Marketlerde Poşet Yasağı

Başlatan HARZEMŞAH, Mar 29, 2017, 11:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »

saladin

Turkiye'de kagit uretiminin ana maddelerinden birisi kavakti. Bir kavak ekildikten ancak 8-10 yil sonra kesilecek hale gelirdi.  Cok bakim isteyen, her yaz sulanmasi gereken bir agacti. Cocuklugumda az kavak sulamadim o yuzden biliyorum. O koca koca kavak agaclarinin altindan gururla gectigim zamanlari da hatirliyorum.  Sonra yurtdisindan agac ithalatini serbest birakarak kavak ureticilerini yokettiler, son da kagit ureten fabrikalari.

Belki kavak alternetiflerine gore daha iyi degildi (maliyet acisindan) ama onun yerine alternatif agac uretimleri ozendirilebilirdi (orman genel mudurulugu yerine ciftcilere yonelik).  5-10 sene once, ornegin cin kavagi diye bir seyin Turkiye'ye geldigini duydum, normal kavaga gore maliyeti cok az, verimi cok yuksek diye geciyordu. Ama bu saatten sonra uretsen bile buyumesi kac sene surecek, ve de kim alacak.  Mesajı Paylaş

saladin

Harzemsah hocam,
Sizin de bildiginiz gibi plastigin problemi yok olmayip mikro seviyede var olmaya devam etmesi. Ne kadar duzgun kullanilsa da bu boyle olacak. Bu mikroplastikler daha sonra besin zincirine giriyor. Bir kac ay once bir cok ulkede yapilan arastirmalarda insanlarin vucudunda yuksek oranda bu plastiklerden bulundu.  Yanlis hatirlamiyorsam  ayni arastirmada baliklarin hemen hemen hepsinde mikroplastik ortaya cikmisti.

Plastik bunyeye zararli midir o baska bir soru tabi, ama su an itibariyla ben plastigin duzgun olarak yok edildigi (geri donusum de dahil) bir yontem bilmiyorum.

Plastigi bir yere gomup saklasak bile nukleer atik gibi dolasip geri gelecek (ki copluklerde yeralti suyuna karisip su anda bile geri geliyor).

ek: bu posetin yuksek fiyata parayla satilmasini dogru buldugum anlamina gelmiyor, onun da altini cizeyim.
Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

"Yalniz doğaya atılan kâğıdın poşetten iyi olduğu fikrinizi anlayamadım. "Kâğıt toprak ve suda görünmez olur ama kaybolmaz. Kâğıt, suyu ve toprağı kirletmiş olur. Oysa plastik toprak ve suda bozuma geç uğradığı için ne suyu ne de toprağı kirletmez. Doğa için en temiz atıktır. Sorun, plastiğin kendisinde değil yanlış kullanımında. Çevreyi korumak istiyorsanız plastik poşeti satmak yerine deposit uygulanması gerekirdi. Ama araç doğayı korumak değil, bazılarına para kazandırmak olunca sonuç böyle oluyor işte"

Harzemşah bey;

Kağıdın plastikten daha zararlı olduğu, çevre söz konusu ise depozitolu olması gerektiği, amacın doğayı korumak değil birilerine para kandırmak olduğunu söylediniz.

Ben de kağıdın plastikten daha zararlı olmadığını, varsa konu ile ilgili kaynak istediğimi, çevre için neden depozitolu değil de ücretli olması gerektiğini ve amacın birilerine para kazandırmak için değil Norveç, İtalya, Almanya vb ülkelerle aynı olduğunu, uygulamanın da aynı olduğunu yazdım. (Uygulamanın yapıldığı avrupa ülkelerinde de aynı şekilde amaç birilerine para kazandırmak diye düşünüldü mü acaba merak ettim.)

Siz alaka kuramadınız. Siz bilirsiniz. Saygı duyuyorum.

Ama şunu belirtmek isterim. 1,5 asgari ücret maaşla çalışan bir beyaz yakalıyım. Eşim çalışmıyor. Evli ve çocukluyum. Evim kira. Başka bir ek gelirim yok. Kenarda birikmiş 500 EUR para ve 33,78 gram Altınım var. Alışverişlerimi A101, Bim ve bazı yerel marketlerden yapıyorum. Alım gücüm yüksek değil yani. 10'lu 65*80 poşeti 2 Lira. Alım gücüme göre külfetli gelmiyor. Belediyeler talep eden vatandaşlara ücretsiz çöp poşeti versin. Desteklerim.

Marketler ve çöp poşeti üreticilerinin geliri ise hiç umrumda değil. Onları savunuyor değilim, ne münasebet. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Şub 02, 2019, 09:32 ÖÖ Last Edit: Şub 02, 2019, 09:35 ÖÖ by HARZEMŞAH
Üstadım,

Sizin anlayabilmeniz açısından olayı basitleştirerek örnekleyeyim:

Bundan 40 yıl önce dedemin kervanı ile çölde gidiyorduk. Birden korkunç bir kum fırtınasına yakalandık. Durum kötü idi. Oraya buraya kaçışırken dedem bir oyuk buldu, beni, diğer insanları ve hayvanları içeri soktu. İçeri girdiğimizde devasa, ucu bucağı görünmeyen bir mağarada olduğumuzu gördük. İçinde 4 küçük gölet bile vardı. Herkes elini yüzünü yıkayıp, kana kana su içtikten sonra ateş yakıp dışarıda fırtınanın dinmesini beklemeye başladık. Ben erkenden uyuya kalmışım...

Akşam çok erken uyduğum için sabah da çok erken uyandım. Herkes uyuyordu. Canım sıkılıyordu. Kervanın götürdüğü kitapları. dergileri, gazetelerin bir kısmını yırtıp yırtıp ilk gölete attım. Kervanın götürdüğü cam şişeleri kırıp kırıp ikinci gölete, teneke kutuları ezip ezip üçüncü gölete attım. Kervan, plastik kap ve şişe de götürüyordu. O plastikleri de eğip büküp dördüncü gölete attım. Birazdan herkes uyandı ve yaptıklarım anlaşılınca çok büyük bir azar işittim...

Aradan yıllar geçti. Geçen sene bu kez kendi kervanımla çölde giderken yine ani bir kum fırtınasına yakalandık. Çaresizce oraya buraya kaçınırken talihin cilvesi, birden o oyuğu gördüm. Yıllar önce dedemin bulduğu ve hayatımızı kurtaran o mağarayı. Hemen içeri girdik. 4 gölet bıraktığımız gibi oradaydı. İlk üçü tertemiz ve pırıl pırıldı. Susuzluktan ölüyorduk. Hepimiz kana kana su içmek istedik. Ama herkesi durdurdum. Çünkü hangi göletten su içmemiz gerektiğine karar veremiyordum. Sizce hangi göletten su içmeliydim:

1. İlk gölet tertemiz ve pırıl pırıldı. Ama yıllar önce içine kitap, gazete, dergi gibi kağıtları atarak Dünyanın en zehirli maddelerinden biri olan matbaa mürekkebi ile kirletmiştim. Kağıt suda yok olduğu için temiz görünüyordu ama içinde zehirli matbba mürekkebi vardı.

2. İkinci gölet de tertemiz ven pırıl pırıldı. İçine attığım camlar suda bozulup yok olmuştu. Ama suyun içinde görünmese bile içeriğinde cam bulunuyordu. Hele şimdilerde "light glass" yani hafif cam üretiminde olduğu gibi siyanür bileşikleri kullanıldıysa bu gölet de zehirli ve sağlığa zararlı idi.

3. Üçüncü gölet tıpkı diğerleri gibi tertemizdi. Ama yıllar önce bizzat kendim tarafından içine teneke ve metaller atılarak kirletilmişti. Pırıl pırıl görünen su, ağır metaller ve zehirli boyalar içeriyordu.

4. Son göletin üzerinde ise plastik şişeler ve kaplar yüzüyordu. 40 yıl önce attığım plastik kap ve şişeler doğada bozulmadığı için suya karışmamış, kötü bir görünüm oluşturmasına rağmen içinde herhangi bir zararlı madde yoktu. ÇÜNKÜ PLASTİK DOĞADA BOZULMAZ, BU YÜZDEN SUYU VE TOPRAĞI KİRLETMEZ.

Lütfen bana yardım edin, hangi suyu içmeliyim?
Mesajı Paylaş

Bozok

Kimse kağıdın masum olduğunu savunmasın. Matba mürekkebi dışında kağıt klor kullanılarak beyazlatılır. Bir kağıt ne kadar beyazsa o kadar fazla klor içerir. Matba ürekkepi ve klor kağıttan toprak ve  suya geçer. Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

Klor uçucudur, açık bir su birikintisinde 4 günden sonra klor kalmaz. Sağlığa ve çevreye zararlı boyalar plastikte özellikle market poşetlerinde de kullanılıyor. Poşetin kağıt torbaya göre bu konuda avantajı yok. Poşetlerin üzerindeki boyalar kolayca salınım yapar su ve toprağa geçer. Ne kadar kolay çıktıklarını ıslak bir bez ve bir poşet ile herkes evinde deneyebilir. Biyoçözünür olmak kağıdın avantajı olarak saklı kalıyor. Tüm çevre örgütleri, AB, BM, üniversiteler vs hangisinin daha zararlı olduğu konusunda yanılıyor olmalı dedikleriniz doğru ise. Global bir çöp poşeti lobisi hükumetleri ele geçirmiş olmalı. Mesajı Paylaş

Heruamarth

Şub 02, 2019, 01:14 ÖS Last Edit: Şub 05, 2019, 10:46 ÖÖ by Heruamarth
Kağıt beyazlatılırken yalnızca 'klor' kullanılmaz, çeşitli işlemlerde çeşitli klor bileşikleri kullanılır. Bu malzemelerin kendisi zararlı olduğu kadar, kağıdın beyazlatılması amaçlı uygulanan işlemlerde açığa çıkan bazı kimyasallar da zararlıdır.

Sevgili arkadaşım, yüzeysel bilginiz ile ahkam kesmekten, forumda bir kaç farklı kişinin size izah etmeye çalıştığı konuda ısrarla ukalalık yapmaktan kaçınmanız, yazılanlardan faydalanmaya çalışmanız naçizane tavsiyemdir.
Mesajı Paylaş

murattekin

Çevre kirliliğine farklı bir bakış açısı getirdiniz. Hiç böyle düşünmemiştim. Şaşırdım. Mesajı Paylaş
...

≾10TΩ≿

"Sevgili arkadaşım, yüzeysel bilginiz ile ahkam kesmekten, forumda bir kaç farklı kişinin size izah etmeye çalıştığı konuda ısrarla ukalalık yapmaktan kaçınmanız, yazılanlardan faydalanmaya çalışmanız naçizane tavsiyemdir."

Sn Heruamarth

Bir ahkam kesmedim, ukalalık da yapmadım. Kağıtların poşetlerden "daha zararlı" olduğu ya da poşet düzenlemesinin aynı düzenlemeyi uygulayan diğer ülkelerden farklı bir amaç taşıdığı gibi kendime ait iddialar ortaya atmadım. Ben Avrupa Birliği'nin, Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın, ilgili Bakanlığımızın daha doğrusu "genel kabulün" söylediğini söyledim. "Yüzeysel bilgimi" derinleştirmek için de iddia sahiplerinden iddialarını destekleyen kaynakları rica ettim. Forumun işlevi budur. Tavsiyenize uyacağım. Konu ile ilgili "yüzeysel bilgimle" bir daha yorum yapmayacağım. Mesajı Paylaş

onkomd

Kahverengi kağıt poşetlerde mürekkep var mı? Bunlar da mı beyazlatılıyor? Mesajı Paylaş

hergeleci

Sistem muhendisligi sorunu var. Kagit poset de parali ve pahali olacak; oyle belese yasama gunleri bitti artik. Pamuk eller cebe. Ayrica kagit posetin numarasi tekrar kullanilabilirligi. Isin bitince katlayip torpidoya atiyorsun zamani gelince kullaniyorsun. Turk Milleti oyle para verdigi seyi sittin sene atmaz, hele eski nesil... Baktin artik ise yaramiyor geri donusum kutusuna atiyorsun (iste burada hangi geri donusum kutusu diye soracaksiniz ve o zaman tekrar ilk cumleyi tekrar edecegim)

En azindan bazi seyler tartisilmaya baslandi.

Mesajı Paylaş

Heruamarth

Şub 05, 2019, 10:54 ÖÖ Last Edit: Şub 05, 2019, 10:56 ÖÖ by Heruamarth
@onkomd,

Açık kahve renkte ise muhtemelen ağartılmamış, renklendirilmemiş ve kaplamasızdır, kısmen veya tamamen geri dönüştürülmüş olabilir. Ucuzdur, o nedenle kese kağıdı, paket kartonu gibi uygulamalarda tercih edilir.

Logo varsa çoğu kez yalnızca o kısım renklendirilmiş olur.

Gıdaya temas edecekse, kasabın yağlı kağıdı gibi, özel şartlar geçerli olabilir. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu konudaki endişe ve uyarılarım bir bir gerçekleşmeye başladı...

Poşet yasağının Zincir Marketlerle birlikte yasalaşmasının müsebbibi olan çöp torbası üreticisi, ilk kez TV'lerde reklam döndürmeye başladı. Tam söylediğim gibi halkı çöp torbası almaya teşvik ediyor. Eskiden halk çöp atma amaçlı olarak market poşeti kullandığı için çöp torbası satamayan şirket yakında satış ve ciro patlaması yaşar...

Reklamları izleyin ne demek istediğimi anlarsınız... Mesajı Paylaş

murattekin

Daha önce görmediğim çöp poşeti markaları raflarda yerini aldı. Mesajı Paylaş
...

BETONBEY

Benim merak ettiğim eskiden bu plastik posetleri satanların simdi yarısını bile satamazken ne yaptıkları ?

Her posetten 15 kuruş devlet alınca bir posetten 10 kuruş kazanan şirket eskiden bu poseti kaça satıyordu sorusuda önemli tabi...

Galiba bu işten tek kazanan devlet oluyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter