Türk Tipi Hucumbot Projesi

Başlatan 7Skies, Eki 06, 2015, 07:25 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

Liman koruma. Mesajı Paylaş

BETONBEY

İsmi liman korumada çıkması planlanan ürün liman olayını aşacak gibi :) Mesajı Paylaş

turkdefence

Peki hangi botun sipariş edildiği veya edileceği kesin mi? Yani Liman Koruma deyince MRTP-34 ve az da olsa MRTP-24 akla geliyor. Mesajı Paylaş

ocay

Kesin. Anlaşma imzalandı. Konu burda tartışıldı:

https://sadfor.savtera.org/index.php?topic=164.0

Muhtemelen MRTP-20U (Yunus gibi) ya da MRTP-24 olacak.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bot bu değil...

Ani Müdahale Botu salt fiber bordalı değil, yan tarafları lastik bot şeklinde yapılacaktı. Bu model olarak uygun değil...

Boy olarak düşünürseniz de liman içinde nasıl manevra yapacak bu tekne yahu, en fazla 12-13 metre boyunda falan olması lazımdı.

Botun takribi böyle birşey olması lazım...

Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Benim tasarımlar arasında en sevdiğim bu oldu. Tabi radar mastının altında ne yattığını öğrensem dahada seveceğim ama. Eğer ki +46 knot olarak verilen hızı gerçekten 60 knotlara yakın birşeyse bu alet egede terör estirir. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

battlestarın bahsettiği tais tasarımı, palikaryaların gemilerini atmaca manyağı yapar. Küçük boyutu ve tasarımıyla görünebilirliği baya düşük olmalı.

Düşman gemisinin 170 km kadar yanına yaklaşıp (muhtemelen daha tespit edilmemiş olacak) 2 atmaca sallayıp oradan 50+knot hızla uzaklaşacak. Büyük kuvvet çarpanı. Mesajı Paylaş

TULGA

Bu tip bir hücumbot ile Milgem arasına 1200-1300t sınıfında bir OPV planlanırsa bu üçlü Ege'de ve D.Akdeniz'de ciddi iş yapar. Majör deniz platformlarimiz da sayı ve kabiliyetlerini ana görevlerini icra etmede kullanabilecektir. Mesajı Paylaş

Destiny

Katılıyorum, kıyılarımızdan bir miktar açıkda görev yapabilecek, denizde kalma süresi bir miktar daha kısıtlı, ancak bol miktarda silahlı bir muharip platformda şart. Kabaca İsraillilerin SAAR platformu gibi... Mesajı Paylaş

sadalone

Projede isterler revize edilmiş artık o uçuk sürat isterleri yok sanırım.

Muhtemelen STM ile yakında sözleşme imzalanacak 24 ay tasarım ve 30 ay ilk prototipin inşaası sürecek.

Acaba hız daha düşük olursa daha fazla silah görebilirmiyiz..RAM blockII'nin yanına belki Gökdeniz...Sonar ve torpido.

Yada VLS ile havasavunma (HisarRF,G40, ESSM2)...Ayrıca VLS'lerin bir kaç hücresindede 4'lü kanisterden atılabilecek farklı başlık tiplerinde Kuzgun olacak hayali bile bir başka güzel. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ben bu konuda daha farklı düşünüyorum. Tıka basa dolu ve 3 amaçlı (yüzey-hava- su altı) tek bir platform yerine farklı görevlerde 3 farklı platform. Çünkü tek platform devre dışı kalırsa bölgedeki 3 kabiliyet de ortadan kalkar.

Başka bir deyişle, üzerinde aynı anda hem uçaksavar (SAM), hem gemisavar (SS) ve hem de denizaltısavar (ASuW) silahlar bulunacak tek bir platform kaybedilirse tüm bölge savunmasız kalır...

Oysa, uçaksavar, gemisavar ve denizaltısavar görevlere haiz 3 farklı platform daha uygun olur. Platformlardan biri kaybedilse bile diğer yetenekler mevcudiyetini korur.

Örnek vermek gerekirse 3 adet Kılıç sınıfı hücumbot gövdesini alalım. İlki mevcut konfigürasyonla gemisavar (Atmaca), diğeri uçaksavar (Hisar) ve sonuncusu ise denizaltısavar (Asroc benzeri bir yetenek veya torpido) görevlerinde teçhiz edilsin. Arkalarındaki top yerine de milli RAM yerleştirilirse 3 gemiden oluşan bir filotella her görevi üstlenebilir ve ayrıca durumsal farkındalıkları da artar... Mesajı Paylaş

murattekin

24 ay tasarım süresi çok değil mi? Bütün isteklilerin iyi kötü bir tasarımları vardı. Sadece maket yapmamışlardır herhalde. Mesajı Paylaş
...

putty

Nis 08, 2020, 08:23 ÖS Last Edit: Nis 08, 2020, 08:36 ÖS by putty
Karaya yönelik silahları hücumbotta göreceğiz mutlaka. Tabi UMTAS yetmez 30 km altı bu gemiye yakışmaz. Gönlümden geçen Atmaca + 150 km lik bir taktik IIR seyir füzesi + 30 km UMTAS IIR NLOS bir silah. Adalar meselemiz bizim bunu yapmamızı gerektiriyor her zırhlı araca amfibi yapıp hücumbotlarına sadece Harpoon ile yetinen ülke olmak doğru değil

Kılıç sınıfı gemileri tasarım olarak çok beğeniyorum esnek kullanmaya çok uygunlar çok görünmez futuristik çizgilerde gemi olmasa daha iyi bence

Yani şu ikisini istiyorum

Spice Nlos

Delilah (yerine atmaca türevi bir silahta olabilir ama fazla gelir atmaca bu ihtiyaca)
Mesajı Paylaş

Fearlessleon

122mmlik topçu roketi olsun, 30-40km mesafede kara hedeflerini ateş altına alabilsin şükrederim yahu.

Bu istekler biraz hayal gibi sanki Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter