TEİ TS1400 Turboşaft Motor

Başlatan canıtez, Haz 12, 2018, 07:17 ÖÖ

« önceki - sonraki »

TULGA

F-16 ile kaç yere kaç görev yapısına koşacak HvKK'lığı? Ülkemizin içinde bulunduğu risklere bakacak olursak;

- K.Irak'ta bulunan terör kampları, Kandil, Sincar yapılanmaları ve bunlara yönelik yapılan operasyonlarda kullanılması gereken hava destek unsurları ihtiyacı.

- Suriye'de Fırat'ın Doğusu'ndaki terör yapılanması ve bu yapılanmaya yönelik düşünülen sınırötesi operasyonlarda kullanılması gereken hava destek unsurları ihtiyacı.

- Ülke iç güvenlik operasyonlarında terör hedeflerine yönelik kullanılması gereken hava destek unsurları ihtiyacı.

- Ege Denizi'nde yakın kıyısularımızda yer alan irili ufaklı ada, adacık ve kayalıklarda bulunan hedeflere, deniz üzerinde bulunan küçük tonajlı botlara yönelik kullanılması gereken hava destek unsurları ihtiyacı.

Benzeri ihtiyaçlara yönelik Ana Muharip Uçak filosuna destek amaçlı bir oluşumun parçasıdır Hürkuş-C. Bunun yanına başta Hürjet olmak üzere Atak, Anka S, Aksungur, Vestel Karayel-S, Bayraktar TB-2, Akıncı gibi sabit ve döner kanatlı ilave silahlı hava destek unsurları da eklenmeye çalışılmaktadır.

Bütün bunlar yukarıda örneğini vermeye çalıştığım olası ihtiyaçlara yönelik çalışmalar olup Hava Kuvvetleri Muharip unsurların daha büyük ve zorlu görevlere yönelik harbe hazırlık, bakım onarım işletim masraflarının düşünüldüğü bir yapılanmanın parçalarıdır.

Abd bu tarz TP uçakları genelde Ortadoğu operasyonlarında, Afganistan'da kullanmakta. BAE'ye sattığı TP uçaklar bugün Yemen'de Libya'da operasyonlara katılmakta. Tipkı bizim Irak ve Suriye operasyonlarında yaptığımız/yapacağımız gibi. Mesajı Paylaş

HDS

ABD nerede hangi "bu tip" uçağı kullanıyor Hocam? AT-6'yı bir iki rakibi ile kapıştırdılar ama ne sonucundan ne projeden ses seda yok. Pek olacak gibi de görünmüyor. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Savaş durumunda taktik hedeflerin imhası için gerekmez mi böyle uçaklar? Sonuçta o durumda f-16 hava savaşlarıyla meşgul olacaklar. Mesajı Paylaş

kurtkapan

Hangi hız ve ataklık ile en düşük menzilli MANPADS'a dahi karşı koyacak? Turboprop uçakların konvansiyonel savaştaki yerini ülkece biraz abartıyor olabiliriz. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Savaş başlayınca terörle mücadele de durmayacak aksine daha şiddetli olacak o tarafı da düşünmek lazım. Ayrıca hürkuş'a sdb veya kgk takarsan gayet ikna edici olur bence özellikle egedeki adalar için. Suriyede umtas ve hgk-kgk ile de çok iş görür. Bence yerdeki piyade için anlık ateş desteği büyük veli nimet. Her saniye f-16 gelsin vursun olmuyor. Öldüm dediğin anda 100 metre ötendeki düşmana bir hürkuşun dalması ne demek ? Mesajı Paylaş

TULGA

HDS hocam;

Abd illa ki bu tip uçakları yurtdışı üslerinde kendi bayrağı ile kullanmıyor zaten. İşbirliği içerisinde olduğu ülkelere bu tip uçakları hem satıyor hem de o bölgelerdeki çıkarları için kullandırıyor.

TP uçakların gelişimi, nedenleri, nasılları, rekabeti, kullanıcı ülkeleri ve nerelerde kullanıldığına dair doyurucu içeriği olan bu linki paylaşmak isterim.

Emekli Hava Tümgeneral İrfan Sarp'ın kokpit.aero'daki yazısı;

http://www.kokpit.aero/pervaneli-ucaklar-savas-meydaninda Mesajı Paylaş

ozbey

#21
Haz 23, 2019, 01:12 ÖS Last Edit: Haz 23, 2019, 01:15 ÖS by ozbey
@Fearlessleon  hocam, oldurmak  istersen  olur tabiki;  ama  oldurmak  başka ,  olması gereken başka.

ille  olduracaksak  pd170  veya  pd222  motoru  ile de  uçak  yapıp   kanatlara  ikişer  umtas  ikişer  cirit  takar  aşırı  asimetrik  hedeflere  yollarız  ona  bakarsak.
çok  daha  hızlı ve  ucuz  bir şekilde   bu   oldurulur.
isteyen  Super Mushshak 'a da  silah takıyor neticede.

bu  silahlı tp  uçak  terörle  mücadelede  elinde  helolar ve  savaş  uçaklarından  başka  hava  unsuru  bulunmayan  Türkiye'nin     projesi idi.

artık  o Türkiye  yokki.  tb2,  karayel,  anka,  atak  elde,  aksungur  testte.  Akıncı  yolda.
bunlarla  yapamadığımız  hangi  işi  tp  uçakla  yapacağız?

tabi  o dönem  omuzdan atılan füzeler de  bu kadar gelişmiş değildi.
 bir düşünürsek  x  hedefine  yapılacak  bir  harekatta  bir  komutanın  sağında  hürkuş  solunda da  Aksungur  olsun.
bölgede  füze  olduğu  bilgisi  almışız.     hangi  uçak  seçilir  bu durumda.

ha  yollamak  istersen  yine  tp  uçağa  plotu  oturtup  yollarsın;  oldurursun;  ama  olması gereken  bu mudur?

bizim  Hürkuş-c  için   püf  noktası  tam  yükle   görev  yapabileceği  en yüksek  irtifa  olur  diye düşünüyorum.
o  bilgiye de  hiçbir yerde rastlamadım  ben.

tf  motorlu  uçaklar   hem  daha  hızlı,  hem de  tam  yükle    güvenli denilebilecek  yüksekliklerde  uçuyorlar.
olay  yerine  daha  önce  varıp   güvenli  irtifalarda  görevi tamamlayıp  dönüyorlar  çok kabaca.

Mesajı Paylaş

nokta

Gökbey'in Motoru Paris'te

(TEI), geliştirme çalışmaları devam eden ve Gökbey ile T129 Atak helikopterlerinde kullanılması planlanan TS-1400 turboşaft motorunu Paris Air Show 2019'da sergiledi.

Kapalı bölgede yer alan TEI standında sergilenen motorun modeli, daha önce sergilenen versiyonlarından büyük bir farkla ayrılıyordu. Firma, Paris'te sergilenen modelde gerçek bileşenlerin yoğunlukta olduğunu belirtirken, test sürecinin planlanan şekilde başarıyla ilerlediği bilgisini verdi.

http://c4defence.com/Gundem/gokbey-in-motoru-paris-te/8273/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter