TUBİTAK SAGE SAPAN Elektromanyetik Fırlatma Sistemi

Başlatan ocay, Nis 03, 2017, 09:14 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

aktifkarbon

Kızakları yağlarsanız elektrik nereden geçecek? Yüzbinlerce volt ve milyonlarca amper zaten o yağları anında elmasımsı karbona dönüştürür ve tüm sistemi elinize alırsınız. Burada namludan çıkan siyah duman arkadan basınçla geliyor. Bu ilk hareketi vermek için(demeraj akımını/direncini düşürmek için) kullanılan itici barut kovanının etkisi gibi duruyor. Mesajı Paylaş
_________________
Erhan DOĞUDAN
AC-GC Karbon Ürünleri ve Teknolojileri
İZMİR
edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

yasharP

#241
Kas 07, 2019, 11:05 ÖÖ Last Edit: Kas 07, 2019, 11:56 ÖÖ by yasharP
Sayın aktifkarbon, mermiyi taşıyan taşıyıcının içinden geçen akım ve kızaklardaki akımın manyetik alanları ters yönde hareket ettiği için taşıyıcıyı ileri doğru iter.
Çıkan alev ise namlu içerisindeki iyonize olmuş gazların ve toz parçacıklarının yüksek ivme ve kinetik enerjiden ötürü yanmasıdır.
Birkaç milisaniye için bir kaç milyon amper seviyesinde akıma ihtiyaç vardır.
Bu videoda yanan iyonize olmuş bir hava ya da plazma mevcut değil. Acaba gücü düşük olduğundan mi desem??
ASELSAN Tufan'ın 9 mach namlu çıkışlı testindeki alev topu ve geri tepme kayda değerdi. Bana ABD nin yaptığı "EMT" testlerini anımsatmıştı.
https://www.youtube.com/watch?v=syG2RI37XII Mesajı Paylaş

petibor

Özel şirketlerin böyle şeylere girişmelerindeki motivasyonu çok şaşırtıyor beni. Kobi olması gereken firma manyetik top yapıyor bu çok enteresan geliyor bana. Devletin bunlara yap dediğini sanmıyorum Tübitak Aselsan varken. Robot araçlar keskin nişancı tüfekleri manyetik toplar garip yani. Güzel tabi ama garip yani benim bildiğim Türk kobi patronu lavabodaki sıvı sabunun bile hesabını yapar kitipiyozluk konusunda. Pek bir şey kazananıda görmedik hep hüsran bir model durumuda yok yani. Mesajı Paylaş

yasharP

#243
Kas 07, 2019, 01:53 ÖS Last Edit: Kas 07, 2019, 01:57 ÖS by yasharP
Sn Petibor , ASELSAN ve Roketsan ın yaptıklarından rant elde edemezsiniz. Özel sektör lazım. BMC lazım!
Abdüllatif Şener açık açık söylüyor; rant yoksa "üst yönetim" parmağını kıpırdatmaz diyor. Maalesef her konuda bu böyle şu anki Türkiye'de. 
Akıncı'mi daha çok mevzu ediliyor şu anda yoksa Aksungur'mu. Günün sonunda biri uçmuş ve kendini ispatlamış. 750kg faydalı yük kapasitesi var. Kafesteki kuş. Öbürü daha dala bile konmamış. Siparişi bile hazırdır araştırsanız. Aksungur'a sipariş yok hala. Mesajı Paylaş

aktifkarbon

Sayın yasharP; Dumanların püskürme şekline ve rengine bakarsanız iyonize olmuş hava değil klasik mühimmat duman çıkışına daha çok benzetebilirsiniz. Geri tepme konusuna gelirsek dünyada birşeyi fırlatıp geri tepme yapmayan iki ŞEY var, biri bu biri de tubitak'ın saçma sapanı. Zaten ikisini de aynı firma yapmış, (iddialar 10 milyona, dolar mı TL'mi bilemiyorum)tubitağa satmışlar.

Sanırım tubitak uyandı ve daha fazla madara olmamak için seçimlerde ve operasyon başlangıçlarında yeni versiyon çıkarmıyor :-D Mesajı Paylaş
_________________
Erhan DOĞUDAN
AC-GC Karbon Ürünleri ve Teknolojileri
İZMİR
edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon


≾10TΩ≿

Fazlı Hizal koyu dumanın düşük güç ve düşük hızda yapılan testlerde görüleceğine güç ve çıkış hızı arttıkça ısının ve yanmanın artacağına, koyu dumanın azalacağına dair şeyler de söylemişti öncesinde. Mesajı Paylaş

HDS

Beni şaşırtan enteresan bir konu var; Bu konuda üç firma/kurum çalışıyor. Hızal'lar, Tübita-Sage ve Aselsan. Hızal'lar aslında bu projelerde (ve hatta rüzgar tüneli gibi projelerde) yüksek voltaj mühendisliği konusunda danışmanlık alınan, alınmak istenen yer. Hemen üç kurum/firma da benzer zamanlarda bu işe başladı.

Aselsan bu konuda en "bildiğimiz gibi", demoyu yapan firma. Hakikaten test görüntüleri, kurulan düzenek vs Amerikalı GA'in düzeneklerini andırıyor. Atış, dinamik izler vs onun ipuçlarını veriyor.
Tübitak'ın daha mütevazi görünen prototipini de gördüm, hatta "takır takır" attığına da şahit oldum. Ama bu farklı "ölçekte" bir çalışma.
Bunların ikisi de firmaların/kurumların kendi bütçeleri ile finanse edilen programlar. SSB vs eli ile çok "hype" var ama pek para yok.

Bir de Şahi var. Şahi ise göze tuhaf görünen bir "Atlantik Duvarı" koruganlarındaki "cehennem topu" kılıklı, kamuflajlı, ucunda garip bir Vileda kovası olan falan bir araç. Sürekli bir yerlere gidip geliyor, aslında daha ilerisinde olması beklenen Aslesan vs'den atış enerjisi vs konuların daha geriden gelen, ama o geriliğe nazaran 50m'den hurda araç vurup içinde fuel-air mixture patlatan falan enteresan bir görüntü veriyor. Bildiğim kadarı ile de SSB ile bir projeleri var ve bütçeleri var.


Ben temelde @aktifkarbon'a katılmıyorum. En azından Hızal Hoca, o barutla yük atacak falan birisi değil. Bu işi de yaparsa böyle bir eksper firmanın bildik- San'lara nazaran üstelenmesi de daha doğru olur. Ben "paralel" işler yürütülmesinden de pek hoşnut değilim. O kaynağı başka yerlere aktarmalı. Ama bana bugün bütçenin harcama yetkisini verseler korkarım ki o parayı Aselsan'a basarım. Şahi'yi ciddiye alamıyorum maalesef. Aslında göründüğünden daha geride olduğunu ve bunu makyajladığı hissine kapılıyorum.

Tübitak destek projelerinde falan yapılır bazen böyle şeyler. Aslında "bitmiş" işler bütçeyi maksimize etmek için 30 aylara yayılır falan filan.  :) Mesajı Paylaş

petibor

Sonraki paketlerde süper destek alabilir mi kastediyorsun yani.
Mesajı Paylaş

HDS


aktifkarbon

Sayın @HDS; Ben paralel ve birbirinden bağımsız, yarışmalı proje çalışmalarının daha faydalı olacağına inanıyorum. Ama bu bilimsel kriterlerle değerlendirilmeli. Daha ne olduğu bile belli olmayan birşeye kamuflaj ve sosyal medya desteği geldi diye envantere girdi gibi lafların döndürülmesi bu yarışı ancak baltalar.

Şu anda zaten tubitak yarıştan çekildi. Zaten o saçma sapan zımbırtıyı da kendileri yapmamıştı. Sessiz kalıp unutturmaya çalışıyorlar. (layn! yarın bi yeni model sunumu yaparlarsa acaip madara olurum haaa :-D )

Eldeki mantıklı tek çalışma Aselsan'ın. Mantıklı derken yarın gemiye koyarız yunana sıkarız, Ankaradan sallarız hayallerine girmiyorum. Ama onlar bile ilk maketler ile büyük hata yaptılar. Muhtemelen bürokrat politikacılar tarafından yönlendirilmiş ve zorlanmışlardır.
Daha sonra sunum yaptıkları 2. ve 3. modellerin o süslü maketlere girmesi, sığdırılması imkansız. Dünyanın ilgisini çekebilir, ama bu bilimsel başarı nedeni ile değil, toplumun bilimsel seviyesi ile alakalıdır.

Bu kadar savunma sanayii meraklısının, bürokratının, mühendisinin o iki model arasındaki farkları ve dünyadaki diğer çalışmalardan farklarını farkedememesi en ilginç konu.
Aselsan umut verici. Ama bunlar hiçbir zaman silah olamayacak. Bilmem kaç saatte bir atış yapacak onlarca dakika sonra hedefi vuracak bir aletin savaş meydanında yeri yok. Ateş ettiği anda tüm dünya tarafından da fark edilecek birşeyden bahsediyoruz.

Ötekinin geri tepmemesi, inatla incecik kablolarla gigawatları aktarması(muadilleri 8-10cm çapında 32 kablo kullanırken)
Tabii sosyal medyada bir sürü hadsiz tarafından "kalın kablo" fantazileri ile bana saldırdıktan, aslında 0.1mm kesitli kablo yeter diyen yancılarından sonra o kabloları kalınlaştırıp sergilemeleri imkansız. Geri dönülmez bir batağa gömüldüler.

O dumanın, rengi, püskürme şekli, dağılan partikülleri bir topçu veya tankçı arkadaşımız daha iyi değerlendirir. Benim tecrübe ve gözlemlerim onun iyonize olmuş hava olmadığı.

Kompozit, nano, kuantum kelimelerini çok sever ve yerli yersiz kullanırız. Kompozt namlunun burada işi ne? O sepet artistik görüntüden başka ne işe yarar. Müsteşarlık istedi diye minibüs patlatmak ise bir teknokrata yakışmaz. Laf dinleyecek isen bari zamanlamayı iyi yapaydın da patlama senkronize olaydı. O zaman köylüüleri değil, daha fazla insanı inandırabilirdi.

Şimdi de gemiye bağlayacaklarmış!!! NEDEN??? Geminin elenktringi daha mı farklı?? Böyle savunma sanayi sektörü yönetilmez.
Eminim,Aselsan'dakiler de bu reklam ve sosyal medya yarışından rahatsızdır. Bu işler sağlam kafa ve stressiz ortamda yapılır. O çalışma da(ki elimzdeki tek adam gibi ekip onlar) bu sayede sekteye uğruyor Mesajı Paylaş
_________________
Erhan DOĞUDAN
AC-GC Karbon Ürünleri ve Teknolojileri
İZMİR
edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Karabasan

Defence Turk: Sapan Elektro Manyetik Sistem ne aşamada?

Gürcan Okumuş: SAPAN devam ediyor. Haziran ayı civarında projeyi bitirmeyi planlıyoruz.

Defence Turk: Deniz kuvvetlerine entegrasyonu düşünülüyor mu?

Gürcan Okumuş: SSB bu konuda bir mükemmeliyet merkezi kurdu. ASELSAN ile mükemmeliyet merkezinde birlikte çalışıyoruz. ASELSAN güç ve namlu tarafında çalışma yürütüyor biz de mühimmat tarafında; güdümlü-güdümsüz hipersonik mühimmat tarafında çalışıyoruz. Bizim SAPAN projesi tamamlandıktan sonra elektromanyetik silah sistemlerindeki çalışmamız sadece mühimmat tarafında olacak, güç tarafında değil. SAPAN'ın çıktısı bir hipersonik mühimmat olacağı için o konudaki en yüksek know-how da bizde. Bazı denemeler halihazırda devam ediyor.
https://www.defenceturk.net/tubitak-sage-enstitu-muduru-gurcan-okumus-ile-soylesi-ii-bolum Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter