Kıbrıs Sorunu

Başlatan Atılgan, Nis 07, 2017, 02:31 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

doğu

https://www.haberler.com/amp/kktc-cumhurbaskani-mustafa-akinci-turkiye-ye-12896914-haberi/

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: "Türkiye'ye bağlanmak korkunç"

Bu adamdan tez zamanda kurtulmak gerek... Mesajı Paylaş

delidumrul

Tez zamanda KKTC yi TR ye bağlamak gerek. Mesajı Paylaş

dum

#92
Şub 08, 2020, 08:06 ÖÖ Last Edit: Şub 08, 2020, 08:25 ÖÖ by dum
Yazıdan 3 paragraf alıntılıyorum..  Bu yazıyı yayınlayan , başlığını bu şekilde atan, KKTC yerine kıbrıs Türk toplumu yazan,  kırım tarzı ilhak Türkiyenin çıkarlarına aykırı olur korkunç olur lafını kesip biçen, guardian editörünün lafını Akıncı söylemiş gibi yansıtan bir adet cerrah gazeteci ile karşı karşıyayız. Adam yanlış bir şeyler söylememiş, yıllardır uluslararası tiyatroda ne söylenegeldiyse onu söylemiş. Hatta hafif yollu diplomatik tehdit (teşvik) bile etmiş, anlaşmazsanız bi daha nah anlaşırız gibilerinden.. Ne desindi yani ??


(İngiliz gazetesinin "Kırım tarzı ilhak ihtimali" sorusunu "korkunç" diye yanıtlayan ve "Türkiye'nin kendi çıkarlarına aykırı" diye değerlendiren Akıncı, )

(The Guardian, sivil toplum aktivistlerinin 'Ankara'nın İslamcı etkisini yavaş yavaş artırma kampanyası yürüttüğünden yakındığını', 'bunun karakteristiğinin cami inşa etmek, Kuran kursları açmak ve müfredattan evrim kuramını çıkarmak olarak' görüldüğünü kaydetti. )

(Yarım asırlık bölünmüşlükten sonra tek işler çözümün federal bir çatı altında yeniden birleşme olduğunu anlatan Kıbrıs Türk toplumu lideri, bu başarılamazsa, Kuzey Kıbrıs'ın daha fazla bağımlı hale geleceği "Ankara tarafından yutulabileceğini" ve "de facto Türkiye iline dönüşebileceğini" dile getirdi.)


Mesajı Paylaş

doğu

#93
Şub 08, 2020, 08:34 ÖÖ Last Edit: Şub 08, 2020, 11:16 ÖÖ by doğu
 Türk devletinin rehberinde ama bugün ama yarın mutlaka Kıbrıs'ı ilhak etmek olduğunu düşünüyorum, olmaması abes olurdu zaten. Nereye kadar gidecek bu durum yoksa ? Bağımsız Kıbrıs falan demeyin, bağımsız bir Kıbrıs'ı Türkiye elinde tutamaz, yarın garantörlük hakkı da sorgulanmaya başlar. Bugünden Türkiye'ye bağımlı hale gelmekten şikayet eden yarın kim bilir nelerden şikayet edecek. ''Ankara tarafından yutulmak'' da ne demekmiş ?
 Koskoca İmparatorluktan geriye elimizde Anadolu kaldı, o imparatorluğun en değerli parçasını vatan yaptık kendimize ve bu vatanın da denizlerdeki en hassas önceliği Kıbrıs konusudur. Kıbrıs o kadar mühimdir ki şu kadar dil döktüğümüz kan akıttığımız Libya, Suriye, Irak gibi mevzular bunun yanında bir hiçtir. Gri alanda gezinen bir Cumhurbaşkanı değil, gözümüzü arkada bırakmayacak bir liderin o makamda oturması Türkiye için zaruridir.
 Buradan büyük Türk devlet adamı RAUF DENKTAŞ'ı tekrar rahmetle anıyorum. Zor gelir bir daha O'nun gibi sevdalısı... Mesajı Paylaş

dum

Adam solcu üstadım, o kadar desin.. Görüşmeler için iyi oluyor bakmayın..
 Hoş bir şey çıkmayacağının zaten  herkes farkında. Kıbrıs meselesi 74te çözüldü , imzası kaldı. Mesajı Paylaş

TULGA

Bir de iki toplumlu federasyonun mutlak çözüm olduğu bu kadar dillendiriliyorsa; Avrupa Birliği'ne İngiltere'ye sormazlar mı Nisan 2004 referandumunda Türk tarafı evet derken Rum tarafı hayır derken neden Rum tarafını  ( Onlara göre Kıbrıs Cumhuriyetı olarak ) AB'ye aldınız?

Adanın AB üyesi olan kesimi arkasındaki güçle, başka ülkelerle olan ittifakları ile, D.Akdeniz doğalgaz aramalarında birçok devletle araştırma ve sondaj faaliyetleri ile donatılmışken 2004'te Hayır dediğine şimdi evet demez ki zaten. Sn Mustafa Akıncı için Rum hegemonyasında Kıbrıs pasaportu ile adanın AB vatandaşlığı ve ekonomik zenginliği ile yaşamak dünden bugüne KKTC ismi ve amacı için verilen mücadeleden daha kolay elde edilebilir olsa gerek.

Mesajı Paylaş

BuLuT__

Bizimkiler beceriksiz ve bilgisiz olduğu için Annan Planına evet dendi.
Hakkaten bizdeki siyasetçiler, dişişleri burokratları,istikparatçılar alayı uyudu. Hadi vatandaş olarak biz göremedikte siz devlet olarak bunu görmeniz gerekirdi.
Adamlar 20-30 sene önceden oradaki gaz yataklarının farkında idi İlmik ilmik işleyerek bu günlere geldiler bizde seyrettik.
Şimdide oyunu bozmak için anormal efor sarfediyoruz. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ege'deki adalar özelinde Türkiye genelinde tüm adaların statüsünü, hesabını kitabını yapıp "karasuları vardır, kıta sahanlığı yoktur" olarak tanımlayıp bugünkü gunbot diplomasisine dayanak yapan aklı bir kalemde çöpe atmışsınız.

AB biz ne yaparsak yapalım yapacağını gene yapıyor ve yapacaktır da...

Tek taraflı bir kararla GKRY'yi birliğe alırken bize mi sordular ?

Simdi bizimle açılıp kapatılmış fasılları ilerleme sağlanamadığı için tekrar geri açmanın hazırlıkları yapılıyor.

Her zaman dedim, eğer belirli bir süre zarfında tam üye olamazsak getirilerinin yanında götürüleri zaman geçtikçe artacak ve astarı yüzünden pahalıya gelecektir diye...

Yavaş yavaşta o noktaya geliyoruz...

Mesajı Paylaş

putty

#98
Şub 08, 2020, 02:48 ÖS Last Edit: Şub 08, 2020, 02:57 ÖS by putty
Fransa Kıbrıs a silah satışını hızlandırdı hava savuna su üstü saldırı füzeleri filan satarak elindeki kartı korkakça kolay yoldan oynuyor. Bu silahları önleyici harekat olarak vurmamız lazım S300 olayı gibi yani.
Kıbrıs sorunu çözülene kadar sorundur bunu herkes bilmeli hem sorun olarak kabul edilip onunla yaşayacaklar hatta krizden ehemmiyet menfaati sağlayacaklar hem sorunun riskleri ile hi yüzleşmeyecekler böyle bir dünya yok. Kıbrıs ile araızda hala savaş durumu devam ediyor ateşkes statüsünde aramızdaki durum. Suriye' yi İsrail neden canı istedikçe bombalıyor çünkü aralarındaki savaş hukuken halen devam ediyor ateşkes statüsünde ilişkiler buda önleyici müdehale hakkı tanıyor her iki tarafada. Bizdede Kıbrıs savaşı 74 den beri ateşkes statüsünde daha barış olmadı istersek sınırı bile geçeriz yani.

Şöyle bir laf edebilir mesela TV ye çıkıp;
 "Kıbrısta 74 de başlayan savaş halen ateşkes statüsünde devam ediyor barış anlaşması olmadı cephe korunuyor hal böyleyken cephe gerisine silah yığılmasına göz yumamayız. Cephe derinliğini vurma hakkımız devam etmektedir taraflar daha barış anlaşması imzalamadı savaş devam ediyor aramızda bunu taraflar dikkate alarak davranmalı tehdit görürsek engelleriz. Rum kesiminin silahlandırılmasının ana karamızı tehdit boyutlarına ulaşmasına izin vermeyeceğiz" Mesajı Paylaş

doğu

#99
Şub 08, 2020, 03:04 ÖS Last Edit: Şub 08, 2020, 03:06 ÖS by doğu
 Fransizlar kadar pastasina duskun bir devlet yoktur dunyada. Ne muttefikliklerine ne de dusmanliklarina guven olmaz, herhangi bir ilkesel ve ideolojik tutarlilik beklenecek son devlettir. Ingilizler oyle degildir mesela, sinsilikleri bile nettir.
 Zamaninda Osmanli ile bir olup Avrupa sehirlerine saldirip isgal ederken ote yandan papayla gorusup yine Osmanli'ya karsi hacli seferi organize etmeye calismisliklari falan vardir.
 E simdi de bir yandan Ruma satar ote yandan bize somlarin motorunu verir bir sakinca gormez, yeterki pastasi eksik olmasin. Cok da sey etmemek lazim yani bunlari... Mesajı Paylaş

putty

Adam KKTC nin başbakanı başka ne diyecek yani bağımsız bir ülkenin marur lideri olarak tabiki özgürlüğüne sahip çıkacak adamın makamının gereği bu. Ayrıca adam gerçektende solcu yani ne desin Kılıçtaroğlu ne diyor ise oda Suriye için aşağı yukarı aynısını diyor. Türkiye' ye ilhak korkunç demiş ne diyecekti adam bir ülkenin başbakanı heralde özgürlük diyecek. İçinden aksi geçseydi bile böyle demek görevi adamın. Ayrıca gerçektende adam solcu adam Türkiye dede aynısını diyor solcular Mesajı Paylaş

Karabasan

@BETONBEY

"Simdi bizimle açılıp kapatılmış fasılları ilerleme sağlanamadığı için tekrar geri açmanın hazırlıkları yapılıyor."

Üstadım AB hala bizi birliği almak istemiyor. Almanya, Fransa'nın birliğin büyümesine karşı çıkması üzerine Arnavutluk ve Makedonya'yı birliğe almak için bazı esneklikler getirmeye çalışıyor. Mesele bundan ibaret. Fasılların gevşetilmesi meselesinde Türkiye tamamen konu dışı durumda. Tersi olsaydı Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili mutlaka bir basın toplantısı düzenler "yeni" döneme giriyoruz falan derdi. Ki şuanda AP pkk lıları himaye etme gayesiyle konferans düzenliyor. Dolayısı ile bizim artık AB'ye üye olmak gibi bir gündemimiz olduğunu zannetmiyorum.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/ab-bati-balkanlara-genislemek-icin-oyunun-kurallarini-degistiriyor/1727105 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

doğu

#102
Şub 09, 2020, 05:57 ÖS Last Edit: Şub 09, 2020, 06:13 ÖS by doğu
 Bunun solculukla sagcilikla ne ilgisi var yahu. Rumlar Kibris'da katliam yaparken ambargo yeme pahasina yardimlarina giden ulkenin basinda, solcu bir sosyal demokrat vardi.
 Su Kibris nedir ne degildir ilkogretimden itibaren tarih derslerinde ayri bir unite olarak okutulmali, onemi daha gencken Turk evladina iyice bir belletilmeli.
 Ayrica ne bagimsizligi imis bu ? Kibris'i yoneten muhterem ya su haliyle devam eder ya da Ankara tarafindan soyledigi uzere "YUTULUR" bunun lamı cimi yok yani. Herkes haddini bilsin, Kibris Turkiye'nin kirmizi degil kipkirmizi cizgisidir. Mesajı Paylaş

Karabasan

Akrotiri Hava Üssünün kuruluşu ve bölgenin İngiltere'ye devrini gösterir antlaşma
https://www.sbaadministration.org/images/admin/docs/SBAA_Treaty_of_Establisment.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter