Leopard-2 Tank Modernizasyon Projeleri

Başlatan ocay, Eki 06, 2015, 05:14 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

hadbad

Komandolar için leo1 a3'lerden sökülen 105mm kuleler pars 8x8 yada arma 8x8 takıla bilirmi bu kulelerin ağırlığını bu araçlar taşıyabilirmi bi fikir olsun diye söylüyorum böyle bir çalışma ola bilirmi Mesajı Paylaş

HDS

Geçenlerde bunu, en azından silah için biz de arada tartışmıştık. Mesajı Paylaş

petibor

Kas 07, 2019, 12:46 ÖS Last Edit: Kas 07, 2019, 12:51 ÖS by petibor
Bence mekanize piyadeyi ilgilendiren konular büyük bir paket olarak öteleniyor. Piyade modernizasyonu profesyonel kadrolarıda içine alacak şekilde tugay ve birlik yapılarıda yeniden düzenlecek haliyle silah araç gerecin seçimi sayısıda buna göre şekillenecek. Hafif tank zırhlı birlik gibi görünsede aslında piyade aracı. Hangi piyadeye vereceksin bu süper hafif tankları zma ları zpt leri filan ortada piyademi var. Versen konmuş kelebek gibi duracak. Neden tekerlekli zırhlı araçlar bu kadar varken kullanmıyoruz gibi soruların kaynağıda bu. Bence büyük dönüşüm bekleniyor bunların hepsi için. Kara kuvvetlerinin yapısı ile alakalı ben çok büyük bir proje beklentisindeyim. Bu piyade konusundaki gevşekliği ben buna bağlıyorum. Piyade dediğinde ordunun kendidir aslında kıyısı köşesi değil TSK lerinin kendisini yenilemesi nerdeyse piyadenin dönüşümü mevsuzu. Bu orduda bu piyade artık sırıtıyor komandoya bakın donanmaya bakın hava kubvvetine bakın jandarmaya bakın birde piyadeye bakın. Piyademiz çağ dığı bile değil gözden çıkarılmış biraz şimdilik kenarda dursun görüntüde resmen. Bu konuştuğumuz şeyler tek tek ele alınacak konular değil artık bizim durumumuzda hepsi toptan elen geçmeli bir devrim olmalı piyademizde. Ben onu bekliyorum o olana kadar yok hafif tank yok tekerlekli zırhlı araç yok yeni kamyon yok silah taşıyıcı araç filan hiç konuşmamak gerek artık

Bazı düşüncelerim var çıkarım yapıyorum bence ilerde TSK lerinden komando sınıfı kaldırılacak piyade olacaklar göreceksiniz. Eldeki komandolar piyade olacak bir o kadar daha profesyonel asker ilavesi ile mükemmel piyade tugaylarımız olacak. Terör ile mücadeleyide iç güvenlik piyade taburu üstlenir avcı piyade taburları yani. Piyade her işi yapar normali bu zaten Mesajı Paylaş

TULGA

Sanırım bu piyade-komando olayı yaşadığımız 40 senelik terör belası neticesinde asimetrik harp düzenine geçiş zorunluluğunun vermiş olduğu bir zaruriyetten kaynaklanmakta. Bu hususu @dum hocam daha teknik ve derin bir analizle ifade edebilir lakin ben naçizane düşüncemi belirtmek isterim.

Ordu yapılanmasına bakıldığında geçen sene ilave 4 komando tugayı kuruldu.  Denizli 11. Komando Tugayı Sakarya 7. Komando Tugayı, Trabzon 17. Komando Tugayı ve Kırklareli 41. Komando Tugayı.

Kayseri, Bolu, Hakkâri, Tunceli klasik komando tugay yapılanması, daha önce ihtiyaç doğrultusunda Bingöl-Siirt komando tugayları, Jandarmada 2 tugay ve diğerleriyle sayı 12 olarak genişletilmişti. Yeni yapılanmada buna 4 tugay daha eklendi ve sayı 16'ya yükseldi. 

Bu da özellikle Hudut güvenliği  ve terörle mücadele stratejisine göre devam etmekte. Burada önemli olan husus kara gücündeki vurucu gücün ağırlıklı olarak asimetrik harp stratejisine göre güncellenmesi. Sonuçta TSK'nın etkili bir düzenli ordu mantalitesi mevcut. Bunu asimetrik harp ile bütünleştirmeye çalışan bir anlayış devam ettirilmekte.

Sürekli düzenli ordu tertibine sahip ülkelerin piyade birliklerinin savaş tecrübe edinebilmesi barış zamanında yeterli derecede olmamakta. Bunu yapilan tatbikatlar ve ortaklıklar ile tecrübe etmek belli bir standardı muhafaza etmekte anladığım kadarıyla.

Başımızdaki terör belasına yönelik bu değişim neticesinde güncellenen kara gücümüz komando birliklerinin, asimetrik ve düzenli ordu savaşlarına hibrit bir yaklaşımla hazırlanmaya çalışıldığını düşünüyorum.

Bana göre de tek er projesi ile başlayan değişim ile birlikte gerek komando tugaylarımız gerekse de tank taburlarımızın modern harp sistem ve donanımlar ile desteklenmesi gereklidir. Buradaki ana unsurun piyadeye dönüşten ziyade başta modern ZMA, ZPT, AIFV, TANK, TTZA, ÖMTTZA, KORKUT, HİSAR, Topçu Roketleri, Balistik Füzeler, TEK ER MANPADS, KM MANPADS, Çeşitli sınıf İHA, Taarruz helikopterleri, Hürkuş, GM Helikopterler, Nakliye  helikopterleri ile bu kara ve kara havaciligi araçlarına monteli yüksek ateş gücüne haiz 20-30-40-105 ve 120mm namlulu kule sistemleri, bu kulelerde görev tanımına uygun beraberinde kiminde manpads kiminde cirit+Umtas sistemleri ile donatmaktır.

Ordumuzun savaş kabiliyeti komando olsun, piyade istenirse piyade olsun görevini fazlasıyla yerine getirirken bu görevi ifa ederken sahadaki ve komuta kademesindeki görevlilere yüksek teknoloji ve yüksek ateş gücü destek sistemlerinin sağlanması gerekmektedir.

Bunu aynı şekilde donanma için de söyleyebiliriz. Bakınız HvKK mühimmat ailesi ve ateş gücü hangi noktalara geldi. Bunu destekleyecek platform projeleri tamamlandığında çok daha caydırıcı bir HvKK sahibi olacağız.

Asker elindeki ile çok daha fazlasını vermekte. Çok daha fazlasını da haketmekte. Bunu sağladığımız zaman komando-piyade farkı kalmayacaktır. Mesajı Paylaş

dum

Kas 07, 2019, 03:21 ÖS Last Edit: Kas 07, 2019, 03:22 ÖS by dum
Putty,O değişim oldu farkında değilsin .

Kuvvette piyade taburu ve tugayı kalmadı. Sadece edremit , ki o da yakında değişir.

Mekanize ve zırhlı tugaylar ise araç parkı gibi. Şoförleri ve nişancıları uzman. Bakımını yapacak ve çevre nöbetini tutacak kadar yükümlüler var.

Harekatı yapacak Komando tugayı hangisi ise bu havuzlardan ihtiyacı kadar tank,zma,sta,korkut,kirpi,kobra alıyor.

Bir de hudutlar var,mevzilerde sabit nöbet tutan. Onların da Alengirli işlerini bağlı komando taburları yapıyor.

Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Ansızın TSK'nın iki dönem askerini aldılar. 150bin civarı er terhis oldu. Yani artık o yükümlülerden teşkil edilen piyade birlikleri olamayacak. Çoğu birlik nöbet tutacak asker bulmakta zorlanıyor, kantinler er yokluğundan açılmıyor. Dzkk birliklerindede durum çok kötü deniyor. Zaten bu yeni askerlik yasası için TSK'ya danışıldığını sanmıyorum. Yani artık piyade görevi tamamen komondo tugaylarına devredilecek gibi duruyor. Tabi bu durumda zmalar nasıl, hangi birliğe verilecek onu merak ediyorum. Mesajı Paylaş

dum

Yükümlü asker sayıları, kanun öncesi seviyesine geldi.

Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Nasıl geldi sn. dum? Mesajı Paylaş

dum

Kas 07, 2019, 08:02 ÖS Last Edit: Kas 07, 2019, 08:14 ÖS by dum
Kanun çıkmadan evvel de tam değildi zaten. Farzı misal ;

300 yükümlü kadrosu varsa 150si doluydu.yani %50 idi. Kanun çıkınca 75i terhis olduğundan karşılama oranı çok azaldı. Ama son dönemde her ay asker alınıyor, 3 ayda bir terhis oluyor.  Yine kanun öncesindekine yakın bir sayıya geldi.
Çünkü kadroların da büyük kısmı yülümlü değil zaten . yani yükümlü kadrosu artık 300 değil 200, ama mevcut da 75 ten 100'e çıktı.karşılama oranı gene %50.

Örneğin jandarmaya verilen yükümlüler eskisine göre çok çok az.kadroları iptal oldu. Komando kadrolarında yükümlü sayısı çok az, sözleşmeli ere ve uzmana çevrilen kadrolar oldu.

Neticede karşılama ORANI kanun öncesine yakın. O zaman da azdı, yine az. YETERLİ veya TAM değil.ama öncekiyle aynı.

Esas sorun yükümlüde değil zaten. Rütbeli  ve sözleşmeli er sayısında bence.
Mesajı Paylaş

petibor

Gerçek mi bu piyademiz yok mu artık yani gerçekten. Ölüyüm daha iyi piyadesiz ordumu olur. Mesajı Paylaş

muhendus

Tüm komando birlikleri aslında temelde piyade birliklerinin GNH için düzenlenmiş hali. Komando ayrı bir sınıf değil ki, temel ve ihtisas kurslarıyla personele kazandırılan bir yetkinlik. Komando birlikleri de bu yetkinliklere sahip personellerin komando birliği TMK larına göre tertip ve organize edilmiş halleri.

Yıllar yılı muharip sınıflardaki subay astsubay personel zaten sınıf okuluna müteakip Eğirdir de Komando temel kursunu zorunlu alıyordu. Mesajı Paylaş

petibor

Kas 07, 2019, 10:11 ÖS Last Edit: Kas 07, 2019, 10:31 ÖS by petibor
Piyadesi olmayan komandosu olan ordumu olur çok yanlış. Niye komandoları piyade yapmak varken piyadeleri komando yaptılar. Neyse bu kısmı kaçırmam ayıp olmuş bu kadar alakalı iken buda benim ayıbım olsun. Ben piyadenin komando olmasını iyi karşılarım yani eski piyade ortadan kalksında ne olursa olsun ama doğru olan adıda kendide piyade olan yapıdır. İlerde düzelecektir muhtemelen bu bir ara düzenleme gibi geliyor bana. Piyade orduların şövalyesidir Biz piyademizle nam salmış bir ülkeyiz. Türk ordusundan piyadeyi çıkartmak çok anlamsız olur İtalyan mutfağından spagettiyi çıkartmak gibi. Komando nun adıda hoşuma gitmiyor abartılı bir isim commando yabancı duyuyor bunu komando ne ya diyordur bütün ordu sat komandosu mu yani diyorlar. Hep işte piyadenin şanının körelmesinden ileri geliyor bu. Piyade askeri dediğinde amerikalının gözünde bir şan var bizde piyade deyince askeriyenin en dibi akla geliyor.  Bu bizim komandolara artık piyadesiniz deseler küser adamlar

Batıda bizim komandolara piyade deniyor sadece sat sas bordo bereliler gibi elit askerlere komando deniyor. Biz TSK lerinin komandosu diye askerler gösterince bumu TSK lerinin komandosu diyorlardır SAS komandoları ile karşılaştırıyorlar terminoloji gereği halbuki komando değil piyade bizim gösterilen askerler. Yazık yani şanımız yürüyeceğine kendimizi madar ediyoruz piyadeye piyade diyelim komando diyerek şanımızı zedeliyoruz. Komando dediğin paraşütle atlar dalar yabancı dil bilir batının komandosu öyle bizimde özel birliklerimiz öyle ama piyadeye komando deyip terminolojiyi çorba yapmışız

Şunlar Türk komandosu olacağına Türk piyadesi olsa daha hoş olmazmı imaj olarak.

Buda piyadedir aslında

Yukardakiler piyade askeridir aşağıdaki gibi bir şeydir komando. Bir orduda 50 000 komando olmaz ayıp bu düzeltmek gerek. 50 bin komando afrika ülkelerinde olur ancak anlatabildimmi

Mesajı Paylaş

Destiny

Askerliğimi yeni bitirdim sayılır ve 12 aylık askerliğide 6 ay'lık askerliğinde tam göbeğindeydim. Bir şansımda en üst rütbeden en alt rütbeye diyalog içinde olabildiğim bir pozisyonda askerlik yapmamdı.

Genel olarak 12 aylık döneme göre askerler bir nebze daha yoruldu askerlik düşünce ama bu işin standarda bağlamasıda belirleyici oldu. Çünkü artık sırf askerlik için görüntüden okuyanlarda aradan çıkarma yoluna girdi. O ilk başlardaki sıkıntılar yavaş yavaş atlatılmaya başlandı ve rayına giriyor. Zaten minimum personellede bazı şeylerin idare edilebildiği görüldü. Bazı teknik yerlerde er'den alınarak uzman kadrolarına verildi. Yanlız bu uzman kadrolarla Er'lerin kaynaşması pek iyi olamadı orası ayrı tabi.

Sn.dum'a katılıyorum esas sorun rütbelilerde kıtalarda bunun sıkıntısı ciddi anlamda çekiliyor. Özellikle eğitim birliklerinde ciddi sıkıntılar mevcut. Acemiliğin son 5 günü bir tane uzman geldiki asker olduğumuzu anladık paçalarından tecrübe, bilgi akıyordu gerçek anlamda askeri bilgiler öğretti. Askerliğin genel olarak çoğunlukda sevilmemesine karşın bu uzmanın prensipleriyle nasıl bağlayıcı olabildiğide bölükçe tecrübe edildi.

Benim genel düşüncem askerlik sisteminin mantıklı olduğu ancak mevcut KKK teşkilatlanmasına uymadığıdır. Bu bir yerde muhakkak 3 sene 5 seneye mevcut düzende patlak verecektir. Mevcut haliyle çok büyük bir kuvvetten söz ediyoruz. Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Kas 07, 2019, 11:18 ÖS Last Edit: Kas 08, 2019, 05:24 ÖÖ by HüsamettinErTürk
Sistemde köklü bir değişiklik yapılacağı söyleniyor.Bu değişen askere alım süreçleri komando piyade dönüşümlerinin falan hep bu köklü değişimin parçası olduğu iddialar arasında. Mesajı Paylaş

petibor

Bende köklü değişim bekliyorum. Bu tabi TSK lerinin yanlışı demek değil TSK leri böyle yanlışlar yapmaz. Problem yükümlü askerliğin artık bu bünyeyi taşımamasından dolayı profesyonel orduya adım adım geçme dönemini yaşamamızdan. Hem profesyonel asker ihtiyacı vasıf olarak duyuluyor hemde yükümlü askerliğin nüfus ve makul asker ihtiyacı arasındaki matematiksel ilişkisi bizi taşıyamayacağımız büyüklükte askerlik çağında nüfus ile karşı karşıya bıraktı bundan çıkış yoluda 12 aya inen askerlik süresi ile mecburen sağlandı. Profesyonel orduda hem para mevzusu hemde orduda böyle şeyler para bulsan bile hemen yapılamaz zamana yaymak sindire sindire yapmak gerek. Böyle bakınca geçen on yıl içindeki profesyonelleşme aşamaları gayet mantıklı seyirde görünüyor. Ama sonuçta gelinen noktada TSK lerinde piyade sınıfı olmayacak komando adında bir yapı olacak bu düşünülemez. Günü gelince şanlı piyademiz illaki TSK lerinde hak ettiği yere geri gelecek çokta güzel olacak.
Başka bir yorumumda şu. Profesyonel kadrolara bakarak bu işin bu bünyeye gerçekten çok uyduğunu gözlemliyorum. Türk insanından çok şahane profesyonel piyade oluşturulur. Türk asker doğar olayı hamasi değil var biraz yani gerçekten. Bazı videolar görüyorum oradaki kahramanlığa soğukkanlılığa inanamıyorum. Bunları denk gelip izleyen Yunanlı İsrail li filan ürperiyordur bence. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter