Avrupa Kolordusu

Başlatan Observer, Mar 29, 2017, 02:53 ÖS

« önceki - sonraki »

Observer

Polonya, Avrupa Kolordusu'ndan çekiliyor mu?

Polonya'nın AB ani müdahale gücü olan Avrupa Kolordusu'ndan (Eurocorps) çekilme kararı aldığı belirtildi. Ancak Varşova, çıkan haberleri yalanladı.

Strasbourg'daki Avrupa Kolordusu Karargahı Sözcüsü Albay Vicente Dalmau, Polonya'nın 2020 yılına kadar AB ani müdahale gücünden ayrılacağını söyledi.

AFP'ye konuşan Dalmau, kararın Polonya hükümeti tarafından alındığını ifade etti.

POLONYA SAVUNMA BAKANI'NDAN YALANLAMA

Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, Dalmau'nun açıklamasını yalanladı. Twitter hesabında bir mesaj yazan Macierewicz, Polonya'nın Avrupa Kolordusu'dan ayrılacağının doğru olmadığını kaydetti.

https://tr.sputniknews.com/haberler/201703291027857893-polonya-cekiliyor-mu/ Mesajı Paylaş

HDS

Eyvaah! Bu iş de "Senin babana çatal-bıçak kullanmayı benim babam öğretti." meselesine dönecek belli ki. Mesajı Paylaş

nokta

AB ülkeleri müdahale gücü oluşturuyor

Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, "le Figaro" gazetesine verdiği özel mülakatta, Almanya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, , Fransa Estonya, Hollanda İspanya ve Portekiz'in bir araya gelerek bir niyet mektubu imzalayacağını söyledi. Bakan mektubun içeriği hakkında da bilgi verdi ve ortak askeri müdahale gücü oluşturmak istediklerini kaydetti.

Avrupa Müdahale girişimi Gücü ( European Intervention Initiative) olarak bilinen güç diğer AB ülkeleri ile oluşturulan AB Savunma işbirliği programlarından ayrı tutulacak. Birleşik Krallık AB ordusu önerisine başından itibaren karşı idi oysa Birliği terk etse dahi bu güçte yer alabilecek.

Bir kriz anında hızla oluşturulacak ve müdahale edebilecek girişim fikrini Fransa devlet başkanı Emmanuel Macron Eylül 2017'de ortaya atmıştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/ab-ulkeleri-mudahale-gucu-olusturuyor/6573/1 Mesajı Paylaş

petibor

#3
Kas 11, 2018, 10:37 ÖÖ Last Edit: Kas 11, 2018, 10:39 ÖÖ by petibor
Macron Avrupa Ordusu için bastırıyor. Bu kaçınılmaz durum er geç karşımıza Türk Yunan meselesi olarak çıkacak maalesef. Yakında Ege sorunları ile karşımızda dev AB ordusunu bulabiliriz buna hazırlanmamız gerek. Nasıl karşı karşıya gelebiliriz bilmiyorum bu çok zor. Ancak kendimizi koruyacak kadar hazırlıklı olunabilir eskisi gibi tehdit pek gerçekçi olmaz. Kıbrıs ve Doğu Akdeniz meselesi 12 mil meselesi kayalıklar kıta sahanlığı hava koridorları her şey bundan etkilenecektir. Adaları geri almamıza ise zaten hiç girmiyorum o konuya.
Bu konuda süpergüç ile nasıl savaşılır konusunu incelememiz gerekir. Nükleer güç olmakta bu kapsamda akıllara gelmesi gerekebilir zira karşımızda bir nükleer tehdit oluşacak bir anlamda. Mesajı Paylaş

erdem

#4
Kas 11, 2018, 11:35 ÖÖ Last Edit: Kas 11, 2018, 12:20 ÖS by erdem
Nukleer guc olmak isteyenlere Suriye'nin basina gelenleri hatirlatmak isterim.

Suriye'nin basina gelenler, son tahlilde acemice yonetmeye calistiklari nukleer silah edinme cabalari nedeniyle oldu.

Adamlar cok acik mesaj verdiler dunya aleme, Israil'in dibinde nukleer silah sahibi olmayin! Ya da bedelini odersiniz.

Ha, biz silah sahibi olmadan bedelini odemeye basladik. Ulke yakinda Suriyeli ve Afgan ulkesi haline gelecek.

Belki 20 yil sonra o derece "kaybedecek bir seyi olmayan" ulke haline geliriz ki, Pakistan gibi, nukleer silah da yapariz da adamlar nasil cezalandiracaklarini sasirirlar.

Tabii o zaman da o nukleer silahlarin neyi, kimi koruyacaklari sorusu akla geliyor? Ulkenin yeni sahibi olan Suriyeli ve Afganlari mi?

Turkiye Sevr'den cok daha buyuk bir tehdit altinda, multeci isgaline ugramis durumda ama biz iki tane gemi yuzduremeyen Avrupalilardan korkuyoruz.

Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

gemi yüzdüremeyen derken, adamlar gerçekten durup dururken 1 milyar dolarlık gemiden oldular yahu, ruslara karşı tatbikat yapacağız diye :) Mesajı Paylaş

erdem

Bu Avrupa'dan korkma halleri bana Neo-Nazi tehlikesini animsatiyor.

Yillarca filmler yaptilar, romanlar yazdilar, koca koca entellektueller, politikacilar; Neo - Nazi tehlikesini anlattilar, sanki yarin HitlerJugend kapimiza dayanacakmis gibi.

Sonunda goruldu ki butun Avrupa'yi toplasan bir kac bini gecmeyen issiz gucsuz takimi bu Neo-Naziler. Bir gosteri yapmaya kalksalar kendilerini protesto etmeye gelenlerin sayisi kendilerinin 100 katini falan buluyor. :)

Butun bunlar olurken, Ingiltere ordusunda asker bulamayip yurt disindan asker arayislarina baslamisken Avrupa'dan yana en buyuk korkumuz orada Affirmative Action ile is bulup nukleer santralde ciddi bir gorev verilen gocmen - multeciler olabilir ancak. Patlatirlar bir nukleer santrali, Politically Correct radyasyona bulaniriz bir guzel.

Mesajı Paylaş

petibor

Bu söylediklerinize kendinizde inanıyor musunuz merak ediyorum. Almanya'nın çalışır tankları yok Avrupa savaşmaktan uzak bunlar ciddi yaklaşım değil ve sorunumuza cevap olamazlar. AB nin ne korkunç bir güç olduğunu gerçekten göremiyor musunuz. Almanya Fransa Hollanda Belçika İspanya İtalya hatta İngiltere ve bir sürü her biri küçük ama ciddi ordusu olan ülkeler. Böyle bir güce çalışır tankı yok bunların içi geçmiş zinde değiller gibi alaycı yaklaşmak çok hatalı olur. En küçüğünde bile bir kaç düzine F16 filan var bu ülkelerin yada fırkateynleri füzeleri komandoları var. Bunlar uzak ihtimaller değil bu ülkeleri karşımızda bulabiliriz ve hatta bu ülkeler kendi ordularını kurdukları gün onu Doğu cephesine yani Yunanistan a yığacaklar. Kendilerini anlamlandıracak faliyet doğuda göçü önleme mazereti ile faaliyet göstermeye başlamak olacak. İt dalaşında İspanyol uçakları öbür gün İsveç uçakları bulacağız. Olmaz sanıyoruz ama olacak. Mesajı Paylaş

TULGA

Avrupa dediğinizin içinde İngiltere olacak mı?

Rusya bu eksende neden güç unsuru olarak görülmüyor?

Yunanistan'la birlikte üstümüze geleceğini söylediğiniz Avrupa Ordusu ile mi hareket edecek Rusya?

Çin-Rusya-İran güç dengelerinde ve hesaplamalarında yer almayacak mı?

Avrupa Ordusunun omurgasını oluşturacak Fransa-Almanya Türkiye ile doğrudan savaşmak isteyecek bir anlayışta mı? Ordu yapılanması envanter hazırlığı modern sistemlerin Abd ölçeğinde bir savaş kabiliyetine erisebilecegi Avrupa Ordusu için ne kadar
Süre gerekmekte?

Hava gücü donanma gücü ve modern savaş imkanları kısıtlı olan Libya'ya karşı petrol için bir gecede onlarca sorti yapıp bombalama icra eden Fransa aynı rahatlıkla Türkiye için risk alır mı?

Bunca bütçe kısıtlaması içinde olan ayrıca Abd ile Avrupa'dan daha müttefik bir görüntü çizen İtalya ve İspanya üstelik Türkiye ile ilişkileri göz önüne alındığında ne oranda 1. Dünya Savaşı gibi bir ortam içinde olmak ister?

Genele bakıldığında İngilteresi Polonyası İtalyası İspanyası derken Avrupa Ordusu oluşumu için hangi ülkeler kaldı?

Türkiye'ye bakış açısı nedeniyle Avusturya,Belçika, Hollanda'ya Almanya ve Fransa dahil edildiğinde oluşturulacak Ordu ile hangi seviyede Türkiye  çapında bir ülke ile savaş kabiliyeti kazanılmış olacak?

Sırbistan, Macaristan,Bulgaristan geçmişin aksine son dönemdeki Türkiye yanlısı politikaları anlaşmaları işbirlikleri ve ortak ekonomik projeleri ile nasıl bir tavır içinde olacaklar?

Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Portekiz, Baltık ülkeleri ile Kuzey Avrupa ülkelerinin bakış açısı yaklaşımı ne olur?

Neye göre kime göre hangi devletlerin hangi askeri kapasitesiyle oluşturacağı bir Avrupa Ordusu?
Mesajı Paylaş

petibor

Siz kendini koruyan Türkiye gözü ile ihtimalleri değerlendiriyorsunuz ama agrasif olan bir Türkiye olarak olaya bakın yumruğumuzu sıktık Yunanistan a baskı yapıyoruz diyelim bunu yaptığımızda AB orda dur sıkar biraz derse nasıl saldıracaksın cesaretini toplayıp o Yunanistan a. 12 mil yaptı mesela karasularını hadi savaş aç Fransa ya Almanya ya yanı sıra. Bu rahatlık Yunanistan ı çok daha küstah yapacak. Bize saldıramazlar diye bakmayın olaya biz saldırabilecek miyiz peki onu yorumlayın.

Ayrıca ihtimalleri hafifletmeye değil en zoruyla karşılaşacak gibi zorlamanız gerekir güvenlik söz konusu olunca. Evinizi öyle koruyorsunuz ya hırsız nerden gelecek demiyorsunuz en küçük şeye abartı ile önlem alıyorsunuz. Vatan olunca ya o Almanya mı savaşacak demeyin ciddi olmaz bu evinden daha önemsiz değil vatan Mesajı Paylaş

Moon&Star

"yumruğumuzu sıktık Yunanistan a baskı yapıyoruz diyelim bunu yaptığımızda AB orda dur sıkar biraz derse nasıl saldıracaksın cesaretini toplayıp o Yunanistan a."

40 sene önce, şuan ki ekonomik ve siyasi  vaziyetin çok daha kötü olduğu dönemde Kıbrıs'a nasıl çıkarma yaptı ise bu millet; gerekirse yine yapar. Hatta 40 sene evvele gitmeye de gerek yok; bizi Suriye'ye kimse davet etmedi. Baskı uygulamasından dem vurduğunuz o devletlerin baskılarına rağmen biz yine Suriye'ye girdik, Doğu Akdeniz'in durumu malum...

Olaya tek taraflı bakmamak lazım. SN@tulga güzel özetlemiş. Avrupa Ordusu kurulsun veya kurulmasın, olası bir Yunanistan savaşında Avrupalı devletlerin savaşa müdahalesinin ekonomik yaptırımdan ileri gitmeyeceğini düşünüyorum. Mesajı Paylaş

petibor

Moon&Star kalbini incittiysem özür dilerim bir sorun var konuşmak zorundayız kusura bakma. Kıbrıs la bunun ne alakası var. AB ordusu nu kurarken heralde bir belgeye taraflar imza atıp toprakları nasıl ve neye karşı koruyacaklarını belirleyecekler. Yunanistan a saldırı tüm AB ye saldırı olarak geçecek ve vatanı savunur gibi karşımıza çıkacaklar. Sen zannediyorsunki cesaret edebilirlerse gelecekler karşımıza. Halbuki kanun öyle olacak mecbur karşımıza çıkacaklar yasaları emredecek Polonya lılara Yunanistan ı korumayı. Mesajı Paylaş

dum

Avrupa'da askeri egemenligi sarsılan abd, doğu akdeniz gaz kaynaklarını avrupa yerine kendi yemek isteyen amerika, derse ki nato'ya para vermeyip de avrupa ordusu kuran avrupa 5.maddeye güvenmesin ;

 gaz bakimından avrupa  bağımsız olmasın isteyen rusya,

 şöyle 3 gün gözünü kapayıverirlerse görürüm ben onların avrupa ordusunu ve yunana desteğini. . Mesajı Paylaş

Arıcı

Petibör hocam. Aynı mantıktan gidersek Türkiye'ye yapılacak bir saldırıda tüm NATO'ya yapılmış sayılmayacak mı? AB  üyesi Yunanistan ile aday ülke Türkiye arasındaki bir sorunda AB sandığın gibi keskin bir taraf olmayacaktır diye düşünüyorum ben Mesajı Paylaş

farabi

Şu olumsuz tabloda tek dileğim Yunan'ın hazır bu kadar özgüveni yükseltilmiş iken, büyük bir hata yapıp bize meşru ve uluslararası hukuk kanallarında savuşturulamayacak bir "neden" vermesidir. Zannederim ki çipras'ın da dileği ilk büyük hatayı Türkiye'nin yapmasıdır... Türkiye'nin son 6-7 yılına baktığımızda , çok da boş bir beklenti değil... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter