KARDEMİR-Karabük Demir Çelik Fabrikaları

Başlatan Traverten, Nis 03, 2017, 01:50 ÖS

« önceki - sonraki »

Traverten

KARDEMİR TCDD Raylarını Yarı Fiyatına Üretiyor

Kardemir Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç Kardemir'in TCDD'nin ihtiyacı olan tüm rayları üretebildiğini ve TCDD'nin artık çok yüksek dövizler ödeyerek yurt dışından tonlarca ray almak zorunda kalmadığını açıkladı.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) davetlisi olarak Karabük'e gelen Başbakanlık Müşaviri Doç. Dr. Kudret Bülbül, beraberinde MÜSİAD Karabük Şube Başkanı Ahmet Nur, Cihannüma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Çelik ve Memur Sen İl Başkanı Zeki Öz'ün bulunduğu bir heyetle birlikte KARDEMİR'i ziyaret etti.

Kardemir'e gelişinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç ve Genel Müdür Ercümet Ünal tarafından karşılanan Başbakanlık Müşaviri Doç. Dr. Kudret Bülbül ve beraberindeki heyet, daha sonra toplantı salonuna geçerek KARDEMİR yöneticileri ile bir süre görüştü

Görüşmede, KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, demir çelik sektörü ve Kardemir'in sektör içerisindeki faaliyetlerine ilişkin kısa bilgiler paylaştı. Karabük'ün 3 Nisan 1937 tarihinde Demir Çelik fabrikalarının temellerinin atılmasıyla birlikte kurulan bir şehir olduğunu ve iki gün sonra da birlikte 80. kuruluş yıldönümünün kutlanacağını belirten KARDEMİR Başkan Vekili Kamil Güleç, 1995 yılında özelleşen Kardemir'in geride kalan 22 yıl içerisinde 2 Milyar $'ı aşan yatırım ile hem üretim teknolojilerini yenilediğini hem de ürün yelpazesini katma değeri yüksek ürünlerle genişlettiğini kaydetti. Güleç "Bundan 80 yıl önce 150 bin ton kapasite ile kurulan Kardemir, özelleştiği 1995 yılında 500 bin ton seviyelerinde üretim yapan, sadece belirli çelik kalitelerini üretebilen, teknolojisi eski bir kuruluştu. Geride kalan 22 yıldır tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte adeta bir maraton koşusu gibi geceli gündüzlü çalışıyoruz. Bugün 2 Milyon tonun üzerinde yatırım yapan, 72 metre boya kadar ray üreten, Türkiye'de üretilemeyen ağır profilleri üretebilen, yeni kurulan çubuk kangal haddehanesinde makine imalat sanayisine yönelik çok çeşitli çelik kalitelerini üretebilen bir şirket haline geldik" dedi.

Konuşmasında ray üretimine ayrı bir paragraf açan KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, bugünkü Ray Profil haddehanesinin fikir babasının Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Güleç  "Cumhurbaşkanımız, 2004 yılında Başbakan olarak şirketimizi ziyaret ettiğinde, ülkemizde demiryollarında büyük atılımların gerçekleştirileceğine dikkat çekerek bizden ray üretmemizi istediler. Bizde hemen yatırıma başladık ve tesisin açılışını da yine Sayın Cumhurbaşkanımız Karabük'e teşrif ederek bizzat yaptılar. Bugün TCDD'nin ihtiyacı olan tüm rayları üretebiliyoruz. TCDD artık çok yüksek dövizler ödeyerek yurt dışından tonlarca ray almak zorunda kalmıyor. Şirketimizden yarı fiyatına ve istediği tonajda rayı temin edebiliyor" dedi.

Konuşmasında Kardemir'in sosyal yönüne de dikkat çeken KARDEMİR Başkan Vekili Güleç, Karabük Üniversitesinde Kardemir tarafından kurulan Demir Çelik Enstitüsünün de ülkemizde alanındaki tek enstitü olduğunu kaydetti.

KARDEMİR Genel Müdürü Ercüment Ünal ise görüşmede Kardemir'in sadece Karabük için değil, ülkemiz için büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Ünal " Kardemir, Zonguldak TTK tarafından üretilen koklaşabilir kömürün tamamını satın alan, yine Ankara, Kayseri, Elâzığ, Sivas, Balıkesir gibi Anadolu'da üretilen yerli cevherlerin hemen hemen tamamını satın alan bir şirkettir. Bu yörelerdeki madencilerimiz de kendi bulundukları iller için çok büyük önem taşımaktadırlar. Bu yönüyle de Kardemir sadece Karabük için değil, ülkemizin bu illeri içinde ayrıca öneme sahiptir" dedi. Kardemir'in sadece 2010 yılında bugüne kadar 1 Milyar 100 milyon dolar yatırım yaptığına dikkat çeken Ünal, yatırım kaynaklı borçlarında zamanında ödendiğini ve Kardemir'in sektör içerisinde güçlü bir şirket olarak yoluna devam ettiğini kaydetti.

Ziyarette, KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç tarafından günün anısına Başbakanlık Müşaviri Doç. Dr. Kudret Bülbül'e, 10 Eylül 1939'da üretilen İlk Türk Demiri şilti sunuldu.

http://www.trenhaber.com/gundem/kardemir-tcdd-raylarini-yari-fiyatina-uretiyor-h1422.html Mesajı Paylaş

Traverten

Kardemir Sertleştirilmiş Ray TSI Belgesi Aldı

Uluslararası Resmi Onaylı Belgelendirme Kuruluşu olan EB CERT (EISENBAHN-CERT) firması ile birlikte yürütülen çalışmalar sonucunda, Kardemir'de üretimine başlanan R350HT kalite uzun ömürlü "Sertleştirilmiş Ray" ürününde 6 (49E1, 49E5, 54E1, 54E4, 60E1, 60E2) farklı ray tipi için uluslararası geçerliliğe sahip ray sertifikasyonu olan TSI (Karşılıklı İşletilebilirlik Standardı) belgesi alınmıştır.

Kardemir ayrıca 9 (46E2, 49E1, 49E5, 50E4, 50E6, 54E1, 54E4, 60E1, 60E2) farklı ray tipinde R260 kalite ürünü için almış olduğu TSI belgesini başarı ile yenilemeye hak kazanmıştır.

Türkiye'nin en önemli AR-GE projelerinden biri olan uzun ömürlü "Sertleştirilmiş Ray" ürünü, ülkemizin yüksek hızlı tren ve metro hatları başta olmak üzere, raylı sistemler altyapısında her yıl artan ve tamamı ithalat ile karşılanan uzun ömürlü ray ihtiyacına cevap verecektir.

Ray üretiminde Türkiye'nin tek milli markası olan Kardemir, ilgili belgelendirme ile ülkemizin ihtiyacı olan tüm ray tip ve kalitelerini tedarik edebilir hale gelirken, hem Avrupa hem de Dünya pazarlarına da yüksek kalitedeki ürünleri ile hizmet verecektir.

http://www.rayhaber.com/2017/10/kardemir-sertlestirilmis-ray-tsi-belgesi-aldi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Kardemir, Üretimlerini ve Satışlarını Artırmaya Devam Ediyor

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) A.Ş. Ocak-Eylül 2017 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre sıvı ham demir üretimini yüzde 14,1, sıvı çelik üretimini yüzde 12, net hadde mamulü üretimini ise yüzde 31,4 oranında artırdığını bildirdi.

Bu dönemde (Ocak-Eylül 2017) Kardemir'in sıvı ham demir üretimi 1 milyon 446 bin tondan, 1 milyon 649 bin tona ulaşırken, sıvı çelik üretimi ise 1 milyon 615 bin tondan 1 milyon 809 bin tona çıktı.

Yılın ilk 9 aylık döneminde nihai ürünlerde de önemli oranlarda artış kaydedildi. Kontinü Haddehanede nervürlü inşaat çeliği üretimi %10,4'lük artışla 435 bin tondan 480 bin tona çıkarken, Ray-Profil Haddehanesinde Ray, Profil, Köşebent, ve Maden Direği toplam üretimleri geçen yılın aynı dönemine göre %10'luk artışla 273 bin tondan 301 bin tona ulaştı. Geçtiğimiz yıl deneme üretimlerine başlanılan Çubuk Kangal Haddehanesinde ise bu yılın ilk 9 aylık döneminde 179 Bin ton çubuk ve kangal üretimi gerçekleştirildi. Bu sonuçlarla, şirketin yılın ilk 9 ayındaki net hadde mamulü üretimi % 31,4 oranındaki artışla 730 bin tondan 959 bin tona yükseldi.

Şirketin, artan üretimler doğrultusunda satışlarında da önemli oranda artışlar kaydetti. Yılın ilk 9 aylık döneminde esas ürün satışları geçen yılın aynı dönemine göre %21'lik artış göstererek 1 milyon 439 bin tondan 1 milyon 745 bin tona ulaştı.

Ocak-Eylül döneminde yakalanan performansın yılın kalan son çeyreğinde de sürdürülerek, 2017 yılının planlandığı şekilde 2 milyon 450 bin ton sıvı çelik üretimi ile kapatılması hedeflenmekte.
http://www.rayhaber.com/2017/10/kardemir-uretimlerini-satislarini-artirmaya-devam-ediyor/
Mesajı Paylaş

Traverten

Amerikalı Arrowstreet Capital, KARDEMİR'in Yüzde 10'unu Aldı

Türkiye'nin ilk ağır sanayi fabrikası olarak 1937'de kurulan ve inşaat, madencilik, ulaştırma, sanayi sektörlerine temel girdi sağlayan Kardemir'in yüzde 10'u bir Amerikan şirketine satıldı.

Bir Amerikan şirketi, Türkiye'nin ilk ağır demir çelik sanayisi olan ve hisseleri borsada yüzde yüz halka açık olan Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş.'nin (Kardemir) işlem gören A-B ve D hisselerinden 263 milyon dolarlık alım yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) ABD'nin Boston eyaletine bağlı Arrowstreet Capital Limited Partnership adına Brian Neumann tarafından yapılan açıklamada, "6 Şubat 2018 tarihinde Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ. D grubu paylarından 3,17 TL'den 3 milyon 437 bin 345 adet, 2,97 TL'den 63 bin 674 adet B grubu payı ile yine 2,97 TL'den 98 bin 886 adet A grubundan alım işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir" denildi.

Açıklamada ayrıca, yapılan bu işlem sonucunda Amerikalı firmanın Kardemir AŞ sermayesindeki payının yüzde 10 sınırını aştığı belirtildi.

KARDEMİR NEDİR?

Kardemir A.Ş., Karabük'te bulunan demir çelik işletmesidir. Temelleri 3 Nisan 1937'de Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatı ile dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından atılmıştır. Müessese, 13 Mayıs 1955'ten sonra bağımsız bir KİT durumuna gelmiş ve Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü adını almıştır. Daha sonra Etibank'ın bir müessesesi olan Divriği demir madenlerini de bünyesine alan Kardemir'de deneyimli montaj elemanları da yetişerek Türkiye'de ağır sanayinin, Erdemir ve İsdemir'in kurulmasına öncülük etmiştir.

58 yıl boyunca bir kamu kuruluşu olarak faaliyet gösteren Karabük Demir Çelik Fabrikaları, 1995 yılında özelleştirilerek Kardemir adını almıştır. Türkiye'nin ilk entegre demir çelik fabrikası ve uzun mamulde cevhere dayalı üretim yapan tek kuruluşudur.

Uluslararası kalite standartlarında pik, blum, kütük, nervürlü inşaat çeliği, profil, köşebent, maden direği, her türlü ray, kok ve kok yan ürünleri üreten Kardemir, inşaat, madencilik, ulaştırma ve sanayi sektörlerine temel girdi sağlamaktadır. Kuruluşundan itibaren çok sayıdaki endüstriyel tesisin proje, imalat ve montajını gerçekleştiren Kardemir, Türkiye'de "Fabrikalar Yapan Fabrika" olarak tanınır.

Kardemir'in, Sabancı grubu ile çimento sektöründe (Karçimsa AŞ), Erdemir grubu ile madencilik sektöründe (Ermaden AŞ) ortaklığı bulunmaktadır.

http://www.rayhaber.com/2018/02/amerikali-arrowstreet-capital-kardemirin-yuzde-10unu-aldi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Demiryolu Tekerinin Üretilmesi KARDEMİR'e Yakışan Bir Konu

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nı (KARDEMİR) ziyaret etti.

Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nın (KARDEMİR) temellerinin atılması ve Karabük'ün kuruluşu etkinlikleri kapsamında kente gelen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Vali Bektaş'a KARDEMİR ziyaretlerinde, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan ile Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü, BAKKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü, Karabük Organize Sanayi Bölge Müdürü, Eskipazar Metal ve Metal Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölge Müdürü, SGK İl Müdürü eşlik etti.

KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç ve Genel Müdür Dr. Hüseyin Soykan tarafından karşılanan Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş ile beraberindeki heyet daha sonra Kardemir ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasındaki işbirliklerinin ele alındığı toplantıya katıldı.

Düzenlenen toplantıda, Kardemir'in başta hızlı tren ve yüksek hızlı tren olmak üzere konvansiyonel yeni hatlar, metro ve tramvay hatları için demiryolu rayı üretimleri ile yük trenleri, yolcu trenleri, yüksek hızlı trenler, hafif raylı sistemler ve lokomotiflere yönelik demiryolu tekeri üretimleri, demiryolu tekerine ilişkin sertifikasyon süreçleri, tekerin aks ile birlikte son kullanıcılara set olarak sunulabilmesine yönelik yatırım planları, Özel Endüstri Bölgesi, Kardemir tarafından kurulması planlanan AR-GE Merkezi ve Zonguldak'ta yapımı devam eden Filyos Liman Projesi ele alındı.

Toplantıda, Vali Bektaş ve Bakanlık heyetine, şirketin otomotiv başta olmak üzere, makine imalat ve savunma sanayii sektörleri için yüksek vasıflı çelik üretimine yönelik çalışmaları ile geleceğe yönelik projeleri hakkında da bilgi sunuldu.

Kardemir ve Karabük'ün 82. kuruluş yıldönümünü kutlayan ve Genel Müdür Dr. Hüseyin Soykan'a başarı dileklerini ileten Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise görüşülen konulara ilişkin yaptığı açıklamada Kardemir'in Türk sanayisi içerisinde özel bir öneme sahip olduğunu, Kardemir gibi Türkiye'nin milli sanayilerinin özel endüstri bölgesi yapılarak, bakanlıkları ile olan işbirliklerinin daha da artırılmasına büyük önem verdiklerini söyledi.

Yapımı devam eden Filyos Liman Projesine ilişkin değerlendirmeler de bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, projeye sanayicilerin gösterdiği ilgiden ve Kardemir'in de liman üstyapısının kurulması ve işletilmesi ile bölgedeki arazi talebinden çok mutlu olduklarını belirtti. Büyükdede "Filyos limanının süresi içerisinde bitirilebilmesine büyük önem veriyoruz. Türkiye geneli ile birlikte Filyos limanı için de bölgenin lojistik haritasını çıkartarak, limana olan demiryolu ve karayolu bağlantılarını belirleyeceğiz. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Yine sayın Valimiz ile birlikte bu bölgenin bir Demir Çelik Merkezi ve lojistik üst haline gelmesini hedefliyoruz. Ülkemizde, demiryolu tekerinin üretilmesi Kardemir'e yakışan bir konuydu ve Kardemir'in filmaşin üretimindeki başarısını teker ve aks üretimi ile taçlandıracak olmasından da çok büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Bakanlık olarak yerli üretim konusuna büyük önem verdiklerine ve bu konudaki teşvik edici uygulamaları hayata geçirdiklerine dikkat çeken Hasan Büyükdede, Kardemir'in bu konuda örnek şirketlerden biri olduğunu, hammadde kullanımı konusundaki tercihi ile yerli madenciliği desteklediğini, katma değeri yüksek ürünlerle sadece ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmakla kalmayarak, teker üretiminde olduğu gibi aynı zamanda ihracatımızdaki ileri teknoloji ürünlerin artırılmasına da hizmet edeceğini kaydetti.

Toplantı sonrası da Şirketimiz Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç ve Genel Müdürümüz Dr. Hüseyin Soykan tarafından Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan'a üzerinde Kardemir ürünlerinin bulunduğu birer masa seti takdim edildi.

https://rayhaber.com/2019/04/demiryolu-tekerinin-uretilmesi-kardemire-yakisan-bir-konu/ Mesajı Paylaş

Terra

KARDEMİR'den savunma sanayiine yeni ürün

Karabük Demir ve Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ (KARDEMİR), ağırlıklı olarak otomotiv ve savunma sanayilerinde kullanılan 4140 (42CrMo4) kalite çelik kangal üretimini de başarı ile gerçekleştirdi.

Otomotiv ve savunma sanayiine yönelik çelik kaliteleri geliştirmek üzere ayrı ayrı çalışma grupları oluşturan ve AR-GE Müdürlüğü ile araştırma geliştirme faaliyetlerine hız veren KARDEMİR, yapılan çalışmalar sonucunda yeni bir çelik kalitesini daha ürün portföyüne ekledi. Otomotiv ve savunma sanayi sektörleri ile makine imalat sektörünün aşınmaya dayanıklı muhtelif parça imalatlarında kullandığı 4140 (42CrMo4) kalite çelikleri kangal formunda üreten şirketimiz, bu yeni ürünün ilk ticari satışını da gerçekleştirdi.

Çok esnek bir üretim altyapısı bulunan Çubuk Kangal Haddehanesinde katma değeri yüksek farklı çelik kaliteleri üretme kabiliyetine sahip olduklarını belirten KARDEMİR Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan, kangal formunda üretilerek ticari pazara sunulan 4140 (42CrMo4) kalite çelikte öncelikli hedeflerinin ithalatın önünü kesmek olduğunu söyledi.

Üretimi gerçekleştirilen 4140 (42CrMo4) kalite kangal çeliğin, Yönetim Kurulunun katma değerli ürün üretme, ürün çeşitlendirme, doğrudan ihracat ve büyüme odaklı stratejisinin bir parçası olduğunu belirten Soykan, temel amaçlarının ise başta savunma ve otomotiv sektörlerinde yaşanan yerlileştirme çalışmalarına azami katkı sunmak olduğunu kaydetti.

Türkiye'de sınırlı sayıda üretimi bulunan yeni bir ürünü daha Türk Sanayisinin hizmete sunmuş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Soykan " Öncelikle tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Yeni ürünümüzün hayırlı olmasını diliyorum. Bir taraftan ilgili tüm kamu ve özel sektör kuruluşları ile görüşmeler yaparak ihtiyaç ve beklentilerini öğrenirken, bu doğrultuda inovatif süreçlerimizi hızlandırmaya, mühendislik ve programlama kabiliyetlerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bu gayretlerimizin sonucunda rekabet gücümüzü artıracak katma değeri yüksek birçok yeni çelik kalitesini pazara sunduk. Bu süreçte paydaşlarımız için değer yaratmaya devam ederken, diğer yandan da ülkemizin dış ticaretine olumlu katkılarımızı artırarak sürdüreceğiz" dedi.

http://defenceandtechnology.com/2019/09/23/kardemirden-savunma-sanayiine-yeni-urun/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter