Afganistan İç Savaşı

Başlatan HARZEMŞAH, Nis 13, 2017, 05:52 ÖS

« önceki - sonraki »

Karabasan

#30
Ara 30, 2018, 06:24 ÖS Last Edit: Ara 30, 2018, 06:27 ÖS by Alkyone
10 tonluk bombaların bizim karokolları havaya uçurduğu dönemler vardı bir zamanlar
Şimdi o kuklalardan eser kalmadı ülkemde
Ama şu videoyu izledim ya artık bu Dünyadan gözüm açık gitmem herhalde
Bu arada bu "atom bombası" oluyorsa Çin de 2015 yılında gerçekleşen kimyasal patlama ne oluyor bilmiyorum artık
https://www.youtube.com/watch?v=4GtUimzEq4U Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

...

ozbey

ben  bu durumu  komplo teorisiyle  açıklayabiliyorum. tamam  hep zordu  orası;  ama  ne  oldu da 1  taş çatlasın  2  yıl  içinde  durum  bu kadar  ABD  yenilgisine  dönüştü?

evet  bu  yeni  durum  resmen  yenilgi.  özellikle dikkatimi  çeken  artık  hiç  ihayla  vurma haberi  çıkmıyor.  tek  tük  haberler var;  ama  bundan  3  yıl  öncesine kadar hergün   bu  iha  haberlerini dinler  "vay  bee"  derdik.  birden  bu  haberler de  kökten kesildi sanki. 

yeniliyorlar,  bunu  anlıyorum;  ama  yenildiklerini  neden  bu kadar duyurmaya  çalışıyorlar?   bu  sorunun  temiz  bir cevabı  olduğunu  hiç sanmıyorum ben.

açıkçası   afgan-suriye  savaşlarının  birbirini  etkilediklerini  söylüyor  içimden bir ses.
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu bir yenilgi değil. ABD'li strateji dehalarının uyguladığı "Tüm Dünya ile sıfır dostluk" politikasının başarılı bir sonucu olarak Pakistan ile arasının hasmane olması temelli.

ABD artık Pakistan'dan İHA kaldıramıyor ve Pakistan topraklarını kullanarak Afganistan-Pakistan sınırında eskisi gibi operasyon yapamıyor. Bölgede herkesle arası kötü...
eskisi gibi
ABD'de Neocon taifesi gidip de yerlerine WASP taifesi gelince her şey eskiye döner... Mesajı Paylaş

ozbey

üsdat en büyük  olmanın  yan etkisi  bu.  en  büyüksen  herkesle dost olamazsın,  buna  karşın  en büyüksen  her  yerde her zaman  dost bulursun.
eğer  iha  kaldırmak  isteseler   mutlaka  bir dost  bulurdu  orada  ABD.

sizin kadar bilmiyorum  iç dengelerini;  ama  ne  kadar büyük  olduklarını  test etmek  için de  bu  gerekiyordu.  deney tamamlandı.  anlaşıldı ki  değişim zamanı gelmiş.

yeni  başkan  takım elbiseli  amcaların  içine  kot pantolon  üstüne  gömlek sarkıtan  bıçkın delikanlı  gibi   girdi. amcalar  adamı  bir taraftan dalgaya  alırken  bir taraftan da  başarısız  başkan  izlenimi  yaratmak  için afganistanda  yenilen  ABD  izlenimi  yaratıyorlar.
yoksa  bu sefiller  görüntüsünün  yayılmasını  engelleyecek gücü var  ABD'nin.

dediğiniz gibi  ortada  gerçek  bir yenilgi de yok,  yenilgi  izlenimi  ve  bunu duyurma çabası  bu.

ama  neye  niyet neye  kısmet.  yeni  başkanı  eleştirenler  tek tek  koltuklarını  terkediyor  işte.
ABD'nin  ilk  siyah  başkanı  bu  başkan  bence.  Mesajı Paylaş

Karabasan

Taliban'dan ABD askeri üssüne saldırı: Çatışmalar sürüyor


Taliban, Afganistan'ın güneyindeki Hilmend ilinde askeri üssü hedef alan bir saldırı gerçekleştirdi.

Hilmend ilinde yer alan ve Camp Bastion olarak da anılan Şorab askeri üssü Taliban tarafından kapsamlı bir saldırıyla hedef alındı.

Bölgeden son gelişmeler:

-  Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, çatışmaların devam ettiği, ABD ve Kabil hükümeti güçlerinin kaybının arttığı yönünde bir açıklama yaptı.

-  Kabil hükümeti kaynakları, Şorab üssü içerisinde çatışmaların halen devam ettiğini doğruladı. Hükümete yakın TOLOnews güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Taliban mensuplarının zırhlı araçların bulunduğu bölgede çatışmaya devam ettiğini aktardı.

-  Taliban sözcülerinden Kari Muhammed Yusuf Ahmedi, üssün içerisindeki Taliban mensuplarıyla bağlantı kurulduğunu, çatışmaların halen devam ettiğini, saldırının 36 saattir sürdüğünü ifade etti.

-  Taliban tarafından saldırıya dair yapılan açıklamalarda saldırının sürdüğü ifade ediliyor. Taliban, saldırıda 200'den fazla ABD ve Kabil hükümeti askerinin öldürüldüğünü, çok sayıda askeri aracın ve hava aracının tahrip edilmesinin yanı sıra teknik merkezlerin ateşe verildiğini belirtiyor.

-  Kabil hükümetine bağlı Hilmend Valiliği ofisi, Şorab üssü içerisinde çatışmaların sürdüğünü doğruladı.

-  Kabil hükümetine yakın gazeteci Bilal Serveri, Taliban'ın üssün içerisindeki bazı askerlerin yardımıyla üs içerisinde sızdığını, yemekhanede bir canlı bomba saldırısının gerçekleştirildiğini, üssün içerisine toplamda 21 Taliban mensubunun girdiğini aktardı.

-  Üsse giren Taliban mensuplarının gece görüş gözlükleri ve termal ekipmanlar kullandıkları, gece saatlerinde de çatışmaların sürdüğü belirtiliyor.

-  Kabil hükümetine yakınlığıyla bilinen gazeteciler Bilal Serveri ve Tahir Kadiri, üssün içerisinde çatışmaların halen sürdüğünü, Kabil hükümeti tarafından yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

-  Yerel kaynaklar, Taliban mensuplarının üssün içerisinde ele geçirdikleri askeri araçları kullanarak üssün içerisindeki güçlere saldırdığını öne sürdü.

-  Kabil hükümetine yakın gazeteciler ve yerel kaynaklar, hava şartları ve saldırganlarla ABD askerleri arasındaki mesafenin oldukça kısa olması nedeniyle hava saldırıları düzenlenemediğini belirtiyor.

-  Yerel kaynaklar, Taliban mensuplarının halen üssün içerisinde ABD ve Kabil hükümeti güçleriyle çatıştığını ifade ediyor. Saldırının başlangıcının üzerinden yaklaşık 30 saat geçmiş durumda.

-  Hilmend'in Şorab üssünde çatışmaların yaklaşık 30 saattir sürdüğü yerel kaynaklar ve bağımsız gazeteciler tarafından aktarılıyor.

-  Kabil hükümeti 16 saatin ardından çatışmaların bittiğini, 23 güvenlik görevlisinin ve 28 Taliban mensubunun öldürüldüğünü öne sürdü. Ancak açıklama kısa süre içinde yalanlandı.

-  Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid çatışmaların devam ettiğini, yakıt ve lojistik depolarının yandığını, Taliban mensuplarının üs içerisinde saklanan yerli ve yabancı askerleri aradığını öne sürdü.

Saldırının detayları

1 Mart günü gece saatlerinde başlayan saldırıda ABD güçlerinin de saldırıda kayıp verdiği ifade ediliyor.

Saldırıda 10'dan fazla Taliban mensubunun yer aldığı tahmin ediliyor.

Taliban tarafından saldırıya ilişkin bazı açıklamalar yapıldı. Hareket, saldırının bölgede sivilleri hedef alan saldırılara karşılık olarak düzenlendiğini belirterek bazı ayrıntılar paylaştı.

Taliban, saldırıda ilk olarak 40 ABD askerinin, 30 Kabil hükümeti askerinin ve 6 savaş pilotunun öldürüldüğünü öne sürdü. Taliban aynı zamanda çok sayıda askeri aracın ve bazı hava araçlarının da tahrip edildiğini belirtti.

Askeri üs 215'inci Meyvend Birlikleri'ne de ev sahipliği yapıyor. Yerel kaynaklar, saldırıda birliklerin kışla kumandanının da dört korumasıyla birlikte öldürüldüğünü rapor etti.

Yerel kaynaklar, saldırıda en az 2 canlı bomba saldırısı gerçekleştirildiğini, bunlardan birinin yemekhanede meydana geldiğini aktardı.

Aynı üsse 2012 yılında Taliban tarafından gerçekleştirilen bir başka saldırıda en az 9 hava aracı tahrip olmuş, üsteki güçler önemli kayıp vermişti.
https://www.mepanews.com/talibandan-abd-askeri-ussune-saldiri-catismalar-suruyor-24651h.htm Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

kurtkapan

#36
Mar 02, 2019, 12:53 ÖS Last Edit: Mar 02, 2019, 12:56 ÖS by kurtkapan
Kaynağın doğruluğunu şüpheli buluyorum. Shorabak'ta Amerikan ve Afgan bölümleri birbirinden ayrı; Amerikan birlikleri büyük ihtimalle çatışmaya girmemiş dahi olabilir.

Taliban birlikleri son 48 saat içinde 3 dalga halinde saldırmış; son açıklama ise 3 dalganın da görece başarısız olduğu, 25 Afgan güvenlik personelinin öldüğü, 15'inin yaralı olduğu, 20 Taliban militanının öldüğü. Afgan hükümetinin açıklaması bu yönde.
https://www.aljazeera.com/news/2019/03/23-afghan-security-forces-killed-taliban-attack-190301171933621.html


Gani 2014'te başa geldiğinden beri Afgan güvenlik güçleri Taliban ile savaşta 45.000 personel kaybetmiş.
https://www.bbc.com/news/world-asia-47005558

Trump'ın başarısız Kuzey Kore hamlesinden sonra şimdi de başarısız bir Afganistan'dan çekilme hamlesi. Afganistan'ı da 18 yıl sonunda Taliban'a kaybediyorlar; 2018 ABD işgalinden beri çatışmalar ve saldırılarda en çok sivil ölen yıl olmuş.
https://www.bbc.com/news/world-asia-47347958 Mesajı Paylaş

TolgaHM

https://mobile.twitter.com/_AfganSesi/status/1101792456260108290


İlgili hesap Taliban yanlısı. Sallıyor büyük ihtimal ama ortalık cehenneme dönmüş.

40 saattir çatışmanın devam ettiğini 200 e yakın Afgan ve Amerikalı öldürüldüğünü söylüyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Son günlerde ABD'nin Afganistan'dan  çekilme hızı arttı. Genel olarak her gün 10 kadar C-17 ile gerçekleştirilen ekipman nakliyesi C-5'lerle yapılmaya başlandı...

Acaba ABD'nin bu acelesinin nedeni ne olabilir? Mesajı Paylaş

Havuc99

Eğer bir aceleleri varsa buda İrandır Mesajı Paylaş

murattekin

Uçakların nereye indiğine bakmak lazım. SA yada BAE ise İran için olabilir. Merkeze çekmez herhalde. Zira ABD savaşamazsa biter. Mesajı Paylaş
...

HARZEMŞAH

Ramstein/Almanya... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yalnız sanılanın aksine ABD'nin bölgeye yığdığı 120.000 asker, acaba İran için mi yoksa, bölgedeki müttefikleri SA, BAE ve İsrail'i İrandan korumak için mi?

ABD'nin İran'ı işgal edeceğini düşünenler için: 120.000 asker 80 milyonluk İran için biraz az değil mi? Mesajı Paylaş

murattekin

ABD İran'a saldıramaz. O kırık dökük İrak'ta ve hatta Afganistan'da bile çöçelediler. İran onlara çok ağır bedel ödetir. Mesajı Paylaş
...

matmat26

İrak uyguladıkları stratejiyi uygulayabilirler.

Öncelikle İran'ın Ahvaz ve Belucistan bölgesine adim atarlar ve üstlenirler. Hava Şemsiyesi olusturur. Ayni zamanda diğer bölgelerini havadan dövmeye devam ederler. İran'ı masaya mecbur bırakırlar.. Basra ve Hürmüz den İran'ı izole ederler.  Amerika'nın Mollalari devirmek gibi niyetinin olduğunu sanmıyorum ancak böylesi kayıp Mollalari ic kamuoyunda tehlikeye atar,  Amerika'nın da desteği ile Mollalari janjanli ambalajlama faaliyetlerine destek olunur.

Ahvaz ve Belucistan bölgesine yerleşen Amerika İran içlerine akmak, İran'ı özgürleştirmek için 10-20 yil arasında hazırlıklarını tamamlar ve harekete geçer.. 2003 ırak işgali gibi..


Bu işin Finansmanını Araplar üstlenir. 1 - 2 trilyon dolarcik paraya İran'ın ön dişleri sökülür.. Azı dişlerini sökmek içinde beklenir.

Rusya'nın da bu işe yeşil ışık yaktığını düşünüyorum
Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter