Suriye Krizi ve Türkiye'nin Durumu

Başlatan minigitav, Eki 06, 2015, 09:07 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

tomcat

Sayın OPTIMUS,

Estağfirullah ne demek. Düzeltmeniz için teşekkür ederim. Açıkçası ben bulduğum ilk görselliği uygun haritayı paylaştım. Sizler kusura bakmayın.
Fakat yine tekrarlıyorum ki Suriye'nin kuzeyinde ve hatta Raqqa'da dahi PKK tarafından demografik bir PKK'lılaştırma çabası var. Ki Raqqa'da vb. yerlerde bildiğim kadarıyla ne tapu kaydı ne de benzer birşey bıraktılar. Birçok köyden cebren Arap ve Türkmenler sürüldü.

Saygılar, Mesajı Paylaş

petibor

Eki 04, 2019, 01:07 ÖS Last Edit: Eki 04, 2019, 01:14 ÖS by petibor
ÖSO bayağı şekle girmiş. İlk harekatta terlikleydiler ikincide daha derli toplu şimdi tam asker gibi olmuşlar. Bakalım kim bilir belki silahları taramalıya almadan ateş ettiklerini bile görürüz Allah büyük. 90 lardan kalma polisin ordunun filan m16 larınıda vermişiz kurtulmuşuz oda iyi

Mesajı Paylaş

ozbey

Eki 07, 2019, 03:24 ÖS Last Edit: Eki 07, 2019, 03:52 ÖS by ozbey
Suriye'nin  bize  savaş  ilan  etmesini  beklemiyorum  ben;  ama   F.K  sırasındaki  gibi  önümüzü  almaya  dönük  aceleci  ve  beklenmedik hamleler  olabilir.

ABD'nin  seçimi  kuru  ekmek  yiyip  doymak  mı?  yoksa  aç  kalmak  mı?  seçimiydi  kanaatindeyim.

adamların  planı   pyd   kantomlarının birleşmesi  ve  Akdeniz'e  inmesiydi,  bu  şekilde  k.ırak  petrolünü  bu  pyd  devletinin  ekonomik  can damarı  yapacaklardı.
bu   bizim   operasyonumuzla  zaten  bitti.

ikinci  hedefleri  silah  ve eğitim  desteğiyle  güçlenen  pyd  yapısı  üzerinden  iran'da  önce  bir  karışıklık  çıkartmak  sonra da  bir  çatışma ve  hatta  dış destekli  bir  savaşla  iran'ı  tehdit  olmaktan  çıkartmaktı.

oysa  iran    iyice  güçlendi  ve   ortadoğudaki   birçok  grupla  ilişki  kurup  bunların  tek tek de  organize  şekilde de  başarılı  sonuçlar  almasını  sağladı.
resmen  birleşmiş  şii  paydaşlarının  testlerini  yapıyor  adamlar  ve  israil  bu  gidişin  önünü  almazsa  kısa  sürede  nükleer  güç de  olma  ihtimalleri  var.
son  olarak da  5  büyük devletten  biri  olan  çin  ile  müttefiklik  ilişkileri  içine girerek  kendini  BM de  sağlama  alacak.

bu  durumdaki  bir  iran'a  pyd  nin  saldıracağı  veya  buna  ikna  olacakları  gerçekçi  gelmiyor  bana.

şu  halde  orada  bir pyd  devleti  için   Türiye'yi  düşman  etmek   mantıksız.

batı  bu  eli  kaybetti  ve  bunu  kabul ediyorlar  artık.
ortadoğu'da  yeni  bir  güç  hattı  oluşuyor  ve  hoşlarına gitse de gitmese de  bunu  dengeleme  ihtimali  olan tek  devlet de Türkiye.

f35  uçakları da  yine  bu  nedenden  ötürü  bir şekilde  gelecektir  kanaatindeyim.

belki  bu  gün  değil  ama  bi  gün  israil  ile   iyi  ilişkilerimiz  de  olabilir.
  belki  bir gün  arrow  sistemleri  bile  konuşulabilir.

ek  olarak  tahminim suriye'deki   en  çetin  operasyonumuz  olacak
pulat  sistemine de  çok  iş düşecektir.

daha  önemlisi   çatışma  sonrası   artık  yerel  unsurlar  bize  açıkça  Suriye'den  çıkmamızı  söyleyecekler.
Mesajı Paylaş

ozbey

yukarıdaki  iletimle  ilgili  olduğundan  bu  başlığa  yazıyorum.
"
yeniliyorlar,  bunu  anlıyorum;  ama  yenildiklerini  neden  bu kadar duyurmaya  çalışıyorlar?   bu  sorunun  temiz  bir cevabı  olduğunu  hiç sanmıyorum ben.

açıkçası   afgan-suriye  savaşlarının  birbirini  etkilediklerini  söylüyor  içimden bir ses.

yeni  başkan  takım elbiseli  amcaların  içine  kot pantolon  üstüne  gömlek sarkıtan  bıçkın delikanlı  gibi   girdi. amcalar  adamı  bir taraftan dalgaya  alırken  bir taraftan da  başarısız  başkan  izlenimi  yaratmak  için afganistanda  yenilen  ABD  izlenimi  yaratıyorlar.

ama  neye  niyet neye  kısmet.  yeni  başkanı  eleştirenler  tek tek  koltuklarını  terkediyor  işte.
ABD'nin  ilk  siyah  başkanı  bu  başkan  bence. 
"

ta 2018'de tüm  dünya  ve   hatta forumlar   adamı  eleştirme  yarışına  girmişken    bir tek  ben   durumu  bu  şekilde  tanımlamış idim.

evet,   adam  superman  gibi  değil de  Aynalı Tahir  edasıyla  koltuğa  oturdu  ve   bu  nedenden  ötürü de   birçok  çevre  tarafından  eleştiri  aldı.

netice  itibariyle  önceki  başkandan  daha  önce  temelleri  atılan,  önceki  başkan döneminde  tamamen  kurumsallaşmış      bizi  hiçe  sayarak  ypg ye  devlet  kurdurma  politikasını  bir  anda değiştirmek  zaman  alacaktı ve  o zaman  doldu.

Aynalı  Tahir  gömleği  kotun  üstüne  sarkıtmış,  yakası  bağrı  açık  felan;  ama   ülkesine    geçmiş  savaşlarda  kimin  yardım  ettiğini  bilecek  kadar  berrak  bir  bakış  açısına  sahip.

biz  de  düşmanı  bir  yumrukta at  boku  gibi  yere  yayamadık;  ama   yenilmedik de,  bizim   nefesimizde  bir  ülkenin    zafer  tanımı  da  böyle  olmalı  idi  zaten.

kutsal  babamız Trump  hem  Türkiye  ile  aralarındaki  en  büyük  zehirli  iğneyi  çıkartıyor,  hem de  intikamını  almış  oluyor.

son  bir  tahminimi  yazarak  bu  başlığa  veda  ediyorum,  muhtemelen  kutsal   babamız seçime  girmesi  engellenmezse  bir  sonraki  seçimleri de kazanacaktır.
Mesajı Paylaş

polybolos

Barış pınarı operasyonundan önce Suriye'nin ypg ile ilgili açıklamaları ve astana süreci ülkelerinin toplantısı sürecinde suriye mültecilerine yönelik genel af ilan ettiği dönemi unutmayalım. Bence şu an esad ile olanlar danışıklı dövüş. Ypg'i olabildiğince taviz vermeye zorluyorlar. Biz menbiçi onlar da idlibi alacak diye düşünüyorum. 32 km lik barış koridorundan ve m4 karayolunun denetiminden vaz geçmeyeceğiz. Onlar da memnun olmasalar da şu aşama da ses çıkaracak durumda değiller. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Barzani Türkiye'ye geliyor....

Verilen mesaj:
Kürt Halkının temsilcisi, teröristbaşları Apo ya da Meczup Zebani değil, Barzani'dir.

Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Sanirim;

Bizim verecegimiz bir mesajdan ziyade, kendisinin getirecegi mesajlari irdelemek gerekir.

BARZANI'nin üstünü biraz kazirsaniz altindan ISRAIL cikar. Bakalim bu sefer cantasindan neler cikaracak. Fakat, cikartacagi teklifler ne olursa olsun, bunlarin piyasa degeri artik cok düsük. Bu tekliflerin ederi, MUSUL ve KERKÜK ile bazi ilintiler tasiyor ise, katbekat katlanir.

Israil, kendi yörüngesinde planlanan ve uygulamaya calisilan, fakat FK,ZD ve PBH ile sekteye ugratilan politikasinin artik cikmaza girdigini anlamis olmali. Israil politikalari herzaman icin bir kurmay akli ve Karargah teknigi ile yürütülür. Israil'in bütün özel ve Kamu kuruluslarinda bu disiplin ve calisma sekli apaciktir. Israil akilli bir devlet. Fakat siyaset alaninda da bir tikanikliga gittiginin de farkinda. Son secimlerde ARAP BIRLIGI'nin cikarttigi milletvekili sayisina dikkat ediniz. Her secimde bu sayi artarak devam edecek.

Iste bu tikanikligi asmanin yolu da TÜRKIYE' den gecer. Filistililere sikilan her kursun, ARAP milletvekilerini artirmak ve gidisati Türkiye' nin lehine cevirmewkten bir ise yaramayacaktir. Israil akli elbetteki bunun cok iyi farkinda. Ileride ARAP asilli Israil vatandaslarinin secimlere katilmasini zorlastiracak veyahut da engelleyecek her türlü uygulama, Ortadogunun TEK DEMOKRASI!' sinin mezarini kazmaktan baska bir seye yaramaz. Iste; burada karsimiza cikacak olan SYRIA RELOADED 3  ihtimalidir.

Barzani acisindan degerlendirilecek olursa; o da ensesinde SYRIA RELOADED 2' nin sicakligini hissetmekte. Bu durumun IRAK özelinde ortaya cikmasi halinde, kendisini kurtaracak tek ülke, TÜRKIYE'dir. Türk devlet aklinin BARZANI'ye olumlu bir cevap vermesi, ISRAIL' e verilen bir olumlu cevaptir aslinda.  Ve bunun da bedeli bir hayli yüksek. MUSUL ve KERKÜKTEN gecer. Mesajı Paylaş

Han

https://mobile.twitter.com/TSKMap/status/1188898584072282113

Bir de şöyle bir durum var önümüze tampon oldular Türk gibi başladık Türk gibi devam ettiriyoruz bizim adımıza iyi biter inşallah. Mesajı Paylaş

ozbey

Eki 28, 2019, 08:28 ÖS Last Edit: Eki 28, 2019, 08:45 ÖS by ozbey
ecevit  kuzeyırakta  bağımsız  bir  kürt devletinin  müdahale  nedeni  olacağını   beyan  etmişti.

ırak  harekatı  sonrası    özellikle  israil  teknik  ve  eğitim  desteği  ile  iyice  palazlanma  süreci  başladıki  kendi  istihparat altyapıları  bile  israil  desteğiyle  oluşturuldu.
iş  köpüre  köpüre  "... biz de diyarbakır'ı  karıştırırız"  dayılığına  kadar   geldi.

ışidi  fırsat  bilerek  birden  kerkük'e de   zıpladılar ve  epeyi  iyi  bir  ekonomik  gelir   cepte   görüldüğünden  oldu  bitti  bir  oylamayla   bağımsızlığa  ulaşabileceğini   sandılar.
iki  farklı  peşmergeyi   birleştirememişken, kürt  partileri  dahil  kameralar  önünde  bağımsızlık  nutukları   çekip   kameralar  kapanınca  bubun   bu  şekilde  olamayacağını  söylerken,   ırak  merkezi  hükümeti  buna  karşıyken ve   kerkük  tartışmalı  bölge  olarak  ırak  anayasasında  açıkça  yazılıyken,  BM bu  sürece  dahil  olmayacağını  açıklamışken,  Türkiye  ve  iran   karşıt  tutum  ve  fiiller  sergilemişken   bu  oylama   tam  bir   zırvalık  idi.

2.  ırak  harekatından  sonra  yükselmeye  başlayan   kürt  hareketi  kerkük  maskaralığı  sonrasında   tam  bir  duvara toslama  etkisi  yaşadı  ve    2014  sınırlarına  fiilen  çekilmek  zorunda  kaldı.

bu  şahıs   da  bunun  temel  sorumlusu  olarak   kürt   gruplar  içinde  doğrudan   suçlamalara   hedef  oldu  ve  açıkçası  pek de durumu  toparlayamadı.

kendisi  kürt  halkının  temsilcisi  olabilir  mi  bilemiyorum;  ama  şu  an   kaybedenlerin  temsilcisi konumunda  olduğu  kesin.
ıkby   kimliğiyle  kurumsal  var  oluş  mücadelesini   bağımsızlıkla   zirveye  taşımaya  çalışırken  fazlasıyla  yıprandı.
yaptığı  hataları  düzeltip  bizden destek almak  istiyorsa  pençe  harekatlarımız  kapsamında  kurulan  üslerimize  uluslararası  yasal bir   statü  kazandırmamız  için  bize  yardım  etsin  önce.

henüz  kurumsal  bir  var  oluş  mücadelesine  girmemiş  ve  bundan  dolayı    yıpranmamış  olan  Türkmen  ve Arap  grupları  üzerine  çalışmak   çok  daha  faydalı  olacaktır  kanaatindeyim.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Çaresiz kalmak ve malumun ilanı diye buna derim ben ;D

https://twitter.com/brett_mcgurk/status/1191003883197227009?s=19 Mesajı Paylaş

catfish

freelancer

Kas 15, 2019, 06:43 ÖS Last Edit: Kas 15, 2019, 06:46 ÖS by freelancer
Ya bu barzaniyle 5 sene önce falan birbirimizi yiyorduk, hatta bir de ırak başbakanıyla bunlar sürekli türkiye aleyhine demec veriyolardı.

Neyse asıl kafa karıştıran mevzu biz kürdistanı zaten kabullenmişiz kuzey ırak'ta, suriye'de neden kabullenmiyoruz? Küçük kürdistana evet büyük kürdistana hayır mı diyoruz, ben bizim politikamızı anlamakta çok zorlanıyorum. cumhurbaşkanı kuzey kürdistan diyorsa resmi olarak kabullenmişizdir heralde artık? Heralde amerika  pkk-pyd resmileştirmek isteyip oraya da bir devlet kurmak isteyecektir? Bizim kırmızı çizgimiz ne Mesajı Paylaş

BuLuT__

kabullendiğimiz bir şey yok.
Kuzey ırakta bağımsız bir kürdistan kurmak istediler ağızlarının payını aldılar.
İran ve Türkiye var olduğu sürece de kurulamaz
O yüzden suriyenin kuzeyindeyiz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter