Bombardier

Başlatan canıtez, Nis 09, 2017, 05:32 ÖS

« önceki - sonraki »

canıtez

Nis 09, 2017, 05:32 ÖS Last Edit: Eki 05, 2017, 10:19 ÖS by Yönetim
Kanadalı Bombardier, Çin'in Tianjin kentinde iş jetleri için bakım ve onarım merkezi açtı

Kanadalı iş jeti ve bölgesel uçak imalatçısı Bombardier, Çin'de  bakım ve onarım merkezi açtı. Yaklaşık 10 bin metrekarelik alan üzerine kurulan merkez Tianjin Havalimanı Bölgesi içinde yer alıyor. Tianjin Servis Merkezi olarak adlandırılan yeni tesislerde Bombardier, Çin ve yakın bölgesindeki iş jetlerine bakım ve onarım hizmeti verecek.

Bombardier'den yapılan açıklamada merkezin Global, Challenger 604, Challenger 605 ve Challenger 850 tipi iş jetlerine bakım ve onarım hizmeti vermek için Çin Sivil Havacılık Otoritesi'nden onay alındığı bildirildi.

Asya bölgesinde yaklaşık 280 adet Bombardier'in çeşitli tip ve sınıfta iş jeti bulunuyor.

http://www.kokpit.aero/bombardier-cin-de-bakim-merkezi-acti Mesajı Paylaş

canıtez

Boeing, Bombardier şirketini ABD pazarında çok ucuza uçak satmakla suçluyor

Amerikan uçak devi Boeing, C serisi bölgesel yolcu uçaklarını Amerika pazarında çok ucuza sattığı gerekçesiyle rakibi Kanadalı Bombardier hakkında ABD Ticaret Bakanlığı ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'na şikayet dilekçesi yazdı.

Dilekçede Kanadalı üreticinin, ABD pazarında yer edinebilmek için uçakları zararına sattığı belirtilerek, "Bombardier, C Serisi uçakları için agresif bir kampanya başlattı. 33 milyon dolara mal olan uçakları 20 milyon doların altında bir fiyata satarak haksız rekabete neden oluyor" ifadelerine yer verildi.

Boeing, Bombardier'in C serisi uçakları ABD'de Kanada'dan daha ucuza sattığını, bunun da kendisi ve tedarik zinciri için bir tehdit oluşturduğunu savunuyor.

Bombardier, C Serisi bölgesel uçakların üretimi için bugüne kadar Kanada hükümetinden 3 milyar dolar mali yardım almakla suçlanıyor. 2005 yılında üretim programı açıklanan C Serisi uçaklar için Quebec ve İngiliz hükümetlerinin de destek sağladığı belirtiliyor. Brezilyalı Embraer  de Bombardier'i sübvansiyon aldığı iddiasıyla Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etmişti. 

http://www.kokpit.aero/boeing-rakibi-bombardieri-sikayet-etti Mesajı Paylaş

canıtez

ABD'de Bombardier'e Soruşturma

ABD, Kanadalı uçak şirketi Bombardier'e uçaklarını ABD pazarına çok ucuza satarak damping yaptığı gerekçesiyle soruşturma açtı.

Kanada'dan ABD'ye ithal edilen 100 ila 150 arası yolcu kapasiteli sivil uçakların haksız derecede ucuza satılıp satılmadığı ve Kanadalı üreticilerin haksız teşvik ve destek alıp almadığı incelenecek.

"AMERİKAN ŞİRKETLERİ VE İŞÇİLERİNİN HAKLARINI KORUYACAĞIZ"

Bakan Ross, "ABD pazarı, dünyadaki en açık pazardır. Ama eğer kurallarımız çiğneniyorsa hamle yapmak zorundayız" diyerek, "Davada gerçeklerin adil olarak değerlendirilerek karar verileceğini temin etmekle birlikte, Amerikan şirketleri ve işçilerinin hakkını kollamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız" şeklinde konuştu.

Eğer Ticaret Bakanlığı, Boeing'in şikayeti lehinde karar verirse, söz konusu ithalatlara, damping oranı miktarınca vergi uygulanacak.

Ross bugün, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın (NAFTA) da görüşüleceğini belirterek, anlaşmanın iptal edileceği sinyalini vermişti.

MALİYETİ 33 MİLYON, SATIŞI 20 MİLYON

27 Nisan'da Amerikan uçak devi Boeing, 33 milyon dolara mal olan C serisi bölgesel yolcu uçaklarını Amerika pazarında 20 milyon doların altında bir fiyata sattığı gerekçesiyle Kanadalı Bombardier hakkında ABD Ticaret Bakanlığı ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'na şikayet dilekçesi yazmıştı.

Boeing, Bombardier'in C serisi uçaklarını ABD'ye, Kanada'da sattığından daha ucuza sattığını, bunun da kendisi ve tedarik zinciri için bir tehdit oluşturduğunu savunmuştu.

http://www.airlinehaber.com/kanadali-ucak-firmasina-damping-sorusturmasi/ Mesajı Paylaş

canıtez

ABD Bombardier'i soruşturmak isteyince Kanada'dan Super Hornet resti geldi

Amerikan hükümetinin Bombardier şirketinin Delta Havayolları'na zararına C Serisi uçak sattığı iddialarını soruşturmak istemesine Kanada hükümetinden sert tepki geldi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau bu konuda bir soruşturma başlatılması halinde Super Hornet savaş uçağı alımını iptal edebileceklerini söyledi.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland'da, hükümetinin, Boeing ile ilgili mevcut askeri alımı "gözden geçirdiğini" söyleyen bir bildiri yayınladı.

Boeing, üretim ve satış fiyatlarını dengesiz gördüğü Bombardier C serisi yolcu uçaklarının denetimi için uluslararası ticaret komisyonuna başvurarak denetim talep etmişti. Boeing, Bombardier'i Kanada hükumetinden yasal olmayan destek alarak C serisi yolcu uçaklarını absürt derecede düşük satış fiyatıyla ABD pazarına sokmakla suçluyor.

Boeing'in en büyük suçlama noktası 2016 yılında Amerikalı hava yolu şirketi Delta ve Bombardier arasında yapılan anlaşma kapsamında uçak başına ciddi indirimlerin yapıldığı anlaşma oluşturuyor. Boeing'in iddiasına göre  100 koltuklu CS100 için 76,5 milyon dolar ve 150 koltuklu CS300 için 85,7 milyon dolar olan liste satış fiyatlarından yaklaşık üçte bir fiyata satabilmesi normal değil.

http://www.kokpit.aero/kanada-abd-super-hornet-siparis-iptali Mesajı Paylaş

canıtez

Bombardier'den Swiss'e CS300 Satışı

Alman havayolu şirketi Lufthansa'nın kanatları altında faaliyetlerini sürdüren Swiss, Bombardier'e verdiği 20 adet CS300 serisi uçağının ilkini geçtiğimiz cuma günü teslim aldı.

CS100'ün bir üst modeli ve daha fazla koltuk kapasitesine sahip olan CS300, 1 Haziran'dan itibaren Swiss renklerinde Cenevre-Heathrow hattında hizmete girecek.

Swiss, Bombardier C serisinin iki modelini birden işleten ilk havayolu olacak.

Swiss CEO'su Thomas Klühr, "20 ilave koltuk ile CSeries ailesindeki bu ikinci model, mevcut uçak filolarımızı ideal bir şekilde tamamlıyor ve Avrupa'daki kısa ve orta menzilli hizmetlerimiz için bize optimum bir ekipman karışımı sağlıyor. İlk CS300'ümüz başlangıçta Cenevre'de konuşlandırılacak . Aslında, Cenevre merkezli tüm filomuz yakında Bombardier CSeries uçaklarından oluşacak" dedi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/swiss-ilk-cs300u-teslim-aldi.html Mesajı Paylaş

canıtez

Kanadalı Bombardier geçen yıla oranla zararını azalttı


Dünyanın en büyük bölgesel uçak üreticilerinden Kanadalı Bombardier, 2017 yılının ikinci çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Şirket 2.çeyrekte 296 milyon dolar zarar etti. Bombardier'in geçen yıl aynı dönemdeki zararı 490 milyon dolardı.

Kanadalı üreticinin ikinci çeyreğe ilişkin konsolide cirosu, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla % 5 düşüşle 4.1 milyar dolar oldu. Ticari uçak bölümünün cirosu da geçen yıla oranla %16.2 düşerek 640 milyon dolarda kaldı.

http://www.kokpit.aero/bombardier-ikinci-ceyrek-rakamlari Mesajı Paylaş

canıtez

ABD C Serisi jetlerinin ithalatına yüzde 220 ek ithalat vergisi getirdi


ABD Ticaret Bakanlığı, Kanadalı Bombardier şirketinin C serisi jetlerinin ithalatına yüzde 220 ek ithalat vergisi getirdi.

Karar henüz ABD hükümeti tarafından onaylanmasa da verginin arttırılacak olması Boeing için zafer anlamına geliyor. Zira Boeing, Bombardier'in 2016'da Delta Air Lines'a 75 adet CS100'ü satışında ticaret kurallarını ihlal ettiğini ileri sürmüş, uçakları maliyetinin çok altında bir fiyata verdiğini iddia etmişti.

Amerikalı imalatçı, C Serisi uçakların ABD'de 20 milyon dolardan satıldığını ancak bu uçakların maliyetinin en az 33 milyon dolar olduğunu belirtiyor. Kanadalı imalatçı ise Boeing'in sözkonusu iddialarını reddediyor.

Boeing, Bombardier'in C serisi uçakları ABD pazarına girebilmek için çok ucuza sattığını, bu durumdan Birleşik Devletler'deki havacılık şirketlerinin olumsuz etkilendiğini savunuyor. Bombardier, Boeing'in 100 koltuk kategorisinde uçak imal etmediğini bu nedenle ABD havacılık endüstrisine zarar vermesinin sözkonusu olmadığını kaydediyor.

Boeing'den yapılan açıklamada, ABD Ticaret Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde Bombardier'in C Serisi uçaklarda yaptığı yasadışı damping uygulamalarını belgeleriyle göstereceğine inandığı belirtildi.

Bombardier'in C Serisi uçakları Boeing'in en küçük modeli 737-300 ve 737 Max 7 modelleriyle rekabet ediyor.

Boeing ile Bombardier arasındaki bu ticari ihtilaf, Kanada ve ABD ilişkilerini de geriyor. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Boeing'in Bombardier'e karşı çabalarını sürdürmesi durumunda Kanada'nın F / A-18 savaş uçaklarını almaktan vazgeçebileceğini dile getirmişti.

http://www.kokpit.aero/boeing-bombardier-ticari-ihtilaf Mesajı Paylaş

canıtez

Bombardier Dash 8 Q400 modeli için 50 adet rekor sipariş aldı

Kanadalı bölgesel uçak üreticisi Bombardier, pervaneli Q400 modeli için bugüne kadarki en büyük siparişlerinden birini aldı. Bombardier, Hintli SpiceJet şirketinden 25'i kesin, 25'i obsiyonlu 1.7 milyar dolarlık 50 adet sipariş aldığını duyurdu. Bu bugüne kadarki tek seferde verilen en büyük pervaneli uçak siparişi oldu.

Böylelikle Q400'ün aldığı sipariş sayısı 600'e ulaştı. Bombardier Ticari Uçaklar Başkanı Fred Cromer, SpiceJet ile varılan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Havacılık sektörünün hızla büyüdüğü Hindistan ve Asya-Pasifik bölgesinde 90 koltuk kapasiteli Q400 önemli bir ihtiyacı karşılayacak" dedi.

SpiceJet Başkanı Ajay Singh de Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin 'uçmayan Hintli kalmayacak' sözlerine atıfta bulunarak "Q400'ler Başbakanımızın bu vizyonunu gerçekleştirmemize yardımcı olacak. SpiceJet, Hindistan'ın en büyük bölgesel uçak filosunu işletiyor. Q400'lerin karlı ve verimli operasyonlarından yararlanmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

Havayolu, şu anda iç ve dış hatlar için 78 koltuklu 20 adet Q400 uçak işletiyor.

 http://www.kokpit.aero/bombardier-hindistan-rekor-siparis
Mesajı Paylaş

canıtez

ABD'den Kanadalı Bombardier'e yüzde 300 Vergi

ABD Ticaret Bakanlığı'nın, Kanadalı uçak firması Bombardier'in C serisi uçaklarına yüzde 220 ek ithalat vergisi koymasının ardından başlayan gerilim tırmanıyor. ABD Ticaret Bakanlığı'nın, 26 Eylül tarihinde yüzde 220 olarak açıkladığı anti-damping vergisi, ABD'li uçak şirketi Boeing'in son şikayetiyle yüzde 300'e yükseltildi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın, 26 Eylül tarihinde Kanadalı uçak firması Bombardier'in C serisi uçaklarına yüzde 220 olarak açıkladığı anti-damping vergisi, ABD'li uçak şirketi Boeing'in son şikayetiyle geçen Cuma günü yüzde 300 olarak belirlendi.Amerikan uçak devi Boeing, ABD Ticaret Bakanlığı'na yaptığı şikayette, Bombardier'in yasadışı sübvansiyonlar aldığını ve C Serisi uçakları "saçma bir şekilde düşük fiyatlarla" sattığını ileri sürmüştü.

'HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK'

Son gelişme üzerine bir açıklama yapan Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, her iki ülkenin derin entegre havacılık endüstrilerine sahip olduğunu ve bunun Kuzey Amerika havacılık sektörünün küresel rekabet gücünü artırdığını hatırlattı.

l kırıklığına uğradık" diyen Kanada Dışişleri Bakanı, "26 Eylül'de ilan edilen temelsiz ve saçma sapan kararlar göz önüne alındığında, son haberler sürpriz olmadı.Bombardier'in C serisi uçaklarındaki bu anti-damping vergileri, Kanada'nın son derece yenilikçi havacılık sektörünü ve 200 binin üzerinde işçiyi haksız yere hedef alıyor. Bu karar, Bombardier ve tedarikçilerine bağlı yaklaşık 23 bin ABD'linin işini de riske atıyor." ifadesini kullandı.

'BOEING ABD TİCARET HUKUK SİSTEMİNİ MANİPÜLE EDİYOR'

Freeland, açıklamasında şunları kaydetti:

"Boeing, Bombardier'in yeni uçaklarının ABD pazarına girmesini önlemek için ABD ticaret hukuk sistemini manipüle ediyor. Hükümetimiz, Kanada havacılık endüstrisinin ve havacılık çalışanlarının, sorumsuz ve korumacı ticaret önlemlerine karşı çıkarlarını savunmaya devam edecektir. Bu konuyu Boeing ve ABD hükümeti ile en üst seviyede görüşmeye devam edeceğiz."

ANTİ-DAMPİNG ŞİKAYETİ BOEING'DEN GELDİ

Amerikan uçak devi Boeing, Bombardier'in geçen Nisan ayında Delta Airlines'a 125 adet C Serisi uçak satışını ilan etmesinden birkaç ay sonra ABD makamlarına anti-damping şikayetinde bulunmuştu.
Boeing, 33 milyon dolara mal olan C serisi bölgesel yolcu uçaklarını, Amerika pazarında 20 milyon doların altında bir fiyata sattığı gerekçesiyle Kanadalı Bombardier hakkında ABD Ticaret Bakanlığı ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'na 27 Nisan'da şikayet dilekçesi vermişti.

BOEING: BOMBARIER UÇAKLARINI ABD'YE KANADA'DA OLDUĞUNDAN DAHA UCUZA SATIYOR

Boeing şikayetinde, Bombardier'in C serisi uçaklarını ABD'ye, Kanada'dan daha ucuza sattığını, bunun da kendisi ve tedarik zinciri için bir tehdit oluşturduğunu savunmuştu.

ABD Ticaret Bakanlığı da bunun üzerine 26 Eylül'de, Kanadalı havacılık şirketi Bombardier'in C serisi uçaklarının ithalatına yüzde 220 ek vergi koymuştu.

https://www.airlinehaber.com/kanada-ile-abd-arasinda-ucak-gerilimi-kanadali-firmaya-yuzde-300-ek-vergi/ Mesajı Paylaş

derece

Türkiye'nin yeni bir müttefiki daha ortaya çıkıyor. Bana göre yakında Türk ve Kanada havacılık sanayileri arasında işbirliği anlaşmalarını göreceğiz.

C serisi uçaklar 100-160 kişi kapasiteli bir yelpazeyi oluşturuyor. Türkiye devleti uygun menfaatlar elde edebilirse THY yüklü bir sipariş verebilir. Silahlı kuvvetlerin ihalelerinde Bombardieri görebiliriz. Mesajı Paylaş

canıtez

Bombardier C serisinin üretimini nerede yapacak?

Avrupalı havacılık devi Airbus, geçen hafta %50,01 oranında ortak olduğu Bombardier C Serisinin üretimini Amerika'da yapacak.

Geniş gövdeli uçaklar üreten iki firmadan birisi olan Airbus, aynı zamanda dünyanın en büyük yolcu uçağı olan A380'in de üreticisi.

Firma geçen hafta Kanadalı uçak üreticisi Bombardier'in tek koridorlu bölgesel yolcu jeti projesinde %50,01 hisse alımı gerçekleştirmişti.

Bu ortaklık ile birlikte projenin yönetimini elini alan firma, geliştirilmesi için şimdiye kadar 6 milyar dolar harcanan uçağın geliştirilmesi için önemli bir yatırım yapmış oldu. Şirket aynı zamanda sahip olduğu geniş satış ağı sayesinde de uçağın satışına büyük bir katkı sağlayacak.

AIRBUS'IN AMERİKA'DAKİ FABRİKASI

Bombardier C serisinin yaşadığı en önemli sorunlardan birisi Amerika tarafından uygulanan vergi. Amerikan Delta Air'in 78 adetlik Bombardier CS100 siparişi vermesiyle birlikte patlak veren sorunun temelinde Boeing tarafından yapılan şikayet bulunuyor. Boeing, C serisi ise normalin çok altında fiyat teklifi verildiği ve bu nedenle de rekabetin engellendiğini iddia ederek soruşturma açılmasını sağlamıştı. Soruşturma sonucunda C serisine %80 oranında vergi gelmişti. Daha öncesinde de C serisinde %220 oranında vergi uygulandığı için ticari anlamda büyük sorunlarla karşılayan uçak serisi için Airbus bir çözüm yolu bulmuş durumda.

ÜRETİM TESİSİNE YENİ BİR HAT DAHA EKLEYECEK

Geçen yıllarda A320 uçaklarını üretmek için Amerika'da bir tesis açan ve bu sayede bölgedeki maliyetleri düşük tutmayı başaran şirket, mevcut üretim tesisine yeni bir hat daha ekleyerek C serisini de üretmeye başlamayı planlıyor. Firmanın COO'su tarafından yapılan açıklamaya göre Airbus'ın Amerika'daki tesislerine milyonlarca dolar yatırım yapılacak bu sayede C serisi 'Made in USA' etiketiyle satılacak.

Uçak Amerika'da üretileceği için de Boeing'in şikayetlerindeki temel argüman yok olmuş olacak.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/bombardier-c-serisinin-uretimini-nerede-yapacak.html Mesajı Paylaş

canıtez

Anlaşma sonrası Bombardier'e 61 uçaklık C-Series siparişi

Kanadalı uçak üreticisi Bombardier, C serisi uçaklarından 61 adetlik sipariş aldığını duyurdu.

Bombardier şirketi, dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Airbus ile geçtiğimiz haftalarda C serisi uçaklar için ortaklık anlaşması imzalamıştı. Avrupalı bir havayolu şirketinin, C serisi uçaklardan 31'i kesin 30'u opsiyonlu 61 adetlik alım için iyi niyet anlaşması yaptığı öğrenildi. Bu sipariş ise Airbus ve Bombardier ortaklığının ilk ticareti olacak.

Bombardier Başkanı Alain Bellemare, bu siparişin  C serisine olan güvenin giderek arttığının göstergesi olduğunu belirtti. 31 adetlik kesin sipariş 2.4 milyar dolar değerindeyken, 30 adetlik opsiyon da dahil edildiğinde toplam tutar 4,8 milyar dolara yükselecek.

C serisi üretim hattında bin çalışanı bulunan Bombardier, 2017'nin üçüncü çeyreğinde 117 milyon dolar net zarar açıklamıştı.

Bombardier CS100'ün 2017 liste fiyatı 79,5 milyon dolar, CS300'ün liste fiyatı ise 89,5 milyon dolar.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/anlasma-sonrasibombardiere-61-ucaklik-cseries-siparisi.html Mesajı Paylaş

Traverten

Bombardier Kim Tarafından Kuruldu? Nasıl Gelişti?

Bombardier Kim Tarafından Kuruldu Nasıl Gelişti

Bombardier Inc., dünyanın en büyük tren, ticari ve özel uçak üreticilerinden biridir. Merkezi Montreal'de bulunan şirketin kurucusu, Joseph Armand Bombardier, ticari olarak ilk kar motorlarını icat eden makine mühendisidir.

1934 yılında Bombardier'in 2 yaşındaki oğlu Yvon'un hastalandı. Montreal'deki şiddetli kış şartlarında Bombardier çocuğunu zamanında hastaneye yetiştiremediği için oğlu vefat etti. Bu olaydan çok etkilenen Bombardier karda ulaşımı sağlayacak bir kar motoru geliştirdi. Ürettiği ilk araç 3 kişi taşıyabiliyordu. 1936 yılında Bombardier kar motorunu daha da geliştirerek hastanelere acil yetişmek isteyen hastalar ve acil ihtiyacı olanlar insanlar için yedi yolcu taşıyabilen toplu taşıma kar aracı olan B7 Auto-Neige, ilk ticari kar aracını üretti. Araç ilk zamanlarda Ambulans olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra elektrik ve posta işletmeleri, orman işletmeleri ve ulaşım işletmelerinin talepleri artınca, Bombardier 1941'de yeni bir şirket kurarak yılda 200 adet kar aracı üretti. 1942 yılında daha çok yolcu taşıyan B12 aracını geliştirerek üretmeye başladı.

II.ci Dünya savaşı sırasında Silahlı kuvvetler Bombardier'den askeri amaçlı askerleri taşıyan daha büyük kar aracı üretmesini istedi. Bombardier dört farklı modelde büyük zırhlı paletli taşıma aracı geliştirerek 1900 adet araç üretti. 1947 yılında Bombardier okul araçları da dahil yeni lisansla 1000 araç daha üretti. 1947 ve 1948 yılları arasında kar aracı talebi azalınca Bombardier, tarım, madencilik, petrol ve ormancılık endüstrilerinde ihtiyaç duyulan arazi araçlarını tasarlamaya başladı.

1953 yılında Muskeg adını verdiği yeni bir arazi aracı geliştirdi. 1959'da ilk kişisel kızaklı kar aracı olan Ski-Doo aracını geliştirdi. 1964 yılında Bombardier'in vefatından sonra Şirket, lokomotif ve hafif raylı taşımacılık dahil olmak üzere yeni pazarlara açıldı. 1974 yılında, Montreal Metrosu ihalesini kazanarak ilk vagonlarını üretti. İki yıl sonra da Montréal'deki lokomotif üreticisi olan MLW-Worthington Ltd. şirketini satın alarak daha da büyüdü.

Bombardier, 1982 yılında New York City metro ihalesini aldı. 1986 yılında, Challenger'ın üreticisi Canadair'i satın alarak havacılık sektörüne girdi.1989'da, Fransa ve İngiltere'yi birbirine bağlayan "Chunnel" trenlerinin üretim sözleşmesini kazandı. 1990 yılında jet uçakları üreten Learjet Corporation firmasını satın aldı.

Bombardier, zekası ve yaratıcılığını kullanarak bugün merkezi Montreal'de olan, 28 ülkede fabrikası ile 60'dan fazla ülkeye iş yapan 68.000 kişinin çalıştığı, 2018 yılında 16.2 milyar geliri olan büyük bir şirket haline geldi.

https://rayhaber.com/2019/03/bombardier-kim-tarafindan-kuruldu-nasil-gelisti/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter