Baykar Makine

Başlatan Energy, Nis 02, 2017, 08:14 ÖÖ

« önceki - sonraki »

murattekin

Benim Baykar için 2 tane öngörüm var. 

1-Son anda birşey olmazsa bir süre sonra İHA üretimi toptan Baykar'a devrolacak. Zira hala ANKA bir TB-2 gibi sahada aktif görülmüyor. Hep lafta var (Varsa neden ANKA hiç basına yansımıyor?)

2-Baykar'ın Akıncı tasarımına bakarmısınız? Hafif nakliye uçağı gibi değil mi? Öngörü işte. Mesajı Paylaş
...

farabi

#31
Şub 24, 2018, 02:00 ÖS Last Edit: Şub 24, 2018, 02:04 ÖS by farabi
Baykar , Akıncı sonrasında bir de MİUS'u hayata geçirebilirse , bu iki projenin büyük bir atlama taşı olacağı muhakkak. Şirket hem ekonomik olarak hem de teknik kapasite olarak küresel bir oyuncu olma yoluna girer.

Bana göre TAI'nin asıl ağırlık vermesi gereken alan , Global Hawk benzeri bir HALE yerine , misalen 70.000ft irtifada 7/14 gün kesintisiz görev yapabilecek üzerinde SAR ve veribağı olan sahte-uydu ihalar olmalı. Mesajı Paylaş

kosavalı1989

Sayın Crun'un yazısı üzerine aklıma geldi. 1 seneyi geçti heralde sayın Selçuk Bayraktar'ın bir resmi ziyaret heyetiyle birlikte Ukraynaya gittiği haber olmuştu. Mesajı Paylaş

crun

İbrahim Sünnetçi'nin beklentisi en az 900hp üzeri bir motor gerekeceği yönünde, şu motor bu iş için uygun mudur acaba? Belki SSM, TR MOTOR şirketini ilk etapta lisans altı üretim yapmak üzere kurmuştur, kim bilir? Ayrıca Ukrayna ziyaretinde kimsenin dikkatini çekmedi ama o kafilede BMC'nin GE kökenli güç grubu program & arge yöneticisi (resimde en solda) Mehmet Demiroğlu da vardı.Mesajı Paylaş

murattekin

900bg ile normal uçak uçuyor. Pilatus PC-9 motoru 950 bg. Bana biraz fazla geldi bu iş için. Mesajı Paylaş
...

crun

Ben tam ifade edememişim; "çift motorlu olacağı için 450hp+450hp olmak üzere toplam 900hp güç gerekeceği" şeklinde yazmam gerekiyordu.

MQ-9 Reaper
General characteristics
Primary function: find, fix, and finish targets
Contractor: General Atomics Aeronautical Systems, Inc.
Power plant: Honeywell TPE331-10GD turboprop engine
Thrust: 900 shaft horsepower maximum
Wingspan: 66 feet (20.1 meters)
Length: 36 feet (11 meters)
Height: 12.5 feet (3.8 meters)
Weight: 4,900 pounds (2,223 kilograms) empty  
Maximum takeoff weight: 10,500 pounds (4,760 kilograms)  
Fuel capacity: 4,000 pounds (602 gallons)
Payload: 3,750 pounds (1,701 kilograms)
Speed: cruise speed around 230 mph (200 knots)
Range: 1,150 miles (1,000 nautical miles)
Ceiling: Up to 50,000 feet (15,240 meters)
Armament: combination of AGM-114 Hellfire missiles, GBU-12 Paveway II and GBU-38 Joint Direct Attack Munitions  
Crew (remote): two (pilot and sensor operator)  
Unit cost: $64.2 million (includes four aircraft, sensors, GCSs, and Comm.) (fiscal 2006 dollars)  
Initial operating capability: October 2007
Inventory: total force, 93 Mesajı Paylaş

farabi

Piaggio'nun Selex ile dünyanın en süratli çift turboprop uçağı Piaggio P.180 Avanti platformu üzerinden yeni ayrodinamik konfigürasyon ile geliştirilen P1HH insansız Comint/Elint , MPA uçağı projesi bulunuyor.
Uçağın motor konfigürasyonu 2x PW PT6A-66 ( 2x900hp ) turboprop.

Kanat açıklığı arttırılmış ( 15,5m ) bu sayede düşük süratlerde (130ktas gibi) uçağın görev yapabilmesi hedefleniyor. 16-18 saat gibi bir havada kalış süresi planlanıyor. 45.000ft servis tavanıyla birlikte , maksimum ulaşılabilir sürat olarak planlanan 0.7 Mach , bulunduğu sınıf içerisinde en süratli İha olmasını sağlayacağı , reklam broşürlerinde altı çizilen konulardan biri.

P180 Avanti EVO'nun 3800kg boş ağırlığı bulunmakta 1200kg yakıt kapasitesi ve toplam 5500kg azami kalkış ağırlığına sahip. P1HH'nin de benzer bir azami kalkış ağırlığına sahip olması beklenebilir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pratt_%26_Whitney_Canada_PT6

http://www.p1hh.piaggioaerospace.it

https://www.youtube.com/watch?v=A8jW8cEWXmY Mesajı Paylaş

Merkator

Selçuk Bayraktar: İnsansız jet çalışmamıza başlamayı düşünüyoruz

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, "Şu anda kendi sınıfında dünyanın en iyisi diyebileceğimiz taktik insansız hava araçlarını yaptık. Bundan sonra da inşallah dünyada kendi sınıfının en moderni diyebileceğimiz 4,5 ton ağırlığında 1,5 ton yük taşıma kapasitesine sahip bir insansız hava aracını geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre sonra da insansız jet çalışmamıza başlamayı düşünüyoruz" diye konuştu.

20-23 Eylül 2018 tarihinde 3. havalimanında, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı öncülüğünde gerçekleştirilecek olan Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali 'Teknofest İstanbul'un tanıtım toplantısı yapıldı. Aynı zamanda Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olan Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, 3. havalimanı terminal binasında yapılan tanıtım toplantısında, Teknofest İstanbul Festivali ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.

Selçuk Bayraktar konuşmasının başında, "Teknik müdürlüğünü yürüttüğüm Baykar adına çok yoğun bir şekilde kullanılan silahlı insansız hava araçları ve insansız hava araçlarına destek olmak adına, operasyonun başından itibaren mühendis ekibimizle birlikte sahadaydık. Çok yoğun bir şekilde oradaki faaliyete destek olabilmek için elimizden geleni yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz" dedi.

"UZAYA İLK İLGİ DUYAN MEDENİYETLERDEN BİRİSİYİZ"

Teknofest İstanbul fikrinin, geçen yıl düzenlenen liseler arası model uçak yarışmasında ortaya çıktığını söyleyen Bayraktar, "Ülkemizin havacılığa ilgi duyan ve havacılık çalışmaları yürüten milletler arasında ilk sıralarda yola çıkmış olmasına rağmen, bugün dünya devlerinden birisi olabilecekken ne yazık ki teknolojinin de ana motoru sayılabilecek havacılık ve uzay alanında hak ettiğimiz yerde olmadığını görüyoruz. Oysa tarihimize baktığımızda uzaya ilk ilgi duyan, uzayı ilk gözetleyen medeniyetlerden birisiyiz" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI TEKNOLOJİ YARIŞMALARI

Teknofest'te 12 farklı kategoride düzenlenecek teknoloji yarışmalarının Türkiye'nin en kapsamlı yarışmaları olacağını belirten Bayraktar, "Bugün dünyada teknolojinin birçok alanında düzenlenen yarışmalar bilimsel gelişmeleri hızlandıran ve o alanda en ileri teknolojik ürünleri üreten girişimleri ortaya çıkarıyor. Biz de Teknofest kapsamında düzenleyeceğimiz farklı yaşlardan gençlerin katılacağı teknoloji yarışmalarının ülkemizin havacılık, uzay ve teknoloji alanlarındaki gelişimine katkı sağlayacağına inanıyoruz" diye konuştu.

"DÜNYANIN EN İYİSİ DİYEBİLECEĞİMİZ TAKTİK İHA'LARI YAPTIK"

Gelecekteki projelerle ilgili de konuşan Selçuk Bayraktar, "Şuanda kendi sınıfında dünyanın en iyisi diyebileceğimiz taktik insansız hava araçlarını yaptık. Bundan sonra da inşallah dünyada kendi sınıfında en moderni diyebileceğimiz 4,5 ton ağırlığında 1,5 ton yük taşıma kapasitesine sahip bir insansız hava aracını geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre sonra da insansız jet çalışmamıza başlamayı düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

http://www.kokpit.aero/insansiz-jet-calismasi Mesajı Paylaş

Merkator

Baykar'ın insansız savaş uçağı 2023'ten önce uçacak

İnsansız Hava Araçları (İHA) sistemleri geliştirici ve üreticisi Baykar'ın Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, "İnsansız savaş uçağını inşallah 2023 öncesi, 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracını da inşallah 2019'da uçuracağız" dedi.

Türk savunma sanayisinin geliştirdiği milli İHA ve SİHA'lar (Silahlı İnsansız Hava Aracı'nı) güvenlik güçlerine büyük katkı sağlıyor. Türkiye, son yıllarda envantere katılan İHA ve SİHA'larla hava sahasını kontrol eden en etkin ülkelerden biri haline geldi.

TSK, taktik ve operatif sınıfta gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir düzeydeki İHA ve SİHA'lar sayesinde terör örgütüne ait belirlediği hedefleri imha ediyor. Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Baykar'ın merkezinde müjdeyi verdi.

İnsansız savaş uçağının ne zaman kullanılacağı ile ilgili Bayraktar, "İnsansız savaş uçağını inşallah 2023 öncesi ve 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracı da inşallah 2019'da uçuracağız. Türkiye SİHA da satmaya başladı.2012 de biz minilerini satmıştık. Şimdi büyükleri gitmeye başladı. Katar, Ukrayna olmak üzere 3-4 yer var" dedi.

"Üç yılım Güneydoğu da geçti"

Terör olaylarının son iki yıl azalmasında İHA'ların büyük katkı sağladığını dile getiren Selçuk Bayraktar, "Ne insansız hava araçlarını ne de mühimmatlarını bize dışarıdan vermiyorlardı" dedi ve ekledi:

"Terörü bitirmek istemiyorlardı. Son iki senedir terör olayları çok azaldı niye çünkü insansız hava araçları çok etkili kullanılıyor. 58 tanesi Bayraktar'tan. Şu an biz konuşurken de 15 tanesi havada. Bu sayı git gide artacak 50 olacak. İnsansız hava araçlarını da teslim ettiğimizde iş bitmiyor. Eğitimlerini de biz veriyoruz. Benim üç senem ekiple beraber Güneydoğu da geçti. Afrin operasyonunda da çok özel teknolojilerle İHA'larımız donatıldı. Bayraktar TB1 kendi sınıfında dünyanın en iyisi. Türkiye kadar terörle mücadele harekatı yapıp bu kadar teknolojiyi kulnanan başka ülke yok."

"Parayla ölçülmez bir katkı"

Baykar'ın üretimiyle Türkiye'nin İHA ithalatı yapmasının önünün kesilmesinin ülkeye maddi katkısının hatırlatılması üzerine Selçuk Bayraktar, "Bu parayla ölçülmez; ölçülecek olsa milyarlarca dolardır" dedi.

Baykar'ın kendi içinde akademik bir kurum gibi çalıştığını ifade eden Bayraktar, "Lise çağlarından itibaren bizim çekirdek ekibimizin kadrosu bir yerde çalışmış değil kendi içimizde yetişmiş. Kendi içimizden yetiştiriyoruz" diye konuştu.

http://www.kokpit.aero/baykar-dan-insansiz-savas-ucagi Mesajı Paylaş

Terra

Katar Genelkurmay Başkanı Baykar tesislerinde

Katar Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ghanim Shaheen Al-Ghanim, Baykar'ın Milli S/İHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge tesislerini ziyaret etti.

Heyete Baykar Makina Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar eşlik etti.

Ziyarete ilişkin Baykar Makina tarafından yapılan açıklamada, "Katar Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ghanim Shaheen Al-Ghanim, Milli S/İHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge tesisimizi ziyaret ettiler. Teşriflerinden dolayı teşekkür ederiz" denildi.

Geçtiğimiz ay Katar Silahlı Kuvvetleri için Baykar Makina tesislerinde üretimi tamamlanan 6 Bayraktar TB2 SİHA ile 3 Yer Kontrol İstasyonu'nun fabrika kabul testleri tamamlanmıştı. DIMDEX 2018 fuarında imzalanan sözleşme kapsamında Bayraktar TB2 SİHA'ları kullanacak 55 Katar askeri personelinin Türkiye'deki eğitimleri de sona ermişti.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/03/24/katar-genelkurmay-baskani-baykar-tesislerinde/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter