Milden Milli Denizaltı Projesi

Başlatan 7Skies, Eki 06, 2015, 04:48 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Avustralya ihalesinde varlardı ama isterleri sağlayamadılar. Japonlar tasarımda değişiklik yapamadılar. Kültürleri buna pek müsait değil.

Ama şu son Soryu'lar çok önemli. Asit bataryaları atıp Li-Ion pille donatacaklar. Kendi AIP modelleri bu olacak gibi.

Biz de bir göz atabiliriz buna. Mesajı Paylaş

Dolphin

Dünyanın en iyi konvansiyel denizaltısı Mesajı Paylaş

İBRAHİM SÜNNETCİ

Türkiyenin sadece yerli araba üretimi için SAAB'a ABD$5o Milyon isim/tasarım hakkı için ödeme yapacağı iddia ediliyo biz eğer savunmada ve muharebede fark yaratmak istiyorsak bize özgü tasarımlara ağırlık verip yaygınlaştırmalayız. bize özgü olanın özelliklerini de iyi saklamalı ve kimseyle paylasmamalıyz. Bugün sahip olduğumuz hemen hemen tüm askeri sistemlerin özellikleri sözde dost ve müttefiklerimizce biliniyor, taktiklerimiz zaten NATO tabanlı dolayısıyla onları da muhtemel hasımlarımız en ince ayrıntısına kadar biliyor bir de üstüne üstlük FETÖcü hainler zaten sığınma hakkı karsılığında bildiklerini paylasıyor...
Özet olarak denizaltı bence Türkiyenin gelecek 2o yılda sahip olacağı en stratejik ürün olacak. TF-X bence ondan sonra gelecek bir hayal. Önceliği su altı kabiliyetlerine verip MilDen'i, onun insasında kullanılacak yerli gemi/denizaltı insa çeliğini, denizaltıda yer alacak sensörleri, füzeleri [G-Projesi ve ATMACA Blok-2], ağır torpidoyu [AKYA + Super AKYA (benim uydurmam ama Roketsan'ın özgün torpido çalısmaları buna giden yol] ve karşı tedbir sistemlerini bir an evvel geliştirmeleyiz. Bizim için gelecek 2o yıldaki en önemli tehdit İsrail ve suç ortağı Yunanistan kaynaklı olacaktır. İran bizimle savaşmaz en fazla din mezhep temelli biraz sürtüşmeler olur ama güçlü Türkiye İsrail'in bekası için tehdit dolayısıyla bunun önüne geçmek için yeni FETÖ'leri bulacaktır.
MilDen ön tasarımı inclendiğinde bize çok umut vaadden mesajlar veriyor onu hazırlayan personel geleceğe dönük iyi analizler yapmıs gibi daha önce Gölcük ters kom ile görüşmemizde MilDen'in Reis Sınıfı ile benzer ebat ve tonayda olacağı bildirilmişti ancak son gelişmeler neticesinde MilDen'in 25oo 3.ooo+ ton deplasmana ve 7om ve üzeri uzunluğa sahip olması mümkün. Denizde uzun kalması ve milli seyir füzelerini taşıyabilmesi gerekecek en önemli sıkıntı tahrik sistemi. AIP konfigürasyonu için milli çözüm bulunmalı. Bunun için Hükümetin ciddi kaynak ayırması sart. Bir süredir Bor temelli yakıt hücresi çalışmaları var ama üretilen güç henüz çok küçük seviyelerde. Mevcut AIP çözümü ile biz denizaltıda önemli ölçüde Almanya'a mahküm hale geldik olası bir politik gerilimde eğer yakıt hücresi ve hidrojen tüplerinin bakım/onarımı için ambargo uygulanırsa denizaltılar atıl duruma düsebilir veya sadece batarya ile göreve çıkar o durumda da sualtı seyir siaları Gür Sınıfından pek de uzun olmaz.
Soryu güzel bir denizaltı, MilDen dış kabuğunda onu andıran izler var ama bizim Soryu, A26, U212NG ve Super Dolphin gibi bence günümüzün en etkin sualtı platformlarını iyi inceleyip harekat ihtiyacımıza uyan üstünlüklerini bir sekilde Milden tasarımına uygulamamız gerekecektir. Hatta mümkünse bu çerçevede Japonya veya İsveç ile teknolojik işbirliği de sağlanmalı. Ben kuvvetin ihtiyacı en iyi sekilde tanımlayacağını düsünüyorum önemli olan yerli sanayinin bu ihtiyaca ne ölçüde ve hangi takvimde cevap verebileceğidir. Bunun için gerekli mali destek ve tesvikler bence stratejik öneme haiz sualtı teknolojileri türkiye'nin muharebe sahasındaki caydırıcılığını pekistirecektir. Mesajı Paylaş

HDS

İsveç'in Stirling'ine ve Japon'un Li-Ion uygulamasına muhakkak bakmak gerek. Japonya'nın, anakaraya yakın olması sebepli menzil isterleri çok uzun değildi. Ancak Şi bataryaların mevcutlara göre enerji yoğunlukları çok yüksek. Hem hacim her ağırlık olarak. Belki ayrı bir AIP teşkilatına ihtiyaç duymayacak bir optimizasyon bulabiliriz. Kendi menzillerimizde, Akdeniz'de bize yetecek bir sistem çıkarabiliriz.

Alman AIP'sinden daha büyük esneklik ve bağımsızlık getireceği pek su götürmez.

Üstüne üstlük, Aselsan'ın Altınay Savunma ve Havacılık'ın bu konuda çok tecrübesi de oluştu. Mesajı Paylaş

hergeleci

https://twitter.com/idealab_tr/status/920943973518192640

IdeaLab'in gelistirdigi sistemin MilDen'de kullanilma ihtimali var mi? Mesajı Paylaş

Karabasan

Kendileri zaten bunun için hazırlık yapıyorlar Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

swat

Benimde anlamadığım bir konudur bu Almanya konusundaki ciddi ısrarımız neden? Japonlarla aramız Almanlardan iyi ve iyide olacaktır. İsveç kısmını bilemiyırum zaman zaman ambargo koaybilirler ama biz neden bu iki ülkeye yada İskandinav ve uzak doğu coğrafyasına yaklaşmıyoruz.

Üniversiteler arası öğrenci değşim programları v.s savunma konuları neden düşünülmüyorda illa Alman? Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Bir çok şeyi örnek aldığımız koreyi umarım milden projesinde de örnek alırız. Keza yaptıkları 3 bin tonluk yavru vls kapasitesi ve boyuyla tam bizlik bir şey.
Güney Kore, bağımsızlık savaşçısı Dosan Ahn Çang-ho'nun adının verildiği 3 bin ton ağırlığındaki yerli denizaltısını tanıttı.
Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore'nin bağımsızlık savaşçısı Dosan Ahn Çang-ho'nun adının verildiği denizaltının tanıtımı, ülkenin güneyinde Geoje Adası'nda düzenlenen törenle yapıldı
Dizel-elektrik havadan bağımsız sevk özelliğine sahip denizaltının tanıtıldığı törene, Daewoo Gemicilik ve Gemi Mühendisliği şirketinin çalışanları, askerler ve hükümet yetkilileri katıldı.

Güney Kore donanması, ilk orta sınıf denizaltı olan Dosan Ahn Çang-ho'nun en ileri teknolojilerin bir araya getirilmesiyle yapıldığını, tüm tehditlere yanıt verme kapasitesine sahip bir sistem barındırdığını ve donanmanın savunma kabiliyetlerini güçlendireceğini açıkladı.
PARÇALARININ YÜZDE KORELİ İŞLETMELER TARAFINDAN TEDARİK EDİLDİ

Ülkenin bin 200 ve bin 800 tonluk mevcut denizaltıları, Alman savunma şirketlerinin teknolojik yardımıyla inşa edilirken, yerli tasarım Dosan Ahn Çang-ho'nun parçalarının yüzde 76'sının Koreli işletmeler tarafından tedarik edildiği kaydedildi.

'20 GÜN DENİZ ALTINDA KALABİLİYOR'

Yetkililer, 8,3 metre uzunluğunda, 9,6 metre genişliğindeki denizaltıda, balistik füzeler için 6 dikey fırlatma borusu bulunuyor. Yüzeye çıkmadan 20 gün deniz altında kalabilen Dosan Ahn Çang-ho, 50 kişilik mürettebat taşıyabiliyor.

Dosan Ahn Çang-ho'nun, denemelerin ardından Aralık 2020'de donanmaya teslim edilmesi planlanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=KIHOCsDCTuIhttps://tr.sputniknews.com/savunma/201809141035203634-guney-kore-denizalti/ Mesajı Paylaş

Topgun

Aslında böyle birşey düşünülüyor aramızda kalsın ;) Mesajı Paylaş

hergeleci

Topgun, VLS'e mi atif yaptin? Mesajı Paylaş

Topgun

O kesin olmamakla birlikte, evet, Dzkk büyük Deniz'lere açılabilecek, daha donanımlı, daha kabiliyetli birşeyler istiyor ama VLS olabilirmi bilemiyorum. Mesajı Paylaş

hergeleci

#41
Eyl 23, 2018, 09:29 ÖS Last Edit: Eyl 23, 2018, 09:35 ÖS by hergeleci
Anladim. Kisisel fikrim denizaltilarda VLS, nukleer "second strike" kapasitesi olmadikca, "gel buradayim beni batir demekten" baska bir sey degil. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Topgun

Hocam şimdi daha büyük denizler diyorsunuz, daha kabiliyetli falan deyince benim aklıma direk nükleer bir şeyler geliyor. Hani şöyle rusya veya çin üzerinden olabilecek bir durumla brezilyanın nükleer denizaltı programı gibi bir şey olabilir mi acaba dedim kendi kendime . Hani akkuyu'nun atıklarda boşa gitmez belki. Mesajı Paylaş

The Thing

@Battlestar

Hocam Akkuyunun kullanacağı nükleer reaktör tipini biliyor musunuz? Yakıt olarak ne girer, atık olarak ne çıkar? O atık yeniden başka amaçla kullanılabilir mi?

Saygılarımla. Mesajı Paylaş

Destiny

Bir şeyleri hep bir yere götürme ve o kabiliyeti sergilemeyi konuşuyoruz ama o kabiliyeti oraya... Nasıl? Ne şekilde? Hangi yöntemlerle? Hangi etkinlikle? Nihai aşamadan ziyade bunlarada bir miktar kafa yormalı.

Bu açıdan Milden'de bugünü değil ileriyi hedeflemeliyiz. Üniversitelerimiz ve firmalarımızda bugüne değil yarına çalışma yapmalılar.

Mildeni en iyi ihtimal 2030'larda denizde göreceğiz. O tarihe kadar klasik bakır temelli teknik donanımsal uygulamalar yerini artık bir çok alanda (Motor, iz bastırma, güç aktarımı vs..) YSS uygulamalarına bırakacak. Mesela bugün Tip-214'de kullanacağımız bir motora kıyasla aynı boyutta 5-10 kat daha fazla güç üretebilen motor uygulamaları faaliyete geçmiş ve geçecek durumda. Yine yüksek sıcaklıkda ve diğer etkenlere karşı beka gösterebilen süperiletken kablolar ve MAD sensörlerindeki hassasiyet gelişmelerine karşın manyetik iz bastırmada yine YSS süperiletken teknolojileri faaliyete girmiş durumda ve girmeye yakındır. Bu konuları dikkate almamız ve bunun üzerinde bir MİLDEN hayal etmemiz gerekiyor ki bu hayaller sükut'a dönüşmesin.

Yine sensör etkinliklerini düşürmeyecek ve akustik izleri minimize edecek şekilde bir dizayn anlayışı ve buna uygun materyallerin gövdesinden silahına, silahından domuna her noktada kendini göstermesi gerekmektedir.

Tüm bunlar için yarının ne olduğunu görüp bu konuda çalışmalara şimdiden hatta çoktan çalışmalara başlamış olmamız gerekmektedir. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter