Türk Dış Politikası ile İlgili Gelişmeler

Başlatan kosavalı1989, Ara 17, 2015, 08:04 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Hocam Hümeyra Pamuk biraz kurcalamış galiba:

EXCLUSIVE Turkey pushed NATO allies into softening outrage over Belarus plane, diplomats say

"A third diplomat said Ankara's pushback was mainly aimed at using a different wording to that of the European Union, which detailed proposals for sanctions. These included a ban on the overflight of EU airspace by Belarusian airlines, preventing Belarusian airlines from using EU airports and calling on EU airlines to avoid Belarus.

Turkey is not an EU member, though it has been a candidate for many years.
"

Anlaşılan NATO açıklamasının AB dilinde çıkmasına taş koyduk. Mesajı Paylaş

Baltica

Eger, bu kulis bilgisi dogru ise, NATO uyelerinin tamaminin hava sahasinin, Belarus ucaklarina kapanmasi yaptirimi teklif edilmis sanki. Muhtemelen, Turkiye buna riza gostermemistir.

Ama Turkiye'nin saiki ve tutumu ne olursa olsun,Belarus, inanilmaz buyuk bir hata yapti ve buna mutenasip sekilde, cok agir bir bedel odeyecek. Mesajı Paylaş

HDS

Zaten THY de Belarus'u teğet geçerek uçmaya başlamış. Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS Hocam bizim Baltik ulkeleri ile Finlandiya'ya ucan THY ucaklari, Belarus hava sahasindan geciyordu. Belki AB ile fiili bir konsensusa varilmistir. Mesajı Paylaş

şirpençe

Nato toplantısı öncesi böyle birşeyin yapılması, orda konuşulacak şeyleri ve ilişkilerin karşılıklı çıkar durumunu da etkileyecektir.

Onay vermek karşılığı neler yapılabilir, iyi tartılmalı. Veya vermeme ile ne tür karşılık gelebilir.

Her fırsatta Nato konusunda ne kadar özverili olduğumuz söyleniyor. Mesajı Paylaş

Mermi

"Hava sahasından suçlusu geçecek o uçağı indirmeyecek öylemi."

Putty , Peki suçu nedir ? Terör örgütü üyesi falan değil. Doğrudan suça karışmadıysa, sırf lukaşenko 'nun muhalifi AB yanlışı diye tutuklanıyorsa vay Belarus'un haline. Gerçi birşey olmaz. Rusya, Suriye gibi çökecek oraya bence. Lukaşenko zaten iktidarı bırakmayacağını söylemişti. Mesajı Paylaş

putty

Tunusta parlemento fes edilmiş Cumhurbaşkanı tarafından. Ben takip edemedim size soruyorum Mısır daki gibi bir durummu bu. Bundan sonra Türkiye ye şiddetle mesafeli yeni bir yönetim ilemi karşılaşmayı beklemeliyiz. ANKA satışı filan var bunlar üzücü gelişmeler. Mesajı Paylaş

Mermi

Gerekirse askeri müdahale dahil seçilmiş meclis başkanını ve başbakanı desteklemeliyiz. Darbeci cumhurbaşkanı BAE destekçisi. Mesajı Paylaş

KARACI

Tem 26, 2021, 01:21 ÖS Last Edit: Tem 26, 2021, 01:27 ÖS by KARACI
  Mermi kardesim destekledigimiz her yere aleyhimize degisim olunca askeri mudahale yapamayiz. Sartlarin lehimize olmasi gerekir. Diplomatik basarisizliklar telafi edilebilir ​fakat son hamle olan askeri harekette basarisizlik olursa ruzgar birden tersine doner. Iceride disarida guven sarsilir.
  Oncelikle istihbari ve diplomatik iliskileri ve gucu korumak lazim bu bolgelerde. Sahipsiz yerler degil oralar, once bu sahipligin yarattigi etkiyi asindirarak alternatif olarak gorunmek gerekir. Zemin yaratildiginda ise Libya orneginde oldugu gibi gucun oraninda mudahaleni edersin.
 Sudan konusu iyi bir ornek mesela, darbeden sonra isler aleyhimize donduyse de oraya ekilen tohumlar sayesinde elimiz hala bolgede. Bu tarz ulkelerde taraflar ve sartlar hizlica degisebiliyor, sabir ve akil oncelik olmali.
  Son olarak, Tunus'da zaten istediklerimizi alamadik Libya konusunda. Alabilseydik Misir'in resti gorulur baska turlu davranilabilirdi. Libya'da askeri olarak komsu olmasi sebebiyle en buyuk tehdit Misir. Rusya, bae, Fransa falan dogrudan etki yaratmaz. Orada karsimiza kim gecerse direkt Misir ustunden gececektir mecburen. Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

FeÇe

Tem 26, 2021, 01:55 ÖS Last Edit: Tem 26, 2021, 02:09 ÖS by FeÇe
Anka teslimatında 1.5 ay gecikme tam işimize gelmiş. Darbe başarılı olursa direk saudi'nin, bae'nin eline vermemek lazım ankaları.
Hafter de hemen canlanıvermiş.
Cezayir'in bu olayda parmağı var mı onu merak ediyorum. Cumhurbaşkanı'nın Cezayir'le yakın ilişkileri olduğu ve yarın Cezayir'den bir heyetin Tunus'u ziyaret edeceğini okumuştum. Oysa Cezayir UAE ile ters bir politika güdüyor. İnşallah topu birden kuyruğu bize dikmez.
https://twitter.com/arabnews/status/1419598839724449799?s=20 (Ne kadar güvenilir bilmiyorum) Mesajı Paylaş

putty

Tem 26, 2021, 02:05 ÖS Last Edit: Tem 26, 2021, 02:17 ÖS by putty
Bu sert bir şey ama darbe değil bence. Cumhurbaşkanının parlamentoyu fesh etme yetkisi varsa bu yasaldır ve kullanılsın diye verilmiş bir haktır yeri geldiğinde kullanmaktan korkmakta bir kabahattir düzene ihanettir. Kanunsuz yapılan askeri darbeler ile yetkisi olan Cumhurbaşkanının bu yetkisini kullanmasını bir tutmamak gerek. Tamam çok uç bir şey ama yani o yetki ona zaten bu uç durumlarda kullanılması için verilmiş yüzyılda bir iki kere olacak bir şey. İngiltere de de parlemonto geçen sene fesh dilmişti. Ben yanlış bir şey görmüyorum Tunus da olanlarda. Bu mağrip ülkeleri Fransız ekolü ile inatla demokrasiye geçmeye çalıştıkça hep demokrasiyi araç olarak kullanan ona zerre kadar saygısı olmayanları karşılarında buluyorlar. Yine de inat ile zorluyorlar bende onların bu saygıdeğer çabalarını destekliyorum kimin kötü taraf kimin iyi taraf olduğunu çok iyi görüyorum Mesajı Paylaş

matmat26

Tem 26, 2021, 07:51 ÖS Last Edit: Tem 27, 2021, 05:34 ÖÖ by matmat26
Ihvancılar, güçlenip iktidara geldiğinde sivil darbe yapıp Tunus devletini yeniden şekillendireceklerdi...
Cumhurbaşkanı Said, bunu gördüğü  +Tunus Devletini Ihvancılardan korumak için Anayasal Yetkilerini kullandı...
Buna darbe denilemez.

Devletimizi olumsuz etkileyeceğini de düşünmüyorum. + Sadece Ihvancıların çürük ideolojisinin ortasında ki oyuk daha da büyüdü. Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

Baltica

Ya aslinda, malum sebeplerle Turkiye kamuoyu bu konuya ideolojik bakis acisini onceleyerek bakiyor ama, olayin temeli aslinda ekonomik... Mesajı Paylaş

KARACI

Tem 27, 2021, 05:36 ÖÖ Last Edit: Tem 27, 2021, 05:39 ÖÖ by KARACI
 Cumhurbaskani anayasal yetkisini kullanmis. Said ayni zamanda hukukcu da. Fakat olayin arkasinda bae destegi oldugunu Abir Musa'nin verdigi destekten de anlayabiliriz. Bu Abir orada parti lideri ayni zamanda Turkiye karsiti arap tayfanin da Tunus lobicisi.
  Mesru yada gayrimesru her mudahale bir sekilde kilifina uydurulur dunya kamuoyu icin. Ekonomi ile uydurmuslar, yasal olmayan bir durum da yok. Turkiye son donemde Tunus ile iliskileri isitmaya baslamisti, bu bir karsi hamle de olabilir. 
  Meclis baskanlari Gannusi sokaga cikacagiz, Turkiye'yi ornek alacagiz bu konuda demis. Kim kimi destekliyor gayet ortada yani aslinda. Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

Baltica

Ortada, bir seyin, baska seye uydurulmasi falan yok !

Tunus ekonomisi zaten, cok uzun yillardir kronik odemeler dengesi sorunu yasayan kucuk ve kirilgan bir ekonomi iken, pandemi nedeniyle, Tunus'un doviz kazandigi Turizm sektorunde gelir kaybi, Fosfat fiyatlarinda gerileme ve disarda yerlesik Tunus'lularin tranferlerindeki azalma nedeni ile, bu sorun had safhaya cikti.

Tunus  diger bir cok Afrika ulkesi gibi, gidada tamamen ithalata bagimli oldugundan, odemeler dengesi sorunu nedeniyle yeterli gida ithal edemedi ve gida fiyatlari 2019'dan bu yana roket hiziyla artti. Bunlar icinde ozellikle halkin temel besin ogesi olan, Un fiyatlarindaki artis, sosyal calkantilara sebep oldu. Tunus bu nedenle, 2018 ve 2020 yillarinda IMF ile anlasarak borc sozlesmesi imzaladi. Simdi bir kez daha IMF ile anladarak borc almak istiyorlar, IMF'de buna karsilik, kamu subvansiyonlarinin azaltilmasini, ucretlerin dondurulmasini vs. talep ediyor, klasik IMF onlemleri. Ancak, sozlesme, Cumhurbaskani, basbakan ve Nahda arasindaki siyasi cekisme yuzunden mayis ayindan beri meclisde bekliyor.

Eger bu kordugum cozulmeseydi, Tunus'un, ekonomik ve sosyal acidan 2. bir Lubnan olmasina ramak kalmisti. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter