Stratolaunch Carrier

Başlatan Defence, Nis 17, 2017, 08:03 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Defence

6 motorlu dünyanın en büyük yolcu uçağı Stratolaunch, 2018'de gökyüzüyle buluşacak

Microsoft'un kurucularından milyarder Paul Allen'e ait Stratolaunch System'in geliştirdiği dünyanın en büyük kompozit uçağı Stratolaunch Carrier, ilk uçuşunu yapmaya hazırlanıyor. 590 ton kalkış ağırlığı, 117 metre kanat açıklığına sahip olan ve üretimi Kaliforniya'daki Mojave tesislerinde devam eden uçak 2018 yılında gökyüzüyle buluşacak. Dev uçak 2020 yılında hizmete girecek.

Vulcan Aerospace iştiraki olan Stratolaunch System, uçağın üretimi için Mojave Hava ve Uzay Pisti'nde dev bir hangar kurmuştu. Howard Hughes'ın 1947 yılında tasarladığı Hercules uçağıdan bile daha büyük olan Stratolaunch, dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov An-225 uçağını da geçecek.

Yolcu taşımacılığı için planlansa da Stratolaunch kargo taşımacılığı için de kullanılabilecek. Uçak 226 ton yükle 2.092 km menzile uçabilecek. İki Boeing 747 uçağının gövdesine eş değer bir gövdeye sahip olacan uçağın toplam 28 lastiği bulunacak.

Stratolaunch Teknik Özellikleri

Kanat genişliği:117 metre

Motor: 6 adet B747 motoru

Gövde uzunluğu: 72 metre

Ağırlığı: 544,311 kg

Maksimum hızı: 850 km/h

http://www.kokpit.aero/dunyanin-en-buyuk-yolcu-ucagi-ilk-ucus
Mesajı Paylaş

Merkator

Dünyanın en büyük uçağı göreve 2019'da başlayacak


Bill Gates ile birlikte Microsoft'un kurucularından olan Paul Allen'ın havacılık merakı sayesinde dünyanın en geniş ve büyük uçağı gökyüzüyle 2019'da tanışacak. Stratolaunch ismindeki uçak 2019'da havalanacak ve kanat genişliği tam 117 metre.

Bu uçağın amacı, uzaya seyahate farklı bir boyut getirmek. Stratolaunch, aynı anda uzaya fırlatılmak üzere 3 roket sistemini yüksek irtifaya çıkartacak. Burada ateşlenecek roketler çok daha düşük maliyet ile uzaya uydu taşıyabilecek.

Uçağın ikinci görevi ise uzaya yapılacak turlarda taşıyacağı mekik. Özel tasarlanan mekik ile isteyenler uzay yolculuğu keyfini astronot olmayan yaşayabilecek.

Profesyonel futbol sahasından daha uzun olan uçağın gövdesi 72 metre genişliğinde, 15 metre kuyruk uzunluğu var ve tam 8 bin 200 bin metrekarelik özel tasarlanan hangarda üretiliyor.

Uzaya fırlatılacak roketler yaklaşık 11 bin metre irtifaya taşınıyor ve sonra bırakılıyor. Roketler kendi motorlarıyla tırmanışına devam ediyor. Stratolaunch bu şekilde yılda 6-10 görev uçuşu yapacak. 2019 yılında ilk kez görev amaçlı havalanacak olan uçak, Orbital ATK tarafından üretilen bir adet Pegasus XL roketini taşıyacak fakat toplam 3 roket kapasitesi bulunuyor.

Stratolaunch dev olunca tekerlek sistemi de bir o kadar büyük. 650 ton yükü taşımak için tam 28 tekerden destek alıyor. Her iki burun kısmında ikişer tane, gövdede de 12'şer tane tekerlek var.

http://www.kokpit.aero/stratolaunch-2019-uzaya-cikacak Mesajı Paylaş

Merkator

ABD Başkan yardımcısı dev uçağı ziyaret etti

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence dev uçak Stratolaunch'u ziyaret etmek için 10 Ekim'de Mojave'ye gitti.

Stratolaunch hangarını gezen ve uçak hakkında bilgi alan ABD Başkan Yardımcısına, ilk uçuşunu yapmaya hazırlanan uçağın ticari uygulamalardan kritik ulusal güvenlik ihtiyaçlarına kadar çok çeşitli uygulamalara cevap verecek esnek bir platform olduğu bilgisi verildi.

KÜÇÜK UYDU VE FÜZE TAŞIYACAK

NASA ve ABD Savunma Bakanlığının uzaya gönderilecek küçük uydu ve füzeler konusunda bu platformdan nasıl faydalanabileceğinin tartışıldığı bu ziyaret, başkan yardımcısının uzayda hızlı ve sürekli ticari büyümeye olan acil ihtiyaçtan bahsettiği Ulusal Uzay Konseyi Toplantısından birkaç gün sonra gerçekleşti.

http://www.kokpit.aero/misafir-agirladi Mesajı Paylaş

canıtez

Dünyanın en büyük uçağından önemli ilerleme

Üzerinde uzun zamandır çalışılan Stratolaunch, şu an dünyanın en büyük uçağı olarak geçiyor. Tam altı tane Boeing 747 jet motorunu bir araya getiren uçak, 117 metre kanat genişliğine sahip.

Temel olarak iki uçağı bir araya getiren devasa hava aracı, açıklandığı kadarıyla 250 ton yük taşıyabiliyor. Kendi ağırlığı ise 226 ton olan uçak, temel olarak alçak dünya yörüngesine kargo / roket taşımak amacıyla geliştiriliyor.

Yükleri tam ortasında yer alan bölümde taşıyan uçak, uzay görevlerini daha ucuz, güvenli ve  standart hale getirmeyi hedefliyor. Yapılan son denemeye göreyse dev Stratolaunch ilk uçuşuna oldukça yakında bulunuyor.

Kaliforniya'da yapılan son taksi testinde saatte 74 km/s hıza ulaşan uçak, bu denemeden sorunsuz ayrılmış durumda. İlk taksi denemesinde 45 km/s hıza ulaşan uçak, ilk uçuşuna 2019 sonunda ya da 2020 başında çıkacak deniyor.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/dunyanin-en-buyuk-ucagindan-onemli-ilerleme.html Mesajı Paylaş

nokta

Stratolaunch, İlk Uçuşunu Bu Yaz Yapacak

Stratolaunch Systems, 16 Nisan'da Colorado Springs'te düzenlenen 34. Uzay Sempozyumu'nda, dünyanın kanat açıklığı bakımından (128 metre) en büyük uçağının ilk uçuşunu bu yaz gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı. Şirket, üç taksi testinin daha yapılmasının ardından platformun ilk uçuşuna hazır olacağını ifade etti. Son yapılan taksi testi sırasında uçak saatte 74 kilometre hıza ulaştı. Bir sonraki test saatte yaklaşık 130 kilometre ve daha sonraki testler ise saatte 220 kilometreyi hedefliyor.

Altı Boeing 747 motoru ile donatılan ve yaklaşık 2 bin deniz mili menzile sahip Stratolaunch, tek bir uçuşta bir uydu takımını farklı yörüngelere taşıma kapasitesine sahip.

http://www.c4defence.com/Gundem/stratolaunch-ilk-ucusunu-bu-yaz-yapacak/6122/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Dünyanın en büyük uçağı göklerde

Üzerinde 6 adet Boeing 747 motoru bulunan, Stratolaunch Systems şirketinin uzay araştırmalarında görev almak üzere geliştirdiği dünyanın en büyük uçağı ilk uçuşunu başarıyla tamamladı.

Los Angeles kentinin kuzeyindeki Mojave Havalimanı'ndan havalanan uçak hakkında açıklama yapan NASA yöneticilerinden Thomas Zurbuchen, bu olayı tasarım ekibi için tarihi bir dönüm noktası olarak niteledi.

250 ton yük taşıma kapasitesine sahip uçak roketleri yaklaşık 10 kilometre yüksekliğe taşıyıp oradan uzaya fırlatarak, uyduların yörüngeye daha uygun ve verimli bir şekilde taşınmasını sağlayacak.

http://www.kokpit.aero/dunyanin-en-buyuk-ucagi
Mesajı Paylaş

petibor

Soğuk savaşın muhteşem ürünleri gibi.  Mesajı Paylaş

hergeleci

Youtube'da ucus videolari var. Inerken ki kisimini kirpmislar biraz resmi hesapta.

https://www.youtube.com/watch?v=cX7uDpKWKrA

Mesajı Paylaş

petibor

İnsanın beyninde yaradılışında statik hesabı yapma algoritması vardır. Bir şeyin dengede olmadığını yıkılacağını bir bakışta bilirsin. Bu uçağı uçarken de benim beynimde bir alarm veriyor bu uçak ortadan illaki ters bir durumda kırılacak gibi geliyor. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter