Türkiye'nin Petrol Aramaları

Başlatan Energy, Nis 07, 2017, 06:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

Şu güze vatanda güneşin suyun iklimlerin lokasyonun kalabanın elmanın domatesin yüz ölçümünün tarihi mirasın en güzeli bize verilmiş ama biz kişi başı milli geliri 11000 den 9000 dolara düşürmüşüz geri. Yani bir derdimiz petrolmü sanki. Mesajı Paylaş

Atılgan

'Yavuz' isimli sondaj gemisinin havuzlama çalışması başladı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) ait Yavuz isimli sondaj gemisi, Osmangazi Köprüsü'nün karşı ayağında bulunan Çolakoğlu Limanı'na çekildi. Platformun havuzlama ve boya çalışmaları burada yapılacak.
Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması için 262,5 milyon dolara satın alınan 'Deepsea Metro I' isimli gemiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 'Yavuz' ismi verilmişti. Gemi, 2 ay önce Yalova'ya gelmişti.

İkinci açık deniz arama platformu olan sondaj gemisi, TPAO tarafından satın alınmıştı. 51.283 groston ağırlığında ve 229 metre uzunluğundaki gemi, İspanya'nın Algeciras Limanı'ndan yenileme ve sondaj faaliyetlerine hazırlık için 2 ay önce Yalova açıklarına getirilmişti.

Türkiye'nin ikinci açık deniz arama platformu olan Yavuz, Altınova Tersaneler Bölgesi'ndeki bakım ve onarım öncesinde Osmangazi Köprüsü'nün karşı ayağında bulunan Çolakoğlu Limanı'na çekildi.

Edinilen bilgiye göre, platformun havuzlama ve boya çalışmaları burada yapılacak. Ardından havuza alınacak olan platform Altınova Tersaneler Bölgesi'ne getirilecek ve bakım onarım çalışmaları başlayacak.

Sondaj gemisi, Akdeniz'de 10 bin fit (3048 metre) derinliğe kadar sondaj yapabilme kapasitesine sahip.

https://www.denizhaber.net/yavuz-isimli-sondaj-gemisinin-havuzlama-calismasi-basladi-haber-88545.htm Mesajı Paylaş

petibor

İnşallah 10 milyar varil petrol bulmuşuzdur bakan beklediğine göre büyük haber olmalı öbürleri gibi 20 milyon varil filan olsa kendiliğinden bazına düşerdi haber

Bakan Dönmez müjdeyi verdi: Hem petrol hem doğalgaz bulundu
 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin sadece denizlerde değil, karada da petrol ve gaz aramalarına hızla devam ettiğini belirterek, 'Güneydoğu'da bir petrol keşfimiz var. Yakın bir süre içinde açıklayacağız. Trakya'da da gaz keşfimiz var. Bunların testleri henüz tamamlanmadığı için lokasyonlarını açıklamıyoruz fakat bunlar sevindirici gelişmeler.' dedi.


Dönmez, bu yıl "Geleceği İnşa Etmek" temasıyla 10'uncusu düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi'nin özel oturumunda moderatörlerin sorularını yanıtladı.

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından verilen ruhsat alanlarında haklarını sonuna kadar kullanılacağını dile getiren Dönmez, 5-6 yıldır devam eden sismik araştırma sonucunda sondaj noktalarının belirlendiğini söyledi.

Dönmez, yaklaşık 2 yıl önce Türkiye'nin filosuna kattığı Fatih sondaj gemisinin şu anda Kuzey Kıbrıs'ın batısında sondaja devam ettiğini anlatarak, "Finike bölgesinde 4 bin 300 metrede sondajına devam ediyor. Belki 500-600 metre daha ilerledikten sonra 5 bin metrelerde hedef noktaya ulaşmış olacağız. Bugünden bir şey demek zor. Hatta sondaj bittikten sonra bile bazı analizlerin yapılması gerekiyor." diye konuştu.

Yavuz sondaj gemisinin de Karpaz bölgesindeki ilk sondajını tamamlayarak Güzelyurt-1 sahasındaki çalışmalarına başlayacağını aktaran Dönmez, Yavuz gemisinin bölgede 5 bin metre sondaj derinliğine ulaşacağını bildirdi.

Dönmez, deniz sondajlarındaki gelecek planlarına ilişkin ise "Buradaki programımız bittikten sonra gemilerden birini Marmara ya da Karadeniz'e çekebiliriz. Şu anda Karadeniz ile ilgili çalışmalar devam ediyor, Marmara da aynı şekilde. Bunları artırarak devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

PETROL VE GAZ ARAMALARI SÜRÜYOR

Türkiye'nin karada yaptığı arama ve üretim çalışmalarının da son hızla devam ettiğini vurgulayan Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) bu yıl 140 adet açılması hedeflenen sondaj kuyusunun bir kısmının keşif, bir kısmının ise üretim amaçlı olacağını belirtti.

Dönmez, TPAO'nun tükettiği rezerv kadar yerine yeni rezerv koyma hedefiyle hareket ettiğine dikkati çekerek şunları kaydetti: "Türkiye uzun bir aradan sonra ilk defa günlük 50 bin varil ortalama üretim seviyesinin üzerine çıktı. Şu anda tam olarak lokasyonunu paylaşamıyorum ama zaman zaman yeni keşiflerin bilgisi geliyor. Güneydoğu'da bir petrol keşfimiz var. Yakın bir süre içinde açıklayacağız. Trakya'da da gaz keşfimiz var. Bunların testleri henüz tamamlanmadığı için lokasyonlarını açıklamıyoruz fakat bunlar sevindirici gelişmeler. Yıl başında yaklaşık 3 milyar metreküp bir keşfimiz olmuştu. Bir diğer sevindirici gelişme de hidrolik çatlatma yöntemiyle petrol ve gaz üretimine başlamamız. TPAO'nun düşey hidrolik çatlatmayla ilgili ilk sahası Diyarbakır'da üretime geçmişti. Şimdi, önümüzdeki haftalarda bitecek. Yatayda da çatlatma yapmak suretiyle bu teknolojiyi kullanacağız. Trakya'da hem bir özel sektör kuruluşunun hem de TPAO'nun bir doğal gaz keşfi de var. Bu yöntem, klasik yöntemlerle üretilemeyen sahalardaki üretimin yapılmasını sağlıyor. Dolayısıyla üretimde bir artış bekliyoruz."

https://www.aksam.com.tr/ekonomi/turkiyeden-petrol-ve-dogalgaz-atagi/haber-1011888?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Mesajı Paylaş

BuLuT__

Yaw her seçim döneminde petrol ve gaz buluyor bu ülke :)
Şu ana kadar arabistandaki kadar petrolümüz olmalıydı.
Şu son zamlardan sonra yeni yataklar keşeftmişizdir eminim....!
O kadar salak görülüyoruz ki Sonra niye ABD ve Avrupa bize böyle davranıyor diyoruz.
E baştakiler salak muamelesi yaptıktan sonra elin Gavuruna niye kızıyoruz ki? Mesajı Paylaş

petibor

Seçim döneminde değilizki Mesajı Paylaş

BuLuT__

Değilizde elektriğe, doğalgaza,otoyollara oradanda iğne ipliğe zam geldi ya..?
Nasıl gaz alınacak hoop bir doğalgaz ve petrol rezervi yada Altın toryum madeni bulunur Halkın gazı alınır. Mesajı Paylaş

KunteperCanavarı

Trakyada çok ciddi doğalgaz var. Fakat gaz derinde ve fracking ile çıkarılabiliyor. Biz şimdiye kadar açtığımız kuyular ile sadece yüzeye sızan gazı kullanabiliyorduk. Bir şirket geldi Muratlı tarafında çok ciddi bir rezerv tespit etti. Bunun üzerine TPAO da benzer kuyular ile gaz aramaya başladı. Sanırım bu kuyuların birinde gaz bulundu. Trakyada umduğumuzda çok daha fazla gaz bulabiliriz. Mesajı Paylaş

onkomd

Trakya'da fracking depremlere yol açacaktır. Alışalım şimdiden Mesajı Paylaş

petibor

Türkiye enerjide hidrolik çatlatma dönemine başladı

Hidrolik çatlatma tekniğinin yaygınlaşması, Türkiye'nin petrol ve doğal gaz ithalatının yıllar içinde düşmesine, enerji faturasının azalmasına olanak sağlayacak.

Türkiye enerjide hidrolik çatlatma dönemine başladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da ilk defa hidrolik çatlatma yöntemiyle ticari petrol üretimine başlandığını açıklamış ve bu tekniğin daha da yaygınlaştırarak yeni kuyular açılacağını bildirmişti.

Türkiye'de ilk kez uygulanan petrol keşif yöntemi: Hidrolik çatlatma

Çeşitli kaynaklardan hidrolik çatlatma hakkında derlenen bilgilere göre, ABD'yi 10 yıl içinde dünyanın en büyük ham petrol ve doğal gaz üreticisi konumuna getiren hidrolik çatlatma tekniğinin Türkiye'de uygulanmaya başlaması ve yaygınlaşması, petrol ve doğal gaz ithalatının yıllar içinde düşmesine ve Türkiye'nin enerji faturasının azalmasına olanak sağlayacak.

BP'nin 2019 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporuna göre, 2017 ve 2018 yıllarında Türkiye'nin günlük ortalama petrol tüketimi yaklaşık 1 milyon varil seviyesinde gerçekleşti. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) verilerine göre, 2017'de Türkiye'nin günlük ortalama petrol üretimi ise yaklaşık 49 bin varil oldu.

Türkiye'nin hidrolik çatlatma ile hidrokarbon üretiminde başarılı olması halinde, petrol ve doğal gaz ithalat faturasında büyük bir düşüş gündeme gelebilecek.

Eski kuyularda yeniden üretim

Amerikan Petrol Enstitüsü'ne (API) göre, yerin altına basınçlı su ve kimyasalların yüksek basınçla gönderilmesiyle uygulanan hidrolik çatlatma ve yatay sondaj teknikleri, derinlerdeki kaya formasyonlarının içinde sıkışmış halde bulunan kaya petrolü ve kaya gazını yer yüzüne çıkarmak amacıyla kullanılıyor.

Hidrolik çatlatmanın daha önce ulaşılamayan petrol ve doğal gaz rezervlerinde üretime geçilmesine olanak sağladığına işaret eden API, bu yöntemin eski petrol ve doğal gaz kuyularında yeniden üretim yapılmasına da yardımcı olacağını belirtiyor.

Ayrıca, hidrolik çatlatma tekniğinin verimli kullanılması durumunda, alışılmış (konvansiyonel) petrol üretim tekniklerine kıyasla çok daha ucuza petrol ve doğal gaz üretilebiliyor.

Son 5 yılda Kanadalı Valeura şirketinin Trakya'da hidrolik çatlatma, yatay sondaj ve 3-boyutlu sismik arama tekniklerini kullanarak bölgede doğal gaz üretimine hız vermesi buna örnek teşkil ediyor.

ABD'yi zirveye çıkardı

Söz konusu teknikler sayesinde kaya petrolü ve kaya gazı üretimini yıllar içinde hızla artıran ABD, geçen yıl Suudi Arabistan ve Rusya'yı geçerek dünyanın en büyük ham petrol üreticisi konumuna yükseldi.

ABD'de hidrolik çatlatma tekniği ilk defa yaygın ve sistemli biçimde 2008'de kullanılmaya başlandığında ülkenin ham petrol üretimi günlük ortalama 5 milyon varil seviyesindeydi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, hidrolik çatlatma sayesinde ABD'nin günlük ortalama ham petrol üretimi 2010'da 5,48 milyon varile, 2012'de 6,5 milyon varile, 2014'te 8,8 milyon varile, geçen yıl ise 11 milyon varile tırmanarak son 10 yılda iki katına çıktı.

Hidrolik çatlatma yöntemiyle ABD'nin 10 yıl içinde ham petrol üretimini hızla artırması, petrol ithalatını da düşürdü. EIA verilerine göre, günlük ortalama ham petrol ithalatı 2008'de 9,8 milyon varil olan ABD'de bu miktar 2014'te 7,3 milyon varile kadar geriledi ve söz konusu yıllar arasında yüzde 25 düşüş gösterdi.

Ayrıca, BP'nin 2019 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu, hidrolik çatlatma tekniği sayesinde ABD'nin 2008'de toplam 546 milyar metreküp olan doğal gaz üretimini, 2018'de 832 milyar metreküpe çıkararak yüzde 52 artış kaydettiğini ortaya koyuyor.

Hidrolik çatlatma ve yatay sondaj teknikleri şu anda ABD, Kanada ve Çin gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılıyor. Bu konuda dünyanın çeşitli noktalarındaki ülkeler de bu yöntemle üretim yapılabilecek sahalar ve teknolojilerini geliştirebilmek için çeşitli adımlar atmaya devam ediyor.

https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/turkiye-enerjide-hidrolik-catlatma-donemine-basladi-434575.html?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Mesajı Paylaş

Energy

Akdeniz'de yeni alanlarda petrol ve gaz aramaları 2020'de başlayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Libya ile yapılan deniz yetki alanı mutabakatı çerçevesinde yeni alanlarda petrol ve doğalgaz arama ve üretim ruhsatlandırma çalışmalarının 2020'nin ilk aylarında başlatılacağını söyledi.
Ankara'da bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akdeniz'de enerji çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Libya ile deniz yetki alanlarının mutabakatına ilişkin bir anlaşma yapıldığını hatırlatan Dönmez, "Anlaşma Meclisimizden geçti. Libya yönetiminde de bu onaylandı. Şu anda bunların BM'ye gönderilmesi ve tescil süreci aşamasındayız" dedi.

Dönmez, "Bu süreç tamamlandıktan sonra bu yeni alanlarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak petrol ve doğalgaz arama ve üretim ruhsatlandırma çalışmalarını başlatacağız. Öyle tahmin ediyorum 2020'nin yani önümüzdeki yılın ilk aylarında bu süreci başlatmış oluruz" dedi.

https://www.denizhaber.net/akdenizde-yeni-alanlarda-petrol-ve-gaz-aramalari-2020de-baslayacak-haber-92439.htm Mesajı Paylaş

NoLoven

Üçüncü Sondaj gemisi İngiltere'den açık arttırmayla satın alınmış. Hayırlı olsun.  Mesajı Paylaş

Karabasan

#71
Nis 20, 2020, 06:15 ÖS Last Edit: Nis 20, 2020, 06:28 ÖS by Karabasan
ABD petrolünün fiyatı -7 dolar oldu.
https://www.bloomberght.com/emtia/petrol Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


putty

Tam petrolü bulacağız olana bak ya ne kadar şanssız bir milletiz Mesajı Paylaş

TULGA

Bana kalırsa da en şanslı zaman aslında. En düşük kontratlı yüksek miktarlarda alımlar yaparak Ulusal Petrol Rezervi oluşturmak için en uygun zaman. Şuanki planlama hakkında bilgim yok ama 3-5-10 yıllık petrol stoklama perspektifi yapılabilir düşüncesindeyim. ABD şuanda 75 milyon ton eksik olan ulusal rezervini tamamlamayı düşünüyor mesela. Biz de buna benzer bir planlama içerisinde olabiliriz aslında.

Petrol rafinerileri haricinde belirlenecek alanlara doğalgaz depolama alanları benzeri ilave petrol depolama alanları oluşturarak ilerisi için rezerv oluşturmalıyız. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter