Marketlerde Poşet Yasağı

Başlatan HARZEMŞAH, Mar 29, 2017, 11:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Mar 29, 2017, 11:31 ÖÖ Last Edit: Mar 29, 2017, 11:33 ÖÖ by HARZEMŞAH
Son günlerde büyük bir oyun tezgahlanıyor. Çevresel kaygılar kullanılarak poşet üreticilerinin karlarının katlanması amaçlanıyor. Şöyle ki:

Marketlerde 2018 yılından itibaren poşetler ücretli hale geliyor. Söylenen gerekçe çevreyi kurtarmak. Oysa günümüzde kimse market poşetini doğrudan çöpe atmıyor. Poşeti çöp torbası olarak kullanıyor. Evsel çöpleri, marketleden aldığı poşetlere koyarak çöp kutularına ve konteynerlerine atıyor. Poşet yasağı başlayınca, evsel çöpleri atmak için parayla çöp torbası alınması gerekeceği için, çöp torbası üreten Korozo gibi şirketlerin ciroları katlanarak artacak. Halkın da şu anda herhangi bir ücret ödemediği çöp poşetleri için, bütçesinden harcama yapması gerekecek...

Özetle; çevre bahane edilerek marketlerin giderlerinin düşürülmesi, plastik poşet üreticilerinin karlarının da artması hedefleniyor...

Plastik poşetlerin marketlerden yasaklanması kampanyasının arkasında plastik poşet üreticileri çıkarsa kimse şaşırmasın? Mesajı Paylaş

turkdefence

Marketlerde Plastik poşetlerin hangi sınıfı yasaklanacak. Toptan yasaklama mı olacak, yoksa doğada bozunmayan türde poşetler mi yasaklanacak.

Bu arada, bence İçecek, Meşrubat, Yiyecek Ambalajlarının hepsi doğada bozunabilir (biobozunur) malzemeden üretilmesi şart olmalı.

Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Doğaya karışan çevreci poşetlerde var. Büyük marketlerde ve bir çok büyük firmada gördüm bu poşetlerden. Onun yerine bu poşetleri zorunlu zorunlu yapsınlar. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Üstadım. Konu çevre değil...

2018 yılından itibaren marketler, güya çevreyi korumak adına plastik poşet vermeyecekler. İsteyen olursa para ile satacaklar.

Amaç çevrenin bahane edilerek marketlerin poşet maliyetlerinden (iddialara göre market giderlerinin %1'i ile %1.24'ünü oluşturuyormuş) kurtulması, (üstüne üstlük poşet satışları ile yeni bir kar olanağı kazanması) ayrıca çöp poşeti imalatçılarının satış ve karlarının katlanacak olması.

Bizim saf ve iyi niyetli halkımız bu karara alkış tutup, ardından marketlere çöp torbası almaya gidecekler.. Mesajı Paylaş

Trilogy

Naylon poşet kademeli azalacak, 2021- 2022'de hemen hemen kullanılmaz hale gelecek

AB ile uyum çalışmaları kapsamında 2019'dan itibaren, piyasa büyüklüğü 1.5 milyar dolara yaklaşan naylon poşetlerin marketlerde ücret karşılığı verilmesini öngören düzenleme tartışılmaya başlandı.
Plastik üreticileri, sınırlamaların plastik kullanımında caydırıcı olmayacağını savunurken, çevreciler ise düzenlemeye destek verdi ve plastik poşet kullanımını en aza indirecek kararların alınmasını istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından AB mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında hazırlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Taslağı, 1 Ocak 2019'dan itibaren hafif plastik torbaların satış noktasında ücret karşılığı temin edilmesini öngörüyor.
Avrupa'nın belli ülkelerinde marketlerde plastik poşetlere yasak ve sınırlamalar uygulanırken, Türkiye'de ise bazı zincir marketler düzenleme yürürlüğe girmeden müşterilerine plastik poşetleri ücretli veriyor.

Konu hakkında tartışmaların devam ettiği Türkiye'de yılda yaklaşık 200 bin tonluk alışveriş poşeti üretiliyor. Endüstriyel, kilitli ve mağaza torbalarıyla kargo ve elbise poşetleri gibi geniş bir ürün yelpazesi de eklendiğinde bu miktar 510 bin tonu buluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, satış noktalarında bez torbayı teşvik etmek ve naylon poşet kullanımını azaltmak amacıyla 2019'da naylon poşetlerin paralı verilmesi uygulamasını başlatacaklarını söyledi. Naylon poşeti birden kaldırmanın kolay olmadığını belirten Öztürk, "Bunun da bir sanayisi, yatırımcısı var. Bunu kademeli dönüşümle sisteme entegre etmek istiyoruz. Bu sisteme geçtiğimiz an poşet miktarı yüzde 60 azalacak. O daha sonra kademeli azalacak. Yani 2021- 2022'de artık hemen hemen poşet kullanılmaz hale gelecek" diye konuştu.

PAGDER: FAZLA PARA VERMEMEK İÇİN TEK POŞETE SIĞDIRMAYA ÇALIŞACAKLAR

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür ise çevresel kaygılarla getirilen düzenlemelerin destekçisi olduklarını ancak yasaklama ya da sınırlama gibi uygulamaların sorunların boyutunu değiştireceğini, kamuoyu ve tüketiciler nezdinde bilinçlendirme kampanyaları sürdürülmesinin daha doğru olacağını söyledi.

Naylon poşetlerin ücretli olması halinde tüketicilerin 1-2 poşetin taşıyabileceği ürünleri, poşete fazla para vermemek için bir poşete sığdırmaya çalışacağını ifade eden Gür, taşıma sırasında yaşanabilecek kopma ve yırtılmaların hem tüketiciyi mağdur edeceğini hem de satış noktalarıyla gerginliklere neden olabileceğini dile getirdi.

TÜDEF: POŞETLER TEKRAR KULLANILIRSA ORTALAMA YAŞAM SÜRESİNDE 14 BİN 400 POŞET TASARRUFU YAPILIR

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci de ücret karşılığı verilmesinin poşet kullanımında bir miktar düşüş yaratsa da kapsamlı bir çözüm olmayacağını ifade etti.

Hekimci, alternatif olarak doğa dostu torba üretmenin önemine değinerek şunları söyledi: "Aslında yasaklar yerine bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerekiyor. Örneğin yapılan hesaplamalar, poşetleri tekrar kullanarak, haftada 6, ayda 24, yılda 288 adet ve ortalama bir yaşam süresinde 14 bin 400 adet poşet tasarruf edebileceğimizi gösteriyor. Her 5 tüketiciden 1'i bu şekilde hareket etse 201 milyar 600 milyon adet poşetin tasarrufunu sağlamış oluruz."

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201710151030600024-naylon-poset-son-bulacak-cevre-sehircilik-bakanligi/ Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Üstatlar, bu yasağın arkasında çöp poşeti üreten plastik şirketleri var. Çevrecilerin iyi niyetinde yararlanıp onları ticari amaçlarına alet ediyorlar...

Çünkü hepimiz marketlerden aldığımız poşetleri, evimizdeki çöplerle doldurup, çöp konteynerlerine atmak için kullanıyoruz. Eğer plastik poşetler yasaklanırsa, çöplerimizi naylon kovalara doldurup konteynerlere boşaltamayacağımız için, çaresiz para ile çöp poşeti alacağız. Çöp poşeti imal edenlerin ciroları 10 kat, 20 kat artacak. Oynanan oyunu görmek gerek? Zaten çevre ve doğayı bahane ederek bu kampanyayı başlatan çöp poşeti imalatçılarının en büyük destekçisi de marketçiler. Onlar da bu yasak sayesinde toplam giderlerinin %1'i ile 1.24'ünü oluşturan plastik poşet giderlerinden kurtulacaklar...

Göz göre göre iki sektörü daha da zenginleştirmek ve daha da önemlisi çöp konteynerlerindeki sıvı ve katı atıklarnı doğrudan havaya temasını sağlayarak kamu sağlığını olumsuz etkileyebilecek bu girişimi engellemek gerek... Mesajı Paylaş

Danişment

Harzemşah üstad ciddi mi söylüyorsunuz anlamıyorum. Fakat marketten alınan poşete market sahipleri para ödemiyor mu? Yani poşet ne menem birşey ki o kadar büyük sektör olmuş devlet içinde kartel olmuş vs. vs. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ödüyorlar. Ama yasak gelince, cirolarının içinden yaptıkları %1.24'lük gider, poşetler parayla satılacağı için, bırakın gider oluşturmayı, yeni bir gelir kapısı olacak. Başka bir deyişle, marketler halen ücretsiz olarak yerine getirdikleri bir hizmeti paralı hale getirecekler. Bu nedenle bu işten marketçiler ve çöp poşeti imalatçıları karlı çıkacak. Öte yandan bu sektör devasa bir büyüklüğe sahip üstadım...

İşin kötüsü, bu işe destek olup çanak tutanlar ise, saf, öngörüsüz çevreci ve doğa dostu yurttaşlarımız... Mesajı Paylaş

putty

Marketlerin kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum asıl kötü niyet müşterilerde var. Oradan batan geminin malı gibi çöp torbası amaçlı poşet kapma yarışı kadınların sporu haline geldi nerdeyse Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İstatistikler, iş yerleri ve mağazaların daha ekonomik olduğu için bez poşet yerine kağıt torbaya yöneldiklerini gösteriyor. Yine istatistikler kısa süre sonra kağıt tüketiminde patlama yaşandığını gösterecek. Kâğıtta dışa bağımlı olmamız bir yana, bu orman varlığımız açısından tam bir felaket demek...

Zincir marketlerin ve çöp torbası üreticilerinin para hırsları, önünü göremeyen bürokratların vizyonsuzlukları ile birleşince ülkemiz adına yeni bir çevre felaketinin önü açılmış oldu... Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

Orman bakanlığının istatistikleri Türkiye'nin orman stokunun on yıllardır düzenli olarak arttığını gösteriyor.
Plastik poşet yerine kağıt torba kullanılmasının orman varlığımıza tehdit olduğuna ihtimal vermiyorum. Bir kaç yıl içinde ayakları yere basan veriler biriktiğinde değerlendirilir, böyle birşey olup olmadığı görülür. Doğaya atılmış bir kağıt torba plastik torbadan yeğdir.

Çöp konusuna gelince. Çöpler zaten o kimisi yırtık kimisi delik ağzı doğru düzgün kapatılmamış market poşetlerine doldurularak atılmamalı. Çöpler ağırlığına uygun kalınlıkta ki çöp poşetine doldurularak ağzı düğüm yapılmalı ve tamamen dış ortamdan izole edilerek atılmalıdır. Uygulama olmasa da çöpün cinsine uygun renkteki poşete konmalıdır ama bizim millet onu pek uygulamaz. Sadece organik çöpleri koysak yeter.

Kağıt, cam, metal, pil, plastik, yağ ve elektronik(hurda) çöpleri ile organik çöpler birlerine karıştırılmamalıdır. Bulunduğum şehirde "Sıfır atık projesi" kapsamında bu imkan oluşturulduğu için bir iki kalem hariç sıkıntısız ayırabiliyorum.

- Kağıtları kağıt toplayan vakıflara,
- Pilleri TAP'ın muhtelif yerlerdeki kutularına,
- Cam, Metal, Plastik çöplerini Belediye'nin mahallede koyduğu geri dönüşüm kutusuna atıyorum.
- Elektronik hurdaları kullanabileceğim komponentleri ve materyalleri ayırdıktan sonra hurdacılara neredeyse beleşe veriyorum.
- Atık yağları verebileceğim bi yer bulamadım.
- Eskiden organik çöpleri de iki sınıfa ayırıp uygun olanlarını fermente ederek gübre yapıyordum bahçe için. Artık onu yapamıyorum. Hepsini bir çöp poşetine koyup çöpe atıyorum.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Aferin...
Bu çevre duyarlılığı ile bu ülkenin fakir halkına da çöp poşeti hediye edersiniz artık.

Yalniz doğaya atılan kâğıdın poşetten iyi olduğu fikrinizi anlayamadım. "Kâğıt toprak ve suda görünmez olur ama kaybolmaz. Kâğıt, suyu ve toprağı kirletmiş olur. Oysa plastik toprak ve suda bozuma geç uğradığı için ne suyu ne de toprağı kirletmez. Doğa için en temiz atıktır. Sorun, plastiğin kendisinde değil yanlış kullanımında. Çevreyi korumak istiyorsanız plastik poşeti satmak yerine deposit uygulanması gerekirdi. Ama araç doğayı korumak değil, bazılarına para kazandırmak olunca sonuç böyle oluyor işte... Mesajı Paylaş

petibor

Şub 02, 2019, 08:30 ÖÖ Last Edit: Şub 02, 2019, 08:34 ÖÖ by petibor
Bunlar hep insanları meşgul etmek için mutlu hissettirmek sistemde tutmak disipline etmek için oyunlar. Çevre kirletme diye bir mesele zaten yok bunu kaç kere söyledim. Balıkların içine mikro plastik kaçıyormuş. Kaçsın ne olacak bir iki sene yaşayan balık ne olacak kaçsa. Deniz tosbağalarının miğdesinde poşet oluyormuş. Olsun ne olacak doğdukları gün martılar % 99 unu yiyor ona bir şey yokta insan bin tosbağadan birini mahfetti diye mi sorun oluyor. Bir kere çöp döngüsü bellidir konteyner a atarsın çingeneler eler lazım olanı alır sonra çöp ayırım tesisine gider ayrıştırılır ama poşetler ayrıştırması ekonomik olmadığından kalır geride. O kalanlarında hemen hepsi karbon olduğu için zaten çok değerlidir ziyan olması düşünülemez. MArul domates kabuğu poşet bunların karışımı altın değerinde yakarsın yakıt yaparsın karbonu çöpe atarmı insanlık hiç kullanılıyor hep. Çöp dediğin şeyde geriye kalan nerdeyse hepsi karbondur aslında en değerli kısmıdır ziyan olmaz mera ketmeyelim kimse karbonu toprağa gömmez tesisi yetmiyordur bekletir sonra kullanır illa bir gün. Poşetten benzin yapılabiliyor biliyorsunuz içinde karbon olan her şey enerjidir çok değerlidir. Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

Kağıdın toprağı ve suyu nasıl kirlettiğini anlamadım. Kağıdın içinde doğaya zararlı ne var? Doğada çözündüğünde yada çözünmediğinde içerisinde ki hangi maddeler canlılığa nasıl zarar veriyorlar? Kağıt kimyasal maddelere aşırı duyarlı olan kültür solucanları tarafından bile afiyetle tüketilmektedir. Boyalı kağıtlar üzerinde ki sentetik boyalar dışında. Bu boyalar poşetlerde de kullanılıyor. Bu poşete göre bir dezavantajı değil. Plastiğin nasıl doğa için en temiz atık olduğunu da anlamadım. Plastiklerin "görüntü kirliliği" dışında çevreye zararı olmadığına dair bir kaynak verebilirseniz okumak isterim. Ya da kağıdın poşetten daha zararlı olduğuna dair bir kaynak var ise onu da okumak isterim.

Plastik çöp sorunu büyüyor.
https://www.wwf.org.tr/?7800/wwf-akdeniz-plastik-raporunu-yayimladi-akdenize-en-cok-plastik-turkiyeden

Tanesi 15 kuruş olan çöp torbalarının insanlar üzerinde kayda değer bir mali külfet olmayacağı açık. Aylık çöp poşeti masrafım 2 liradır belki. Belediyeler mali durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza yönelik çöp poşeti dağıtımına yönelebilir.

Depozito'ya yönelik çalışma da yapılıyor ayrıca. O Yönetmelik 2021 yılında yürürlüğe girecek cam, kağıt ve plastik ambalajlı tüm içecek vb ürünler depozitolu ambalajlarda satılmak zorunda olacak. Depozitolu ambalajları toplama sorumluluğu satış yapan noktalarda olacak. Plastik poşetin depozitolu olmasının ise uygulamada paralı olmasından daha başarılı sonuç vermeyeceği düşünülüyor zira poşetler zaten çok hafif ve poşet için verilecek depozito ücretinin vatandaşı kullandığı poşeti geri getirmeye yetecek teşviki sağlaması zor. Kilosu 10 kuruş dense kaç kişi poşetleri biriktirip 10 kr için markete taşır. Duyarlılığı olan küçün bir azınlık yapar onu ancak. Onu da o para için yapmazlar. Ama ücretli olması yeterli caydırıcılığı sağladı. Marketler de gözlemlemek mümkün. Ben yeri geliyor poşet alıyorum. Ama çoğunlukla marketlerin verdiği çok kullanımlık torbaları kullanmaya başladım. Burada bir market şeker çuvalı gibi kalın hasır bir malzemeden yapılmış plastik ama çok sağlam torbalar veriyor. Onu kullanıyorum.

Zaten bizim Siyasilerimiz ve Bürokratlarımız da oturup bunu kendileri akıl etmiş değiller. AB'den kotardılar bu yönetmeliği. AB uygulamasının yerelleştirilmiş versiyonundan ibaret.
https://www.dw.com/tr/naylon-po%C5%9Fetle-m%C3%BCcadelede-8-%C3%BClke/a-19148138

Kimi ülkeler toptan yasaklarken kimi ülkeler tamamen ücretli hale getirdi. Türkiye gibi kimi ülkelerde de kısmen ücretli. Her ülkenin kısıtı ve ücretleri farklılık arzetse de uygulama genel olarak aynı. Uygulamanın başarısı da toplum kültürü ile ilişkili. İngilizler kısmen ücretli politikayı benimseyip çok kullanımlı alternatiflere yönelmiş ama Norveçliler bana mısın dememiş, ücretli olması hiç etki göstermemiş.

Anlayacağınız Poşetin depozitolu değil de ücretli olması Türkiye'ye özgü değil. Türkiye'nin bunu yapmakta ki amacı da diğer ülkelerden farklı değil. Geri planında Türkiye'ye özgü art niyetli bir sebep yok. Norveç niye paralı yaptıysa biz de onun için paralı yaptık. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Üstadım,

Yanıtınızın benim savunduğum fikirlerle hiç bir ilgisi yok. Anlayacağınıza inansaydım inanın vakit harcardım. Ama sırf yanıt vermiş olmak için yazan birine verilecek herhangi bir yanıt yok...

Siz Market Zincirlerin ve çöp torbası üreticilerin çıkarlarını savunmadan önce marketlerde satılan çöp torbası fiyatlarına, halkın alım gücüne (sizin değil) ve Market Zincirlerinin bırakın binde 4"lük zarardan kurtulmalarını,  kara geçmelerine odakların isterseniz... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter