Afganistan İç Savaşı

Başlatan HARZEMŞAH, Nis 13, 2017, 05:52 ÖS

« önceki - sonraki »

Defence

May 20, 2019, 08:17 ÖS Last Edit: May 20, 2019, 08:56 ÖS by Yönetim
O durumda asıl soru şu:
"Who will guard the guardians?"
Mesajı Paylaş

matmat26

Weapon Companies Mesajı Paylaş

Yakın

@matmat26,

Denilmek isteneni zerre kadar anlamadın değil mi hocam? Mesajı Paylaş

petibor

May 21, 2019, 01:18 ÖÖ Last Edit: May 21, 2019, 01:23 ÖÖ by petibor
Analiz etmemiz gereken kritik husus ABD için İran ile savaşmanın bir gerekçesi var mı? Sadece nükleer disiplinin dışına çıkması mı mesele yada himaye edilen İsrail ile sorunlar mı? Benim görüşüm ABD için İran mevzusunun tek gerekçesi İran Rusya'nın Akdeniz'e erişmesinde arka kapıya dönüşmesi. Rusya için Akdeniz eskiden boğazların ötesinde bir ülke iken artık Hazardan aşağı iniyor oradan sonra İran'ı zaten sayma sonrasında artık Şii bir devlete dönüşmüş olan Irak üzerinden arka bahçesi olan Suriye de. Limanı da yaptılar, oraya barış olunca birde bakım tesisleri, iyi donatılmış ikmal tesisleri kurdum mu gemileri beş yılda bir Karadeniz'e gelir artık. ABD bu tabloya kafayı takmış olabilir. Kafasındaki şey şu olabilir bence. İran ve Irak'ı tekrar bir revize etmek. Irak'ın da ben sünnileştirilmek isteneceği kanısındayım. En azından Suriye ile arasına bir hava sahası izni gerektiren koridor gerekir. Bunu Kürtlerle deniyor ABD ama Suriye de haritayı değiştirmek Irak'ı revize etmekten daha zor bence. Türkiye'nin de bence burada ABD ile menfaatleri örtüşebilir gibi görünüyor ama Türkiye'nin derin aklından benim artık kuşkularım var, hiç pragmatik olduğu izlenimim yok artık. Bu sıralar Azerbaycan'ı takip edelim oraya gelip gitmeleri yakalayalım. İsrail, Almanya, Fransa, ABD, Rusya olağan dışı temaslar, askeri takviyeler yaparsa İran üzerine büyük senaryolar işleniyor olabilir. Bu iş Türkiyesiz de olmaz tabi lakin 21. sıraya düştük bizim ne takatimiz olacak. Mesajı Paylaş

Southwater

Hem Gwadar hem de Şahbahar'a çökecek yukarıdaki plana göre.
120.000 asker yeter mi denmiş ama ABD bu operasyonu bedavaya yapacak, parasını da benzin prensliklerinden-krallıklarından alacak.
Muhtemelen piyadesini de alacak bunların.
Muhtemelen olabildiğince az kayıp ile dönüp, Trump Efendi'ye bir de seçim kazandırılacak. Zor gerçi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter