Türkiye-Azerbaycan İlişkileri

Başlatan Trilogy, Haz 26, 2018, 05:58 ÖS

« önceki - sonraki »

Trilogy

Azerbaycan ordusunun 100. yılı kutlamalarında Türk pilotlardan boy gösterisi

Kara, hava ve deniz kuvvetlerinin katılımıyla düzenlenen askeri geçit töreni ile kutlanan Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü ve Azerbaycan ordusunun 100. kuruluş yıl dönümü, başkent Bakü'nün ünlü Azadlık Meydanı'nda yer alırken, göklerde ise Türk pilotlar da boy gösterdi.

Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK hava akrobasi grupları Bakü semalarında F-16'lı gösteri uçuşları gerçekleştirdi. Yaklaşık 50 dakika süren ve izleyicilerin büyük ilgisini çeken şovdan etkileyici kareler Sputnik'in videosunda.

https://tr.sputniknews.com/videokulubu/201806261034030445-azerbaycan-turkiye-ordu-hava-kuvvetleri-turk-yildizlari-soloturk-pilot/ Mesajı Paylaş

putty

Azerbaycan ordusunun 100. yılı nasıl oluyor. Safavi ordusu kimin ordusuydu. Koskoca imparatorluk mirasçısı ülkenin ordusu 100 yaşında olur mu hiç.

https://www.youtube.com/watch?v=5unYzBxCKWs Mesajı Paylaş

şirpençe

Safavi lerle düşmandık putty  ;)

Bu adamlarla dostuz  :) 

Düşmanımız ortak... Mesajı Paylaş

canıtez

Bakü ve Ankara, Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nin savaş yeteneklerini güçlendirecek

GBNews'in Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Servisinden edinmiş olduğu habere göre, Bakan Albay-General Zakir Hasanov, Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi Genel Müdürü Temel Kotil başkanlığındaki heyetle bir araya geldi.

Görüşmede, Azerbaycan-Türkiye arasındaki askeri-teknik işbirliği, uzmanlar arası deneyim alışverişi, askeri eğitim ve diğer ilgi alanları çerçevesinde, havacılık uzman grupların karşılıklı ziyaretlerinin düzenlenmesi konuları tartışıldı.

Taraflar, aynı zamanda Azerbaycan Hava Kuvvetleri'nin yeteneklerini artırabilecek yeni bir savaş uçağı ve helikopter kuşağını incelemek ve uygulamak için ortak projeler de dahil olmak üzere çeşitli programların uygulanmasına da değindiler.

http://www.bagimsizhavacilar.com/baku-ve-ankara-azerbaycan-hava-kuvvetlerinin-savas-yeteneklerini-guclendirecek/ Mesajı Paylaş

Karabasan

TUSAŞ'tan Azerbaycan'da iş birliği 25.09.2018

TUSAŞ, fuarda Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (AMİA) ile bir iş birliği protokolü imzaladı. Protokole TUSAŞ adına İnsan Kaynakları Başkanı Mustafa Akkurt imza attı. İmza töreninde TUSAŞ Kurumsal İletişim ve Pazarlama Başkanı Tamer Özmen, Strateji ve Teknoloji Yönetimi Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk de hazır bulundu.

Protokolle AMİA bünyesinde bulunan akademik programlarla savunma ve havacılık alanında karşılıklı sürdürülebilir iş birliği tesis edilmesi, birikimlerin paylaşılarak Ar-Ge çalışmalarının hızlandırılması ve karşılıklı fikir alışverişi gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Mustafa Akkurt, AA muhabirine, protokol kapsamında AMİA'nın akademik programlarından yararlanacaklarını ve temel bilimlere ilişkin çeşitli kaynakların Azerbaycan ve Türkiye'ye kazandırılacağını söyledi.

Akkurt, iş birliğinin bir akademik çerçeveyle sınırlı olmadığını, geniş bir bilim ve teknoloji ekosistemini kapsadığını belirtti. Mustafa Akkurt, şu bilgileri verdi:

"Azerbaycan'daki temel bilimler birikimiyle bizdeki deneyim bir araya getirilecek. Karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı öngörülüyor. Havacılık ve uzay sanayisindeki gelişimimize katkı sağlayacak başta temel bilimler olmak üzere var olan birikimi Türkiye'ye taşımayı, bizdeki tasarım, üretim, kalite, sertifikasyon yeteneğini de Azerbaycan'a sunmayı hedefliyoruz. Bu kurum aracılığıyla Azerbaycan'daki çeşitli üniversitelerle iş birliğine kapı aralamış olduk."

Söz konusu iş birliği kapsamında temel bilimlere ilişkin elde edilecek bilgi birikimiyle TUSAŞ'ın yüksek teknolojiye yönelik somut projelerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/tusastan-azerbaycanda-is-birligi/1263918

MKEK'ye Azerbaycan'dan ortak üretim teklifi 28.09.2018

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Azerbaycan'da savunma sanayisine yönelik faaliyet gösteren 35 fabrikayı bünyesinde barındıran Savunma Sanayii Bakanlığından uzun soluklu pazarlama ve ortak üretim faaliyetleri için teklif aldı.

Akgül, savunma sanayisi firmaları içinde Azerbaycan ile ilk temasları MKEK'nin sağladığını anımsatarak, "Bunu Azerbaycanlı dostlarımız çok iyi ifade ederler. Kurum olarak Azerbaycan savunma sanayisine ciddi destekler verdik. Ülkenin bağımsızlığını kazanmasının ardından savunma sanayisiyle ilgili yapılan fabrikalara çok ciddi desteklerimiz oldu, silah ve mühimmat üretimine ciddi destekler sağladık." dedi.

MKEK'nin geçmişte Azerbaycan'a Fırtına obüslerini satma girişiminde bulunduğunu ancak güç grubu için ihracat izni alınamadığı için bu girişimin sonuçsuz kaldığını anlatan Akgül, şöyle devam etti:

"Çabalarımız devam ediyor. Şu anda MKEK'nin ilişkileri gayet güzel. Keskin nişancı tüfeğimiz Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde. Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığına bağlı 35 fabrika bulunuyor. Bu fabrikalara yarı mamul, mamul yardımları yapıyoruz. Savunma Sanayii Bakanlığı yetkilileriyle görüşmemizde MKEK ile uzun soluklu pazarlama ve ortak üretim faaliyetleri yapma teklifi aldık. Zannediyorum onunla ilgili çalışma başlatacağız. Savunma Sanayii Bakanlığı ile MKEK arasında uzun soluklu pazarlama ve ortak üretim şeklinde anlaşmaya doğru gidiyoruz. MKEK'nin Azerbaycan'da geçmişten gelen varlığı güçlenecek."

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/mkekye-azerbaycandan-ortak-uretim-teklifi/1267118

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, "Bugün Azerbaycan, Türkiye'nin en büyük yatırımcısı. Bu yılın sonunda Azerbaycan'ın Türkiye'ye yatırımları 20 milyar dolara çıkacaktır." dedi. 16.10.2018
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/azerbaycanin-turkiyeye-yatirimlari-20-milyar-dolara-cikacak/1283483

Bazı forumlarda Türk - Azerbaycan ilişkilerine dair "manidar" yorumlar gördükten sonra satır aralarında kaybolan haberleri paylaşmanın zamanının geçtiği hissine kapıldım bir an...
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

canıtez

Keskin: Türkiye ve Azerbaycan arasında direkt hava koridoru açılıyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin, 15 Ağustos'tan itibaren Türkiye ile Azerbaycan hava sahaları arasında direkt hava koridoru açılacağı müjdesini verdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Keskin, "Ülkemizdeki havalimanlarıyla Azerbaycan'ın Nahcivan Havalimanı arasında direkt uçuş imkânı sağlayacak bir hava koridoru açılması için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) çatısı altında uzun bir süredir Genel Müdürlüğümüzce sürdürülen çalışmalar tamamlandı. Varılan mutabakat çerçevesinde 15 Ağustos 2019 tarihinde koridor kullanılmaya başlayacak.

İRAN VE ERMENİSTAN HAVA SAHASI KULLANILIYORDU

Böylece halen İran ya da Ermenistan Hava Sahaları üzerinden yapılmakta olan uçuşlar, Türkiye ve Azerbaycan Hava Sahaları arasında direkt olarak gerçekleştirilecek"

http://www.kokpit.aero/turkiye-azerbaycan-direucus Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter