Suriye Krizi ve Türkiye'nin Durumu

Başlatan minigitav, Eki 06, 2015, 09:07 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

KKTC yi Türk toprağı yapamıyoruz kolay mı bu devirde öyle toprak işgal ve ilhak etmek. Mesajı Paylaş

matmat26

Suriye parçalanmış bir ülkedir. Elinde kim nereyi tutmayı başarırsa elinde kalır.


Bu ülkenin yönetimi kendi halkını kontrol altına alamayıp, krizi Rus, İran ve Hizbullah a havale etmesi ile de tescillenmiş, manda himaye devletine dönüşmüştür.

Suriye doğusu US, Batisi Rus olmuştur.

Mesele İdlib ve mücavir alanlarından bizi söküp atip, Amerika ile masaya karşılıklı oturma guzelce sofrada paylaşma anlaşma derdidir.

Esadin firatin doğusu gibi derdi yok.

Firatin batısı Nusayri Esad devleti için Ruslar için fazlası ile yeterlidir.


Bizde kendi payimiza düşeni alırız. Cok da güzel olur. İdlib, Afrin, Bab, Cerablus Türk topragi olur.   Halep'in banliyolarina yaklaşmış oluruz... Orasi da belirli zamana bırakılır.


İdlibden cikartilirsak bizim için Orta dogu ve Suriye sayfasi kapatılır. Diger taraflar ülkeyi bolusur Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@matmat26,

Üstadım, bu yazdıklarınız bugünkü tablo, bu işin yarını da var. Dünya tarihi 3-5 yıldan ibaret değildir. Rusya, niçin PYD varlığına izin verip bölgede ABD ile komşu olmak istesin ki?

Bugün ya da yarın, ABD bölgeden çıkacak. Bunun çeşitli yöntemleri var...

Bu işten en zararlı çıkan ise önce Irak da sonra da Suriye'de kardeşlerine ihanet eden PKK/PYD taifesi olacak... Mesajı Paylaş

S_S

Önce Idlip sonra Fırat' in dogusu diyorlar. Afrin, El-Bab, Cerablus diyen yok.  Türk askerinin hatta Türk doktorunun Türk öğretmenin yerleştiği üzerinde Valilik Kaymakamlık yazan bir yeri vurmak, vuran için sıkıntılı tablolara yol açar. Karayollarının asfalt döktüğü yerlerden bahsediyorum. Evet bu devirde işgal, ilhak zor. Ama imkansız değil. Ha belki ilerde anlaşılır. Bizdeki mülteciler buralara döner. Iskan edilir. Dediginiz gibi zaman ne gösterir bilinmez. Mesajı Paylaş

putty

Amerikan düşmanı birileri Rusya ile dostluk hayali peşinde. Göreceğiz bakalım Rusya ile dostluk girişimimiz ne kadar sürecek. Bizim rusya ile dost kalabilmemiz matematiğe aykırı bugün olmasa yarın yine karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz. Bu coğrafayda Türkiye ile Rusya ne kadar dost kalabilir. Birde üstüne İran var yani deli yapmaz Mesajı Paylaş

sadalone

#185
Eyl 09, 2018, 05:31 ÖS Last Edit: Eyl 09, 2018, 05:49 ÖS by sadalone
Oraları Türk toprağına katmanın akla mantığa yakın hiçbir yanı yoktur adeta kendi ayağına sıkmaktır.Adamları sınırın öte tarafında tutmak için bu kadar yırtınıyorken siz hepsini ülkenin içine alıp vatandaş yapmayı teklif ediyorsunuz.Kaldı ki buyrun alın bu toprakları demeyecekler çok büyük maliyetleri olacak ama buyrun alın bu toprakları deseler kabul etmemeliyiz tabi ki .

Başımızı ağrıtmamıza hiç gerek yok Türkiye'nin ciddi etki gücü olduğu bir çözüm bizim için en doğrusu ve en iyisi olur.


Türkiye PTT açar,yol yapar yatırım yapar bunlar gayet doğal ve normal...Sonuçta niyetimiz onları sınırın öte tarafında tutmak yani orayı ne kadar yaşanabilir kılarsak o kadar iyi kaldı ki orada kendi personellerimiz de var. Mesajı Paylaş

S_S

Hocam ben de yapalım demiyorum görüneni söylüyorum :) Mesajı Paylaş

factoraptor

Türkiye'nin en büyük toprak derdi Kıbrıs'tır ve Kıbrıs dışında herhangi bir yerin ilhakı için de başını ağrıtmamalıdır.

Allah aşkına Bab Cerablus falan bize ne katabilir ki? Halep ise tarihsel olarak önemli bir Türk merkezi idi ancak şuan için ajandamızda olmadığını düşünüyorum.

Ben orta gelecekte (2050-2100) Türki devletlerin bir AB konseptinde biraraya geleceğini öngörüyorum. Bu, iyi niyet ve akraba topluluklar olma gibi nedenlerin dışında dünya jeopolitiğinin bir zaman sonra bizi zorlayacağı istikamet olacaktır. Burada da, en büyük iki engel Rusya ve İran'dır.

Pek tabii bu ülkeleri şuan için yakın tutmak bizim çıkarımızadır. Düşmanını yakın tut hesabı. Ancak kesinlikle bu ülkelerle uzun vadeli düşünülemez.

İşte o bahsettiğim orta gelecekte Halep, Musul, Kerkük, Tebriz, Revan, Batum ve hatta Astrahan kendine Türk ilhak ajandasında yer bulacaktır. Ancak şimdi değil.

Türk askeri Bab el-Hava'dan İdlib'in kuzey şehir sınırlarına kadar olan yaklaşık 20-25 km derinlikli alanı kontrol etsin, bizim Suriye'deki stratejik hedeflerimiz en azından bir ölçekte garanti altına alınır.

İyi niyet ve tatlı söz, ne Rus'a ne Acem'e işler. Sert kuvvetle girersin, sonra canlı yayında adam terletirsin. Acem ve Rus ile olan münasebet işte budur. Pek tabii biz 19. asırda bunun tersi vaziyetini de görmüş bir milletiz. O yüzden 20. asrı bir NATO nasyonu olarak geçirdik. Bunu da unutmamak lazım. Ancak NATO'nun vadesi dolarken doğru pozisyona geçmek, ve safları sıklaştırmak lazım gelir. Bu da yine ve yeniden savunma sanayiiden, eğitimden ve demografiden geçiyor...
Mesajı Paylaş

matmat26

#188
Eyl 09, 2018, 07:31 ÖS Last Edit: Eyl 09, 2018, 07:53 ÖS by matmat26
İlhak etmeyi problem etmeyen Rus ile dengeli anlasirsaniz realiteler gereği görmezden gelebilir.

Karşılığında ne ister? İsteyeceği şeye, "yeltenme" sizin gücünüz ölçeğinde olacaktır. Ne kadar gucluysen karsindak o kadar azi ile yetinir.


İlhak etmek derken, zamana yayılmış şekilde İdlib bölgesini kontrol eden Türk güçlerinden bahsediyorum. Hukuki niteliği Suriye toprağı olabilir. Öylede kalabilir.

Rus, bu ve civar coğrafyaların tarihini , kimliğini senden benden daha iyi biliyor. 

Bizim orada kalmak, oraları tutmak için her türlü argumana sahibiz. Tarihi, coğrafi, beşeri hatta zorlarsan hukukî.. Gerçi günümüzde uluslararası hukuk diye birşey kalmadı. Gücün varsa Hukuku tinlamiyorsun.

Türkiye'nin karşı cepheyi hem diplomasi , hemde askeri olarak hamleleri ile caydirmasi , sonuçlarının her iki taraf için de olacagina ikna etmesi gerekli. Bu da askeri nitelik ve kendisini destekleyen dostları ölçeğinde olabilir.


- Rus henüz Akdeniz kartını da açmadı. Suriye meselesi artık sadece suriyeden ibaret değil. Dogu akdeniz meselesi de..

Rus Akdeniz Doğalgaz yatakları ile ilgili İsrail, GKRC ve Yunan ile iş birliği de yapabilir. Dost kalınabilir mi?Bu satranç tahtasında kimse kimsenin ayağına basmadan süreci devam ettirme , alan acma, pozisyon kazanma derdinde.. Bunun da bir sonu var.


Nereye kadar yani?
Zamansallik ayri faktör. Çıktın İdlib den ve 5 yıl sonra Rusun Akdenizde İsraille ortak hareket etmeyeceği ne malum.En nihayetinde günümüz şartlarına istinaden TSK doktrinlerini tekrar gözden gecirmek zorunda kalabilir. Kuvvet yapısını  değiştirmek, sayıca arac-gerec personel sayısını arttirmak isteyebilir.Çünkü karşınıza doğu Akdeniz'de tüm farklı cephelerin size karşı birleşme olasılığı da var. Buna Amerika dahil.

Suriye'nin toprakları Esad'ın ve İran'ın öncelikli problemi. Rusun da .. Ancak Rusun ajandasinda Akdeniz de var.

O kartı açmadı?

O kart bizim için idlibden daha önemli olabilir. İdlibi elimizde tutabilirsek, Akdenizde Rusa karşıda pozisyon alabiliriz. 

Bu işler öyle kimsenin ayağına basmadan devam edecek. Yada herkes birbirini yemeye başlayıp, silah çekecek.


Rusla dostluğumuz sonsuza kadar gidemez.
Buna Amerikanin suanki düşmanlığı da dahil.. onunla da ipler bir gün kopacak.


---

Bir parantez.

Astana görüşmeleri ile catismasizlik bölgeleri oluşturuldu. Bu bölgelere Rus ve Esad güçleri saldirip esasında bozdular. Biz görmezden gelip oralardaki sivilleri İdlibe taşıdık. Militanlarda geldi.

İdlib bizim tuttuğumuz yerdi. Amacı belliydi. Catismamak, sivillerin zarar görmesini engellemek.

Rus , Esad güçleri Astana da verdikleri sözü yerine getirmeyerek o görüşmeleri anlamsiz kıldı.  Diğer bölgelerin tamamina saldirdilar. Artik İdlibe saldırıp bizi defetmek amacı var. İdlibe biz yerlestiysek bu oradaki tüm aktörler bizim problemimiz olmalı. Terörist varsa biz temizleriz.

Ruslar bana buradan saldırı yapılıyor diyerek buralara saldırması da coğrafyanın kaotizmine ters.. Sen idlibin gül bahçesi olmadığını bilmiyor muydun?

İdlibin de buyuk bölümü Esad ve Ruslar tarafindan yutuldu. Bizim tarafimizdan gormezden gelindi. Küçültülmüş İdlib elimizde şuan...

Buna saldırılirsa silah nakillerine devam edelim. Savas sursun dursun...Mesajı Paylaş

assslan

Bakın 2 yıl önce Jirinovski ne  demişti:

Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Jirinovski, Ortadoğu bölgesinin bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun parçası olduğunu belirterek, "Türkiye'nin Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde tarihi hakkı var" dedi.

Rus devlet televizyonu Rossiya 1'de yayımlanan Veçer programında konuşan Vladimir Jirinovski, "Türkler Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyini birleştirmek istiyor. Türklerin buna hakları var. Daha önce bu topraklar Osmanlı İmparatorluğu'na aitti. Lozan anlaşmasından sonra sınırlar değişti. Ki bu da Türkiye'nin işine gelmiyor. Rusya olarak bu konuyu çözmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE İÇİN IRAK'IN VE SURİYE'NİN KUZEYİ, BİZİM KIRIM VE DONBASS GİBİ'

Jirinovski sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye orada yapmak istediğini yapsın, biz ise buna gözlerimizi kapatalım. Konu Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyi. Bu bölgeler merkezden kontrol edilemiyor. Bu konuyu düşünmemiz lazım. Orada savaş biterse ve istikrar sağlanırsa Musul, Halep'te büyük masalar kurarız ve sofraları büyük pilavla donatırız. Rusya için Kırım ve Donbass ne anlama geliyorsa, Türkiye için de Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyi öyledir. Kırım ve Donbass Rus dünyasının bir parçası. Orada her zaman Ruslar yaşadı. Kuzey Irak ve Kuzey Suriye de Türk topraklarıydı. Burada kolay anlaşabiliriz. Rusya ve Türkiye ordusu en güçlü ordular."


https://tr.sputniknews.com/rusya/201611161025828772-jirinovski-turkiye-irak-suriye/ Mesajı Paylaş

factoraptor

Burada tekrar coğrafya işin içine giriyor ve fiilen bu bölgeye ayak basması pek zor olan ancak kendisiyle çıkar çatışması yaşamayan bir bölgesel güçle ittifak kurarak bu handikapı geçmeye çalışan Almana yol veriyor.

Son yüzyılın politik "Allied" yağmuruna tutulmasından ötürü stratejik idrak yolları enfeksiyonu yaşayan bu millet, 20. Yüzyıl felaketlerinin izlerini silmeye başladığında -ki emarelerini az ve yetersiz olsa da görüyoruz- Türkiye'ye daha başka tekliflerle gelecektir. Mesajı Paylaş

putty

ABD uçakları Suriye de Rusya nın iddiasına göre fosfor bombaları atmışlar. Bunu ilk İsrail aleni hale getirdi 155 mm toplarla fosfor bombası attı Gazze ye. Kimse ses edemedi etsede dinletemedi ABD görmezden geldi halbuki kimyasal silah yani buda ciğerlere kaçıyor adamı kavurarak öldürüyor. Sonra Suriye de Rusya uçakla attı onada kimse ses etmedi İsrail in açtığı yoldan gittiler. Şimdi ABD kullanmış doğru ise. Bunlar aralarında biz süper gücüz yaparız şımarıklığı gibi bir havadalar. İsrail de arada fasulye zaten hep. Diyeceğim bizde fosfor bombası kullanalım bu yolu açtılar madem bizde kimyasal silah kullanıp bir ürpertelim etrafı. Hatta ilan edelim bundan sonra fosfor bombası kullanacağız gerektiğinde diyelim ve sonra kullanalım. Ürpertici bir sınıfsal fark ondan diyorum psikolojik bir etkisi olacak ve bizim kitle imha silahları ile anılma bilinç altına etkisi olacak. Atom bombası yapacağımız zaman bu psikolojik hazırlık çok önemli. Mesajı Paylaş

S_S

Gücün varsa Hukuku tinlamiyorsun.
Aslında bu her şeyin özeti ve çok hakli bir argüman. Mesajı Paylaş

erdem


Turkiye'nin bir cok ili Turk bayraginin dalgalandigi, polis ve askerin oldugu ama Turklerin olmadigi yerler haline donusuyor.

Bu gidisatin sonu Turklerin vatansiz hale gelmeleridir.

Bu ulke borc da oder, dusmana karsi da savasir ama bu danisikli isgal bizi yok edecek. Buna da ne fuzeler, ne toplar ne ucaklar engel olabilir.

Turkiye'nin birinci savunma sorunu budur.


https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/suriyeliler-buralar-bize-verildi-deyip-turklere-saldiriyor-213789h.htm?tag=donanimhaber-21&ie=UTF8&language=tr_TR

300 bin Suriyeli'nin bulunduğu Kilis'e giden İYİ Parti heyeti, bölgedeki korkutan tabloyu gözler önüne serdi.

"Her konuştuğum kadın yüreğimi dağladı. Dinlerken bir kadın ve anne olarak utandım. Kilis'te kuma patlaması yaşanıyor. Sanki kız çocuğu borsası kurulmuş. Kilis ve Gaziantep'te hastanelerde çok sayıda 15 yaş altı çocuk doğumu var. Doğuranların çoğu kaçıyor bebeği bize bırakıyor. Devletimiz hukuki işlem başlatmak yerine çocukları ailelerine veya kocalarına geri gönderiyor. Bugüne kadar kaç kişiye çocukları hamile bırakmaktan dava açıldı? Kilis'te ortaokullarımızda 11-12-13 yaşında şu anda bile hamile çocuklar var ve sıra arkadaşı olan Türk çocuklarının da psikolojisi çok fena bozulmuş durumda. Zaten Türk çocuklarının eğitimine artık Suriyeliler de sokulduğu için eğitim gerçekte durmuş durumda. AKP , çocuklarımızın geleceğini kararttı."

Mesajı Paylaş

petibor

#194
Kas 23, 2018, 04:34 ÖÖ Last Edit: Kas 23, 2018, 04:37 ÖÖ by petibor
Hepimiz Suriye liyiz yapma Erdem. Çerkezlerin Boşnakların Arnavutların Suriye lilerden ne farkı var. Sen bunları 100 yıl önce söylesen ne alaka derdi herkes zaten hep bu gelgitler bizde vardı. Biraz uzun zamandır ara verdik unuttuk yoksa bu işe yabancı değiliz biz. O gelenlerin çoğu dönecek kalanlarda Türk olacak. Bu devlet Suriye demografisini lehinde etkileyeceği için geri göndermeye zamanı gelince çok istekli olacak merak etme. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter