Vestel Savunma/AYESAŞ

Başlatan nokta, Nis 17, 2017, 07:38 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

VESTEL Savunma'nın Yeni Genel Müdürü Sn. Öner TEKİN oldu

VESTEL Şirketler Grubu bünyesinde bulunan VESTEL Savunma'nın Genel Müdürlüğüne 10 Nisan 2017 tarihi itibariyle Sn. Öner TEKİN atanmıştır. Öner TEKİN, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik & Telekomünikasyon Mühendisliği Bölümü lisans, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik & Elektronik Mühendisliği Bölümü yüksek lisans mezunudur. Doktora eğitimine de Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünde devam etmektedir.

Mezuniyeti sonrası Ağustos 1998 yılından itibaren NETAŞ Telekomünikasyon A.Ş. bünyesinde sırasıyla; Ar-Ge Donanım Tasarım Mühendisi, Operasyonlar Müdürü, Ar-Ge Direktörü ve Saha Lideri, Bilişim Teknolojileri Ar-Ge Lideri ve son olarak da Kamu, Savunma ve Telekom Sektörü Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi görevlerinde bulunmuştur.

Sn. Tekin'in Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) ile İstanbul Teknik Üniversitesi İleri Elektronik Teknolojileri ve Geliştirme Vakfı (İTÜ-ETA) denetim kurulu üyelikleri bulunmaktadır. Ayrıca, Yeditepe Üniversitesi misafir akademisyenlik ünvanına sahiptir.

http://www.vestelsavunma.com/tr/haberler/102/vestel-savunma-nin-yeni-genel-muduru-sn-oner-tekin-oldu Mesajı Paylaş

meraklı

AYESAŞ'ın Deniz Sistemleri Semineri Gündemi, Yeni Nesil Operatör Konsolu ve SYS Donanımları Olacak

AYESAŞ, 16-17 Ekim tarihlerinde, Ankara'da, ODTÜ KKM'de, 8'incisi düzenlenecek olan Deniz Sistemleri Semineri'nde, deniz savaş yönetim sistemlerine yönelik donanım geliştirme konusunda sahip olduğu tecrübeleri, katılımcılarla paylaşacak.

AYESAŞ yetkilileri, etkinlikte, "Savaş Yönetim Sistemleri Donanımlarının Yerli Tasarım ve Üretimlerine Yeni Yaklaşımlar" başlıklı bir sunum yapacak. Etkinliğin ilk günü, A Salonu'nda yapılacak sunumunda, geçmişten bugüne, AYESAŞ tarafından; tasarım, geliştirme ve üretimi gerçekleştirilmiş deniz savaş yönetim sistemi donanımları tanıtılacak. AYESAŞ'ın, yeni nesil deniz savaş yönetim sistemi donanımları tasarım ve geliştirmesine yönelik çalışmalarının da anlatılacağı sunumda, bu çalışmalar içerisinde, Endüstri 4.0'ın ilk uygulamalarından sayılabilecek örneklerden de bahsedilecek.

AYESAŞ, ana fuaye alanında ise Yeni Nesil Operatör Konsolu'nu sergileyecek. AYESAŞ tarafından tasarlanıp geliştirilen konsol, ziyaretçilere, Savaş Harekât Merkezi'nin canlandırıldığı bir ortamda, sanal gerçeklik uygulaması ile tanıtılacak. Konsolun başlıca özellikleri şöyle sıralanıyor:

-Su üstü, su altı ve kara platformlarında kullanılabilir,
-Kompakt, modüler, farklı isterlere uyumlandırılabilir,
-Türk Deniz Kuvvetleri ADVENT SYS yazılımı ile uyumlu ve
-Veri ve video ağları ile bütünleşik mimariye sahip.

http://www.milscint.com/tr/ayesasin-deniz-sistemleri-semineri-gundemi-yeni-nesil-operator-konsolu-ve-sys-donanimlari-olacak/ Mesajı Paylaş

meraklı

VESTEL Savunma ve AYESAŞ Genel Müdürü Öner Tekin

"Çantamda, milli teknolojilerimizin gelişimine katkı sağlayacağına inandığım güzel fikirlerle geldim."

Türk savunma ve havacılık sanayisinin iki önemli oyuncusunun; VESTEL Savunma ve AYESAŞ'ın Genel Müdürlükleri görevine, Nisan ayı içerisinde, Öner Tekin atandı. Bu görevinin öncesinde de sektörle yakın ilişkileri olan ve bazı projelerde görev alan Tekin, tam zamanlı savunma ve havacılık mesaisine, IDEF 2017 hazırlıklarının arifesinde, hızlı bir giriş yaptı. Tekin ile sektöre bakışını ve yeni görevleri ile ilgili hedeflerini konuştuk.

MSI Dergisi: Öner Bey, NETAŞ'taki çalışmalarınız vesilesiyle sektöre yabancı değilsiniz; ama artık sektörün tam zamanlı bir üyesi oldunuz. Öncelikle hoş geldiniz! Sektöre bakışınızı öğrenebilir miyiz sizden?

Öner TEKİN: Hoş bulduk! Bu göreve gelmeden önce, yaklaşık 20 yıl, NETAŞ'ta, farklı pozisyonlarda çalıştım. Son olarak da Kamu, Savunma ve Telekom Çözümlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttüm. Bildiğiniz gibi, NETAŞ'ın hissedarları arasında, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı da yer alıyor. NETAŞ, sivil alanda yaptığı çalışmaların yanı sıra savunma alanında da milli ve yerli çözümler geliştirilmesi konusunda önemli projelere imza atmış ve atmaya devam eden bir şirket. Bunların arasında, Dost / Düşman Tanıma Sistemi (IFF) gibi, kritik sistemlerin özgün olarak geliştirildiği projeler de yer alıyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen Dördüncü Nesil (4G/LTE) Haberleşme Teknolojileri (ULAK) Projesi'nin alt yüklenicilerinden bir tanesi de NETAŞ ve ben de bu projenin koordinatörüydüm. Dolayısıyla gerek NETAŞ'ın sektörün içinde olması gerek benim aldığım görevler itibarıyla sektörü yakından tanıdığımı söyleyebilirim.

Sektör, baktığımızda, son 15 yıllık dönemde, çok büyük aşamalar kaydetti. Devletimizin, yerliliği ve milliliği arttırmak için yürüttüğü politikalar, hakikaten savunma ve havacılık sektörünü güzel bir noktaya getirdi. Yerlileştirmenin, milliliğin önemi, herkes tarafından kavranmış oldu. Son zamanlarda, dışarıdan aldığımız bazı sistem, alt sistem ve bileşenlerinin tedariki ile ilgili yaşadığımız sıkıntılar da yerlilik ve milliliğin öneminin altını bir kez daha çiziyor. Herkes yapılması gereken atılımların bilincinde ve elinden geleni de yapıyor. Tabii ki daha yapacak çok şey var; bazı engeller de bulunuyor. Ama yapılanlara baktığımızda, savunma ve havacılık sektöründe, Türkiye kadar hızını arttırmış başka bir ülke muhtemelen yoktur.

MSI Dergisi: Bu tabloda, VESTEL Savunma ve AYESAŞ'ın sektördeki konumunu nasıl görüyorsunuz?

Öner TEKİN: VESTEL Savunma, Türkiye'nin büyük holdinglerinden Zorlu Grubu'nun altında, teknolojiye inanmış bir ekibin, 2004 yılında hayata geçirdiği faaliyetlerine, teknolojik yeniliklerle başlayan bir firma. İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemleri konusunda çalışmaya başladığı zaman tekti; öncü oldu, örnek oldu… Şu andaki ürün portföyü ile de Türkiye'ye çok şey katıyor.

İnsansız Hava Aracı Sistemlerimizi hem Türkiye'de daha çok kullanılır hâle getirmek hem de ihraç etmek, en büyük hedefimiz. Bununla ilgili çeşitli çalışmalarımız ve görüşmelerimiz devam ediyor. Öte yandan, Yakıt Pili konusunun çok önemli olduğunu görmüşüz ve o konuda da önemli çalışmalar yapmışız. Hatta ürünlerimiz çıkmaya başladı. Şu anda geldiği noktada VESTEL Savunma, ülkemizin ileri teknoloji konularında çalışan, öncü olan bir firma.

AYESAŞ'a baktığımızda, Türk savunma ve havacılık sektörünün, özellikle ihtiyaç duyduğu bir şirket görüyoruz: Sistem entegrasyonu tarzında işleri yapabilen orta boy bir işletme; ama arkasında dev bir grup var. Hem kendi ürün portföyü var hem de platform entegratörlerinin ihtiyacı olan kaliteli ve proseslere bağlı işleri yapabilen bir firma. Millileştirme konusunda ihtiyaç duyulan sistem entegrasyonu ve alt teknoloji konularında her türlü hizmeti verebilecek kabiliyetlere sahip. Yüksek güvenilirlikli yazılım ve donanım tasarımı, testi, entegrasyonu konularında yıllara sair derin yetenek sahibi. Dahası, herhangi büyük bir proje için faaliyet gösterdiği alanlarda, çok hızlı genişleyip büyüyebilecek esnek bir yapısı var. Bu özellikleri ile sektörün dev platform entegratörleri için vazgeçilemez bir noktada duruyor ve küçük ölçekli firmalar ile büyük platform entegratörleri arasında önemli bir köprü vazifesi görüyor.

Bu noktada bir konuya dikkat çekmek isterim. Hızlı bir giriş yaptığımı vurgulamıştınız. Aynı hızla Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) Yönetim Kurulu üyeliğini de devraldığım, derneğin, 20 Nisan'da yapılan Olağan Genel Kurulu'nda, Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık, çok önemli bir noktaya değinip bir de çağrıda bulundu. Sektörün tutarlı büyümesi için sağlıklı bir tedarik piramidinin olması gerektiğini; KOBİ seviyesi firmaların desteklenerek geliştirildiği; orta ölçekli firmaların gelişimlerinin ise yeterince sağlanamadığını vurguladı. Büyük platform entegratörlerine seslenerek KOBİ'leri rakip olarak görmeyerek daha fazla kullanmaları ve geliştirmeleri çağrısında bulundu. VESTEL Savunma ve AYESAŞ gibi firmalar, tam da bu çağrı ile adreslenen noktada bulunuyor. Biz, Sayın Bakanımızın bahsettiği sağlıklı piramit yapısında, en üstteki büyük oyuncuların güçlü destek noktaları olma konusunda, tüm yetkinliklerimiz ve altyapımız ile hazırız.

MSI Dergisi: VESTEL Savunma ve AYESAŞ, kurumsal açıdan bakıldığında birbirinden farklı iki şirket. Bu şirketlerden nasıl bir sinerji ortaya çıkaracaksınız?

Öner TEKİN: Aslına bakacak olursanız farklı işler yapıyor olsalar da sonuçta aynı sektörde çalışıyorlar. Böyle iki firma, tek bir merkezden yönetildiği zaman, verimlilik ve kalite anlamında çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Benim gördüğüm ve incelediğim kadarıyla VESTEL Savunma ve AYESAŞ birlikteliğinde, şimdiye kadar, bu hep sağlanabilmiş. Bu sinerjiyi çok daha ileriye götüreceğiz.

MSI Dergisi: Önümüzdeki dönem için, sizin; kişisel, somut hedefleriniz var mı?

Öner TEKİN: Gerek VESTEL Savunma'da gerekse AYESAŞ'ta, şimdiye kadar yapılmış çok güzel işler var; çok güzel bir potansiyel yaratılmış. Şimdi bu potansiyeli kullanarak büyüme zamanı geldi. Bizim hedefimiz, çok net olarak, bu potansiyelden faydalanıp, gerek içerideki projelerde gerekse ihracat pazarlarında daha fazla rol almak. Bu hedeflere ulaşmamızı sağlayacak altyapının mevcut olduğunu görüyoruz; hedeflerimizi, kısa vadede, hızlı bir şekilde hayata geçirmek için çalışacağız.

MSI Dergisi: Kısa vade ifadenizden nasıl bir zaman dilimini kastediyorsunuz?

Öner TEKİN: Bahsettiklerimin vadesi aslında dündür. O yüzden hakikaten hızlı gideceğiz. Zaten şirket, şu anda büyüme ve hızlı ilerleme konusunda gerçekten iyi bir yerde. Ciddi anlamda bir büyüme hedefliyoruz.

MSI Dergisi: Bu süreçte, VESTEL Savunma'nın ürün yelpazesi de genişleyecek mi?

Öner TEKİN: Kesinlikle. Çantamda, milli teknolojilerimizin gelişimine katkı sağlayacağına inandığım güzel fikirlerle geldim. VESTEL Savunma için bizim vizyonumuz, İHA'lar cephesinde bir ürün ailesine sahip olmak. Bununla ilgili fizibilite çalışmasına başladık. İHA'lar konusunda, çok farklı bir portföye sahip olacağız. Ayrıca VESTEL Savunma, sektörün farklı alanlarında da iş yapar hâle gelecek.

Yatırımlar Devam Edecek

MSI Dergisi: Bahsettiğiniz bu faaliyetler kapsamında, VESTEL Savunma yeni yatırımlar da yapacak mı?

Öner TEKİN: Aslında burada, "VESTEL Savunma yatırım yapmaya devam edecek." de diyebiliriz. VESTEL Savunma'nın bağlı olduğu Zorlu Grubu, Türkiye'ye inanmış, Türkiye'ye yatırım yapmış, Türkiye'de milli teknolojiler ve ürünler geliştirmiş, ihracat rekorları kırmış bir holding. Grup, savunma sanayisinin çok kritik olduğunun bilincinde. Bu nedenle elinden gelen tüm katkıyı vermek istiyor. Öyle ki yine kendi imkânlarıyla ülkemiz ihtiyacına cevap verebilmek için, sermaye ayırıp sektörümüzün önde gelen mühimmat üreticisiyle birlikte İHA'mızı silahlandırdık. Ve test uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdik. Bu, Türkiye adına gurur verici bir olaydır. Bugüne kadar, görüldüğü üzere, sektöre ciddi yatırımlar yaptı ve bunların dönüşü henüz olmadı. Ama Zorlu Grubu, inandığı bu yolda, milli ürünler geliştirmek ve dışa bağımlılığımızı azaltmak gayesiyle yatırım yapmaya tüm varlığıyla devam ediyor.

Tabii burada, sektörde uygulanan bazı politikaların gözden geçirilmesi gerektiğini de belirtmek gerekiyor. Baktığımız zaman, geçmişte, bazı şeylerin bürokrasiye çok takıldığını görüyoruz. Projelerimizde, bu nedenle bazı sorunlar yaşadık. Böyle şeylerle karşılaşmış olmamıza rağmen, biz hâlâ hedefimize ve kendimize inanıyoruz. Her türlü engeli aşmak için de elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Devletimizden de bu konuda destek bekliyoruz.

MSI Dergisi: Bu noktada, size KARAYEL İHA'sı ile ilgili değerlendirmelerinizi sormak istiyoruz.

Öner TEKİN: Sonuçta, ülke olarak savunma ve havacılık sanayimizi geliştirmeye çalışıyoruz ve dün sahip olmadığımız teknolojileri elde etmeyi başarmış bir firma var ortada. Gelinen noktada, zorlu süreçlerden geçilerek elde edilmiş teknolojik kazanımların, bu kadar kolay harcanmaması gerektiğini düşünüyorum… 150'ye yakın pırıl pırıl mühendisimizin emeği ve motivasyonu ortada bırakılmış.

Tabii tüm bu sorunları çözecek olan da tüm paydaşlar olarak biziz… Şu anda tüm taraflar olarak büyük bir iyi niyetle çözmek de istiyoruz. Şu anda 10 tane uçağımız var ve hizmet alımı kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından kullanıldı. Şükürler olsun ki; gerçekleştirilen 3.000 saati aşkın uçuşlarda, yüksek hassasiyetli bir başarı elde edildi ve tek bir kaza bile yaşanmadı. Çözüm ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Bu süreçte, bürokrasimizin de konuya yapıcı bir şekilde yaklaşmasını; neticede, milli bir servet olarak ortada duran ve esasen kendinden beklenen temel özellikleri istenen bir şekilde yerine getiren ve bunu da 3.000 saatlik başarılı görev uçuşu ile kanıtlamış bir İHA filosu söz konusu… Bu konuda, devletimizin destek olacağına inanıyoruz. Böylece, çalışmalarımıza daha da motive olarak devam etmek ve TSK ve savunma sanayimiz için, daha da güzel şeyler ortaya çıkartmak istiyoruz.

MSI Dergisi: Türkiye'nin; savunma, havacılık ve güvenlik sektörleri ile ilgili 25 milyar dolarlık iddialı bir 2023 ihracat hedefi var. VESTEL Savunma ve AYESAŞ, bu hedef için neler yapacak?

Öner TEKİN: Biliyorsunuz, VESTEL 'in sloganı, "Gururla Yerli." Bahsettiğiniz hedeflere ulaşmak için gereken iki şey var. Birincisi, yerli ürünü ve üretimi desteklemek. İkincisi ise bu ürünleri, ülkemiz envanterine girmelerinin ardından ihraç etmek. Biz, benzer bir durumu, ULAK'ta yaşadık. Diyorlar ki; "Neden dünyaya satmıyorsunuz?" Başka pazarlara gittiğimizde, "Kendi ülkenizdeki operatörler kullanıyor mu?" diye soruyorlar. Bu soruya olumlu cevap veremeden nasıl satabilirim ki? ULAK için de sonuçta, ülkemizde ilk siparişler verildi ve artık daha güçlü bir şekilde yurt dışında pazarlanacak. Aynı yaklaşımın, sektördeki tüm ürünlerde gösterilmesi gerekmekte.

2023 hedefleri için, üst seviye bir stratejiye ihtiyaç var. Bununla ilgili çalışmalar da başladı. İhracat destekleri ile ilgili genel bir strateji ve aynı zamanda, bir kredilendirme mekanizması olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü fiyatlarınızı ne kadar rekabetçi hâle getirirseniz getirin, rakibiniz, kredi ile geldiğinde, o ihaleyi kazanma şansınız olmuyor. Ben bunu çeşitli sektörlerde yakinen gördüm.
MSI Dergisi: Türkiye'nin önünde, TF-X gibi iddialı bir proje var. Bu projeye, VESTEL Savunma ve AYESAŞ'ın katkıları neler olabilir?

Öner TEKİN: Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda, olgun bir ürün ailemiz ve derin kabiliyetlerimiz var. TF-X açısından baktığımızda, özellikle hem aviyonik yazılımı hem de donanımı konusunda, elektronik kart tasarımı ve üretimi, göstergeler, kontrol panelleri, kaliteli kablaj tasarımı ve üretimi ile bunların entagrasyonu konularında çok ciddi bir birikimimiz ve altyapımız bulunuyor. Yapımız genişlemeye uygun; yeni bir üretim bandı, yeni bir know-how, yeni bir sistem gerektiğinde, çok hızlı büyüyebilecek bir yapımız var. Havacılık sektöründe, her türlü konuda platform entegratörlerine süratli bir şekilde hizmet verebilecek bir altyapıya sahibiz. Tabii her şeyin ötesinde, arkamızda, VESTEL 'in, yılda 50 milyon elektronik kart üretme kapasitesi gibi kritik kabiliyet altyapıları bulunan Zorlu Grubu var.

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Öner TEKİN: MSI Dergisi, uzun yıllardır, benim de keyifle takip ettiğim bir yayın. Böyle güncel ve sektörün gündemini yakından takip eden bir yayın çıkarttığınız için teşekkür ederim.

İleri teknolojiye, milli ve yerli sistemlere inanan birisiyim. İlkleri yapmayı çok severim; o yüzden, ilkleri yapan bu iki firmaya geldim. Önümüzdeki dönemde, sektörün gelişmesi için, hep birlikte, yakın bir çalışma içerisinde bulunmayı ümit ediyorum.

VESTEL Savunma ve AYESAŞ Genel Müdürü Öner Tekin'e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

http://www.milscint.com/tr/soylesi-vestel-savunma-ve-ayesas-genel-muduru-oner-tekin/ Mesajı Paylaş

nokta


Danişment

National Geographic Vestel City yerleşkesini çekmiş, izlemeyenler vardır diye paylaşayım dedim.

https://m.youtube.com/watch?v=yn7AwGy3gTk Mesajı Paylaş

putty

Muhtemelen Vestel bunun için ciddi bir para ödemiştir. Mesajı Paylaş

Memocan

Bu çok yeni olmayan bir video. NAT-GEO'nun Mega Fabrikalar sesinin bir bölümünde Vestel yer almış.  Vestel'in para vermesine gerek yok. Aydın fabrikası gerçekten bir Mega fabrika ve benzerlerinden çok önde.   Mesajı Paylaş

HDS

Bunları herhalde para ile çekiyorlar.

Zaten Nazif Zorlu o kadar çok kendinden bahsetmiş ki, o parasız olmaz.  ::) Mesajı Paylaş

putty

Daha doğrusu hakkınıda teslim etmek gerek. Muhteşem fabrikaların bu parayı verip o belgeselde yer alma hakkı var sadece. Para vermezsen de olmaz muhteşem olmazsan da olmaz sanıyorum. Hiç tiye alınacak mevzu yok yani başarı yinede. Mesajı Paylaş

Danişment

 Ülkeye sağladığı çeşitli katkılardan dolayı Koç falan burda övülüyor bazen, Ahmet Zorlu'nun biyografisini çekip koysalar Vestel'in hikayesi diye yine olur bence. (Zorlu fanı değilim.) Mesajı Paylaş

canıtez

Yeni havalimanında uçuş bilgi ekranları Vestel'e emanet

Bugün ilk fazı hava trafiğine açılacak dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Yeni Havalimanı'nın ekranları Vestel'e emanet. Yeni havaalanının ilk fazı açıldığında 90 milyon yolcunun gözü Vestel City'de üretilen uçuş bilgilendirme ekranlarında olacak.

Vestel uçuş bilgilendirme ekranları, bugün 90 milyon yolcu kapasiteli ilk fazı açılacak dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Yeni Havalimanı'nda kullanılmaya başlanıyor. Havaalanı girişinden bekleme alanına, kontuar ve kapıların olduğu alanlardan ortak alanlara yolcuların hayatını kolaylaştıracak olan ekranlar Manisa'da üretiliyor.

Turan Erdoğan: Ekran teknolojinin Vestel'e emanet edilmesi bizim için gurur kaynağı.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, "Tüm fazları tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı'ndaki dijital ekran çözümlerimiz havacılık sektöründeki iddiamızın önemli bir göstergesi. Dünyanın en büyük uçuş merkezi olacak yeni havalimanının Türkiye'nin ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Böylesine önemli ve büyük bir projenin ekran teknolojisi konusunu Vestel'e emanet etmesi de bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Sektöre özel endüstriyel bir ürün olan bu ekranlar, uçuş saatlerinden kapı ve kontuar bilgilerine kadar tüm bilgileri yolculara kesintisiz aktaracak. İstanbul Yeni Havalimanı ülkemize ve dünya havacılık sektörüne hayırlı olsun" diye konuştu.

Yeni havalimanında yolcular, bin 300 adet 49 inç ve bin 850 adet 55 inç bilgilendirme ekranından uçuşlarını takip edebilecekler. Özel ince tasarıma sahip, uzun panel ömrü bulunan ekranlar 178 derece görüş açısına sahip. Ayrıca, ortak karar verme merkezi, çağrı merkezi, otopark merkezi izleme, AOC toplantı odası, veri merkezi, ramp ofis, mülki idari amirliği, mülki idari amirliği kriz odası gibi operasyonel olarak kritik noktalarda Vestel Videowall'lar kullanılıyor. Videowall'lar da özel olarak tasarlandı. İsteğe bağlı farklı kombinasyonlarda kullanılabilen videowall'lar, ekstra ince çerçeve, 178 derece görüş açısı ve Daisy Chain (Ardışık görüntü aktarma) özelliğine sahip.

http://www.kokpit.aero/yeni-havalimani-bilgilendirme-ekranlari Mesajı Paylaş

nokta

TEI'nin Motorunu AYESAŞ Konuşturacak
                                     

TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., ile Aydın Yazılım ve Elektronik Sanayi A.Ş. (AYESAŞ) firması arasında Sayısal Motor Kontrol Sistemi (SMKS) geliştirilmesi için iş birliği anlaşması imzalandı. AYESAŞ'ın SKMS çalışması platform ile motor arasındaki bilgi akışını düzenleyecek.

TEI'nin Eskişehir yerleşkesinde gerçekleşen imza törenine TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit ve AYESAŞ Genel Müdürü Öner Tekin ile Savunma Sanayii Başkanlığından yetkililer katıldı.

SKMS, platform ile ara yüzü, algılayıcılardan gelen bilgiler ve kullanıcıdan gelen komutlar doğrultusunda, eyleyicilere komutlar göndererek motorun istenilen şekilde çalışmasını sağlayacak. Motorun kontrol ve sağlık fonksiyonlarını içeren sistemin bütünü olan SMKS, millî bir proje olarak havacılık motorları üretiminde yurt dışı bağımlılığını azaltacak ve ilk kez yerli imkânlarla geliştirilecek.

AYESAŞ SKMS'nin tasarımı, donanımı ve imalatını üstlenecek. SMKS,  geliştirme programı Turboşaft Motor Geliştirme Projesinin bir alt bileşeni olarak programda yer alıyor.

http://c4defence.com/Gundem/teinin-motorunu%C2%A0ayesas-konusturacak/8989/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter