Kırım'ın Rusya Tarafından İlhakı ve Ukrayna/Rusya Gerilimi

Başlatan nokta, Nis 13, 2017, 07:08 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

Ukrayna, Rusya'ya tüm uçak seferlerini yasakladı

Ukrayna, kendi topraklarından Rusya'ya yapılan tüm uçak seferlerini yasaklama kararı aldı. 

Ukrayna Bakanlar Kurulunun bugünkü toplantısında, Ukrayna'dan Rusya'ya tüm uçak seferlerinin yasaklanması kararlaştırıldı.

Kiev, iki ülke arasında 2014 yılında başlayan siyasi gerilimin ardından, ülke topraklarından Rusya'ya doğrudan tarifeli uçak seferleri yasaklamıştı.

Yeni yasak, Ukrayna'dan Rusya'ya doğrudan tarifesiz uçak seferlerinin de durdurulmasını öngörüyor. Konuyla ilgili yasa teklifi, Ukrayna'daki Rusya yanlısı Muhalefet Platformu'nun lideri Viktor Medvedçuk ile Ukrayna devlet başkanı seçimlerinde aday olan Yuriy Boyko'nun yaklaşık 10 gün önce Moskova'yı ziyaret etmeleri sonrası gündeme geldi. Medvedeçuk ve Boyko, Moskova'da Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ile bir araya gelmişti. 

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Medvedçuk ile Boyko'nun yasal boşluktan yararlandığını söyleyerek, "Ukrayna ile saldırgan ülke arasında tarifesiz tüm uçuşların durdurulması için yasal düzenleme teklifinde bulunduk" demişti.

Ukraynalı Bakan, AGİT, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi gibi uluslararası kuruluşların  heyetlerinin gerekli durumlarda Ukrayna'dan Rusya'ya uçmalarının ise yasağa tabi olmayacağını ekledi.

Ukrayna ile Rusya arasında tarifeli uçuşlar, iki ülkenin karşılıklı aldığı kararlar sonrası 2015 yılında sonlandırılmıştı.

http://www.kokpit.aero/tum-seferlere-yasak Mesajı Paylaş

meraklı

Rusya'dan Karadeniz'de dengeleri değiştirecek hamle

Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı bir kaynağa göre İzvestiya gazetesi, Rus yönetiminin ilhak edilen Kırım'ın Belbek havalimanına 5. nesil Su-57 askeri uçakları yerleştirme seçeneğini görüştüğü iddiasında bulundu.

Su-57 askeri uçakları ilhak edilen yarımadada konuşlandırılan 38. avcı hava alayına gönderilecek.

Aralık ayında Kremlin yönetiminin, ilhak edilen Kırım'ın Belbek havalimanına 10'dan fazla Su-27 ve Su-30 tipi askeri uçak gönderdiğini ifade edilmişti.

SU-57 SAVAŞ UÇAKLARI

Sukhoi Su-57 beşinci nesil savaş uçağı olarak adlandırılıyor. Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri için Sukhoi tarafından tasarlanan ve üretilen jet avcı uçağı "hayalet uçak" sınıfında bulunuyor. Bu tek kişilik savaş uçağı, dünyada en gelişmiş aviyonik (uçakların elektronik sistemleri) özelliklere sahip olduğu için 5. nesil olarak adlandırılıyor. Saatte azami 2.600 kilometre hıza ulaşabilme ve saniyede 330 metre yükselme potansiyeline sahip olan SU-57, 5,8 saat civarı kalabiliyor, 10 bin kilogram muharebe ekipmanı taşıyabiliyor.

Su-57 avcı uçağının üzerindeki donanımlar ile radarda görülmesi zorlaştırılıyor. Uçağa entegre birçok silah, top ve füzeye sahip bulunuyor. Üstün radar sistemi ile 400 kilometreden fazla alan içerisindeki 60 civarı hedefi takip edebilme ve aynı anda 16 civarı hedefe kitlenerek ateş edebilme olanağına sahip olarak biliniyor.

https://www.dunyabulteni.net/avrupa/rusyadan-karadenizde-dengeleri-degistirecek-hamle-h440660.html Mesajı Paylaş

Kabardey

Komedyen Volodymyr Zelenskiy, seçimi %72.7 ye %27.3 gibi bir farkla kazanarak, yeni Ukrayna başkanı oldu. Gerçekten trajikomik bir durum. Sanırım Ukrayna'nın hızlıca iç savaşı bitireceği bir döneme gireceğiz. Rusya burada rahat ederse Suriye üstündeki baskıyı da arttırabilir.


https://twitter.com/hakana/status/1120027190224150528 Mesajı Paylaş

matmat26

Kendisi Yahudi asıllı Ukraynalı.. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter