Kıbrıs Sorunu

Başlatan Atılgan, Nis 07, 2017, 02:31 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

'Yabancı şirketlerin deniz yetki alanlarımızda arama ve çıkarma yapmasına izin vermeyeceğiz'

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin 5 ve 6 Nisan'da uluslararası hidrokarbon şirketleri ve konsorsiyumlarıyla keşif ve üretim sözleşmeleri imzaladığını, bu durumun kaygı verici ve kabul edilemez olduğunu bildirdi. Bakanlık,"Bahsekonu sahalar arasında yer alan 6 numaralı parselin önemli bir bölümü Türkiye'nin kıta sahanlığı sınırları içerisinde kalmaktadır. Yabancı şirketlerin deniz yetki alanlarımızda izinsiz hidrokarbon arama ve çıkarma faaliyetlerinde bulunmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecektir" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıs Türkleri'nin haklarını hiçe sayarak, 5 ve 6 Nisan tarihlerinde bazı uluslararası hidrokarbon şirketleri ve konsorsiyumlarıyla keşif ve üretim sözleşmeleri imzalamıştır. Kıbrıs Rum tarafının, esasen Kıbrıs Türk halkıyla yeni bir ortaklık kurma yönünde, güçlü siyasi irade sergilemesi beklenen bir dönemde, Ada'nın yegane sahibi gibi davranmakta ısrar ederek tek yanlı faaliyetlerini sürdürmesi, kaygı verici olduğu kadar kabul edilemez bir durumdur. Bu konuda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada dile getirilen hususların tamamına katılıyor, Kıbrıs Türk tarafının haklı kaygılarını ve infialini paylaşıyoruz. Hatırlanacağı üzere hidrokarbon şirketlerinin Kıbrıs Türkleri'nin de haklarının bulunduğu deniz sahalarında faaliyet göstermelerinin sakıncalarına geçmişte tarafımızca da defaatle dikkat çekilmiştir. Ayrıca, bahsekonu sahalar arasında yer alan 6 numaralı parselin önemli bir bölümü Türkiye'nin kıta sahanlığı sınırları içerisinde kalmaktadır. Yabancı şirketlerin deniz yetki alanlarımızda izinsiz hidrokarbon arama ve çıkarma faaliyetlerinde bulunmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecektir." ifadeleri kullanıldı.

"RUM TARAFINA, TEK YANLI FAALİYETLERİNİ DURDURMASI ÇAĞRIMIZI YİNELİYORUZ"

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ayrıca çağrımızı yineliyoruz denilerek, "Tek yanlı hidrokarbon faaliyetleri bağlamında GKRY ile işbirliği yapmakta olan şirketlerin, Ada'daki diğer kurucu halk olan Kıbrıs Türklerinin iradesini dikkate almayan tutumları, önümüzdeki dönemde Türkiye ile enerji alanında ortak projelere katılımları açısından ayrıca değerlendirilecektir. Öte yandan, Rum tarafı ile enerji alanında akdedilen bu sözleşmelerin kapsamlı çözümün ardından geçerliliklerini muhafaza edip etmeyeceklerinin, yeni devleti oluşturacak tarafların ortak değerlendirmesine tabi tutulacağı da unutulmamalıdır. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı, Kıbrıs Adası'nda müzakere edilmiş bir çözüm istemektedir. Kapsamlı çözüm öncesinde Ada'nın doğal kaynakları üzerinde tasarrufta bulunulmasının tek yolu ise, Kıbrıs Türk tarafının rızasının alınması suretiyle kaynakların ortak işletimi ve elde edilebilecek gelirlerin adil paylaşımına yönelik düzenlemelerin yapılmasından geçmektedir. Rum tarafına, gelecekte eşit siyasi ortak olacakları Kıbrıslı Türk halkının Ada'nın doğal kaynakları üzerindeki asli haklarını dikkate alması ve kapsamlı çözüme yönelik çabaların başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açabilecek tek yanlı faaliyetlerini durdurması yönündeki çağrımızı yineliyoruz. Ülkemizin, kıta sahanlığımızdaki hak ve menfaatlerimiz ile KKTC'nin hak ve menfaatlerini korumak için gerekli her türlü tedbiri almaya devam edeceğini önemle vurguluyoruz." denildi.

http://www.denizhaber.com.tr/yabanci-sirketlerin-deniz-yetki-alanlarimizda-arama-ve-cikarma-yapmasina-izin-ve-haber-73647.htm Mesajı Paylaş

Merkator

AB: "Türkiye KKTC'de 5 yasa dışı NOTAM yayınladı"

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hava sahası için yayınladığı NOTAM (Notice To Air Man - Havacılar için bilgi) yayınlarının yasadışı olduğunu iddia etti. Rum Kesimi gazetelerinde yer alan habere göre bu konuyla ilgili olarak Avrupa Hava Sahası'nı kontrol eden Eurocontrol de rapor düzenledi.

Avrupa Komisyonu'nun, DİKO'nun Avrupa Parlamentosu'ndaki milletvekillerinden Kostas Mavridis'in "Türkiye'nin takındığı tavrı dolayısıyla, Kıbrıs uçuş bölgesinde ciddi tehlikeler olup olmadığı sorusuna" yanıt verdiği ifade edildi.

Politis gazetesi, Avrupa Komisyonu'nun Mavridis'e yanıtında "Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü'nün (Eurocontrol), "Lefkoşa FIR hattıyla ilgili analizinde, uçuş güvenliğiyle ilgili sorunlar tespit ettiğini teyit ettiğini" yazdı.

Gazeteye göre Komisyon "konunun, hava taşımacılığıyla ilgili kapsamlı bir anlaşamaya varılmasına ilişkin olarak Türkiye'yle gerçekleştirilen müzakereler çerçevesinde iki kez gündeme getirildiğini ancak hiçbir sonuç alınmadığını" belirtti.

Komisyon "AB ile Türkiye arasında bir anlaşmaya varılmasının, güvenlik sorunlarında AB mevzuatı uyarınca çözümler uygulanmasına bağlı olduğunu" da ifade etti.

"BEŞ YASADIŞI NOTAM"

Fileleftheros gazetesinde yer alan bir haberde ise, "Türkiye Hava Kuvvetleri ile KKTC Ulaştırma Bakanlığı'nın, yayımladıkları beş NOTAM'la, bir dizi askeri tatbikat ve arama-kurtarma tatbikatları icra etmek için (FIR hattının Apostolos Andreas'taki doğu sınırlarından başlayıp, Meis yakınlarında olmak üzere Yunanistan'ın batı sınırlarına kadar uzanmakta olan) "Lefkoşa FIR hattı" içerisine giren bölgelerin büyük bir bölümünü bağladıkları" iddia edildi.

Tatbikatların geçtiğimiz gün başlayıp, 26 Nisan'a kadar süreceğini yazan gazete, tatbikatların Güneydoğu Akdeniz'in tamamında gerçekleştirilen uçuşlarda karışıklığa neden olduğunu çünkü hava trafiğinin normal şekilde idare edilmesinde parazitler meydana getirdiğini ileri sürdü.

Gazete, önümüzdeki pazartesi günü başlayıp 26 Nisan'da tamamlanacak olan arama-kurtarma tatbikatının ise "tamamen Lefkoşa FIR hattı" içerisinde yapılacağını ekledi.

Haberde, Rum Sivil Havacılık Dairesi'nin, Türkiye Hava Kuvvetleri'nin iki NOTAM'ına karşılık, kendi NOTAM'larını yayınladığı da belirtildi.

http://www.kokpit.aero/hava-sahasi-isiniyor
Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

"Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsviçre'de devam eden Kıbrıs Konferansı için "Bu bir final konferansıdır. Son konferanstır." dedi.
Çavuşoğlu, Ankara'nın Türk askerinin çekilmesi ve garantörlüğün sona ermesi gibi bir talebi kabul etmeyeceğini ilan etti!"

Anladığım kadarıyla artık belli bir süreliğine oturacak masada sandalyede kalmadı kıbrıs meselesinde. Mesajı Paylaş

Energy

West Capella sondaj gemisi önümüzdeki hafta geliyor

West Capella isimli sondaj gemisi tarafından, "Onisiforos" (Onesiphoros West - 1) hedefinde yapılacak sondaj için her şeyin hazır olduğu ve sondaj gemisinin önümüzdeki haftanın başında sondaj noktasına ulaşmasının beklendiği bildirildi.
Fileleftheros gazetesi Noble ve ENI şirketleri tarafından yapılan sondajların ardından, Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB)" içerisinde yapılacak beşinci sondaj olacağını, eldeki bilgilere göre, Fransız Total şirketi tarafından bütün detay ve senaryoların ayarlandığını kaydetti. Sondaj yapılacak noktanın "Kıbrıs'ın" güney kıyılarına 180 kilometre mesafede, 11 numaralı parselin güneybatı kısmında ve Rum tarafının tek yanlı ilan ettiği MEB'ini Mısır MEB'inden ayıran sınıra ise 8 kilometre mesafede olduğu bildirildi.

4 bin 250 metre derinlik

Sondajın önümüzdeki haftanın sonundan önce başlaması ve yaklaşık olarak ağustos sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Sondaj makinesinin, hedef nokta olan ve Onisiforos yatağının batı kısmının da zirvesi olan, deniz tabanı altındaki 4 bin 250 metre derinliğe ulaşacağı kaydedildi. Total şirketinin planlamasında, sondajla ilgili önceden belirlenmiş ve incelenmiş iki alternatif nokta bulunduğunu ve bu iki nokta arasında 600 metre mesafe bulunduğu belirtildi.

Sondaj gemisi sondaj noktasına ulaşmasının ardından, bu noktaya sabitlenmesi prosedürü başlayacak, hemen ardından da matkaplar indirilecek.

Sondaj "teleskopik tip" bir sondaj olmakla birlikte, Total şirketinin zaman takvimine göre, sondajın Eylül ayının ilk günlerinde tamamlanacağı bildirildi. Sondaj esnasında bir yatak tespit edilmesi durumunda, ilk denemelerin yapılması için sondaj 73 gün sürecek. Keşif olmaması durumunda ise, prosedürün 50 günde tamamlanacağını eklendi.

Destek gemileri, üs ve helikopter pisti hazırda bekliyor

Üç destek gemisinin de çalışmaya başlamak için hazır olduğu, bir destek gemisinin ise sondaj gemisine sözde Rum MEB'ine kadar eşlik etmek için şu an Malta'da beklediği belirtildi.

http://www.denizhaber.com.tr/west-capella-sondaj-gemisi-onumuzdeki-hafta-geliyor-haber-75096.htm Mesajı Paylaş

Energy

Rumlar 11. parselde sondaja başlıyorKıbrıs'ta Rum tarafı sözde münhasır ekonomik bölgede lisans verdiği Fransız-İtalyan konsorsiyumu aracılığıyla tek yanlı doğalgaz sondajına başlıyor.

Adadaki doğalgaz rezervlerinde Kıbrıslı Türklerin de hakkı bulunduğu gerçeğinden hareket eden Türkiye, Rumların tek yanlı sondaj çalışmalarına karşı çıkıyor.

Kıbrıs müzakere sürecinin geçen hafta İsviçre'de başarısızlıkla sona ermesinin ardından başlayacak doğalgaz sondajlarının, adada zaten varolan tansiyonu artırmasından endişe ediliyor.

Total-ENI konsorsiyumuna bağlı "West Capella" sondaj gemisinin sabaha karşı Rumların sözde münhasır ekonomik bölgesindeki 11. Parsele ulaşacağı belirtiliyor.

Rumların "Onisiforos Batı1" adını verdikleri sahada sondaja başlayacak geminin bir denizaltı robotuyla bölgeyi inceleyeceği ve ardından çalışmaların başlayacağı kaydediliyor.

Çalışmaların planlanan çerçevede yürüyeceğini duyuran Fransız Total yetkilileri, geminin sondaj noktasına varmasının hemen ardından sabitleneceğini ve hazır olunduğunda matkapların deniz dibine indirileceğini belirtti.

Total yetkilileri sadece personelin güvenliğinin tehlikeye girmesi durumunda planlarını değiştirebileceklerini açıkladı.

Türkiye'nin sert uyarılarından ötürü tedirgin olan Rumlar, yayınladıkları Navtex'le önceki sondajlardan farklı olarak 11. parsel etrafındaki beş mil mesafeyi değil, komşu iki parseli tümüyle deniz trafiğine kapattılar. Rumlar sözde kendi MEB'leri ile Mısır MEB'ine kadar olan 100 millik mesafe için de 3 ay geçerli olacak Navtex yayınladılar.

Rumların tek yanlı sondaj çalışmalarına sert tepki gösteren Türkiye, KKTC hükümetinden aldığı yetkiyle Kıbrıs etrafında sismik çalışmalar yapıyor. Mersin Taşucu limanında bekletilen Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemisinin yeniden Kıbrıs'a gelerek çalışmalarına devam etmesi bekleniyor. Türkiye sismik çalışmalarla belirlenecek doğalgaz alanlarında sondaja başlamayı planlıyor.


http://www.ntv.com.tr/dunya/rumlar-11-parselde-sondaja-basliyor,aqo8KTPTi0WnqXR5MvcqjQ
Mesajı Paylaş

putty

Gelde kıskanma mıntık kadar ülke petrolü buluyor biz bulamıyoruz. Oralarda bir delik açıp o gaza sarkmamız lazım kesinlikle. Mesajı Paylaş

Merkator

Rumlar 'gaz'a bastı


İSVİÇRE'deki Kıbrıs müzakerelerinin başarısızlıkla sona ermesinin ardından Rum ve Yunanlılar, tüm dikkatlerini tek yanlı parselledikleri Kıbrıs adasının güneyinde sondaj yapmaya hazırlanan Fransız Total şirketine Türkiye'nin vereceği tepkiye çevirdi. Rumlar, Larnaka limanına ikmal için yanaşan BM'nin Lübnan gücünde görevli 2 Fransız savaş gemisinin, 'Total'in sondaj gemisine korumalık yapacağını' ileri sürdü.

Biri radara yakalanmayan (hayalet gemi) La Fayette sınıfı, 2 Fransız savaş gemisinin Larnaka'da ikmal yapması, rutin bir uygulama. Fransız gemilerinin yanı sıra, BM çerçevesinde Lübnan'da açıklarında faaliyet gösteren 8 ülkenin savaş gemileri, rutin ihtiyaçlarını Kıbrıs Rum yönetiminden karşılıyor. Suriye krizi nedeniyle bölgede bulunan Rus Amerikan gemiler de Rum limanlarını kullanıyor, ancak Rumlar, Fransız gemilerin Total'in sondaj gemisi çevresinde Türkiye'ye karşı koruma nöbeti tutacağını savunuyor.

TOTAL 4 BİN METRE DELECEK

Kıbrıs adasının 180 kilometre güneyinde, Mısır'ın münhasır ekonomik bölgesine 8 kilometre mesafede sondaja hazırlanan Panama bandıralı West Capella adlı gemi, Rumların tek yanlı parsellediği bölgenin en altında yer alan, Rumların Onisiforos adlı bir Aziz'in adını verdiği 11 numaralı parselde çalışmalarını yürütecek. Total'in İtalyan ENI ile yüzde 50 ortaklıkla 2013 yılında kiraladığı bölge, Mısır açıklarında keşfedilen büyük doğalgaz yatağı Zohr bölgesinin 40 kilometre uzağında. Bu nedenle bölgede doğalgaz bulunma ihtimali daha yüksek.

Panama bandıralı olmasına rağmen Total'in kiralaması nedeniyle Fransız bayrağı çeken gemi, Akdeniz tabanından 4 bin metre derinliğe sondaj yapacak ve kadar yaklaşık 3 ay bölgede kalacak. En erken sonuçların Ekim ayında alınması bekleniyor.

YUNAN BAKAN YİNE TÜRKİYE'YE ÇATTI

 
Türkiye'nin bölgeye müdahale endişesini sadece Rumlar yaşamıyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas da dün konuyla ilgili açıklama yaparak, "Türklerin aslanlıkları sözle sınırlı, somut adımlar atmak isteyeceklerdir, ancak maliyeti büyük olur" dedi. Rumlar ise, Mersin'in Taşucu limanına demirleyen Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi ile Antalya açıklarında yapılan rutin askeri tatbikatları yakından takip ediyor.


http://www.kaptanhaber.com/haber/46427/rumlar-gaza-basti.html Mesajı Paylaş

Revolver

Fransız gemilerinin gelme nedeni büyük ihtimalle, Fransa-Mısır ortak askeri tatbikatına katılan Fransız gemileri. Aksi durumda Fransa doğrudan Türkiye'ye cephe almış olur ki mevcut koşullarda buna cesaret edebilmesi zor ve gereksiz. Mesajı Paylaş

Dragon

TCG GÖKÇEADA, Doğu Akdeniz'de GKR Yönetimi adına sondaj faaliyetinde bulunabileceği değerlendirilen WEST CAPELLA isimli gemiyi izlemektedir.
Türk Silahlı Kuvvetleri Resmî Hesabıdır.
https://twitter.com/TSKGnkur/status/885468258262028289 Mesajı Paylaş

Terra

Aynı haber biraz daha ayrıntılı olarak Deniz Haber'de de yer almış:

TSK sondaj gemisi West Capella'yı yakın takibe aldı


Genelkurmay Başkanlığından, TCG Gökçeada'nın, Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi adına sondaj faaliyetinde bulunabileceği değerlendirilen West Capella isimli gemiyi izleme görevi gerçekleştirdiği bildirildi.
Türk Silahlı Kuvvetleri, Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi adına sondaj yapabileceği değerlendirilen gemiyi izliyor.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki açıklamada, TCG Gökçeada'nın, Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi adına sondaj faaliyetinde bulunabileceği değerlendirilen West Capella isimli gemiyi izleme görevi gerçekleştirdiği bildirildi.

http://www.denizhaber.com.tr/tsk-sondaj-gemisi-west-capellayi-yakin-takibe-aldi-haber-75239.htm
Mesajı Paylaş

Terra

Güney Kıbrıs'a inen turistlere Türk oteli yasağı


GÜNEY Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanlığı, Rum topraklarını kullanarak KKTC'ye geçen turistlerin, Türk otellerinde konaklamasına yasak getirdi. Sınır kapılarına 206 otelin listesini gönderen bakanlık, polisin pasaport kontrollünde turistlere, "Nerede konaklayacaksınız?" diye sormasını istedi.

Rum Dışişleri Bakanlığı'nın deniz ve havalimanlarına 3 ay önce gönderdiği yasak yönetmeliği, bir grup İsrailli turistin Rum tarafındaki Larnaka havalimanına inişlerinin ardından Rum kesimine sokulmaması sonucu ortaya çıktı. KKTC'ye girmek için Rum havalimanını kullanmak zorunda olan turistler, "Nerede kalacaksınız?" sorusu üzerine Rumların kara listeye aldığı KKTC'deki otellerden birinin adını söyleyince sınırda durduruldu.Bunun ardından Kıbrıs Rum kesimindeki İsrail büyükelçiliği devreye girdi. İsrail elçiliğinin sert tepkisi üzerine Rum yetkililer turistlerin geçişine izin verdi, ancak bu olay KKTC otellerine uygulanan yasağı da gün yüzüne çıkarmış oldu.

AB VATANDAŞLARINI KAPSAMIYOR

Rum Dışişleri Bakanlığı, deniz ve limanlarında uygulanmaya başlayan yasağa gerekçe olarak, 206 otelin 1974 sonrasında Kıbrıs Rum mülkü üzerine inşa edilmesini gösterdi. Bakanlık, geçen yıl Rum deniz ve havalimanlarını kullanarak Rum kesimine gelen yaklaşık 250 bin turistin kara yolunu kullanarak KKTC'ye geçtiğine dikkat çekti. Rumların yasağı, Ada'ya gelen AB vatandaşlarını kapsamıyor. Yasaktan en fazla İsrail'den KKTC'ye gelen turistler etkilenecek.

KKTC'DEN CHARTER ÖNLEMİ

KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Rumların yasak kararına hızlı bir şekilde önlem alacaklarını belirterek, "Türkiye Dışişleri'nden bir heyet Ada'ya geliyor. Yasağa verilecek tepki ve alınacak tedbirleri ele alacağız. İsrailli turistlerin Rum limanlarını kullanmadan, charter seferleri ile Türkiye üzerinden KKTC'ye getirmeyi planlıyoruz. İsrail'den charter seferlerine özel teşvikler uygulayacağız" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/guney-kibrisa-inen-turistlere-turl-oteli-yasagi-40589476 Mesajı Paylaş

canıtez

Kıbrıs Hava Sahasında FIR Sorunu

Rum Yönetimi, "Ercan Havaalanı'ndan uçuş güvenliğini tehlikeye sokan müdahalede bulunulduğu" iddiasıyla şikayetlerini sürdürüyor. Bir Rum Avrupa milletvekilinin daha, Ercan meselesini Avrupa Konseyi'nin gündemine getirdiği haber verildi.

Fileleftheros'un haberine göre, EDEK'ten, Sosyalistler ve Demokratlar üyesi Avrupa Milletvekili Dimitris Papadakis,  Avrupa Komisyonu'na, "Ercan Havaalanı'ndan dolayı Kıbrıs'ın hava sahasında uçak kazası tehlikesi bulunduğu" iddiasıyla yazılı soru verdi.

Papadakis Komisyon'a ilettiği yazısında, "Lefkoşa FIR Hattı'na giren uçaklara talimat vermede tek yetkilinin uluslararasında tanınan kontrol merkezindeki kontrolörler olduğunu" savundu.

FIR hattına giren uçaklara, Ercan'daki Hava Trafik Kontrol Merkezi kontrolörlerinin de talimat verdiğini belirten Papadakis, Ada'da, birinin yasal ötekinin yasa dışı olduğunu savunduğu  iki hava trafik kontrol merkezi bulunduğunu ileri sürerek, "bu durumun uçuş güvenlik düzeyini düşüren bir karışıklık yarattığını" iddia etti.

Papadakis Türkiye'nin Rum Yönetimini tanımamasının  ve uçaklarının uçuşlarıyla ilgili bilgi vermemesinin de "tehlike yarattığını" öne sürerek, Avrupa Komisyonu'na "yolcuların hayatını tehlikeye atan eylemlerin caydırılması için ne tür güvenlik önlemleri önerdiğini" sordu.

https://www.airlinehaber.com/rum-kesimi-ercan-havaalanini-istemiyor/ Mesajı Paylaş

Karabasan

Türkiye NOTAM verdi, Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs'ı engelledi


Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tek başına sözde Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilanını tanımayan Türkiye, Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arayan ve tatbikatlar yapan Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs'ı NOTAM vererek engelledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Doğu Akdeniz'de hava tatbikatı yapan Yunanistan ve İsrail ile denizde de sondaj çalışması yapan uluslararası firmalara gözdağı verdi, aralık ayında 4 kez NOTAM (Havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri) çekti. Uzmanlar Türk Hava Kuvvetleri'nin yaptığı bu hamlelerin Yunanistan, İsrail ve Rumlar çok önemli mesajlar içerdiğini söyledi.

Bir yandan Doğu Akdeniz'de petrol/doğalgaz sondaj çalışmaları yapan, tatbikatlar icra eden üç ülke, bir yandan da Türkiye ve KKTC'yi sıkıştırmaya çalışıyor. Türkiye'den yanıt da gecikmiyor. Son olarak aralık ayında bölgede tatbikat yapan üç ülkeye karşı Türkiye tatbikatlı ve NOTAM'lı engelleme yaptı.

RUMLAR MANŞET YAPTI

Rumları ve Yunanları rahatsız eden bu durumun ardından bölgede bir gerginlik daha yaşandı.

Güney Kıbrıs, sözde ilan ettiği MEB içerisindeki 6'ıncı parselde TOTAL ve ENİ'nin yapacağı doğalgaz sondajı nedeniyle Navtex, yani seyir durumu, yayınladı. "Ben buradayım" mesajı verilen seyir durumu yayınına karşı Türkiye'den yanıt da gecikmedi, Türkiye "tatbikat icra edeceğim diyerek aynı bölge için karşı bir Navtex yayınladı. Güney Kıbrıs'ın Fileleftheros gazetesi, Rum yönetimi ve Türkiye tarafından yapılan karşılıklı Navtex ilanlarını manşetten duyurdu. Gazete, "ENI Yüzünden Soğuk Savaş" başlığıyla Türkiye'den duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Türkiye'nin bölgedeki hamlelerini Aydınlık'a değerlendirdi. Olayları, "Güney Kıbrıs'ın tek taraflı MEB ilanına ve Kıbrıs etrafında petrol aranmasına karşı yapılan bir hamle" olarak değerlendiren Karataş, Türkiye'nin ön aldığını söyledi. Karataş, "NOTAM'lar Kıbrıs'ın haklarından KKTC'yi faydalandırmayacak şekilde yapılacak oldubittilere izin vermeyeceğimiz anlamına geliyor" diye konuştu.

"Kıbrıs'ta hakkımızı yedirmeyeceğiz manasında yaptığımız bu hamlelerin kamuoyunca da desteklenmesi gerektiğinin" altını çizen Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Karataş, Doğu Akdeniz'in artık bir uluslararası sorun halini aldığını, bu konuda daha güçlü adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Karataş, ilerleyen zamanlarda Ege'de de benzer gerginliklerin artacağına ve önemli gelişmelerin olabileceğine dikkat çekti.
http://www.kokpit.aero/turkiye-dogu-akdenizde-notam-verdi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

saladin

#13
Ara 27, 2017, 03:30 ÖS Last Edit: Ara 27, 2017, 03:31 ÖS by saladin
Notamlarin önemi anlamak için Ege'de yayınlananlara  bakmak yeterli. 1. Ulke Burada tatbikat yapacak ona göre.  2. Ulke, o ülkenin burada notamlarin  hakkı yok, notamlarin geçersizdir. Bu arada o ülke orada tatbikat yapacakmış orası benim kara sularım. 1. Ülke: diğer ülkenin yayınladığı benim yayınladığı notami iptal eden notami geçersizdir, burası benden sorulur. 2. Ülke: bak konuşturma beni geçersiz senin notamin diyorumn. 1. Ülke: bidi bidi bidi, amma konuştun ama ha.  Bu arada orası benim sorumluluk bölgem, atarım da keserim de orada.  2. Ülke: benim adaların, benim hava sahama, benim kara sularım , benim kumun, benim baligim banane banane......


Tabi Notam ben buradayım at koşturduğunuzu sanmayin mesajı açısından iyi ama kimseyi öyle engellediği falan yok.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Öyle engellenmiyor ki, genelde 1 fırkateyn direk müdahale ediyor herkes dağılıyor... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter