Baykar Makine

Başlatan Energy, Nis 02, 2017, 08:14 ÖÖ

« önceki - sonraki »

murattekin

Benim Baykar için 2 tane öngörüm var. 

1-Son anda birşey olmazsa bir süre sonra İHA üretimi toptan Baykar'a devrolacak. Zira hala ANKA bir TB-2 gibi sahada aktif görülmüyor. Hep lafta var (Varsa neden ANKA hiç basına yansımıyor?)

2-Baykar'ın Akıncı tasarımına bakarmısınız? Hafif nakliye uçağı gibi değil mi? Öngörü işte. Mesajı Paylaş
...

farabi

#31
Şub 24, 2018, 02:00 ÖS Last Edit: Şub 24, 2018, 02:04 ÖS by farabi
Baykar , Akıncı sonrasında bir de MİUS'u hayata geçirebilirse , bu iki projenin büyük bir atlama taşı olacağı muhakkak. Şirket hem ekonomik olarak hem de teknik kapasite olarak küresel bir oyuncu olma yoluna girer.

Bana göre TAI'nin asıl ağırlık vermesi gereken alan , Global Hawk benzeri bir HALE yerine , misalen 70.000ft irtifada 7/14 gün kesintisiz görev yapabilecek üzerinde SAR ve veribağı olan sahte-uydu ihalar olmalı. Mesajı Paylaş

kosavalı1989

Sayın Crun'un yazısı üzerine aklıma geldi. 1 seneyi geçti heralde sayın Selçuk Bayraktar'ın bir resmi ziyaret heyetiyle birlikte Ukraynaya gittiği haber olmuştu. Mesajı Paylaş

crun

İbrahim Sünnetçi'nin beklentisi en az 900hp üzeri bir motor gerekeceği yönünde, şu motor bu iş için uygun mudur acaba? Belki SSM, TR MOTOR şirketini ilk etapta lisans altı üretim yapmak üzere kurmuştur, kim bilir? Ayrıca Ukrayna ziyaretinde kimsenin dikkatini çekmedi ama o kafilede BMC'nin GE kökenli güç grubu program & arge yöneticisi (resimde en solda) Mehmet Demiroğlu da vardı.Mesajı Paylaş

murattekin

900bg ile normal uçak uçuyor. Pilatus PC-9 motoru 950 bg. Bana biraz fazla geldi bu iş için. Mesajı Paylaş
...

crun

Ben tam ifade edememişim; "çift motorlu olacağı için 450hp+450hp olmak üzere toplam 900hp güç gerekeceği" şeklinde yazmam gerekiyordu.

MQ-9 Reaper
General characteristics
Primary function: find, fix, and finish targets
Contractor: General Atomics Aeronautical Systems, Inc.
Power plant: Honeywell TPE331-10GD turboprop engine
Thrust: 900 shaft horsepower maximum
Wingspan: 66 feet (20.1 meters)
Length: 36 feet (11 meters)
Height: 12.5 feet (3.8 meters)
Weight: 4,900 pounds (2,223 kilograms) empty  
Maximum takeoff weight: 10,500 pounds (4,760 kilograms)  
Fuel capacity: 4,000 pounds (602 gallons)
Payload: 3,750 pounds (1,701 kilograms)
Speed: cruise speed around 230 mph (200 knots)
Range: 1,150 miles (1,000 nautical miles)
Ceiling: Up to 50,000 feet (15,240 meters)
Armament: combination of AGM-114 Hellfire missiles, GBU-12 Paveway II and GBU-38 Joint Direct Attack Munitions  
Crew (remote): two (pilot and sensor operator)  
Unit cost: $64.2 million (includes four aircraft, sensors, GCSs, and Comm.) (fiscal 2006 dollars)  
Initial operating capability: October 2007
Inventory: total force, 93 Mesajı Paylaş

farabi

Piaggio'nun Selex ile dünyanın en süratli çift turboprop uçağı Piaggio P.180 Avanti platformu üzerinden yeni ayrodinamik konfigürasyon ile geliştirilen P1HH insansız Comint/Elint , MPA uçağı projesi bulunuyor.
Uçağın motor konfigürasyonu 2x PW PT6A-66 ( 2x900hp ) turboprop.

Kanat açıklığı arttırılmış ( 15,5m ) bu sayede düşük süratlerde (130ktas gibi) uçağın görev yapabilmesi hedefleniyor. 16-18 saat gibi bir havada kalış süresi planlanıyor. 45.000ft servis tavanıyla birlikte , maksimum ulaşılabilir sürat olarak planlanan 0.7 Mach , bulunduğu sınıf içerisinde en süratli İha olmasını sağlayacağı , reklam broşürlerinde altı çizilen konulardan biri.

P180 Avanti EVO'nun 3800kg boş ağırlığı bulunmakta 1200kg yakıt kapasitesi ve toplam 5500kg azami kalkış ağırlığına sahip. P1HH'nin de benzer bir azami kalkış ağırlığına sahip olması beklenebilir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pratt_%26_Whitney_Canada_PT6

http://www.p1hh.piaggioaerospace.it

https://www.youtube.com/watch?v=A8jW8cEWXmY Mesajı Paylaş

Merkator

Selçuk Bayraktar: İnsansız jet çalışmamıza başlamayı düşünüyoruz

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, "Şu anda kendi sınıfında dünyanın en iyisi diyebileceğimiz taktik insansız hava araçlarını yaptık. Bundan sonra da inşallah dünyada kendi sınıfının en moderni diyebileceğimiz 4,5 ton ağırlığında 1,5 ton yük taşıma kapasitesine sahip bir insansız hava aracını geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre sonra da insansız jet çalışmamıza başlamayı düşünüyoruz" diye konuştu.

20-23 Eylül 2018 tarihinde 3. havalimanında, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı öncülüğünde gerçekleştirilecek olan Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali 'Teknofest İstanbul'un tanıtım toplantısı yapıldı. Aynı zamanda Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olan Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, 3. havalimanı terminal binasında yapılan tanıtım toplantısında, Teknofest İstanbul Festivali ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.

Selçuk Bayraktar konuşmasının başında, "Teknik müdürlüğünü yürüttüğüm Baykar adına çok yoğun bir şekilde kullanılan silahlı insansız hava araçları ve insansız hava araçlarına destek olmak adına, operasyonun başından itibaren mühendis ekibimizle birlikte sahadaydık. Çok yoğun bir şekilde oradaki faaliyete destek olabilmek için elimizden geleni yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz" dedi.

"UZAYA İLK İLGİ DUYAN MEDENİYETLERDEN BİRİSİYİZ"

Teknofest İstanbul fikrinin, geçen yıl düzenlenen liseler arası model uçak yarışmasında ortaya çıktığını söyleyen Bayraktar, "Ülkemizin havacılığa ilgi duyan ve havacılık çalışmaları yürüten milletler arasında ilk sıralarda yola çıkmış olmasına rağmen, bugün dünya devlerinden birisi olabilecekken ne yazık ki teknolojinin de ana motoru sayılabilecek havacılık ve uzay alanında hak ettiğimiz yerde olmadığını görüyoruz. Oysa tarihimize baktığımızda uzaya ilk ilgi duyan, uzayı ilk gözetleyen medeniyetlerden birisiyiz" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI TEKNOLOJİ YARIŞMALARI

Teknofest'te 12 farklı kategoride düzenlenecek teknoloji yarışmalarının Türkiye'nin en kapsamlı yarışmaları olacağını belirten Bayraktar, "Bugün dünyada teknolojinin birçok alanında düzenlenen yarışmalar bilimsel gelişmeleri hızlandıran ve o alanda en ileri teknolojik ürünleri üreten girişimleri ortaya çıkarıyor. Biz de Teknofest kapsamında düzenleyeceğimiz farklı yaşlardan gençlerin katılacağı teknoloji yarışmalarının ülkemizin havacılık, uzay ve teknoloji alanlarındaki gelişimine katkı sağlayacağına inanıyoruz" diye konuştu.

"DÜNYANIN EN İYİSİ DİYEBİLECEĞİMİZ TAKTİK İHA'LARI YAPTIK"

Gelecekteki projelerle ilgili de konuşan Selçuk Bayraktar, "Şuanda kendi sınıfında dünyanın en iyisi diyebileceğimiz taktik insansız hava araçlarını yaptık. Bundan sonra da inşallah dünyada kendi sınıfında en moderni diyebileceğimiz 4,5 ton ağırlığında 1,5 ton yük taşıma kapasitesine sahip bir insansız hava aracını geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre sonra da insansız jet çalışmamıza başlamayı düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

http://www.kokpit.aero/insansiz-jet-calismasi Mesajı Paylaş

Merkator

Baykar'ın insansız savaş uçağı 2023'ten önce uçacak

İnsansız Hava Araçları (İHA) sistemleri geliştirici ve üreticisi Baykar'ın Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, "İnsansız savaş uçağını inşallah 2023 öncesi, 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracını da inşallah 2019'da uçuracağız" dedi.

Türk savunma sanayisinin geliştirdiği milli İHA ve SİHA'lar (Silahlı İnsansız Hava Aracı'nı) güvenlik güçlerine büyük katkı sağlıyor. Türkiye, son yıllarda envantere katılan İHA ve SİHA'larla hava sahasını kontrol eden en etkin ülkelerden biri haline geldi.

TSK, taktik ve operatif sınıfta gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir düzeydeki İHA ve SİHA'lar sayesinde terör örgütüne ait belirlediği hedefleri imha ediyor. Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Baykar'ın merkezinde müjdeyi verdi.

İnsansız savaş uçağının ne zaman kullanılacağı ile ilgili Bayraktar, "İnsansız savaş uçağını inşallah 2023 öncesi ve 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracı da inşallah 2019'da uçuracağız. Türkiye SİHA da satmaya başladı.2012 de biz minilerini satmıştık. Şimdi büyükleri gitmeye başladı. Katar, Ukrayna olmak üzere 3-4 yer var" dedi.

"Üç yılım Güneydoğu da geçti"

Terör olaylarının son iki yıl azalmasında İHA'ların büyük katkı sağladığını dile getiren Selçuk Bayraktar, "Ne insansız hava araçlarını ne de mühimmatlarını bize dışarıdan vermiyorlardı" dedi ve ekledi:

"Terörü bitirmek istemiyorlardı. Son iki senedir terör olayları çok azaldı niye çünkü insansız hava araçları çok etkili kullanılıyor. 58 tanesi Bayraktar'tan. Şu an biz konuşurken de 15 tanesi havada. Bu sayı git gide artacak 50 olacak. İnsansız hava araçlarını da teslim ettiğimizde iş bitmiyor. Eğitimlerini de biz veriyoruz. Benim üç senem ekiple beraber Güneydoğu da geçti. Afrin operasyonunda da çok özel teknolojilerle İHA'larımız donatıldı. Bayraktar TB1 kendi sınıfında dünyanın en iyisi. Türkiye kadar terörle mücadele harekatı yapıp bu kadar teknolojiyi kulnanan başka ülke yok."

"Parayla ölçülmez bir katkı"

Baykar'ın üretimiyle Türkiye'nin İHA ithalatı yapmasının önünün kesilmesinin ülkeye maddi katkısının hatırlatılması üzerine Selçuk Bayraktar, "Bu parayla ölçülmez; ölçülecek olsa milyarlarca dolardır" dedi.

Baykar'ın kendi içinde akademik bir kurum gibi çalıştığını ifade eden Bayraktar, "Lise çağlarından itibaren bizim çekirdek ekibimizin kadrosu bir yerde çalışmış değil kendi içimizde yetişmiş. Kendi içimizden yetiştiriyoruz" diye konuştu.

http://www.kokpit.aero/baykar-dan-insansiz-savas-ucagi Mesajı Paylaş

Terra

Katar Genelkurmay Başkanı Baykar tesislerinde

Katar Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ghanim Shaheen Al-Ghanim, Baykar'ın Milli S/İHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge tesislerini ziyaret etti.

Heyete Baykar Makina Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar eşlik etti.

Ziyarete ilişkin Baykar Makina tarafından yapılan açıklamada, "Katar Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ghanim Shaheen Al-Ghanim, Milli S/İHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge tesisimizi ziyaret ettiler. Teşriflerinden dolayı teşekkür ederiz" denildi.

Geçtiğimiz ay Katar Silahlı Kuvvetleri için Baykar Makina tesislerinde üretimi tamamlanan 6 Bayraktar TB2 SİHA ile 3 Yer Kontrol İstasyonu'nun fabrika kabul testleri tamamlanmıştı. DIMDEX 2018 fuarında imzalanan sözleşme kapsamında Bayraktar TB2 SİHA'ları kullanacak 55 Katar askeri personelinin Türkiye'deki eğitimleri de sona ermişti.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/03/24/katar-genelkurmay-baskani-baykar-tesislerinde/ Mesajı Paylaş

Terra

Ukrayna Cumhurbaşkanı Baykar tesislerinde

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Baykar Milli SİHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge tesisini ziyaret etti.

Baykar Savunma'nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin Baykar Milli SİHA Sistemleri Üretim ve Ar-Ge tesisini ziyaret ettiği bildirildi.

Paylaşımda, Zelenskiy'ye, Baykar tarafından Türkiye ve Ukrayna arasındaki birbirini tamamlayıcı teknolojik iş birliklerinin anlatıldığı bilgisi verildi.

Baykar Teknik Müdürü (CTO) ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar'ın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda da tesisi, Zelenskiy'nin yanı sıra Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in de ziyaret ettiği kaydedildi.

Ukrayna'nın devlet savunma sanayi şirketi UkrOboronProm'un bir iştiraki olan Ukrspetsexport şirketi ile Baykar Makina arasında yapılan anlaşma kapsamında 6 adet Bayraktar TB2 (S/İHA) Platformu, 3 Yer Kontrol İstasyonu sistem ve ekipmanı teslim edildi.

Roketsan'dan İHA'lara mini akıllı çözüm: MAM-L

Ukrayna'da Bayraktar İHA ile gerçekleştirilen testlerde Roketsan tarafından geliştirilen, lazer güdümlü, uzun menzilli tanksavar füzesi L-UMTAS'ın roket motorsuz bir sürümü olan MAM-L kullanıldı. Halihazırda MAM-L, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan Bayraktar ve ANKA tarafından kullanılıyor. Öte yandan mühimmat Karayel taktik İHA'lara da entegre edildi. İHA'ların görev yaptığı çeşitli operasyonlarda başarıyla kullanılan MAM-L, sahada kendisini ispat eden bir mühimmat olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 22 kg'lık, düşük bir ağırlığa sahip olan ve boyu da 1 m'nin altında olan MAM-L, İHA'ların yanı sıra hafif taarruz uçakları için de maliyet-etkin bir çözüm oluşturuyor. MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km'ye kadar menzillerde etkin bir şekilde kullanılabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/08/09/ukrayna-cumhurbaskani-baykar-tesislerinde/ Mesajı Paylaş

Trilogy

İmamoğlu'ndan Bayraktar ziyaretiyle ilgili açıklama

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, T3 Vakfı'nın yöneticisi olan Cumhurbaşkanı'nın damadı Selçuk Bayraktar'ın fabrikasına yaptığı ziyaretinin 'gizli' olduğuyla ilgili tartışmalara cevap verdi. Görüşmenin gizli olmadığını belirten İmamoğlu, "Buna biz karar veremezdik. Karar verecek olan ev sahipleridir. Ama bir şekilde sızmış" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın Hadımköy'deki İnsansız Hava (İHA) üretim fabrikasına geçtiğimiz hafta Perşembe günü gerçekleştirdiği ziyaretiyle ilgili tartışmalara açıklık getirdi.

'ALINGANLIK GÖSTERMİŞ'

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, görüşmenin "gizli" olmadığını söyleyen İmamoğlu "En azından bizim adımıza değildi. Bu konu nasıl duyuldu bilemiyorum. 15 Temmuz gecesi Atatürk Havalimanı'ndaki anma töreni sırasında Selçuk (Bayraktar) beyin babası (Özdemir Bayraktar) ile bir diyaloğumuz oldu. Vakıf konusundaki söylememizden alınganlık göstermiş. Daha sonra birkaç partilimizin onun vakfına yönelik ithamlarından dolayı da öfke duymuş. Hatta davalar açtığını söyledi. Ama bana dönük de bir söylemi oldu. Benim kendi vakıfları ile ilgili hiçbir söylemim yok. Daha doğrusu vakfı doğrudan hedef alan bir söylemim yok. Sadece bir kısım özel vakıflara yani İBB ile maddi ilişkisi olan, anlamlı olmayan gayrimenkul ilişkisi olan kurumlara dönüktü söylemim. Bunu ifade ettim. Ama kendileri ısrarla şahsına hakaret edildiğini kendi vakfıyla ilgili tüm maddi ihtiyaçlarını şahsen karşıladığını dile getirdi. Bu orada kalabalıkta bir tartışma şeklinde sürerken 'ister sen gelirsin ister ben gelir sizi ziyaret ederim, oturur konuşuruz' dedim. Kimsenin hakkında iftirada bulunmadım bulunmam da. Sonra kendilerinden randevu talebimiz oldu gittik ziyaret ettik ağırlıklı olarak bu konuyu konuştuk. Dertleştik, hiçbir vakfa ithamımız ve iftiramız olmadığını dile getirdik" dedi.

'BİLİM FUARINA KATKI SUNMAYACAĞIM DA NEYE SUNACAĞIM?'

İmamoğlu, gitmişken üretim tesislerini gezip hatıra fotoğrafı çektirdiklerini de anlattı. Selçuk Bayraktar'ın mütevelli heyeti başkanı olduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) vasıtası ile Atatürk Havalimanı'nda yapılacak Teknofest için İBB'nin daha önce servis gibi katkılar sunduğunu, aynı desteği verip vermeyeceklerini sorduklarını aktaran İmamoğlu "Bilim ve teknoloji fuarı yapılacak, İstanbullu oraya erişmek istiyorsa bu konuda niçin destek vermeyelim. Öyle şey mi olur? Biz eğitimden kültürden bilimden sanattan yanayız. Ben buna katkı sunmayacağım da neye katkı sunacağım? Aslında baktığımız yönün bir ispatıdır bu davranış. Onunla ilgili destek verme taahhüdünde bulunduk. Sohbet bu kulvardaydı" diye konuştu.

'BUNA BİZ KARAR VEREMEZDİK'

Bu ziyaretin kamuoyuna neden duyurulmadığına ilişkin sorumuz üzerine İmamoğlu "Bizim duyurmamak gibi bir niyetimiz yoktu. Orada fotoğraf çekilme bunu duyurup duyurulmasına karar verecek onlar. Onların ev sahibiydi, aile şirketlerini ziyaret ettik. Buna biz karar veremezdik. O tarafın bu konudaki çekincelerini ya da olmaması yönündeki eğilimini görünce bizim için de sadece bir ziyaret olarak kaldı. Kaldı ki her ziyaretimizi basınla paylaşmak durumunda olamayız zaten. Buna karar verecek olan ev sahipleridir. Ama bir şekilde sızmış" yanıtını verdi.

İBB'nin bu vakıf ve derneklerle ilişkisinin incelendiğini hepsinin gözden geçirildiğini söyleyen İmamoğlu "Anlamlı olanla devam eder, anlamsız olanlara da son verilir. Baktığımız pencere bu" dedi.

Haliç Tersanesi'nde T3 Vakfı tarafından geliştirilen İBB'nin ihale ettiği Bilim Merkezi projesinin akıbetine ilişkin sorumuz üzerine de İmamoğlu "İnceleyeceğiz, gezeceğiz. Bir işbirliği protokolü var. Devam edip etmemek bizim kararımız. Verilmiş alınmış bir söz yok" diye konuştu.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201908101039895358-imamoglundan-bayraktar-ziyaretiyle-ilgili-aciklama/ Mesajı Paylaş

factoraptor

Yobazlık başa dert.. muhalifi de yandaşı da.. Mesajı Paylaş

petibor

Baykar büyük yatırımlara başlayacak galiba

Baykar'a iki ilçede 18,2 hektar alan tahsis edilecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin insansız hava aracı ihtiyacını da karşılayan Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye özel alan tahsisi yapılmasına karar verildi.

 
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle üç ilde belirlenen alanlar, bazı şirketlere ait özel endüstri bölgesi ilan edildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre, İstanbul'un Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinde bulunan yaklaşık 18.2 hektarlık alan Baykar Makina Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İstanbul Özel Endüstri Bölgesi ilan edildi.

TEŞVİK KARARI ALINMIŞTI

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından İstanbul'da toplam sabit yatırım tutarı 600 milyon lira olan insansız hava aracı (İHA) ve sistemleri üretim tesisi yatırımı gerçekleştirilecek. Bu tesisle bin 112 kişi yeni bir işe kavuşacak. Son yıllarda özellikle savunma sanayisinde öne çıkan İHA'ların yerli ve milli imkanlarla üretilmesiyle dışa bağımlılık azalacak, ihracat artacak, cari açığın kapanmasına katkı sağlanacak. Bu yatırımla 393 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilecek ve ihracata 413 milyon dolarlık katkı verilecek.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi, ithalat bağımlılığını azaltma, nitelikli iş gücünün istihdamına öncülük etme, arz güvenliği sağlama, teknolojik dönüşümü gerçekleştirme ve yenilikçi, Ar-Ge yoğun, katma değeri yüksek projeleri desteklemek gibi beş ana hedefle 2016 yılında hayata geçirilmişti.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi ile bugüne kadar savunma sanayi teknolojileri, tıbbi cihaz sağlık teknolojileri, petro kimya ve entegre metalürji yatırımı alanlarında 40 milyar lira tutarında 19 proje için destek kararı alınmıştı.

YÜZDE 120 DESTEK VERİLECEK

Baykar Makine Sanayi AŞ'ye yüzde 100 vergi indirimi, yüzde 120 katkı oranı sağlanacak. Bu tutarın yatırım döneminde kullanılabilecek oranı da yüzde 100 olarak belirlendi. Şirkete ayrıca azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıl gelir vergisi stopaj desteği, yatırım yeri tahsisi verilecek. Şirkete, izin, tahsis, ruhsat gibi işlemler için yasal ve idari düzenleme sözü de verildi. Yapılan teşvikler arasında KDV iadesi, KDV istisnası ve Gümrük Vergisi istisnası da yer aldı.

https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/baykara-iki-ilcede-182-hektar-alan-tahsis-edilecek.html?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Mesajı Paylaş

KunteperCanavarı

182000 metrekare yapar çok büyük bir alan değil. Verilecek olan destekler konusunda da %100 hemfikirim ben olsam fazlasını bile verirdim. Asıl sorun bu verilen destekler ben fabrika açmak istesem bana veya bir başkasına da verilir mi? Veya bu destekleri almak için bir yerlere yakın olma gereği var mı? Yoksa şartları sağlayan herkes alabiliyor mu? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter