Afganistan İç Savaşı

Başlatan HARZEMŞAH, Nis 13, 2017, 05:52 ÖS

« önceki - sonraki »

Defence

#45
May 20, 2019, 08:17 ÖS Last Edit: May 20, 2019, 08:56 ÖS by Yönetim
O durumda asıl soru şu:
"Who will guard the guardians?"
Mesajı Paylaş

matmat26

Weapon Companies Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

Yakın

@matmat26,

Denilmek isteneni zerre kadar anlamadın değil mi hocam? Mesajı Paylaş

petibor

#48
May 21, 2019, 01:18 ÖÖ Last Edit: May 21, 2019, 01:23 ÖÖ by petibor
Analiz etmemiz gereken kritik husus ABD için İran ile savaşmanın bir gerekçesi var mı? Sadece nükleer disiplinin dışına çıkması mı mesele yada himaye edilen İsrail ile sorunlar mı? Benim görüşüm ABD için İran mevzusunun tek gerekçesi İran Rusya'nın Akdeniz'e erişmesinde arka kapıya dönüşmesi. Rusya için Akdeniz eskiden boğazların ötesinde bir ülke iken artık Hazardan aşağı iniyor oradan sonra İran'ı zaten sayma sonrasında artık Şii bir devlete dönüşmüş olan Irak üzerinden arka bahçesi olan Suriye de. Limanı da yaptılar, oraya barış olunca birde bakım tesisleri, iyi donatılmış ikmal tesisleri kurdum mu gemileri beş yılda bir Karadeniz'e gelir artık. ABD bu tabloya kafayı takmış olabilir. Kafasındaki şey şu olabilir bence. İran ve Irak'ı tekrar bir revize etmek. Irak'ın da ben sünnileştirilmek isteneceği kanısındayım. En azından Suriye ile arasına bir hava sahası izni gerektiren koridor gerekir. Bunu Kürtlerle deniyor ABD ama Suriye de haritayı değiştirmek Irak'ı revize etmekten daha zor bence. Türkiye'nin de bence burada ABD ile menfaatleri örtüşebilir gibi görünüyor ama Türkiye'nin derin aklından benim artık kuşkularım var, hiç pragmatik olduğu izlenimim yok artık. Bu sıralar Azerbaycan'ı takip edelim oraya gelip gitmeleri yakalayalım. İsrail, Almanya, Fransa, ABD, Rusya olağan dışı temaslar, askeri takviyeler yaparsa İran üzerine büyük senaryolar işleniyor olabilir. Bu iş Türkiyesiz de olmaz tabi lakin 21. sıraya düştük bizim ne takatimiz olacak. Mesajı Paylaş

Southwater

Hem Gwadar hem de Şahbahar'a çökecek yukarıdaki plana göre.
120.000 asker yeter mi denmiş ama ABD bu operasyonu bedavaya yapacak, parasını da benzin prensliklerinden-krallıklarından alacak.
Muhtemelen piyadesini de alacak bunların.
Muhtemelen olabildiğince az kayıp ile dönüp, Trump Efendi'ye bir de seçim kazandırılacak. Zor gerçi. Mesajı Paylaş

Karabasan

ABD hava kuvvetlerine ait Bombardier E-11A tipi uçak Afganistan hava sahasında kırıma uğramıştı.
Bazı iddialara göre CIA İran masası şefi Michael D'Andrea uçaktaymış. Cesetler tamamen kömürleşmiş durumda
https://twitter.com/Hasanhhiz/status/1221878466838175745
https://twitter.com/Brasco_Aad/status/1221867699640377346 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Rus istihbaratı da CIA İran masası şefinin Afganistan'da düşen uçakta kim vurduya gittiği iddiasını öne sürüyor.
https://twitter.com/BBCMonitoring/status/1222117798509457409 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ozbey

karabasan  üsdadım,
sizin  yorumunuz  nedir?
Mesajı Paylaş

Karabasan

Eğer o uçakta gerçekten CIA'ın İran masası sorumlusu var ise bu kadar kompleks bir saldırıyı Taliban tek başına düzenlemiş olamaz.
Süper güçler içerisinde ABD'ye bu derece diş bileyen olmadığına göre saldırıyı yapsa yapsa İran yaptırmıştır.
Tabi nasıl yaptırdıkları da muamma. Ama her halükarda orada bir şeyler oldu. Birileri ABD'ye göstere göstere operasyon çekti.
Muhtemelen uzun yıllar gizemini koruyacak bir olay gibi duruyor. Bir gün konuyla ilgili arşivlerini açmayı isteyen bir ülke olursa ancak o zaman ne olup bittiğini anlayacağız ancak. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

meraklı

ABD 10 gün içinde Afganistan'dan çekilmeye başlayacak

ABD Savunma Bakanı Esper, "Anlaşma, askerlerimizin sayısını 135 gün içinde 8 bin 600'e indireceğimizi öngörüyor ve bu çekilme ilk 10 gün içinde başlayacak." dedi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Afganistan'daki ABD askerlerini 10 gün içinde çekmeye başlayacaklarını ve ülkedeki asker sayısını 8 bin 600'e kadar indireceklerini açıkladı.

Esper, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile Pentagon'da ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD ile Taliban arasında varılan mutabakata bağlı olduklarını ifade eden Esper, Afganistan'da çatışmaların önemli ölçüde azaltılmasını beklediklerini söyledi.

Esper, "Anlaşma, askerlerimizin sayısını 135 gün içinde 8 bin 600'e indireceğimizi öngörüyor ve bu çekilme ilk 10 gün içinde başlayacak. Oradaki komutanlara da talimatım 'bunu yapalım, iyi niyetimizi ve çabamızı gösterelim' şeklinde oldu." dedi.

ABD'nin Afganistan'daki faaliyetleri için 8 bin 600 askerin yeterli olacağına işaret eden Esper, ülkedeki duruma göre gerekli görüldüğü takdirde çekilmeyi durduracaklarını belirtti.

Esper, Afganistan'daki Amerikan askeri sayısını belirtilen noktaya çektikten sonra bir süre bu kuvvetle ülkede faaliyet göstereceklerini ve siyasi çözüm tamamen sağlandığı takdirde, bu kuvvetleri de çekmeye başlayacaklarını kaydetti.

"Türkiye" açıklaması

Esed rejiminin saldırılarında şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına ilişkin bir soruya yanıt veren Esper, NATO anlaşmasının 5'inci maddesinin devreye sokulmasına ilişkin herhangi bir yorum yapmayacağını ifade etti.

Esper, Türkiye'ye sınırlarını açma konusunda herhangi bir çağrısı olup olmadığını soran gazeteciye, "Bu siyasi bir soru. Bu, Türkiye'nin alacağı bir karardır. ABD, NATO müttefiki olarak Türkiye'ye desteğini gösteriyor. Şunu ifade etmek gerekir ki Ruslar her zaman iyi ortak değiller.

ABD'nin, Suriye'deki mülteciler için insani yardım desteğini artıracağını belirten Esper, "Bu konuyu Dışişleri Bakanımızla konuştum." dedi. Esper, ABD'nin İdlib'de hava desteği sağlayıp sağlamayacağına ilişkin soruya ise "hayır" yanıtını verdi.

Milley ise Türk ve Rus mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi yaptığını ve iki tarafa da gerginlikleri azaltma çağrısında bulunduğunu aktardı

https://www.dunyabulteni.net/amerika/abd-10-gun-icinde-afganistandan-cekilmeye-baslayacak-h461179.html Mesajı Paylaş

ocay

Amerika yenildi ve çıktı.. Afganistan'ın geleceği ise hiç parlak görünmüyor Mesajı Paylaş

Karabasan

Evet şimdide iç savaşa hazırlanıyorlar Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HARZEMŞAH

Geçtiğimiz hafta, benim bu başlık altında 20 Mayıs 2019 tarihinde duyurduğum olay ilan edildi. ABD, yıllardır destek verdiği Afgan Hükümetini devirmek için mücadele eden Taliban ile anlaşarak Afganistan'dan çekileceğini açıkladı.

Başka bir deyimle Afgan Hükumetini sattı. Bu PKK/PYD'ye iyi bir ders olmalı. Kuzey Suriye'de bağımsız bir PKK Devleti kurma hayalinde olanlara da... Mesajı Paylaş

DelKu

Felaket , bir soykırım olgusuyla ile daha yüzleşmek zorunda kalabilir Afganistan.
Sonra Amerika yeniden kurtarmaya gider ya da ruslar gider hatta belini doğrultabilirse Çinliler bile olabilir, böyle bir devinim içinde güzelim ülke sefilleri oynayıp ortaçağ karanlığında yaşayıp giderler buna yaşamak denirse. Bizim de talihimize bir 500 bin afgan kardeşimiz daha düşer. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter