Milli Dikey Atım Sistemi

Başlatan anafor2016, Nis 15, 2017, 02:52 ÖS

« önceki - sonraki »

catfish

Oscar sınıfı, neredeyse 20,000 ton deplasmana sahip. Mesajı Paylaş

anafor2016

Merhaba arkadaşlar,

Şu an iş yerinde olduğum için dergiye ulaşım imkanım yok, ancak hatırladığım kadarıyla DKK Milli silah sistemlerinin açıklandığı yerde, dört adet fotograf vardı. O fotografların temsili mi yoksa gerçekten projelere mi ait bilmiyorum. Fotograflardan bir tanesi, ESSM ateşleme anında gemi de çekilmiş bir fotograf idi. Bir tanesi Seahawk tan atılan bir füze fotografı diğer ikisi ise sanırım Akya ve Atmaca fotografı idi. Ben yorum olarak milli dikey atım sisteminin gemi üzeri olacağını düşünmüştüm. Denizaltına uygulanan bir çalışma ise çok daha güzel olur tabii.

Not: Copyright meselesinden dolayı derginin o sayfasını buraya yüklemek istemedim.O yuzden böyle anlattım.

İyi günler Mesajı Paylaş

dmc

İlk gördüğümde Rusların Amur sınıfı denizaltı projesi çok ilginç gelmişti. Özellikle tonaj bakımından oldukça küçük olması. Adamların bu konuda ciddi olduğunu o ufak korvetlerden attıkları füzelerle Suriyeyi vurduklarında anladım. Mesajı Paylaş

meraklı

Bu da farklı bir proje olmalı:


ROKETSAN'a 3 farklı mühimmatlı roketatar

Bilkent Üniversitesi ve ROKETSAN iş birliğiyle mevcut roketatarlardaki kısıtlılıkları kaldırmaya yönelik, en az 3 farklı mühimmatı, toplamda 6 mühimmatı atabilecek Dikey Atış Sistemi geliştirildi.

Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri Ahmet Can Şuyun, Petek Ellialtıoğlu, Arda Karabey, Tutku Güzelcan, İlyas Kocaer, Damla Leblebicioğlu ve Berk İzgi Danış, Sanayi Odaklı Bitirme Projesi etkinliği kapsamında ROKETSAN için Dikey Atış Sistemi üzerinde çalıştı.

Savunma alanında Dikey Atış Sistemi gibi ürünlerin yurt içinde geliştirilmesi hem maliyet hem de ülkenin kendi taktik ihtiyaçlarına uygun çözümler üretilmesi açısından önem taşıyor.

Bilkent Üniversitesi bünyesinde bu ihtiyaçlardan yola çıkılarak, Dikey Atış Sistemi'nin prototipinin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesine çalışıldı. Bu konuda kapsamlı literatür çalışması gerçekleştirildi. Proje ekibi, mevcut ürünlerdeki sınırlılıkları ortadan kaldırmaya ve ROKETSAN'ın belirttiği gereksinimler doğrultusunda tasarımı şekillendirdi.

Proje kapsamında doğru ve hızlı konumlandırma ve ateşlemeyle hedefin vurulmasını sağlayacak bir sistemin ortaya konulmasına çalışıldı. Öğrencilerden İlyas Kocaer'in verdiği bilgilere göre, ekip, en az 3 farklı mühimmatı, toplamda ise 6 mühimmatı atabilecek roketatar prototipi geliştirdi.

Sistem, yatay eksende 360 derece hareket edebiliyor ve çok sayıda tur atabiliyor. Tüm hareketler ateşlemeye gereksinim olmaksızın mekanik olarak gerçekleştiriliyor. Roketatarın 6 namlusu da bağımsız olarak dikey eksende 90 derece görev yapabiliyor. Komutlar sisteme, araç bilgisayarından bir arayüz üzerinden gönderiliyor.

Mevcut ürünlerde hareket kısıtlılığı, farklı tipte mühimmatları atamama ya da sistemin korunmasına yönelik kısıtlılıklar bulunuyor. Geliştirilen Dikey Atış Sistemi, yatay ve dikey eksendeki geniş hareket alanı, farklı tipte mühimmatlar atabilmesi ve korumaya yönelik mekanizmalarıyla benzer ürünlerden üstünlükler taşıyor.

Sistem sayesinde aynı operasyonda farklı tipteki hedeflere farklı mühimmatlar kullanılması mümkün olabilecek.

Ağırlığı 60 kilogram olan sistem, yatay ve dikey eksende saniyede 20 derece hareket edebiliyor. Sistem, yüksek hareket olanaklarıyla geniş bir alanda hedeflemeye olanak veriyor. Dikey Atış Sistemi, hem kara hem de deniz platformlarında kullanılabilecek.

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/roketsana-3-farkli-muhimmatli-roketatar,4LfUJpJY3Ee21ZjqzpyLrg/0kiNKOTjm0qHL2tzwAtdPg Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter