Avrupa Kolordusu

Başlatan Observer, Mar 29, 2017, 02:53 ÖS

« önceki - sonraki »

delenda_est_carthago

Polonya, Baltık ülkeleri, Romanya vs.  Rusya'ya karşı kime güvenir? AB üyelerine mi, ABDye mi?

Hem de ABnin  Ukrayna konusundaki beceriksizliği ortadayken.

Ha bu arada Main/Tuna üzerinden Karadeniz'e geçebilecek savaş gemisi var mıdır :) Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Moon&Star

Konuşalım, tartışalım tabi ki de @putty, alınmadım merak etme. Bu platform bunun için var. Senin fikrine karşılık bende fikrimi belirttim. :) O güvenceler NATO tarafında her zaman vardı, hatta Yunanistan uygulanmadı diye NATO'nun askeri kanadından çekilmişti. Yanlış mı hatırlıyorum? Mesajı Paylaş

swat

Arkadaşlar;

Fransa'nın önderliğinde olacak bir Eurocorps avrupa için muhtemelel hezimet olacaktır. ABD'nin mevcut Avrupadan biraz elini çekmesi sonucunda Eurocorps hezimetleri ardı ardına yaşanacak Rusya bunun çok farkında ve destek veriyor :)

Biz tabi işe Yunanistan ile olan krizlerimizden ileri sürüyoruz. Arkadaşlar ben yunanistan için kendini ateşe atacak bir Almanya, bir Fransa, bir İtalya veya İspanya göremiyorum.

Doğu Akdeniz için Kıbrıs için ve Adalar için gerektiğinde vuracağız.

Şu dipnotu bırakmadan edemeyeceğim, Eurocorps daha öncede kurulması gündeme gelen ve daha sonra kendiliğinde gündemden silinmiş bir konu idi Doğu Akdenizde petrol kokusunu aldıkları için şimdi tekrar masaya yatırıldı.

konu bu birazda... Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Böyle bir girişim eğer başarılı olursa natonun sonu olur. Keza aynı anda eurocorps ve nato birlikte olması çok zor bir ülke için. Ama nato Türkiye ve İngiltere ile ve/veya bir kaç ülke ile 3'lü 5'li ittifak olarak devam edebilir. Böylece abd ingiltere üerinden avrupanın bir kısmında Türkiye üzerinden de direk doğu akdenizde faliyet göstermek isteybilir. Mesajı Paylaş

farabi

Abd Avrupa'dan elini ayağını en son çektiğinde , tüm kıta bir birini gırtlaklamıştı.

Mesajı Paylaş

factoraptor

Avrupanın sosyoekonomik sonuna daha var ama, politik sonuna giderek yaklaşıyoruz gibi görünüyor. Bir de demografik sonları var ki o daha bir dehşet.

Bir millet aynı anda hem politik hem sosyoekonomik hem de demografik olarak çökerse ya yeryüzünden silinir ya da bizim gibi falan 7 düvelle savaşıp uçurumdan döner. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Farabi

Eğer nükleer silah olmasaydı öyle bir durum olma ihtimali çok yüksekti. Natodan daha güçsüz Eurocorps kurulur. Abd kabuğuna çekilir. Rusya Eurocorps'u hamlamaya çalışır. Abd dayanamaz savaşa girer. Çin'de fırsat bu fırsat oda savaşa girer. Sonuç hengame.


Ama nükleer silahlar bunun oluşmasını engelliyor. Mesajı Paylaş

Baltica

Kita Avrupa'sinin organize ve aktive olma yetenegini kucumsemeyin. Bati ve Kuzey Avrupa'lilar, mentalite anlaminda, ayni dili konusur. Degerleri ve dusunme tarzlari musterektir.

"Iki gemi yuzduremiyor" diye kucumsediginiz, Norveclilerin, denizcilikleri, bizi 3'le carpar, 5'e katlar. Kaza yapan firkateynin de dahil oldugu, 5 Nansen sinifi geminin her biri bir kutup kasifi Norvec'linin adini tasiyor. Bilmem anlatabildim mi ?

Yukarida, bir arkadas da yazmis. Bir Avrupa ordusu fikri yeni degil diye. Dogru ama 80'lerde bu fikir ortaya ciktigi zaman, o tarihlerde NATO'nun askeri kanadindan ayrilmis bulunan, Fransa'da, J.J.Schreiber gibi, entelelektuel Fransiz sosyalistlerinin bir fikri olarak gundeme gelmisti. Hem NATO'dan ayri bir yapilanma, hem de, NATO'nun teknik imkan ve fasilitelerinden faydalanilmasi ongoruldugunden, zaten olu bir fikir olarak dogmustu. UK ve Turkiye de, jendilerini dislayan bu akima, NATO'nun imkanlarindan yararlanmasina karsi cikacaklarini hemen acikladilar.

Ancak, bugun durum farkli, yeni ve NATO'dan bagimsiz bir Avrupa Ordusu akimi 2 koldan yuruyor.

1- Eurocorps olusumu.

2- PESCO Olusumu.

Ileride bu 2 olusum, ayni cati altinda, birlesecektir. O zaman bir Avrupa Ordusu fikri ete kemige burunecek.

Mesajı Paylaş

farabi

Eurocorps'u bilmem de, Yunanlar bu Pesco'nun iyi ekmeğini yiyecek , gibi görünüyor. Mesajı Paylaş

erdem

Norvec bir zamanlar homojen nufus yapisina sahip ve insanlarin cocuk dogurdugu, buyuttugu bir toplum idi. O gemilere adlarini veren kutup kasifleri de o zaman kesfettiler kutuplari.

Simdiki ve yakin gelecekteki Norvec cok farkli.

Ha, henuz Isvec seviyesinde bir toplu delirme ve intihar durumunda degiller ama gidisat o yonde.

Insan yapisi degisen ulke, tarihinde hangi basarilar olursa olsun bundan sonra, yeni insan yapisinin kendisini donusturecegi bambaska bir gelecege sahip olacaktir.

Aynen Turkiye'nin nufus yapisinin da degismesinin Turkiye'yi de degistermekte oldugu gibi.

Bir zamanlar ,"abi Amerikalilar bizi Arap saniyor, gidip ozellikle Carsamba mahallesinde fotograf cekiyorlar" diye sikayet edenler artik bu tip sorulara cok da tepki vermez oldular. Dogru diyip geciyorlar.Mesajı Paylaş

Baltica

@erdem, Norvec hakkindaki bu engin bilginiz, Norvec'de yasadiginiz yillar boyunca biriktirdiginiz tecrubelerinizden mi kaynaklaniyor yoksa medyada, sagda solda okuyup, duyduklarinizdan mi ? Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#26
Kas 12, 2018, 11:03 ÖÖ Last Edit: Kas 12, 2018, 11:13 ÖÖ by delenda_est_carthago
Yahu adamlar vikinglerin torunlari. Bundan 1100-1200  yil kadar once amerika kitasini ilk bulan avrupalilar bunlar, hem de devasa kalyonlarla degil birkac adamin yan yana  zorla oturabildigi "longship" lerle. Dolayisiyla denizcilik gelenekleri belli . Benimki latife idi... ha biraz da almanlarin deyimiyle Schadenfreude....

Avrupa ordusu meselesine gelince

5 dakkada degisir butun isler

Avrupa'daki asiri sagin yukselmesiyle bu gelismeyi birbirinden ayri tutamayiz.

benim gozlemim avrupanin asiri  sagcilarinin ve irkcilarinin enteresan bir sekilde  bir "enternasyonalist" bir yapiya burundugu. Mesela almanya'daki irkci hareket Pegida'nin acilimi   "Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes. Yani "Bati aleminin islamilestirilmesine karsi vatansever avrupalilar". Bakin icinde tek bir "alman " ya da "millet" kelimesi gecmiyor...

Avupali ust kimligi uzerinden  hedefi muslumanlar ve diger avrupali olmayan halklara karsi  olan bir  "AB nasyonalizmi"  ya da "AB irikciligi "dogabilir mi gorecegiz.

Dolayisiyla bir "avrupa ordusu" nun AB 'ye uye ulkelerin bir kisminda asir sagci hukumetler iktidara geldiginde  ve /veya  anaakim partilerin  politik  diskuru gitgide asiri saga kaydikca  nasil evrilecegini ben merak ediyorum acikcasi.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

petibor

Avrupadaki toplam askeri potansiyel yüz tane ikinci dünya savaşı yapacak büyüklüktedir. Barışı yaşıyoruz diye adamları şeker çocuklar gibi görmemeliyiz. Dünya tarihinin en kana susamış savaşçıları dizi dizi bu kıtadadır. Japonlar filan bu adamların en masumlarının yanında yavru kedi gibi kalır. Fazla lambayı okşayıpta risk almaya gerek yok. Almanya nın silahları çalışmıyormuş. O almanya iki gecede bütün tanklarını çalıştırır ertesi aya varmaz ona katlar canı isterse. Mesajı Paylaş

HDS

Hakikaten Avrupa'nın bugünkü karikatür halini ebedi saymamak gerek. Bunlar çok kolay endoktrine edilebilen, hakikaten de neredeyse bir yekpare benzer kültürü haiz, birbirini yadırgamayacak ve "farklı" olana karşı bir solidarite gösteren ve gösterebilecek kalabalıklar bunlar.

Şaka maka, heriflerin endüstriyel gücü de çok yüksek. Salak Almanlar falan yarım yüzyılı aşkındır savaş görmedikleri için muhtemelen bize "panzer" hayali satıyor falan filan ama, oturup çalışıp ciddiye alırsa hakikaten bozulmayacağı, adam gibi gidip gelenini yapar. Unutmayın, bizim FK operasyonunda, 70'li yılların mühimmatı ile tarumar olan 80'lerin Leo-2'sinden yine de herifte o yıllarda 5.000 tane vardı.

Amerikalılarda da var benzeri. Birisi ipleri çekiyor, hoop herkes aynı şeyi konuşmaya başlıyor. Üstelik de, kimse de öyle kolay kolay ıslak boyaya da dokunmuyor. Herkes nerede izin verildi, neresi popüler ise o alanda oynuyor ve kavramlar bir anda "geçerli" ve "given" oluyor. Avrupalı da çok farklı değil.

Başta Alman olmak üzere, hödüktür, öküzdür falan ama, büyük herifler, halen kitle kontrolleri çok yüksek ve doğrudan muharip olmadan bile uzaktan yıkıp dökme, bunaltma yetenekleri var. Mesajı Paylaş

Baltica

@HDS Hocam, mesele sadece "Vorsprung durch technik"meselesi de degil.

Avrupa'nin temelde 2 seye ihtiyaci var ;

1. Enerji

2. Pazar

Bunun yolu da, Avrupa'nin, "Doguya dogru" sarkmasindan geciyor. Almanya'nin 90'larda, binbir emek ve maliyetle hinterlandina aldigi, Dogu Avrupa'nin durumuna bak !  Birer birer hepsi, Anlo-saxon nufuzuna giriyorlar, Kosova'ya, Makedonya'ya, Bulgaristan'a, Romanya'ya bak. Hepsi birer Amerikan ussu haline geldi. Ukrayna, Almanya icin zaten fiyasko oldu. Baltik'lara bu yaz, Anglo-saxonlar kalici olarak konuslandi, bir daha 50 sene cikmazlar.  En, Avrupa'li gorunen ,dogu Avrupali Polonyalilar, ulkelerine Amerikan ussu kurdurabilmek icin, Amerikalilara yalvarip, yakardilar. Eee, zaten, bunlari, Hazar havzasina ve Ortadogu'ya sokmuyorlar.

Avrupa, bu yuzden kendini kusatilmis ve kitaya  sikistirilmis hissediyor.

Macron'un, "ABD'ye karsi... Avrupa Ordusu" retoriginin temelinde aslen bu kusatilmislik yatiyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter