T70 - Genel Maksat Helikopteri Programı (TUHP)

Başlatan 7Skies, Eki 06, 2015, 08:47 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

anafor2016

Bizim projelerin hayata geçmesi ve olgunlaşması biraz zaman alıyor. Elimizde daha önce kullandığımız ve memnun olduğumuz bir platformun üretilmesi durumu var. Bence ihtiyaç ne ise alınması lazım. Bizim helikopter projelerimiz de hayata geçene kadar değişimi gündeme gelecek çok helikopterimiz var.

Dağlık bir ülkeyiz, ihtiyacımız çok fazla. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Kokpit camlari hangi malzemeden acaba?  Bu soru ayni zamanda T129 ATAK helikopterleri icin de gecerli. Mesajı Paylaş

AKINCI

10 ton gmh projemiz şayet 3000 shp motor projesi gerçekleşirse 12 tona çekilmeli ve tüm mi17 ve cougar filosu bu helikopterle değiştirililmeli. Naval versiyon da kesinlikle üretilmeli.

Eldeki s70 lerde düşülürse bence 106 sayısı yeterli. Kkk yerli helikopteri bekleyebilir elde az buz helikopter yok.

Atak 1 den 128 adet alınacağı söyleniyor bununda yarısı T629 olmalıdır, Tai T629 ü Tai de Ts1400 (1500?) bir an önce üretime hazırlanmalı. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Peki camlar hangi malzemeden bilen yok mu?
Mesajı Paylaş

murattekin

Peki camlar hangi malzemeden bilen yok mu?

Google'a "cockpit glass material" diye yazınca şu çıkıyor:

"The fighter jet canopies usually are made of (special) acrylic plastics or polycarbonate, with special coatings for RCS reduction in some cases. In general, different fighter canopies differ in their material and construction. The F-22 canopy is the largest piece of monolithic polycarbonate material being formed today" Mesajı Paylaş
...

OPTIMUS

Polycarbonat ise süper. Granada Operasyonu' nda M60 direkt atislarinda pilotu korumustu. Mesajı Paylaş

anafor2016

Nis 04, 2020, 12:34 ÖS Last Edit: Nis 04, 2020, 12:38 ÖS by anafor2016
https://tolgaozbek.com/haberler/yangin-sondurmeye-t-70-ve-anka/

Orman bakanlığı alacağı t70leri tsk alacakmış. Orman bakanlığı sadece 3 adet t70 alacak.

"TUSAŞ'ın 109 adet imal edeceği T-70 helikopterlerinin 20 adeti Orman Bakanlığı için ayrılmıştı. Bu helikopterlerin altına takılacak kitlerle helikopterler ABD'de olduğu gibi yangın söndürmede kullanılacaktı. Ancak sayı, TSK ve Jandarma'nın ihtiyaçları için 20'den 3'e indirildi." Mesajı Paylaş

sadalone

İyi olmuş...Jandarma'da 30 tane alacak ellerinde halihazırda bir miktar daha S-70 var.

Bu 17'nin tamamı KKK'ya gönderilmeli sadece 20 tane alacaktı sayı 37'ye çıksın

SAT'larada lazım ama helikopter denizci değil sadece geçici ve idarelik olur. Mesajı Paylaş

anafor2016

T-70 projesi devam ederken , ek alım da yapılmalıdır. Elimizdeki platformlardan kullanım ömürlerinin sonuna gelenleri de değiştirmemiz lazım. Mesajı Paylaş

TULGA

Biraz önce ben de bu habere rastladım. Tam forumla paylaşacaktım ki @anafor2016 paylaşmış.

Merak ettiğim husus, ilk üretim adetlerinin içerisinden 3 adedi hizmet helikopteri olarak OGM'ye, geri kalan 17 adedi  acil ihtiyaç nedeniyle TSK ve Jandarmaya kaydırıp, yıllar içerisinde devam eden üretim esnasında tekrar bu 17 adetlik üretim OGM'ye aktarılacak mı? Yoksa mevcut planlama adetlerine ilaveten bu 17 helikopter kalıcı olarak mı TSK ve Jandarmaya geçmiş olacak? Mesajı Paylaş

farabi

Nis 04, 2020, 01:52 ÖS Last Edit: Nis 04, 2020, 01:55 ÖS by farabi
Mi-17'ler 4 tonluk bambi taşıyabiliyor. Jandarmanın Rus helikopterlerini kalıcı olarak OGM'ye kaydırmakta bir çözüm olabilir. Dışarıdan hizmet veren Kaan havacılık gibi şirketler de Ka32 tipi helikopter kullanıyorlar. Ayrıca yine 5 adet olarak planlandığı söylenen Be200 alımı değerlendiriliyor. Bu işler için ortak bir bakım altyapısı da kurulabilir. 3 adet T-70 ise, mevcut Bell helikopterler ile diğer hizmetlerde uçurulur.

Mesajı Paylaş

Xarda

Herkese merhaba arkadaşlar. Foruma yeni katıldım yazıları okuduğum kadarıyla çok bilgili arkadaşlar var merak ettiğim bir konu var. Üreteceğimiz T70 lerde silahlandırma gibi konularda kısıtlama yaşarmıyız. Bir diğer sorumda fırkateyn ve Anadolu LHD gemimizde kullanmak üzere S70 Sea hawk gibi modifikasyonlar gerçekleştirebilir miyiz Mesajı Paylaş

murattekin

Kapıya makineli tüfek koyuyoruz. Genel maksat helolarına füze/roket enstalasyonu çok verimli olmasa gerek ki ABD bile artık uygulamıyor. Taşıdığı yükü azaltır, manevra kabiliyetini düşürür.
Onun yerine ATAK var. Mesajı Paylaş
...

Topgun

İlaveten, S-70 SeaHawk yapamayız, o çok daha özellikli bir platform. Anlaşmamız sadece basic UH-60M modelinin, uluslararası versiyonu olan S-70i versiyonu üzerinden yerlileştirilmiş T-70 modeli için. Fazlası yok. Yani bu öyle propagandası yapıldığı üzere milli bir ürün değil, yerlilik oranı çok yüksek olan bir lisans altında ortak üretim... Mesajı Paylaş

sadalone

Genel maksat Seahawk'ın soruyor sanırım, MH-60S'i.

Korozyona dayanıklı gövde ve motor..Katlanabilir kuyruk ve pallee olması gerekiyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter