Türk Deniz Kuvvetlerinin Yabancı Ülke Silahlı Kuvvetleri İle Ortak Tatbikatları

Başlatan Observer, Nis 21, 2017, 01:36 ÖS

« önceki - sonraki »

Observer

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN HABERLER

21 Nisan 2017

18 Nisan 2017 tarihinde; TCG GELİBOLU, TCG GÖKÇEADA fırkateynleri, TCG TUFAN hücumbotu, Akdeniz'de görev yapan NATO Daimi Deniz Görev Grubu'nda görevli İspanyol Deniz Kuvvetlerine ait ESPS MENDEZ NUNEZ fırkateyni ve ESPS PATINO denizde ikmal gemisi Doğu Akdeniz'de geçiş tatbikatı icra etmiştir.

Tatbikat kapsamında; Kara Bombardımanı Atışı, Hava Savunma Harbi eğitimleri, Muhabere ve Elektronik Harp eğitimleri, posta çantası alma/verme eğitimi ile diğer manevra talimleri icra edilmiştir. Ayrıca TCG GELİBOLU ile ESPS PATINO denizde akaryakıt ikmali eğitimi icra etmiş, TCG GELİBOLU'da konuşlu bulunan SH-70 Helikopteri iniş/kalkış eğitimleri yapmıştır. İcra edilen eğitimler ile Doğu Akdeniz'de ittifak dayanışması sergilenmiş, NATO üyesi Deniz Kuvvetleri unsurları arasındaki işbirliğinin ve karşılıklı çalışabilirliğin geliştirilmesine katkı sağlanmıştır.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_131 Mesajı Paylaş

Observer

TCG GÖKÇEADA'nın ESPS JUAN CARLOS - I ile İcra Ettiği Denizde Akaryakıt İkmali

NATO Daimi Deniz Görev Grubu - 2 kapsamında 19 Mayıs - 23 Haziran 2017 tarihleri arasında görev yapan TCG GÖKÇEADA Fırkateyni, 05 Haziran 2017 tarihinde İspanya Deniz Kuvvetlerinden ESPS JUAN CARLOS - I (İnşası Devam Eden Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU'nun prototipi) ile denizde akaryakıt ikmali icra etmiştir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_202 Mesajı Paylaş

Donanma

Bilgi Notu

Tarih: 01 Ağustos 2017
No: BN-1183/2017

1. TCG GAZİANTEP (F-490) fırkateyni ve TCG MELTEM (P-334) hücumbotu ile ABD 6'ncı Filosu bağlısı USS HUE CITY (66) kruvazörü ve ABD P-8 Deniz Karakol Uçağının iştiraki ile 31 Temmuz ve 01 Ağustos 2017 tarihlerinde Kıbrıs adasının güneybatısında yer alan eğitim sahasında Hava Savunma Harbi Eğitimi, Denizaltı Savunma Harbi Eğitimi, Link Eğitimi, Helikopter İniş-Kalkış Eğitimi ve Manevra Talimleri icra edilmiştir.

2. Doğu Akdeniz'de icra edilen eğitimlerle iki NATO müttefiki arasındaki işbirliği, birlikte çalışabilirlik ve koordinasyon daha da geliştirilmiştir.

https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=1183&dil=1 Mesajı Paylaş

Observer

TCG YILDIRIM'ın Ege Denizi Faaliyetleri

NATO Daimi Deniz Görev Grubu (SNMG-2)'na iştirak eden TCG YILDIRIM 13 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Karadeniz'de icra edilen ortak tatbikat, eğitim ve liman ziyaretlerini tamamlayarak 02 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Ege Denizi'ndeki faaliyetlerine başlamış, bu kapsamda 02 Ağustos 2017 tarihinde Ege Denizi'nde diğer SNMG-2 unsurlarından Federal Almanya Cumhuriyeti ve İngiltere Dz.K.K.'lığına ait FGS BRANDENBURG ve HMS DUNCAN ile Denizde Geçiş Eğitimleri icra etmiştir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_245 Mesajı Paylaş

nokta

Rusya ile Karadeniz'de Ortak Tatbikat

Rusya Karadeniz Filosu'nda yapılan açıklamada, Karadeniz'de iki Türk savaş gemisiyle birlikte Türk-Rus ortak tatbikatları düzenlendiği belirtildi

Rusya Karadeniz Filosu Bilgi Departmanı Başkanı Aleksey Rulev, yaptığı açıklamada, "Novorossiysk Deniz Üssü'nün iki gemisi 'Vasiliy Bıkov' ve 'Valentin Pikul'un mürettebatları 'Burgazada' ve 'Akçay' gemilerinin mürettebatları ile Türk-Rus ortak tatbikatları düzenledi" dedi.

Mürettebat,  Karadeniz sularında işbirliği üzerinde çalıştı ve ayrıca olası patlama tehlikesi bölgesinden gemileri çıkarma görevini yerine getirdi.

Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı gemiler "Mavi Vatan-2019" tatbikatları çerçevesinde Novorossiysk limanını ziyaret etmişti.

Ada Sınıfı Burgazada Korveti MİLGEM Projesi çerçevesinde inşa edildi ve Denizaltı Savunma Harbi, Elektronik Harp, Suüstü Harbinde görev yapabiliyor. Aydın Sınıfı Mayın Avlama Gemi Akçay gemisi kullandığı sisteme göre ise iki taraflı veya tek taraflı olarak mayın temizliği yapabiliyor.

http://m.c4defence.com/Gundem/rusya-ile-karadeniz-de-ortak-tatbikat/7882/1 Mesajı Paylaş

Donanma

Tıpkı Rusyayı ziyaret eden gemilerimizin Ruslarla yaptığı ortak tatbikat gibi  Ukrayna limanlarını ziyaret eden gemilerimiz de Ukrayna gemileri ile tatbikat yaptılar. Mesajı Paylaş

nokta

Akdeniz'de İşbirliği Rüzgarı

ABD Donanmasına bağlı  Uçak Gemisi görev grubu ile Türk Deniz Kuvvetleri unsurları eğitimler icra etti. Eğitime Türk Donanmasından Gabya sınıfı (eski Oliver H. Perry) TCG Gediz F495 ve TCG Gaziantep f490 fırkateyni katıldı. ABD Donanmasından 6ncı filoya bağlı Nimitz Sınıfı Uçak gemisi USS Harry S. Truman (CVN 75) yer aldı.

Konuya ilişkin olarak Milli Savunma Bakanlığı resmi twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi;

"Türk Deniz Kuvvetleri???????? tarafından, Doğu Akdeniz'de deniz güvenliğinin sağlanması maksadıyla Akdeniz Kalkanı Harekatı'na kesintisiz ve etkinlikle devam edilmekte, ayrıca bölgeye intikal eden NATO ve müttefik savaş gemileri ile her fırsatta karşılıklı eğitimler icra edilmektedir.

Bu kapsamda, Türk Deniz Kuvvetlerinden TCG GAZİANTEP VE TCG GEDİZ fırkateynlerinin???????? katılımıyla, ABD'nin USS HARRY S.TRUMAN Uçak Gemisi Muharebe Grubu ???????? ile 11 Aralık 2019 tarihinde Doğu Akdeniz'de temel deniz harp nevilerine yönelik eğitimler icra edilmiştir.

Eğitimler esnasında Akdeniz Kalkanı Harekatı (AKH) Komodoru ???????? tarafından USS HARRY TRUMAN Uçak Gemisine ???????? ziyarette bulunularak Türk Deniz Kuvvetlerinin Akdeniz Kalkanı Harekatı, icra ettiği faaliyetler ve NATO'ya katkıları hususlarında bilgi verilmiştir."

http://c4defence.com/Gundem/akdeniz-de-isbirligi-ruzgari/9062/1 Mesajı Paylaş

nokta

Akdeniz'de Türk-Yunan Ortak Tatbikatı

Doğu Akdeniz'de ve Ege'de yoğun ihtilaf yaşayan Türkiye ve Yunanistan, Doğu Akdeniz'de bir araya geldi.

Akdeniz'deki doğalgaz parselleri ile Ege'de deniz ve hava sahası nedeniyle yoğun ihtilaf yaşayan Türkiye ve Yunanistan, Doğu Akdeniz'de müşterek tatbikat icra etti. NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (Standing NATO Maritime Group-2 / SNMG-2) bünyesindeki gemilerin katıldığı tatbikat kapsamında denizde durumsal farkındalığın artırılması amacıyla 19 ve 20 Ocak'ta iki defa Geçiş Eğitimleri (PASSEX) yapıldı. 19 Ocak'taki PASSEX Faaliyetleri'ne görev grubunda görevli TCG Oruçreis (F 245), ITS Carabiniere (F 593), FGS Hamburg (F 220) ve Yunan Fırkateyni HS Limnos (F 451) gemileri katıldı. Eğitimlerin ikinci ayağında ise SNMG-2 bağlısı platformlar, TCG Salihreis (F 246) fırkateyni ile 20 Ocak'ta Geçiş Eğitimleri icra etti. SNMG-2 gemilerinin 24-26 Ocak'ta Mersin'de liman ziyareti yapmaları da planlanıyor.

Geçiş eğitimleri, farklı donanmaların harp durumlarında veya insani yardım görevlerinde eşgüdümlü çalışabilirliğinin artırılması ve muhabere kabiliyetinin geliştirilmesi için icra edilmekte. PASSEX kapsamında sayısal haberleşme ve hedef tespit gibi modern kabiliyetlerin yanı sıra fenerle haberleşme, semafor ve flama eğitimleri gibi temel denizcilik yetenekleri üzerine eğitimler de yapılmakta.

https://c4defence.com/Gundem/akdeniz-de-turkyunan-ortak-tatbikati/9225/1 Mesajı Paylaş

Hard-Kill

Breeze 2020 Tatbikatı tamamlandı


10-18 Temmuz tarihleri arasında Bulgaristan'ın Burgaz şehri açıklarında düzenlenen "Exercise Breeze" tatbikatında bu yıl ülke bazında; Belçika, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, İtalya, İspanya, Romanya, ABD, Fransa ve Türkiye; NATO görev grupları kapsamında SNMG-2 (NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2) ve SNMCMG-2 (NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2) bünyesinde faaliyet gösteren toplamda 27 gemi, 9 uçar unsur ve 2.413 denizci görev aldı.

Karadeniz'de çok uluslu kuvvetler arasında fiilî deniz eğitimleri icra ederek iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmeyi amaçlayan tatbikata, Türkiye'den SNMG-2 emrindeki TCG YILDIRIM (F-243) fırkateyni ve SNMCMG-2 görevindeki TCG AMASRA (M-266) mayın avlama gemisi ile gemide konuşlu 1 Hafif Otonom Sualtı Aracı (HOSA) Timi katılım gösterdi.


https://www.savunmasanayist.com/breeze-2020-tatbikati-tamamlandi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter