Afganistan İç Savaşı

Başlatan HARZEMŞAH, Nis 13, 2017, 05:52 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

Nis 13, 2017, 05:52 ÖS Last Edit: Nis 13, 2017, 06:18 ÖS by Yönetim
ABD bugün Afganistan'da İŞİD'e karşı termobarik silah kullanmış. MOAB (Massive Ordianance Ariblast Bomb), Mother of Bomb/Bombaların Anası olarak bilinen GBU-43, İŞİD'in Achin/Nangarhar'daki yeraltı tünel ağını imha etmek için kullanılmış...

https://www.airforcetimes.com/articles/military-gbu-43-moab-bomb-dropped-in-afghanistan Mesajı Paylaş

ocay

MOP da Kuzey Kore'ye kısmet olacak galiba Mesajı Paylaş

nokta

"NATO Afganistan'da başarısız olmuştur"

Rusya'nın Kabil Büyükelçisi Alexander Mantytskiy, NATO'nun Afganistan'da terör ve uyuşturucuyla mücadelede başarısız olduğunu söyledi.

Mantytskiy, başkent Kabil'de yaptığı basın toplantısında, Afganistan'a barışın gelmesi için Taliban ile müzakere masasına oturulması gerektiğini belirtti. Rusya'nın, Afgan hükümetinin Taliban ile barış görüşmelerini desteklediğini ifade eden Mantytskiy, "Afganistan devleti isterse Rusya, Taliban ile Afganistan hükümeti arasında arabuluculuk yapabilir.'' diye konuştu. Mantytskiy, ülkede barış konusunun Afganların kendi arasında çözebilecekleri bir sorun olduğunu dile getirdi.

''RUSYA TALİBAN'A DESTEK VERMİYOR''

Yerel basında son zamanlarda yer alan, "Rusya'nın Taliban örgütüne destek verdiği" yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirten Mantytskiy, Kabil ile Moskova'nın söz konusu "propaganda haberlerinin" etkisinde kalmayacağının altını çizdi.

Ülkesinin Taliban'a destek vermek gibi bir amacının olmadığını vurgulayan Mantytskiy, ABD gibi bazı ülkelerin Taliban ile irtibat halinde olduğunu ileri sürdü.

DEAŞ MOSKOVA İÇİN BÜYÜK TEHDİT

Afganistan'ın kuzeyinde etkinliğini artırmaya çalışan DEAŞ'ın Moskova için büyük bir tehdit olduğunu dile getiren Mantytskiy, DEAŞ'ın kuzey Afganistan'dan Orta Asya'ya sızma çalışmalarına dikkati çekti. Mantytskiy, Rusya'nın terör ve uyuşturucuyla mücadelede Afganistan hükümetine yardım etmeye hazır olduğunu aktararak, ''Amerika, Rusya'nın terörle mücadelede Afganistan'a destek vermesini istemiyor ve bu da tedirginlik verici bir olay.'' diye konuştu.

Büyükelçi Mantytskiy, Aralık 2016'da, Orta Asya'nın güvenliği için Taliban ile irtibat halinde olduklarını söylemişti. Afganistan'daki NATO güçlerinin başında bulunan Amerikalı General John Nicholson, daha önce yaptığı açıklamada, Rusya ve İran bağlantılarının, Taliban'a bölgede istikrarı bozabilecek bir ortam oluşturabileceğini ifade etmişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/398529/nato-afganistanda-basarisiz-olmustur Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Hizb-i İslami'nin lideri Hikmetyar Afganistan'a geri döndü

Hizb-i İslami'nin lideri eski başbakanlardan Gulbeddin Hikmetyar Afganistan'a geri döndü. Geçtiğimiz Eylül ayında yapılan barış anlaşması sonrası ülkesine dönen mücahit lider Afganistan'ın Rus işgalinden kurtuluşunun 25. yıl dönümü kutlamalarına katıldı. Törende Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani hazır bulunurken, Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah yaptığı konuşmasında Hikmetyar'a övgü dolu sözler söyledi:

"Afganistan'ın Ruslara karşı zaferinin yıl dönümünü kutlarken, Hizb-i İslami'nin lideri sayın Gulbeddin Hikmetyar Afgan hükumetinin barış çağrısı sebebiyle geri döndü. Şu an o kendi ülkesinde ve kendi topraklarında gururla halkı arasında dolaşıyor. Afgan vatandaşlar da kendisini hoş karşıladılar. Umarız bu durum başkaları için de güzel bir örnek olur."

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri donanmasına ait 300 kişilik birlik Afganistan'ın güney kenti Helmand'a geri döndü. NATO kuvveti olarak görev yapan askeri birliğin 2014 yılında görev süresi bitimi sonrası ülkeyi terk etmişti.

http://www.euronews.com/2017/04/29/former-afghan-warlord-returns-to-his-country-calling-for-peace

Mesajı Paylaş

Merkator

Afganistan'da bizim faaliyetlerini durdurduğumuz Mercy adlı sivill toplum örgütünün(!) konukevine saldırı olmuş. Bir İsveçli ve 1 Alman ölmüş, 1 Finlandiyalı da kaçırılmış. Ne istediler acaba zavallı(!) yardım kuruluşu görevlilerinden?

Afganistan'da sivil toplum örgütü çalışanlarına saldırı: Biri Alman, 2 ölü

Afganistan'da İsveçli bir sivil toplum örgütü çalışanlarının kaldığı konukevine silahlı saldırı düzenlendi.

Kabil'de bulunan misafirhaneye yapılan saldırıda biri güvenlik görevlisi diğeri Alman yardım gönüllüsü iki kişi hayatını kaybetti, Finlandıyalı bir yardım gönüllüsü ise kaçırıldı.

Olayla ilgili soruşturma sürerken, emniyet güçleri saldırının fidye isteme amacıyla gerçekleştirildiği ihtimali üzerinde duruyor.

Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Necip Daniş, konukevinde kalanların Operation Mercy adlı sivil toplum kuruluşunun çalışanları olduğunu ifade etti.

Öte yandan ülkenin güneydoğusunda, Taliban bir polis kontrol noktasına saldırdı.

Silahlı terör örgütü militanlarının yaptığı saldırıda 20 polis hayatını kaybetti. Olayda en az 10 kişinin de yaralandığı bildirildi.

http://tr.euronews.com/2017/05/21/afgaistan-da-sivil-toplum-orgutu-calisanlarina-saldiri-biri-alman-2-olu Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Haber Rus Haber Ajansı Suputnik'ten:


ABD'li senatör McCain: Afganistan'da kaybediyoruz


ABD'li Cumhuriyetçi Arizona Senatörü John McCain katıldığı bir televizyon programında ülkesinin dış politikasını değerlendirdi. "Afganistan'da kaybediyoruz, stratejimiz yok" diyen Cumhuriyetçi senatör, Afganistan stratejisi konusunda Beyaz Saray'da 'çok fazla karışıklık' olduğunu öne sürdü.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı ve Arizona Senatörü McCain pazar günü CBS kanalındaki 'Face the Nation' adlı programda konuştu.

'BİR STRATEJİMİZ YOK'

Sunucu John Dickerson'ın "Yakın zaman önce Afganistan'daydınız. Oradaki izleniminiz neydi?" sorusuna verdiği yanıtta McCain, "Bir stratejimiz yok. Ve kaybediyoruz. Eğer yenemiyorsanız, kaybediyorsunuz demektir. Afgan Ulusal Ordusu da kabul edilemez kayıplar yaşıyor. Bizim yeni bir stratejimiz olacak. Bilirsin, bize gelip ek fon, ek insan ve ek görev soruyorlar" dedi.

McCain "Bunları bir stratejimiz olmadan yapamayız. Bunu General (James) Mattis'e soruyorum. General McMaster'ın ve onun 'Strateji nerede?' sözlerinin hayranıyım. O zaman bir siyasetimiz olabilir. O zaman fonlamaya, askere, tank ve toplara izin verebiliriz" ifadelerini kullandı.


https://tr.sputniknews.com/politika/201707101029209433-abd-senator-mccain-afganistan-kaybediyoruz/

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Afganistan medyası: Türkiye'den dönmek isteyen General Dostum'un uçağına iniş izni verilmedi


Afganistan medyası, Türkiye'den kalkan ve Başkan Yardımcısı General Abdül Raşid Dostum'u taşıyan uçağın Afganistan'a inişine izin verilmediğini iddia etti. Haberle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Abdül Raşid Dostum, tedavi için Mayıs ayında Türkiye'ye gitmişti. Afgan medyası, ülkesine dönüşünde, Dostum'u taşıyan uçağa ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentindeki Mevlana Celaleddin Belhi Havaalanı'nda iniş izni verilmediğini öne sürdü. Uçağın inişine kimin engel olduğunu bilinmiyor.

BBC'ye konuşan, Cumhurbaşkanı Eşraf Gani'ye yakın bir kaynak, General Dostum'un dönüşünün şüpheye neden olduğunu çünkü dönüşün merkezi hükümetle koordine edilmediğini söyledi. General Dostum, siyasi rakiplerinden birine işkence yapmakla suçlanıyor. Dostum ise suçlamayı reddediyor.

General Dostum'un 2014'te Gani'nin yardımcılığı görevine getirilmesi tartışmalı bir hamle olarak görülmüş ancak aynı zamanda ülkedeki Özbek azınlıkla bir uzlaşma adımı olarak da tanımlanmıştı.

http://www.bbc.com/news/world-asia-40644650 Mesajı Paylaş

Terra

ABD uçağı düşürüldü


Taliban kaynaklarının yaptığı açıklamaya göre Bagram Hava Üssü yakınlarında ABD'ye ait bir askeri uçak düşürüldü.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamaya göre, başkent Kabil'in kuzeyindeki Parvan ilinde bulunan Bagram Hava Üssü yakınlarında ABD'ye ait bir askeri nakliye uçağı Taliban tarafından hedef alınarak düşürüldü.

Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamanın devamında, hedef alınmasının ardından Bagram Hava Üssü'nün içine düştüğü ifade edilen askeri uçaktaki ABD askerlerinin tamamının öldüğü ifade edildi. Taliban sözcüsünün açıklamasına göre olay Afganistan saati ile 14:00 sularında gerçekleşti.

Afganistan'ın başkenti Kabil'in kuzeyindeki Parvan ilinde bulunan Bagram Hava Üssü, ABD'nin ülkedeki en büyük üssü konumunda. Taliban'ın sık aralıklarla bu üsse yönelik füze saldırıları düzenlediği biliniyor.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/abd-ucagi-dusuruldu.html Mesajı Paylaş

Defence

Afganistan'daki ABD üssünde görevli 3 kadın öldürüldü


Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarında ABD üssünde görev yapan Afgan kadınlara yönelik silahlı saldırıda 3 kadının hayatını kaybettiği, 1 kadının yaralandığı bildirildi.

Bagram İlçe Kaymakamı Abdulşukur Kuddusi, kadınların, ABD'nin ülkedeki en büyük hava üssü Bagram yakınlarındaki pazardan alışveriş yaparken kimliği belirsiz iki kişinin silahlı saldırısına uğradığını belirtti. Saldırıda 3 kadının yaşamını yitirdiğini ifade eden Kuddusi, bir kadın görevlinin de yaralandığını söyledi.

Kuddusi, kadınların, Bagram Hava Üssü'nün güvenlik kontrolü bölümünde görev yaptığını kaydetti.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Yaklaşık bir buçuk ay önce de Bagram Hava Üssü'nde görevli Afgan korumalara düzenlenen saldırıda 8 koruma hayatını kaybetmişti.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/405453/afganistandaki-abd-ussunde-gorevli-3-kadin-olduruldu Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Taliban'dan Trump'a açık mektup


Taliban, ABD Başkanı Donald Trump'a hitaben yazdığı mektupta Amerikan askerlerinin Afganistan'dan tamamen çekilmesi için çağrı yaptı. Örgüt mesajda ayrıca Amerikan halkının düşmanı olmadığını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump'a hitaben bin 600 kelimelik bir "açık mektup" yayınlayan Afganistan Talibanı, Amerikan birliklerinin ülkeden çekilmesi taleplerini yineledi.

Grubun sözcüsü Zabihullah Mücahid tarafından basın kuruluşlarına gönderilen yazıda, Trump yönetiminin Afganistan stratejisini gözden geçirme kararıyla seleflerinin hatalarının farkına vardığı ve bunun Taliban tarafından memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Ancak ABD Başkanı'nı uyaran örgüt, Afganistan politikasını askerlere bırakıp birlik sayısını arttırmak yerine bir an önce çekilmek için harekete geçme çağrısı yaptı. Mektupta, "ABD'nin devraldığı savaşın ve Amerikalı askerlerin zarar görmesinin engellenmesi sadece bu ülkenin Afganistan'dan çekilmesi ile gerçekleştirilebilir" ifadesi kullanıldı. Taliban'ın kaleme aldığı yazıda ayrıca Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani hükümetine bir dizi eleştiri yöneltildi.

Gözden geçirilen Afganistan stratejisi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un eğitim faaliyetlerinde bulunmak üzere Afganistan'a 4 bin yeni asker gönderme ve Washington'ın terörle mücadele kapsamında bu ülkede operasyonlarını arttırma planları Trump yönetimi tarafından bir süredir bekletiliyor.

Savunma Bakanı James Mattis bu hafta başında ABD hükümetinin yeni Afganistan askeri stratejisini açıklamaya çok yakın olduğunu söyledi. Afganistan'da eğitim faaliyetlerinde bulunan halihazırda yaklaşık 8 bin 400 Amerikan askeri bulunuyor.

2001 yılından beri bu ülkedeki askeri varlığını devam ettiren ABD, 2010 ve 2011 yıllarında muharip birliklerini çekmiş ve ülkede 100 binlerle ifade edilen asker sayısında büyük bir düşüş yaşanmıştı. Taliban'ın ülkedeki faaliyetlerini arttırması Afganistan güvenlik güçleri üzerinde fazladan baskı yaratıyor. Bunun yanı sıra IŞİD'in Güney Asya'daki yayılımı ve özellikle doğu Afganistan'daki eylemleri güvenlik durumunu tehdit ediyor.

Afganistan'ın Yeniden İnşası Genel Müfettişliği'nin (SIGAR) raporuna göre ülkenin neredeyse yarısının kontrolü Taliban'ın elinde.

http://www.dw.com/tr/talibandan-trumpa-a%C3%A7%C4%B1k-mektup/a-40098638 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trump: 'Afganistan'la İlgili Karara Vardık'


Camp David'de ulusal güvenlik ekibiyle toplanan Başkan Donald Trump, Twitter üzerinden, pek çok karara vardıklarını, bunların arasında Afganistan'la ilgili durumun da olduğunu belirtti.

Cuma günü konuşan Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Amerika'nın Güney Asya bölgesindeki çıkarlarını koruyacak yeni bir strateji geliştirildiğini ve ayrıntılarının daha sonra açıklanacağını belirtmişti.

'Başkan, seçenekleri inceliyor ve değerlendiriyor. Uygun bir zamanda da, Amerikan halkına, müttefiklerimize ve dünyaya bir açıklama yapacak' dedi, ancak Afganistan'la ilgili bir şey söylemedi.

Savunma Bakanı James Mattis de, Cuma günü basına, Afganistan'ı kast ederek, 'Amerikan tarihinin en uzun süren savaşına yönelik yeni yaklaşımla ilgili karar yakın bir gelecekte açıklanabilir' dedi.

Yeni bir strateji geliştirilmeden önce, Beyaz Saray yönetimi, Amerika'nın, Hindistan ve Pakistan dahil, Güney Asya'daki genel stratejilerinin gözden geçirileceğini söylemişti. Bu seçenekler arasında Afganistan'a binlerce ek asker gönderilmesinin yanısıra ülkeden tamamen çekilmek ve ülkenin güvenlik sorunu için anlaşmalı güvenlik şirketlerinin yardımlarının kullanılması var.

Amerika ve NATO ülkelerinin yıllardır süren desteğine rağmen, Afgan ordusu hala Taleban'la mücadele etmekte zorlanıyor.

Amerika Savunma Bakanlığı, aylar önce 3 bin 800 ek askeri birimin gönderilmesine onay vermiş, ancak bazı Beyaz Saray yetkilileri, daha fazla kaynak aktarımının etkili olup olamayacağı konusunda şüphelerini dile getirmişti.

Başkan Trump, Savunma Bakanı Mattis'e ne kadar birlik gönderilmesi konusunda karar yetkisi vermiş ancak Afganistan'daki askeri birlik sayısında herhangi bir artış olduğu gözlenmemişti.

Afganistan'da halen 8 bin 400 Amerikan, 5 bin de NATO birliği eğitim ve danışmanlık görevleri için bulunuyor. Amerika ayrıca terörist gruplarla mücadele için ayrı bir gücü görevlendirmiş durumda.

Uzmanlara göre, Afganistan'daki Amerikan birliklerinin sayısını arttırmak, yönetimin en uygun gördüğü seçenek.

Öte yandan Blackwater özel güvenlik şirketinin kurucusu Erik Prince ve DynCorp şirketinin sahibi Stephen Feinberg, geçen ay Beyaz Saray'a, Amerikan birliklerinin yerine özel güvenlik şirketlerinin kullanılması için bir teklif sundu.

Ancak Afganistan'da, özel şirketlerin, yaşanan herhangi bir olay karşısında sorumlu tutulamayacağından korkuyor. Ayrıca, Blackwater şirketinin Irak ve Afganistan'daki kötü sicili de bu endişelerin arasında.

15 yıl önce Amerika, Taleban rejimi ve El Kaide'ye karşı Afganistan'a girmişti. Ancak savaşın ne zaman bitebileceği ile ilgili herhangi öngörü mevcut değil. Amerikan istihbarat birimleri, gelecek yıl, Amerika fazladan birlik gönderse bile, ülkedeki durumun daha da kötüye gideceğini belirtti.

https://www.voanews.com/a/trump-afghanistan/3992423.html Mesajı Paylaş

Karabasan

Trump'ın Afganistan stratejisinin ardından Pakistan'dan bölgesel iş birliği arayışı


Pakistan Dışişleri Bakanlığından adının açıklanmasını istemeyen bir üst düzey yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trump yönetiminin cepheleşmeye daha çok sürükleyen yaklaşımı karşısında Pakistan'a desteği genişletmek için Türkiye, Rusya, Çin ve İran ile temas kurulduğunu belirtti.

Yetkili, "ABD'nin, Afganistan'da daha fazla Hindistan rolü arayan sözde güney Asya stratejisi, bize buna karşı koymamız için yeni bölgesel iş birliği dışında başka bir seçenek bırakmadı. Pakistan, sadece İslamabad'a karşı değil, dört bölgesel gücün çıkarına karşı olan bu stratejiye karşı koymak için Rusya, Çin, İran ve Türkiye ile temas halinde." ifadelerini kullandı.

İlk temasların yapıldığını kaydeden yetkili, bu ülkelerin liderlerinden olumlu sinyaller alındığına dikkati çekti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nafees Zakaria da Dışişleri Bakanı Havaca Muhammed Asif'in cuma günü Çin'e, ardından da ay ortasında Moskova, Tahran ve Ankara'ya ziyarette bulunacağını açıkladı.

http://aa.com.tr/tr/dunya/trumpin-afganistan-stratejisinin-ardindan-pakistandan-bolgesel-is-birligi-arayisi/902710 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Terra

Afganistan'da Taliban ile DEAŞ arasında çatışma


Afganistan'ın kuzeyindeki Cüzcan vilayetinin Kuş Tepe ilçesinde DEAŞ ile Taliban arasında çatışma çıktığı bildirildi

Cüzcan Valiliği Sözcüsü Muhammad Reza Gafuri yaptığı açıklamada, Kuş Tepe'nin Begser bölgesinde Taliban ile DEAŞ arasında dün akşam başlayan çatışmanın halen devam ettiğini belirtti.

Çatışmada 4 DEAŞ mensubuyla 11 Taliban üyesinin öldüğünü ifade eden Gafuri, 1 DEAŞ üyesiyle 3 Taliban üyesinin de yaralandığını söyledi.
Gafuri, son zamanlarda Kuş Tepe'de iki örgüt arasında sık sık çatışmalar yaşandığını kaydetti.

Konuyla ilgili her iki örgütten de henüz bir açıklama yapılmadı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/408267/afganistanda-taliban-ile-deas-arasinda-catisma Mesajı Paylaş

Terra

Pakistan-Afganistan sınırında gerginlik


Pakistan, Afganistan sınırından açılan ateş sonucu bir askerin öldüğünü bildirdi

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, Afganistan'daki militanlarca sınır karakoluna ateş açıldığı, saldırıda bir askerin hayatını kaybettiği belirtildi.

Pakistan ordusu, kısa süre önce Afganistan sınırındaki Racgal Vadisi'ne operasyon düzenlemişti. Ordu ayrıca militanların ülkeye sızmasını engellemek amacıyla bölgeye sınır karakolları inşa etmişti.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/408272/pakistan-afganistan-sinirinda-gerginlik Mesajı Paylaş

Karabasan

AFP haber ajansı ABD Savunma Bakanı James Mattis'in Afganistan'a uçağıyla inmesinin ardından Kabil Havalanı yakınlarında füze düştüğünü duyurdu.
http://www.hurriyet.com.tr/flas-gelisme-abdli-bakan-buyuk-tehlike-atlatti-40591632 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter