Yemen İç Savaşı

Başlatan Merkator, Mar 28, 2017, 03:04 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Southwater

Bu op'u İran'ın yapmadığının veya buna katkısının olmadığının delili var mı?
Yapmış da olabilir. Devlet-dışı aktörleri kullanmıştır. Elim temiz dese günah yazmaz. Mesajı Paylaş

doğu

Eyl 28, 2019, 11:29 ÖÖ Last Edit: Eyl 28, 2019, 11:40 ÖÖ by doğu
 Sn petibor ; Yurtta barış dünyada barış mümkün mü ? değil. Öyleyse neden iyi adamları tutmak zorunda olalım ? Kendimizden başka tutacağımız birşey yok, biz bunların hiçbirinden değiliz. Türkler ara değil ana medeniyetlerin temsilcilerindendir. Figüran olmamalıyız...

Sn southwater ; Tersi bir delil var mı kaçırdığım ? ispat etmek suçlayanın görevi değil midir ? somut bir olay var ortada, bu ihalar hiç mi iz bırakmamış, hiç mi düşürülen yok, ya da füzeler, korsan füze mi olur ? nedir bunların menşei ? bu Suudiler o kadar silahı boşa mı alıyor nasıl oluyorda hiç karşılık veremiyor ? ya da bu ABD her yeri izliyor ya ? görememiş mi bu füzeler ihalar nerden gelmiş izi nere kaynağı nere ? Husiler yaptı deyip çıktılar yani bu kadar kolay mı? kim ki bu Husiler, yüzde yüz İran kontrolü kesin mi bunların üstünde kim bilir. Ben mantık çerçevesinden bakarım olaylara keza bilemeyiz yani ötesini, delil dediğimiz ne kadar delildir ki. Hani delil olsa ne olur yani Irak'da da vardı değil mi o deliller ? Mesajı Paylaş

petibor

Bilemeyecek bir şey yok. Husiler diye bir taraf var ve İran tarafından savaşın bir tarafı olarak kabul edilip alenen destekleniyor silahlandırılıyor. Sayısız benzer saldırı var Yemen içinde bile ve daha öncesinde Suudi Arabistan a yemen den balistik füze saldırıları var Suudiler bunları patriod ile bazen düşürdü bazen düşüremedi. İran ın sergilediği kadarı ile burada kullanılan tüm silahları üretebildiği bilenin bir şey Suriye de hedefleri seyir füzeleri ile vurdular misilleme olarak hatta. Yemen de tören de dron saldırısı ile generaller öldü sonrasında Husi ler İRan destekli ürettikleri yada sözde ürettikleri silahları sergilediler. Bu resim güya husilerin ürettiği silahlar. Tabiki İran ürünü İRan bunu gizlemiyor sonuçta ürettiği ürünler var Yemende savaşan taraflar var ve İran bu savaşta bir tarafı destekliyor bunda ahlaksızca bir şeyde yok saklasın.
Lafı uzattım ama hal böyle apacık iken iddia edilen her şey için elde dayanak varken neden buna inanmayacaksınız savaşan iki tarafın bir birine var olan silahları ile saldırmasından daha doğal ne var. Suudiler her gün Husi leri bombalıyor Husi lerde İran askeri desteği ile Suudi lere saldırmış. Bunda inanılmaz bir şey yok. Tabiki İran desteği var ama sonuçta İran taraf olan bir ülke elindeki kabiliyetleri müttefiğine verebilir. İran ın bu yeteneği olduğunu bu forumda herkes biliyor

Mesajı Paylaş

doğu

Eyl 28, 2019, 02:14 ÖS Last Edit: Eyl 28, 2019, 02:28 ÖS by doğu
 Hocam kitaba bakip yaziyor gibisiniz. Ben husileri İran desteklemiyor demiyorum iyi anlayin yazdiklarimi. Dünyada hele hele de Ortadoguda icine cia yada mossad in sizamadigi hicbir proxy guc yok. Yahu daha gozumuzun onundeki isid tiyatrosunu ne cabuk unuttunuz ? Tavsana kac taziya tut yani bu adamlarin uzmanlik alani. Sizin bu dedikleriniz tiyatrodan ibaret, lise kitaplarinda yazacak yani bu dedikleriniz.. İran'ın bu gerginlikten ve olasi bir ABD saldirisindan ne cikari olacak bunu soyleyin bana. Suudi Arabistan'i mi isgal edecekler. Ya da donun en basa, ilk mesajimda yazdim, bu iste asil hedef Suudi Arabistandir oyleyse. Ki durum buysa zaten kitap en bastan yazilir. Benim hafzalam otesine ermiyor kusura bakmayin.
Anlatilmaya calisilan eksik anlasilinca konu uzuyor ve tekrara dusuyoruz, baska soyleyecek birseyim yok saygilar... Mesajı Paylaş

kurtkapan

İran'da Devrim Muhafızları'nın şahin kanadının işi sürekli ileri taşıdığı ve hatta aralarında açık bir savaş isteyen koca kafalar olduğu yıllardır biliniyor. Körfez'i biz kullanamazsak kimse kullanamaz açıklaması hala kulaklarda.

İran, tek parça monolit bir yapı değil. Suudi Arabistan'ın petrol üretim kapasitesinin azaltılması, Aynı iran'ın yaşadığı gibi Körfez'in diğer bölge ülkelerine kapatılması ve petrol fiyatlarının artması İran'ın işine geliyor.

Durumu yükseltmek için İran'ın hiç bir sebebi demek ve bu saldırıları elinizde kaynak olmaksızın false flag olduğunu iddia etmek çok yanlış bir tümdengelim örneği ve kendini aldatma ile bezeli. "Woke" olun, lakin arkasını da getirmelisiniz. Mesajı Paylaş

cabbar

Iran bana petrol sattirmazsaniz Ben de bolgedeki diger ureticilere rahat rahat  sattirtmam mi diyor Caaba Mesajı Paylaş

Southwater

Eyl 28, 2019, 03:33 ÖS Last Edit: Eyl 28, 2019, 03:35 ÖS by Southwater
Dokunulmazlar filmindeki asansör sahnesi gibi bir saldırı bu.
Dokunulur, "herkeşler" yanar dendi.
Bunu İran'ın yapması çok daha akla yatkın ve devletler bunu yaparlar.
Havada İran'a saldırı kokusu zaten vardı, bu olay sonrası bir psy-ops, bir kamuoyu tırmandırması da gelmedi, bu bir false flag olsa şu zamana kadar ortalık anti-İran propagandası ile dolardı.
(gibi geliyor bana) Mesajı Paylaş

HDS

Ben İran'ın bu saldırıyı yapacak kapasitesi olmadığını nereden bildiğimizi anlamadım.

Millet dalga geçiyor yahu, en "combat proven" silahlı dron Şahid-129, Ruslar alıp test eder kesin, diye. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Eyl 28, 2019, 04:53 ÖS Last Edit: Eyl 28, 2019, 08:36 ÖS by OPTIMUS
Southwater:
Bu op'u İran'ın yapmadığının veya buna katkısının olmadığının delili var mı?
Yapmış da olabilir. Devlet-dışı aktörleri kullanmıştır. Elim temiz dese günah yazmaz.

Sayin Southwater, soruyu tersten anlayalim : Yaptiginin bir kaniti var mi?

petibor:
........Suudiler her gün Husi leri bombalıyor Husi lerde İran askeri desteği ile Suudilere saldırmış. Bunda inanılmaz bir şey yok......

elbette haklisiniz. Yalniz iddia edilen füzeler Yemen'den degil; Irak tafarfindan gelmis diyor,  Sudular.  Attiklari füzenin ismi da YA ALI imis. Gösterdikleri enkaz da QUDS1 cikmis.

Simdi bakalim kim nerede oturuyor, kimin kolu nereye kadar uzaniyor ==>>

Simdi Husilerin bu saldirilari yapmis olabilmeler icin,

a) Güney Irak' tan baslayarak, bütün araziyi yerinde her sekliyle etüd ve analiz etmeleri lazim ki; güdüm logaritmalarini
      hazirlayabilsinler.  Bunun icin, o araziyi tanima namima, oradalarda örnek veriyorum epey deve gütmeleri gerek. Bunu
      yaparken de; kesinlikle halktan biriyle temas etmemeleri de lazim.Diyalekt farkli, Yemen adami ile Irak Kuveyt adami birbirini
      gözünden tanir, farklidirlar, hemen göze batarlar. Yani, logaritmayi birakin; oralarda coban olarak bile dolasamaz Husiler.

b) Diyelim; herseyi Iran hazirladi füzelere güdümler yüklendi. Sonra; Iran Husileri alet-edevat; takim-taklavat son teknoloji bir
      isinladi ....hooop dogru  Güney Irak. Husiler de ayaklari topraga basar basmaz atti füzeleri. Nasil geri dönecekler simdi bunlar
      Yemen'e? Meger; Iran, bu son teknik isinlamayi Sadr'a da vermis. Bu Sadr da, okuyup, üfleyif, püfledikten sonra Isinlamis
      Husileri geri Yemen'e. Evli evine; köylü köyüne misali... Ve böylece; HUSILER, SUDUlara Irak taraflarindan güdümlü YA ALI
      füzesi atmis. SUDUlar da füzeyi bulup ellerine alinca,  KUDÜS diyecegine YANDIM ALI demis.

kurtkapan :
İran'da Devrim Muhafızları'nın şahin kanadının işi sürekli ileri taşıdığı ve hatta aralarında açık bir savaş isteyen koca kafalar olduğu yıllardır biliniyor.

Kim olduklarini ben de merak ettim simdi.

Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Sayin HDS,

Adamlarin bazi seylere kapasiteleri var elbette. Bazilarinda da oldukca mesafe kaydetmis durumdalar.

Sorun , kullanildigi iddia edilen Drone ve Füzelerin bu saldiriyi, bu sekilde yapacak kapasitede olmamasi. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Eyl 28, 2019, 05:25 ÖS Last Edit: Eyl 28, 2019, 08:44 ÖS by OPTIMUS
Benim sahsi kanaatime göre, bu sekilde presize ve hasar orantili saldirida kullanilanilabilecek tek bir silah var o da bu : GBU 53/B

GBU 53/B' ler F15 E Strike Eagle üzerinde

Saldiriyi yapan ucagin da, ucak gemisi konuslu F/A 18 Süper Hornet olmasi lazim. Bilindigi gibi bu bombalar Temmuz 2018 itibai ile F/A 18 lere entegre edilmis durumda.

Baska hic bir silah, bu kadar hassas, ve tanklari dagitmayacak sekilde bir hasara yol acmaz.
Bilmekte fayda var: bunlarin kanatlarini da,Alman MBDA nin Amerikan kolu üretmekte. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Bu arada da ilginc bir aciklama da; Eski İsrail Füze Savunma Kurumu Direktörü E.General Uzi Rubin' den gelmis  :

"Riyad'in Rus füze savunma sistemi Pantsir S-1 alması uygun olur. Bu sistem, Suudilerin alçak irtifali hedefleri bile tespit edip vurmasini sağlar".

Herkes, SUDUlarla dalgasini gecmekte.
Mesajı Paylaş

HDS

"Bu kez" dalga geçmemiş olabilirler. Şu anda hakikaten o işi yapacak bir Amerikan sistemi yok.

Ya gerzekler o kadar boşlamıştı ki alçak irtifayı, Doğu Avrupa'da Rus dronlarından tırsınca DzK'nden ödün AGM-114K alıp dronlara falan atmaya başladılar.

Biz yine Allahtan erken uyandık da Korkut çıktı Hisar-A'yı epey kolayladık. Mesajı Paylaş

DelKu

Korkutun adamların kullandıkları daha doğrusu kullanamadıkları skyguardtan ne farkı var, sadece eski bir sistemi kendimiz yeniden yaptık ve hareket eder hale getirdik.
 Bu sistemlerin işe yaraması için öncelikle gelen tehditi görmeleri lazım, düştükleri utanç verici durum tarifsiz , topraklarının üstünde birşeyler! minimum 300 -400 km uçuyor ve sen bunu görmek bir yana vurduktan sonra bile daha ne olduğunu saptayamıyorsun?! (Acaba)
üstelik elinde 5 tane E-3 bile var , bu olayın her tarafından başka bir kötü koku geliyor.

Son soru petrol fiyatlarının ani yükselmesi en çok kimde hasara neden olur ? Mesajı Paylaş

Havuc99

Adamları çokta hor görmemek lazım. Zamanında bizde İsrail uçağını görememiştik. Yere yakın uçan seyir füzelerini tespit etmek klasik radarlar için pekde kolay iş değil. Ancak ufuk çizgisi içindeyse yer konuşlu bir radar bunu tespit edebilir. Oda çok kısa bir mesafe. Korkut hava savunmamız içinde belkide en işe yarar sistem olabilir sürekli çalışıp güncellememiz gereken bir sistem. Abd nin son Suriye saldırısında yüzlerce seyir füzesi kullanılmıştır. Arapistana yapılan son saldırıda on küsür. Bu gibi çoklu saldırılarda yer konuşlu füzelerin işi çok zor bu kadar atışa hazır füze bulundurmak her askeri birlik yada tesis için mümkün olmayacaktır. Korkutun yüz km civarı bir radarı var aslında yeterli bir mesafe ama malesef hedef yere yakın uçuyorsa tespitten sonra angajman için çok kısa bir süre kalıyor. Bu sürede yeterli olmayabilir. Öncelikli olarak hedef tespit mesafesini artırmamız gerekiyor. Muhtemelen Korkut bizim radar ağına bağlanıyordur ki bu kesinlikle olmalı. Ayrıca kendi radar sisteminden bağımsız havada çalışan 360 derece kapsama alanına sahip bir radar tarafından desteklenmeli. Bu radar erken uyarı için sisteme ihtiyacı olan zamanı kazandırabilir. Bu radarıda bir balon a yükleyip ucuz maliyetle çalıştırabiliriz. Dahada olmadı iha dolandırırız sistemin etrafında. Ayrıca otonom mod olmalı bir hedef tespit edildiğinde insanı beklemeden angajmana girebilmeli. Belkide vardır. Umarım korkut ile seyir füzesi önleme tatnikatlarınve senaryoları çalışıyordur. Ciddi bir savaşta en çok ihtiyaç duyacağımız sistemlerden biride bu. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter