Kıbrıs Sorunu

Başlatan Atılgan, Nis 07, 2017, 02:31 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

Türk Donanması Akdeniz'de teyakkuzda

Türkiye kıyıları ve Doğu Akdeniz, DEAŞ ile Esed'i bahane edenlerin cephaneliğine dönüştü. Doğalgaz yatakları ve enerji hatlarının kilit noktası şu an en az 33 savaş gemisiyle çevrelenmiş durumda.
Denizlerde artan hareketlilik karşısında Türk donanması da alarm durumunda. Hala fırkateyn, korvet, denizaltılar ve karakol gemileri dahil yaklaşık 14 gemi Doğu Akdeniz'de artırılmış tedbirlerle rutin görevler icra ediyor. Türk Deniz Kuvvetleri, Ege'de ise Yunanistan'ın her dönem uyguladığı taciz politikalarına karşı her an hazırlıklı durumda. Yine düzensiz göçle mücadele kapsamında da Ege Denizi'ndeki mevcudiyet üst seviyede bulunuyor.

ENERJİ İÇİN GELDİLER

Savaş gemileri her ne kadar bölgeye 'Suriye gerilimi', 'kimyasal silah' gibi gerekçeler üzerinden getirilse de, denizlerdeki son hareketlilik Doğu Akdeniz'deki enerji denkleminin dışında görülmüyor.

Hem Türkiye'nin Suriye hamlelerini boşa çıkarmak hem de enerjiye sahip olmak isteyen dünya güçlerinin, bölgeye yönelik yığınakları önümüzdeki dönemde de artırması bekleniyor. Yığınaklar sürerken Türkiye'nin bir yandan da Yunanistan'la meşgul edilmesi şaşırtıcı olmayacak. Doğu Akdeniz'de keşfedilmiş petrol ve doğalgaz yataklarının Akdeniz'de süren güç mücadelesini savaşa devşirip devşirmeyeceği merak konusu. Ancak Türkiye önümüzdeki dönemde kaçınılmaz olarak özellikle denizlerde daha fazla meşgul edilecek. Son olarak İtalyan ENİ şirketinin doğalgaz araştırma gemisi, KKTC münhasır ekonomik bölgesine girmek istediğinde Türk Donanması'nın engellemesiyle karşı karşıya kalmış ve ülkeler arasında gerilim yaşanmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/turk-donanmasi-akdenizde-teyakkuzda-haber-81062.htm Mesajı Paylaş

Karabasan

#31
May 27, 2018, 11:43 ÖÖ Last Edit: May 27, 2018, 11:44 ÖÖ by Alkyone


Amerikan siyasetine yön veren kuruluşlardan CSIS 78 sayfalık rapor hazırlayıp, Donald Trump'tan Türkiye'yi Kıbrıs'tan kuşatarak Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarını gasp etmesini istedi.

Suriye'de terör örgütü PKK için tasarladığı Akdeniz'e uzanan terör koridoru projesi, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla akamete uğrayan Pentagon, Türkiye'yi Kıbrıs'tan kuşatarak Doğu Akdeniz gazına el koyma amacıyla yeni talimatlar hazırlıyor.
Amerikan siyasetine yön veren düşünce kuruluşlarından Centre for Strategic & International Studies (CSIS), yayımladığı 'ABD'nin Doğu Akdeniz'deki stratejik demirleyişini restore etmek' başlıklı raporla, Trump yönetiminden bölgedeki enerji havzasını gasp etmek için tehlike olarak gördüğü Türkiye'yi engellemesini istedi.

Kıbrıs'a Asker Çıkarın, İngi̇li̇z Üssünü Kullanin

Washington'a Kıbrıs'tan Türkiye'yi kuşatma görevi verilen raporda; 'Kıbrıs'a asker çıkarılması', 'Pentagon'un Ortadoğu operasyonlarında adadaki İngiliz üssünün kullanılması' ve 'Türkiye'ye karşı Doğu Akdeniz'de İsrail-Yunanistan-Kıbrıs-Mısır paktının kurulması' önerilerine yer verildi.

78 Sayfalık Rapor

ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu Masası'ndan eski diplomat Jon. B. Alterman, Dışişleri Bakanlığı Avrasya Masası'ndan eski diplomat Heather A.Conley ve CSIS uzmanları Haim Malka ile Donatienne Ruy'un kaleme aldığı 78 sayfalık raporda, 'Türkiye'nin hizadan çıktığı' belirtilerek bölgede yeni askeri alternatifler aranması gerektiği kaydedildi.

İnci̇rli̇k Yeri̇ne Akroti̇ri̇

Trump yönetimine 'Yunan-Amerikan ilişkilerini geliştir' tavsiyesinde bulunan CSIS, Pentagon'un Kıbrıs'taki İngiliz üssü Akrotiri'yi kullanabileceğine işaret edildi. Akrotiri'nin Bağdat'a 650, Rakka'ya ise sadece 350 mil uzaklıkta bulunduğuna dikkat çekilen raporda, "Kıbrıs'ta Avro-Atlantik İttifakı'nın çıkarlarını engelleyen bölünmüş statü ve adadaki Türk askeri varlığıdır." ifadelerine yer verildi.
Rumların kendilerini koruyamayacağına işaret eden CSIS, Pentagon'un Kıbrıs'a asker çıkarabileceğini kaydetti.
ABD'nin Kıbrıs'taki ekonomik yatırımlarını artırarak Çin ve Rus hakimiyetini kırabileceğine değinilen raporda, Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail arasındaki Doğu Akdeniz'den çıkarılacak doğalgaz ve petrolün Avrupa ülkelerine sevkini öngören boru hattı projesine destek çağrısı yapıldı.

Ankara'ya Karşı Enerji̇ Paktı

CSIS hem Rusya'yı hem de Türkiye'yi zayıflatacak Doğu Akdeniz gazının Avrupa'ya taşınmasını öngören İsrail projesinin güvenliğinin ABD için hayati önemde olduğunu vurgularken, raporda bölgenin jandarmalığının İsrail'e verilmesi gerektiği kaydedildi.
Darbeci Sisi'nin Mısır'ı ile İsrail'in enerji ortaklığının derinleştirilmesinin altını çizen CSIS, Beyaz Saray'dan Doğu Akdeniz'de Türkiye karşıtı bir pakt kurulmasını talep etti. İttifakın tarafları Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan, İsrail ve Mısır olarak belirlenirken, 6'ncı Filo'nun da kapasitesinin artırılarak bölgedeki güvenliği sağlaması öğütlendi.
https://www.timeturk.com/pentagon-un-akdeniz-deki-dogalgaza-el-koyma-plani/haber-904493

Raporun tamamı için
https://csis-prod.s3.amazonaws.com/s3fs-public/publication/180521_Alterman_RestoringEasternMediterranean_Web.pdf?3Bj0Cb7TeG.alH.R52OTzqyyrk3lH3zR Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

CSIS satın alınalı çoook oldu zaten. Uzak Doğu masası, füze savunmacılar falan fena değil ama Doğu Akdeniz ve Middle East'çiler tam satılmış.

Bir de Olga ve şürekası var. Rus takımı. Onlar da süper. Sürekli bir Rus ya da "Lan Rusya'yı da anlayın, adam endişe ediyor" diyen birini tek çıkarıp üçlü beşli dövüyorlar.  :D


Atlantik Konseyi hepten fucked up zaten. AC Amerikan Senatosunda toplantı yapmış, Polonyalılar, Beşiktaş'ta tuvaletin olsa kapısına koymayacağın bir senatör bulup Amerikalılar'la Alman dövüyorlar. Bir de tabii bir Alman yeşili var aralarında.


Seneler öncesinden bir salak Türk filmi repliği kalmış aklımda; Müjde Ar'ı kaçırmış tecavüz ediyorlar 7-8 adam. Aralarında "Coşkun" da var. Bir ara bu TeCo, "Abi ben bi tur daha atıcam" diyor.

Şu anda Amerikan Think-Tank'lerindeki durum da o. Alman "Yeşil"i Almanlar gıyabında itin şeyine sokulduktan sonra "Ben bi tur daha atıcam" diyor...

Suud ve Emirlik parayı saçıyor bunlara. İsrail de plase yapıyor lobisi ile. Sanıyorum bir yandan İsrail DC'de bu fonların da başında görünüp konumunu sağlamlaştırıyor.


Bu duruma Obama sebep oldu. Trump bir "sonuç" ve bu daha başlangıç. Mesajı Paylaş

HDS

Muhtemelen bu düzen epeyce bir süre böyle sürecek. Hiç bir değer yargısı olmadan, hiç bir vicdan olmadan bunların karşılarında ağzını açtın mı en galiz küfürleri, aşağılanmaları duyacaksın.

Hatta, senetini tahsil edemeyenin işi mafyaya verdiği gibi, buralarda işi sıkışan meseleyi bunlara getirecek, hatırlı bir komisyon vesilesi ile tabii. Mesajı Paylaş

putty

Bunun çaresi köprüleri atmadan küfürleşmeden restleşmektir. İran ABD haline düşmeden Fransa ABD gerilimi gibi götürebilmek gerek ilişkiyi. Herşey serbest rahatlığı nı verirsek adamlara burnumuzu sürterler Çin Rusya bile kurtulamıyor böyle yapınca ABD den. Mesajı Paylaş

HDS

Orası kolejli çocuklar ligi gibi @putty, öyle sen öyle istedin diye öyle olamıyor. Bak Rusya'yı Berlin konferansından beri itip kakıyorlar. Çin de öyle olacak; "Kıratımızda değilsin" diyecekler.

Herifler Missisipili beyaz çiftlik sahipleri gibi. Sevmediklerini "Bacıma tecavüz etti" deyip asıp yakıyorlar. Mesajı Paylaş

putty

İşte bu raddeye getirmeden düşmanlık yapacaksan yapacaksın. İpleri kopartmazsan pisliğini yaparsın ama taraflar bir birine göstermelikte olsa nezaketi elden bırakmazlar. Almanya Fransa gibi didişmek lazım ABD ile. O zaman onlarda yaptıklarına dediklerine dikkat eder ama ipleri iyice kopartırsan bacıma laf söyledi der tepene biner tabi o zaman.
Şimi biz bunları bilmeyen ülke değiliz peki neden böyle bir hata yapıyoruz. Çünkü bilerek yapıyoruz. totaliter rejimler halkını büyük tehlikelerle yüz yüze tutmayı sever bunla onları korkutur etrafında toplar. İşin kötü yanı bunu yaparken şartları gerçekten o hale getirerek yapar yalan atmaz blöf yapmaz yani halkına karşı. Bize şimdi tepemize çöreklenecek düşmanlar lazım. Libya da Saddam da Humeyni de halkına şeytanlar gösteriyordu hiç biride yalan değildi gerçek tehditlerdi. Ama oraya sürükleyen kendisi bile bile üstelik orası atlanmamalı. ABD bize düşman bizi mahfedecek evet doğru ama oraya sürükleyen sensin bile bile bunu yaptın kendi etrafında bizi kenetlemek için putty bunu yutmaz herkes yutar ama. Totaliter rejimler kendilerine böyle düşmanlar yaratırlar hep. Yalan düşman la halkı kandıramazsın gerçekten düşman olması lazım onuda biraz çalışarak başarırlar. Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS hocam, bu Amerikan think-tanklarindaki mevcut pejmurde ve perisan durum, aslinda, yonetimin mevcut durumunun bir yansimasi degil mi birazda ?

Gayet isabetli olarak tesbit ettigin gibi bu pejmurde, perisan hal Obama'nin son 2-3 yilindan beridir var.

Onceden de oyleydi ama bu isler biraz daha usturuplu giderdi hic olmazsa, az cok bir check and balance" olurdu falan. Simdi sumuklu Dubaili, istedigini satin aliyor. O satin aldigi adam da hakikaten yonetime sozunu geciriyor.

Bana kalirsa, ABD, mahalleye ibreti alem olmasi icin Turkiye'ye saglam bir ders vermeyi kafasina koymus.  Bunu da oyle yandan yandan omuz vurarak degil, bizi 2.80 yere sererek yapmak istiyor. Bu durumda, biz alttan aldikca, daha cok ustumuze gelecek, onune baktin suc, gozunu kirptin suc !

Belki, hic beklemedigi bir anda biz onun suratinin ortasina bir tane eklestirip, sersemletirsek, bu arada araya giren falan olur da, saglam bir dayak yemekten kurtuluruz. Son zamanlarda, Ankara'da bu dusunce daha bir ciddiyet kazaniyor sanki... Mesajı Paylaş

farabi

#38
May 27, 2018, 06:40 ÖS Last Edit: May 27, 2018, 06:55 ÖS by farabi
Türkiye, Cezayir ile ilişkilerini stratejik seviyeye ilerletmeli. Buradaki Rus etkisi yadsınamaz ve bunun gerektirdiği bir pozisyona sahipler. Mısır'a eşit/ileri bir donanma modernizasyonu yürütüyorlar.

Mısır'ın Yunanistan ve Rum kesimi ile bir kuşatma hareketi içerisinde yer alması; Türkiye'nin Sudan,Trablus, Tunus, Cezayir ile Mısır'ın kuzey Afrika'dak etkinliğinin sınırlanması için bir araya gelebilmesinden daha kolay değil. EK: körfez sermayesinin kuyruğunda , İsrail ile oluşacak müttefiklik bağı, Mısır'ın yönetmekte oldukça zorlanacağı bir diğer konu.

ABD'nin bu sürece dahil olması, Rusya'nın da dahil olması sonucunu doğuracaktır ki , denklemin o kısmı da kolayca kurulabilecek ve sonuç verecek bir yöntem içermiyor.

Mısır'ın , @putty tabiri ile Ayşe bacımıza  laf söylemesi, hayli cesaret isteyen bir durum. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Belki, hic beklemedigi bir anda biz onun suratinin ortasina bir tane eklestirip, sersemletirsek, bu arada araya giren falan olur da, saglam bir dayak yemekten kurtuluruz. Son zamanlarda, Ankara'da bu dusunce daha bir ciddiyet kazaniyor sanki       

@Baltica hocam burayı acarmisiniz .. Mesajı Paylaş

Baltica

Haritada, Hazarin kuzeyine bir nokta, Afrika boynuzuna bir nokta,  Fars Korfezinin Hint okyanusuna kavustugu yere bir nokta kayalim. Sonra bu noktalari bir ucgen olusturacak sekilde birlestirip, tarayalim.

ABD, Bu tarali ucgeni tamamen domine etmeye kafayi takmis. Buna, kendi cirmince,  tas koyacak, her gucun de hedef tahtasina resmini asmis durumda.

Tahmin edeceginiz gibi, hedef tahtasinda, Rusya, Iran ve bizim birer yakisikli resmimiz asili duruyor. Ama Rus'un ve Iran'in durumu bizden biraz farkli. Rus, Atlantik ittifakina Cin'e karsi, onu dengelemek icin lazim. Tek istedikleri, Atlantik ittifakina sorun cikarmayan, asagi dogru sarkmayan,  kicini Avrupa'ya keskin dislerini Cin'e gostererek kukreyen bir ayi. Rusya bu kivama gelirse yirtar. Iran, zaten Avrupalidir. Dis ve tirnaklarini sokerlerse, Iran'a daha fazla dokunmazlar. Ehhh,  geriye bir biz kaliyoruz. Bizim pek kurtaririmiz yok,  hem 1000 yillik gorulecek hesaplar var, hem de mahallenin en bickin delikanlisini ibret-i alem icin iyi bir pataklayip, digerlerine,  tekere tas koymayi aklindan bile gecirme demek istiyorlar.
 
Bu durumda, ya kaderimize razi olup bekliycez, ya da ilk yumrugu biz atip, kendi kaderimizi kendimiz belirleyecegiz.

P.S. Ilk yumrugu atmak ifadesi zorunlu olarak,  adamin kafasina fuzeyi cakmak,
anlamina gelmez !!!!


Mesajı Paylaş

putty

Amerikaya yumruk İsrail e yüklenerek olabilir sadece. Gücümüzün yettiği noktada İsrail e saldıralım. İsrail üzerine bu önlenemez küstah saygısız ilerleyişi durdurduğumuzu ve ilk defa gerilettiğimizi düşünsenize. Bence başarılabilir. Gücümüz yettiğinde tabi şimdi değil. İsrail in agrasif kendinden emin hali illaki bize fırsat verir. Tepesine çökeriz feleğini şaşırır. Bunu başlattığımızda bir nükleer denemede yapmaya hazır olmamız gerek. İsrail in nükleer kartı çıkartma sinyalini alır almaz yer altı nükleer testini yapmamız gerek. Pakistan dan destek alırız mesela on tane nükleer bomba ödünç alırız.  Bizden başka İsrail i durdurabilecek bir ülke yok. Amerika tehdit edilemez ama İsrail edilebilir buda elimizde bir karşı karttır. Mesajı Paylaş

Baltica

Putty, ha Israil'e kursun sikmissin ha ABD'nin yumurtaliklarina tekme atmissin ! Kaldi ki nukleer silah edineceksin bir de ? Mesajı Paylaş

putty

Uçuk senaryolar tabi bunlar biraz. Ancak böyle devam eder ise biz ister istemez Müslüman ülkelerin hamisi misyonunda kendimizi bulacağız. Her geçen gün bu İsrail bizim daha çok canımızı acıtacak bir yerden sonrada utanç vesilesi olacak. Öyle bir noktaya gelecek ki Filistin'e yapılanlar Türkiye ye meydan okuma halini alacak. Güçlenme ile alakalı bir şeyden bahsediyorum mahallenin delikanlısı dayısı pozisyonunda kalma olayından. Her Müslümanların mevzusunda biz taraf olacağız demek değil bu Filistin in zavallılığı nedeniyle bizi zorlayacak. Sokakta özürlüyü döversen caddedeki delikanlıya vazife çıkar ama boyu boyuna uygun kavga edende bu vazife olmaz. Filistin'in zavallılığı haksızlığın aşırılığı küstahlığın aşırılığı Türkiye'nin gücü bunlar bizi öne çıkaracak çıkmasak madar olacağız. Atom bombası başka bir konu tabi ilerde zaten böyle bir konumuz olacak mutlaka. Bulanık konuştum ama sonuçta biz İsrail ile kapışma ihtimali her geçen gün artacak olan bir ülkeyiz. Mesajı Paylaş

farabi

#44
May 28, 2018, 07:45 ÖÖ Last Edit: May 28, 2018, 07:48 ÖÖ by farabi
Türkiye'nin yapması gereken , onu çevreleyen bir blok yaratılıyorsa, bu çevreleyen bloğu çevreleyecek bir blok oluşturmaktır. Yunanistan , Mısır , korsan devletler Kıbrıs Rum tarafı , hatta İsrail'i bir araya getiren Türkiye'yi önce dengelemek sonra baskılamak ise , bu ittifakı boşa düşürmek düşünüldüğü kadar zor olmasa gerek.

Kavganın verildiği alan olan gaz meselesinde : Dünyanın en uzun su altı doğalgaz boru hattı İngiltere Norveç arasında 25 milyar metreküp kapasiteli ve 1000 kilometrelik Langeled hattı, ortalama 100 metre derinliğe sahip bir deniz boyunca ilerliyor. Milyarlarca metreküp gazı sıvılaştırıp tankerler ile taşımaya kalkacaklarsa(Katar'dan daha ucuza mı mal edecekler mesela) ,  ya da ortalama derinliği +1000 metre bir denizde 2000 kilometreyi bulan bir boru hattı maliyeti altından kalkıp , Rus gazı ile rekabet edebilecekse , buyursun çıkarsınlar. Teknik olarak konuya çok hakim değilim ama o gazın Türkiye pazarı dışında nereye hangi fiyattan satacaklar görelim bakalım. Tanap'a ve ileride hayata geçebilirse ITE'ye Türkmen gazı kolaylıkla entegre edilebilir. Rus sisteme zaten entegre. Biz alternatifsiz değiliz.

Abd hiç bir dengeyi gözetmeksizin , böylesine bir kuşatmada Türkiye'yi sert gücüyle tehdit edemez fakat türlü yaptırım aracı var. Bununla birlikte tam ensesinde attığı her yanlış adımda boşluğu dolduran bir Ayı var. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter