

TERSAN TERSANESİ, TORGHATTEN NORD'A İKİ ADET FERİBOT TESLİM ETTİ

Tersan Tersanesi, Torghatten Nord tarafından sipariş verilen iki adet feribotun inşasını tamamlayarak firmaya teslim etti. 'Huftaroy' ve 'Samnoy' adı verilen feribotların Norveç'in Halhjem ve Sandvikvag hattında çalışacakları öğrenildi.

Tersan Tersanesi, Norveçli feribot operatörü Torghatten Nord tarafından sipariş edilen iki adet feribotu teslim etti.

Yalovo'nın Altınova ilçesindeki tersaneler bölgesinde faaliyet gösteren Tersan Tersanesi'nde inşa edilen feribotların Kuzey Norveç'teki Halhjem ve Sandvikvag hattında çalışacakları öğrenildi.

180 araç ve 550 yolcu kapasitesine sahip feribotlara "Huftaroy" ve "Samnoy" isimleri verildi. 

134 metre uzunluğunda ve 21 metre genişliğindeki feribotların tasarımı Multi Maritime tarafından yapıldı.

https://www.denizhaber.net/mobi/news_detail.php?id=87323 Mesajı Paylaş

Atılgan

Tersan Tersanesi, Ervik Havfiske'ye 2 adet fabrika balıkçı gemisi teslim etti

Tersan Tersanesi, Ervik Havfiske grup bünyesinde faaliyet gösteren FROYANES AS ve VESTKAPP AS'ye 2 adet fabrika balıkçı gemisinin teslim edildiğini duyurdu. Tersan Tersanesi İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Şakir Erdoğan, "Ervik Havfiske, Tersan için çok önemli bir iş ortağıdır" dedi.
Tersan Tersanesi, Ervik Grup şirketlerinden FROYANES AS ve VESTKAPP AS'ye 2 adet fabrika balıkçı gemisi teslimatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Marin Teknik tarafından tasarlanan 2 kardeş gemi, Atlantic'te balıkçılık operasyonları yürütmek üzere Tersan Tersanesi'nden ayrıldılar.

İlk 3 gemi, başarılı bir şekilde balıkçılık operasyonlarını sürdürmeye devam ederken 54 metre uzunluğundaki yeni 2 gemi, Tersan Tersanesi'nin Ervik Havfiske için başarılı bir şekilde üretmiş olduğu 4. ve 5. gemi oldular.

Ayrıca Tersan Tersanesi'nin 100., Ervik grup şirketlerinin ise 6. olan NB1100 fabrika balıkçı gemisinin inşası da Tersan Tersanesi'nde halen devam ediyor. Geminin 2021'in son çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor.

Tersan Tersanesi İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Şakir Erdoğan, Ervik Havfiske'ye başarılı bir şekilde 2 gemi daha teslim etmiş olmaktan çok mutlu ve onurlu olduklarını dile getirdi.

Erdoğan, "Bu seri gemilerin teslimatı Ervik ailesi ile aramızdaki ilişkinin ne kadar uzun soluklu ve başarılı olduğunun bir göstergesidir. 2011 yılında Norveç'e yaptığımız ilk anahtar teslim gemi teslimatımızın sahibi olan Ervik Havfiske, Tersan için çok önemli bir iş ortağıdır. İlk siparişlerinde bize güvenerek balıkçı gemisi pazarında gerçekleştireceğimiz başarıların temelini atan Ervik Havfiske'ye yeni gemiler teslim etmek bizi ayrıca çok mutlu ediyor. Aynı şekilde tersanemizde halen üretimi devam eden Tersan'ın 100., Ervik ailesinin de Tersan tarafından üretilmiş 6. gemisi olacak olan NB1100 fabrika balıkçı gemisinin teslimatı içinde aynı heyecanla çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

https://www.denizhaber.net/tersan-tersanesi-ervik-havfiskeye-2-adet-fabrika-balikci-gemisi-teslim-etti-haber-92057.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Canlı balık taşıma gemisi törenle denize indirildi
       
Tersan Tersanesi tarafından Norveçli Nordlaks firması için yapılan "Bjorg Pauline" isimli LNG hibrit tahrikli canlı balık taşıma gemisi düzenlenen törenle denize indirildi.

Tersan Tersanesi'nde gerçekleştirilen törende "Bjorg Pauline" adlı gemi denize indirildi. Yalova Valisi Muammer Erol'un da katıldığı törende Tersan Tersanesi Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu konuşma yaptı. Gazioğlu, gururlu bir gün yaşadıklarını dile getirerek şöyle konuştu:

"Tersan Tersanesi olarak Norveçli Nordlaks firması için inşa ettiğimiz 2 geminin birincisi olan bu gemi ile gurur duyuyoruz. Bu gemi tersanemiz ve ülkemiz için çok önemli. Çünkü yeni nesil offshore kültür balıkçılığı sektöründe hizmet veren, en son teknolojilerle donatılmış olan öncü gemilerin ilki olacak. Kültür balıkçılığında önemli kilometre taşı ve yüksek standartlara sahip bu canlı balık taşıma gemisi Nordlaks ile aynı zamanda Norveç ile olan güçlü ve geleceğe taşınacağına inandığımız partnerliğimizi de temsil ediyor."
Gazioğlu, gemide 2 adet 2 bin metreküp canlı balık taşıma tankının olduğunu kaydetti.

Nordlaks firması yetkilisi Inge Berg de yeni nesil geminin sektöre katkı sağlayacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından gemi, kurdelenin kesilmesiyle suya indirildi.

https://www.denizhaber.com/genel/canli-balik-tasima-gemisi-torenle-denize-indirildi-h82645.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter