Türkiye'nin Petrol Aramaları

Başlatan Energy, Nis 07, 2017, 06:53 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

Yerli sondaj gemisi yıl sonunda Akdeniz'de olacak


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin kendi sondaj gemisine sahip olacağını belirterek "Bu yıl bitmeden Akdeniz sondajını yapacağız" dedi.
Önceden karşıdan izlediği enerji politikalarına şimdi stratejik önemi artan dev yatırımlarla dâhil olan Türkiye, petrol ve doğal gaz arama çalışmalarındaki kararlılığını sürdürüyor. Özellikle Akdeniz'de keşfedilecek her yeni kaynağın Türkiye'nin elini hem mali hem de siyasi olarak güçlendirmesi beklenirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'tan konuya ilişkin önemli bir açıklama geldi. Bakan Albayrak, Türkiye'nin kendi sondaj gemisine sahip olacağına işaret ederek, "Bu yıl bitmeden Akdeniz sondajını yapacağız" dedi.

TÜRKİYE DAHA AKTİF OLACAK

Petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerinin sadece Karadeniz'de değil, Akdeniz'de de kararlılıkla yürütüleceğine dikkati çeken Berat Albayrak, "Bölge ne kadar sıcak bir bölge olursa olsun. Bölgemizde potansiyeli olan birçok alan varsa, bunu politikamızın içerisine koyduk. Sadece Karadeniz değil Akdeniz'de de petrol aramalarında daha aktif olacağız. Gerek başka ülkelerle, gerek kendimiz kazacağız. Aramacılık ve sondajda daha etkili olacağız" şeklinde konuştu.

KARIŞ KARIŞ ARAYACAĞIZ

MTA sondaj stratejisine çok büyük hedefler koyduklarına değinen Albayrak, ilk 10 ekonomiden biri olmak için enerjinin önemine dikkat çekti. Albayrak, bu yıl 1 milyon metre sondajı bitireceklerini dile getirerek "Seneye 3 milyon metre, 2020'lerde ise yüzde yüzü tamamlayacağız. Türkiye'nin altında üstünde ne varsa bulacağız. Bulursak müthiş bir şey olacak, inşallah" ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak, eski Türkiye'nin geçmiş dönemlerine atıfta bulunarak, "Bu yaptıklarımız yeni yolculuğun büyük adımları. Türkiye artık üst gelir grubuna oynuyor. 1930'larda Suudi Arabistan'da umutlarını tam yitirdikleri an petrolü buldular. Ya Allah, bismillah derseniz, yürürsünüz" dedi.

KAZAN-KAZAN SİSTEMİNİ PLANLADIK

Millî enerji ve maden politikasıyla yerli kaynakların keşfi için çalışmanın gerekliliğine dikkati çeken Albayrak, şunları kaydetti: "Keşfetmek gerekiyor. Tüm kaynaklarımıza sıkı sıkı sarılacağız. Enerji arz güvenliği, özel sektör, vatandaş. Herkesin kazanacağı kazan-kazan sistemini planladık. Bu noktada hem Türkiye'nin cari açığını düşürmemiz, hepsinden önemlisi Türkiye'nin yerli kaynaklarına kavuşması ve bağımlılığını düşüren bir ülkeye dönüşmesi gerekiyor."

İLK YERLİ GÜNEŞ PANELLERİ 2018'DE DEVREYE ALINIYOR

İlk yerli güneş panellerini 2018 bitmeden devreye alacakları bilgisini veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Dünyaya 'Made in Turkey' yazan güneş panelleri göndereceğiz. Rüzgârda da aynı şekilde. 3.48 dolar sent ile YEKA Rüzgâr İhalesi'nde dünya rekoru kırdık. Dünyadaki en büyük panel üreticisinden sekiz tanesi bu ihaleye girdi. Dört tanesi Alman firmalarıydı ki biz çok mutlu olduk. Türkiye bölgede ve dünyada en kritik ülkelerden biri. Türkiye özel sektörü başta olmak üzere, güçlü bir hükümetimizin olması, tüm çelmelere rağmen ayakta kalabilmiş olmanın etkisi var" ifadelerini kullandı.

http://www.denizhaber.com.tr/yerli-sondaj-gemisi-yil-sonunda-akdenizde-olacak-haber-75785.htm Mesajı Paylaş

Energy

TPAO, kendi sondaj gemisini satın aldı, ilk sondaj yılbaşında

Türkiye, petrol aramada kendi göbeğini kendisi kesecek. TPAO, kendi sondaj gemisini satın aldı. Güney Kore yapımı DeepSea Metro 2 adlı derin deniz sondaj gemisiyle ilk sondaj, yılbaşında Akdeniz'de KKTC ve Türkiye karasularında başlayacak.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), kendi sondaj gemisini aldı. Hazırlıklar tamamlanınca ilk sondaj Akdeniz'de, Kıbrıs ve Türkiye karasularında yapılacak.

Daha önce petrol ve gaz aramaları için sismik arama gemisi sahibi olan Türkiye, sondaj faaliyetleri konusunda da kendi göbeğini kendisi kesmeye karar verip kritik bir adım attı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) kendi sondaj gemisini satın aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak bu bilgiyi, Antalya'da düzenlenen 8. Enerji Zirvesi sırasında yaptığı konuşmada paylaştı. Albayrak şunları söyledi: "Bu yıl bitmeden sondaj gemimiz geliyor. Yıl başından itibaren ilk Akdeniz sondajımızı yapacağız. Buradaki amaç ne? Artık biz istiyoruz ki bu alanda da kendi gemimizle kendi mühendislerimizle, (bilmediğimiz alanlar olabilir, 100 yıldır okyanuslarda petrol kuyuları işleten bir ülke değiliz ama) oraya gelmemiz lazım. Enerjiye her yıl bu kadar para ödüyorsanız ve etrafınızda da bu kadar kaynak varsa kendiniz bunu yapmanız gerekiyor. Dünyadaki petrol ve gazın üçte biri buradaysa o zaman biz de çok daha etkin, farklı metodlar uygulayarak, farklı yöntemler metodlar ile hareket etmeliyiz."

"Özel sektör de devreye girmeli"

Türkiye'de bugüne kadar petrol arama konusunda iyi niyetli çalışmalar yapıldığını kaydeden Bakan Albayrak, Albert Einstein'in ünlü sözünü hatırlatarak "Ama hep aynı şeyi yaparak farklı sonuçlar beklemek aptallık. O yüzden yeni yöntemlerle daha farklı ve iyi sonuçlar almayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de petrol aramada faaliyet gösterebilecek özel sektör şirketleri bulunduğunu da vurgulayan Albayrak şöyle devam etti: "Bu sektörde önce kendimiz, sonra özel sektör dediğimiz ikinci üçüncü taraflarla birlikte Akdeniz ve Karadeniz'de daha aktif bir sondajcılık geliştireceğiz. Böylece müthiş bir maliyet avantajı da sağlıyorsunuz. Başkalarının 10 TL'ye yapacağı şeyi daha ucuza yapabileceğiz. Bir de bakacaksınız, başkasının bir kuyuya harcadığı parayla siz iki kuyu açacaksınız. Bizim her kuruşumuz kıymetli, öyle kolay harcayamayız."

"Akdeniz'den umutluyuz"

TPAO'nun sondaj çalışmaları konusunda "Özellikle Akdeniz özelinde çok ama çok ümitliyiz, umutluyuz" ifadesini kullanan Bakan Berat Albayrak şöyle devam etti: "Gerek Kıbrıs karasuları, gerekse Türkiye karasularında olmak üzere en yüksek kaynak bulma ihtimali gördüğümüz yerlerden başlayarak kazmaya başlayacağız. Sonrası (ya nasip). Ya nasip demeden önce altını dolduracağız. Öyle kumarhaneye gidip zar atıyor gibi değil, tüm bilimsel altyapıyı, iki boyutlu üç boyutlu sismik analizleri önümüze koyup onlara bakarak, nokta atışı yapacağız inşallah. Süreç, yoluna girmiş sonuçlar doğuracak. Ümitliyim, özel sektörden de geldim. Hep somut ete kemiğe büründükten sonra ortaya koymayı tercih ederim. Halkımız şunu bilmeli ki sektörümüz bilmeli ki bunun altını sağlam şekilde doldura doldura ilerleyeceğiz."

Akkuyu'da bu yıl temel atılacak

Enerji Bakanı Berat Albayrak, Mersin'de kurulması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu NGS'nin temel atmasını Türkiye ve Rusya devlet başkanları düzeyinde en geç yıl sonunda gerçekleştirmek için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Berat Albayrak, "Santralin ilk ünitesinin devreye gireceği tarih için hedefi 2023 yılı olarak belirledik. Cumhuriyetimiz için en anlamlı tarih. Cumhuriyetimizin 100. yılına, 29 Ekim 2023'e yetiştirebilirsek bizim için bundan daha onurlu, şerefli bir hediye olamaz Enerji Bakanlığı olarak" dedi. Albayrak ayrıca, inşaat iznine bağlı olarak en geç gelecek yıl temelin atılacağını da kaydetti.

Sondaja başlamak için 200 milyon dolar

TPAO'nun derin deniz petrol ve doğalgaz sondaj gemisi DeepSea Metro 2, Güney Kore yapımı ve Hyundai imzası taşıyor. Gemicilik sektörü otoritelerine göre DeepSeo Metro 2, gelişmiş sondaj gemilerinden kabul ediliyor. Enerji Günlüğü'nün edindiği bilgilere göre geminin TPAO'ya maliyeti sondaja başlamak için gereken ilave harcamalar dahil, 200 milyon dolar olduğu belirtiliyor. DeepSeaMetro 2 gemisi 12 bin fit deniz derinliği ve 40 bin fit sondaj derinliği özelliklerine sahip.

http://www.denizhaber.com.tr/tpao-kendi-sondaj-gemisini-satin-aldi-ilk-sondaj-yilbasinda-haber-76974.htm Mesajı Paylaş

Energy

Türkiye Petrolleri, Siirt'te petrol arayacak

Türkiye Petrolleri, Siirt ili Kurtalan ilçesine bağlı Gözpınar köyü sınırları içinde 99 yıllığına kiraladığı sahada petrol arayacak.
Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Siirt ili, Kurtalan İlçesi, Gözpınar Beldesi Mevkii'nde ARİ/TAPO/X/2563 Ruhsat no'lu 4524 hektarlık alanda açılacak olan Toytepe-1 arama kuyusu ile petrol aranacak.

Arama tekniği olarak Döner (Rotary) Sondaj tekniği kullanılacak. Döner (Rotary) sondaj yöntemi kayanın parçalanması için gerekli enerjiyi bir motor vasıtasıyla dönme hareketinin sağlanması bunun yataydan düşey hale getirilerek matkaba iletilmesiyle sağlıyor. Kesilen parçaları dışarı atan bir dolaşım sıvısı olduğundan sondaja ara verilmesi gibi bir dezavantajı bulunmuyor.

9 milyon lira bedelli faaliyet kapsamında sadece tespit yapılacak, üretim yapılmayacak. Sondaj çalışmalarının sonuç vermemesi durumunda TP, ruhsat (ÇED) alanı içerisinde kalacak şekilde başka noktalarda da sondaj çalışmaları için Siirt Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne gerekli başvurular yapacak.

http://www.denizhaber.com.tr/turkiye-petrolleri-siirtte-petrol-arayacak-haber-77202.htm Mesajı Paylaş

Energy

Akdeniz ve Karadeniz'de petrol arama çalışmaları başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak petrol aramalarının daha da yoğunlaşacağını açıkladı. Akdeniz ve Karadeniz'de ise iki sismik arama gemisi sondaja hazırlanıyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye'nin petrol zengini bir ülke olduğunu, aramaların daha da yoğunlaşacağını açıklamasından sonra müjdeli haber Siirt'ten geldi. Karada bir çok yerde petrol arama çalışmaları devam ederken, Akdeniz ve Karadeniz'de de iki sismik arama gemisi sondaja hazırlanıyor.

Dışa bağımlılığı azaltacak yerli enerji çalışmaları meyvesini verdi. Siirt'in Eruh ilçesinde 2014 yılında Doğu Sadak-1 Petrol Arama Sahasında yapılan sondaj çalışmalarında Türkiye'nin en kaliteli petrolü bulunmuştu. Arama faaliyetlerini hızlandıran özel şirket 2 bin 400 metrede 6 petrol kuyusuna ulaştı.

Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Eruh ilçesine bağlı Bayıryüzü köyündeki Doğu Sadak-1 petrol arama kuyularında incelemelerde bulundu. Middle East Petrol Arama Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Sayer'den çalışmalar hakkında bilgi aldı. Atik, Eruh'un terörle değil, güzel hizmet ve yatırımlarla anılmasını istediklerini belirterek Türkiye'nin en kaliteli petrolünün ilçede üretilmesinin, bölgenin sosyo-ekonomik yapısını ve kaderini değiştireceğini söyledi.

Aladdin Middle East Petrol Arama Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Sayer de Türkiye'nin en kaliteli petrolünü Eruh'ta ürettiklerini ifade etti. İlk kuyunun 2014'te bulunduğunu dile getiren Sayer, "Önümüzdeki günlerde altıncı kuyunun sondajına başlayacağız. Günlük üretimimiz, 4 üretim kuyusundan ortalama bin varil civarındadır. Net petrol olarak 43.5 gravite ile Türkiye'nin en kaliteli petrolü Eruh'ta çıkıyor." dedi.

"Yoğun bir mesai harcayacağız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak daha önceki bir açıklamasında Türkiye'nin petrol zengini bir ülke olduğunu, aramaların yoğunlaşacağını açıklamıştı. Albayrak açıklamasında, "Türkiye coğrafi konumuyla petrol rezervine sahip ülkelerle enerji potansiyeline sahip ülkeler arasında olması nedeniyle büyük öneme sahip. Bu anlamda tüm projelerin doğal müttefiki olamaya devam edeceğiz. Sismik araştırmaların ardından keşif ve sondaj çalışmalarına önümüzdeki dönemde yoğun bir mesai harcayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Karada bir çok yerde petrol arama çalışmaları devam ederken, Akdeniz ve Karadeniz'de de iki sismik arama gemisi sondaja hazırlanıyor. Oruç Reis adlı gemi Karadeniz'de, Barbaros Hayrettin ise Akdeniz'de doğalgaz sahası oluşturmak için gece gündüz çalışıyor.

http://www.denizhaber.com.tr/akdeniz-ve-karadenizde-petrol-arama-calismalari-basliyor-haber-77725.htm Mesajı Paylaş

putty

#19
Kas 16, 2017, 10:20 ÖÖ Last Edit: Kas 16, 2017, 10:26 ÖÖ by putty
10-20 milyon varil petrol yatakları buluyoruz bunların pratikte hiç bir anlamı yok. Bize en az 10 milyar varillik petrol alanı lazım.  Siirt de 4 kuyudan toplam günde 1000 varil üretim yapılıyormuş Türkiye nin günlük tüketimi 600 000 varil Mesajı Paylaş

saladin

Putty, kuyu başına ortalama bin varili sevmediğin için, ABD'nin rakamlarını hiç sevmezsin  herhalde....

https://www.eia.gov/petroleum/drilling/ Mesajı Paylaş

putty

kuyu başı bin değil 250. Kuyu başından ziyade bizdeki petrol yatakları nın 10 milyon varil gibi çok küçük rakamlarda olması daha önemli. Bir tanede yüz tanede delik açsan aşağıdaki rezerv 20 milyon varili geçmiyor. Hepsini emip çıkartabilsen Türkiye ye bir ay yetmez en büyük yatağımız bile. Kırıkların arasında sızmadan kalan küçük odacıklar bunlar kalanı ne olmuş çatlaklardan değerli uçucu kısmı sızmış gitmiş geriye zift kalmış. Aslında petrol yataklarımız var ama uçup gitmiş katısı kalmış geriye. Ben şuna inanıyorum o yerlerde 500 milyon varil gibi petrollerde bir yerlerde sızmadan sıkışıp kalmıştır kesin bunları bulmak için çok delmek gerek. Mesela batman da siirt de. Dağlar faylar kırıklar dan petrol sızıp gitmiş ama küçük odacıklarda on milyarlarca varilden arta kalan rezervler hala ver. 15 çıkıyor ise 500 de çıkar. 10 milyar çıkmıyor ama 500 çıkabilir buda fena rezerv değil on yıl bize yeter. Bunlardan bir kaç tane bulmak lazım oralarda bir yerlerde kayaların dağların fayları narasında odacıklarda sıkışıp kalmıştır. Denizdede 20 milyar varili buldukmu kim tutar artık bizi. Bellide olmaz deniz bu 20 ararken 200 de bulunur yani karada olmaz ama denizde olabilir. Mesajı Paylaş

anafor2016

Kaya gazı teknoloji sine yatırım yapabilsek, becerebilsek birşeyler olabilir. Birde Karadeniz ı iyi taramak lazım. Karadenizin yarisi Bizim arayıp bulmak gerekiyor. Mesajı Paylaş

ocay

Karadeniz'de petrol doğalgaz bulunamasa bile Metan Hidrat ve H2S açısından zengin bir deniz tabanı var. Bunların çıkarılme ve işlenme teknolojileri üzerine araştırma yapılabilir. Mesajı Paylaş

Destiny

Teferruatlarını bilmiyorum o dediğiniz meşakatli ve riskli bir işmiş sanırım. Çin bu konuda belli bir başarı sağlamış ciddi yatırımlar ve araştırmalar sonucu. Mesajı Paylaş

putty

#25
Ara 29, 2017, 05:46 ÖS Last Edit: Ara 29, 2017, 05:49 ÖS by putty
İlk sondaj gemimiz gelmiş
Hayırlısıyla 10 milyar varil petrolü bulacağız inşallah bu gemiyle
Allah devlete zeval vermesin rumlara inat bulmuşlar almışlar

http://www.hurriyet.com.tr/turkiye-icin-bir-ilk-canakkale-bogazindan-gecti-40694510Mesajı Paylaş

Energy

TPAO'dan petrol arama başvurusu

TPAO, 4 ayrı sahada petrol arama ruhsatı almak için başvuru yaptı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), petrol aramak için 4 ayrı ruhsat başvurusunda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin ilanı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, TPAO, yalnızca pafta numaraları belirtilen 4 ayrı sahada petrol arama ruhsatı almak için Genel Müdürlüğe 4 Nisan 2018'de başvurdu.

http://www.denizhaber.com/guncel/tpao-dan-petrol-arama-basvurusu-h74729.html Mesajı Paylaş

Atılgan

TPAO'ya Kırklareli'de petrol arama izni verildi

Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na Kırklareli'nde bir adet petrol arama ruhsatı verdi.
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), geçen yılın sonunda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne yaptığı başvuru sonucunda, Kırklareli'nde iki parselde, 5 yıl süreli, petrol arama ruhsatı aldı.

TPAO'ya verilen petrol arama izni, her biri Kırklareli'nde bulunan biri 27 bin 339 hektar, diğeri 10 bin 767 hektar olmak üzere iki ayrı parselde, toplam 38 bin 106 hektar alanı kapsıyor.

https://www.denizhaber.com.tr/tpaoya-kirklarelide-petrol-arama-izni-verildi-haber-83010.htm Mesajı Paylaş

BGTN

Rum kesimininin dediklerine fazla takmadan su sondajlara bir baslayabilseydik keske. Mesajı Paylaş

putty

İnşallah on milyar varil petrol buluruz Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter