Yemen İç Savaşı

Başlatan Merkator, Mar 28, 2017, 03:04 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

Eyl 15, 2019, 12:40 ÖS Last Edit: Eyl 15, 2019, 12:51 ÖS by petibor
Ben demiştim bu ucuz basit teknolojinin asimetrik savaşlardaki kaçınılamaz yakın geleceğini. Bu seneyi atlatsak seneyi atlatamayız diyecek kadar bu işin geldiğini söyledim. İşin kötüsü bu daha iyi günlerimiz. Bu silahlar hiç bir devlet takibi ile yakalanayacak kadar basit yollarla üretilebilirler. Nitrat gübresini denetlemekle çözülenpatlayıcı belası gibide değil arka odasında az bilgi ile hiç bir devlet odaklanması ile yakalanamayacak parçalarla üretilebilirler. Örgütlerde Aselsan personeli kalitesinde insanlar olduğunuda atlamamak gerek. İTÜ makine ODTÜ elektronik terörist mühendisleri vs bunlar bir gerçek. Bu işe çok ciddi önlemler ile eğilmemiz gerek. İyi olan ise bu durumun farkında olduğumuz görülüyor neyseki. Yeteneklerimizde iyi farkındalığımızda iyi bunlarla mücadelenin yapılabileceklerini iyi düşünüp çalışmak gerek. İran ın devlet desteğinin Yemen de nasıl bir bela yarattığını görüyorsunuz bunuda uyardım devlet desteği bu işte çok kolay ve etkili sonuçlar yaratır. 20 dolarlık hobi kartları saddama atılan tomahawklardan daha yetenekli şimdi ve gidip caddeden alıyorsun. Raspberry Pi gibi şeyleri aratırsanız göreceksiniz bunlarla kamerası olan bir tomahawk yapmak için eksik olan tek şey yazılımdır. Motoru motor yada mobilet motoru yada çok daha iyisi olabilir hatta mini jet motorları bile bırakın satın almayı üretilebilir elektrikli motorlar kullanılabilir istemediğin kadar seçenek var. Gövde bildiğin cam elyafı ve bağlayıcı reçineler bedava ve kolay.
Kabus daha başlamadı arkadaşlar ve zararı azaltmak için ancak önlemler alabiliriz buna hemen başlamalıyız kurtulmak mümkün görünmüyor bari en aza indirelim zararı. Ve bunu ucuza yapmayıda aklımızdan çıkartalım. S400 e ne harcadıysak onu iki ile çarpalım bütcemiz bu olsun başlarken bari. Öyle basit ucuz çözümlerle olacak iş değil bu. 24 saat havada bu araçları vuracak saldırı dronlarımız filan olmalı yada helikopterler uçaklar. İsrail nasıl sınırından giren İran dronunu aphace ile vurdu hazırlık işte bu mesela çalışmış adamlar tehdidi beklemişler
Suudi arabistan ın başına gelen apaçık ortada İran lı mühendislerin Yemen  e sağladığı basit destek ile kazanılmış bir kabiliyet. Resmen seyir füzesi tehdidi yaşıyor Suudi Arabistan. İran ın savunma sanayi kabiliyetinin de ne kadar oyun belirleyici olabildiğide ortada. Buda bizim için güzel bir çıkarım üreten kazanır bu bir kere daha görülüyor.

Bunu geçersek İran a misilleme ne olacak. Bence bu artık Kuveyt in işgali gibi çizginin aşılmasıdır. Ben yarın filan ABD nin İran ı bombalayabileceğini düşünüyorum. Yapmaz ise bunun sebebi ileriye dönük yatırım içindir. Rusya nın Suriye nin mahfolmasına kadar beklemesi gibi ABD Suudi Arabistan ın perişan oluşunu keyifle izleyecek en son noktada yardım edecek suudi arabistan a belkide. Ama normalde şu anda İran bombalanmayı haketti bu son olay ile. Petrol arzına saldırı affedilmez suçtur. Tankerlere saldırdı şimdi rafineriyi harap etti bunlar hep ABD nin keyifle izlediği ama katlanmaması beklenen şeyler. Belki burada Türkiye olaya müdehale ederek durumun önünü alabilir ama nerde o pragmatiklik bizde şu sıra. Mesajı Paylaş

erdem

Patriot'larin guneye cevrili olmasi nedeniyle saldirinin kuzeyden yapildigi soyleniyor. Patriot'lar belli bir basari gostermis olmali ki bu saldirikuzeyden, Irak tarafindan yapildi deniyor.

Simdi buyuk olasilikla 360 derece bir koruma pesine dusecek S.Arabistan.

Mesajı Paylaş

TolgaHM

Çapından büyük işlere kalkışan Suudlar asimetrik savaşın tadına varmaya başlamış.

Gerçi çoktan Trump , gel buraya Muhammed B.Selman sana yeni oyuncaklar satayım bu iş böyle olmaz demiştir bile.

Suudların petrol ve türev tesislerini şimdi iha saldıralarına karşı tam koruma için milyar dolar harcamaya hazır olduğunu varsayarsak aslında araya bizim şirketleri sıkıştırabilir miyiz ?
Mesajı Paylaş

ozbey

aslında  araya  bizim  şirketleri  sıkıştırmamalıyız  da  bence.

ortadoğu  paktımsısının  yarasını  sarmaktan  çıkarımız  neki?
tersine  düşene  son  tekmeyi  atmak  ve  hatta  üstünde    hoplayıp  zıplamak  daha  faydalı  olacaktır  bence.

ne  güzel,  bu  paktımsı  kendisinden  beklentisi  olanlar  için  hayal kırıklığına  dönüşüyor,  biz  niye  gidişatı  bozalımki?

bizim  arsamızın  fiyatı  uçak   meseleleriyle değil  işte  bu  tip  durumlarla  yükselir.
paktımsıların   başını  ağrıtan  herşey  bizim  kıymetimizi  yeniden  hatırlatır  nihayetinde.

bu  arada  açık  kaynaklara  göre   bu  saldırıya  "caydırıcılık  dengesi  2"   deniliyormuş.
kaynağı  bulabilirsem  eklerim.

Mesajı Paylaş

korat

David Hearst ırak tan kalkarak saldırı düzenleyen ihalarla ilgili olarak "Irak istihbarat yetkilileri, saldırıların, Suudi finansmanıyla İsrail İHA'larının Irak'ta Haşdi Şabi üs+konvoylarını vurmasına bir misilleme" demiş Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

tuğrulbey

Etkisiz hale getirmeye çalıştıkları bomba infilak etmiş biri Suudi Albay olmak üzere dört kişi ölmüş. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Eyl 27, 2019, 05:57 ÖS Last Edit: Eyl 27, 2019, 06:24 ÖS by OPTIMUS
ARAMCO tesislerine yapilan saldirilar hakkinda epey yazildi, cizildi. Hic bir sey acik degil aydinlik degil. Rahmetli Mahir Kaynak' in su lafi tekrar gecerli.

FAIL, FIILDE SAKLIDIR.  Bulmasini bilene aramasini bilene, görmesini bilene.

Bazi kronolojik olaylari takip ile herseyi üstüste koydugumda bu fiil altinda saklanan Failin IRAN olamayacagi kanaatine vardim.

Kascikci cinayeti

ARAMCO'nun halka arzi, ki bu arz MbS nin hayali, PENTAGON' un kabusu.

Amerikan bombardiman Filosunun Katar'a nakli

BAE' nin bir anda SUUDIleri Yemen'de yalniz birakmasi

ABD kaynakli Suudi petrol su aritma ve havalimanlarina karsi güvenlik uyarisi

Saldirilan tesislerdeki hasar görüntüleri

Avrupali Üclünün saldirinin "mantiken" Iran "kaynakli" olduguna "inandiklarini" aciklamasi,

PUTIN' in S-400 alsaydiniz, bu olmazdi babindaki aciklamasi, ki bu aciklama Rusya' nin failin kim oldugunu bildigini söylemektedir.

SUUDIlerin daha hangi füzeyle vuruldugunu dahi ellernde enkaz olmasina ragmen bilmemeleri, YA ALI dedikleri enkazlar aslinda QUDS cikmasi ve verilen enkaz parcalarinin birbirlerine yakin durmasi.

MbS' nin aniden Kasikci cinayetindeki tüm sorumlulugu almasi

Petrol Kürelerindeki giris hasarlarinin acilarinin ve giris noktalarinin ayni olmasi, ki bu müthis bir präzisyon demektir. Bunu saglayan bir seyir füzesi henüz yok, Iran da hic yok. Yalniz IRAN' nin Balistik füzelerden sonra seyir füzeleri ve güdümünde kaydettigi asama da dikkate alinmalidir. Muazam bir kafa gücü ile ise asilmaktalar.  Burada bir anima yer vermek isterim. Yer Tahran Milli Kütüphanesi ve arkadaslar oturacak yer yok, full, adamlar haril haril okuyor. O zaman dedim, bu adamlar birgün bela olacak.

Kürelerdeki giris delikleri güneyi gösterirken saldirinin kuzey, kuzeydogu eksenli geldiginin aciklanmasi, ki kuzeyden gelen bir füzenin,  tesislerdeki o kadar kule kazan borulardan sakinip ondan sonra yükselip 55° ila 60° aci ile giris yapmasini bana kimse anlatamaz. Hasar resimlerine baktiginizda bu tespit kendini gösterecektir.

Avrupa üclüsünün ve PUTIN'nin sözlerine tekrar gelemek istiyorum.

Sayin Forum takipcileri,

Diplomatik kivraklik, kendisini en cok demeclerde ve aciklamalarda gösterir, Bazen, cok söylersiniz ama hic bir sey söylemezsiniz; bazen de; söylemediginizi veya söyleyemediginizi, baska sekilde söylersiniz. Iste Avrupa üclüsünün, mantiken inanca dayali ve kaynakli aciklamasi, saldirinin failinin IRAN olmadigini bildiklerini söylemelerinden baska bir sey degildir.

Diplomaside  altin bir kural vardir.  SILAH ALAN, ITTIFAK ALIR. Uyanik PUTIN biraz da alayci sekilde; elinizde S 400 olsaydi; bu saldiri olmazdi diyerek; "eger müttefiginiz ABD degil; Rusya olsaydi bu saldiri olmazdi" demektedir. Bu ifade tamamen faile yöneliktir.  Bizim S 400 tercihimizi, bu altin kural baglaminda degerlendirmekte fayda var. Bütün gürültü bu yüzden.

Biz ise saldirilari kinadik. O kadar. Kimseyi kinamadik, sadece saldirilari kinadik. Yani cok ayip dedik, insan sevdigine bunu yapar mi diye... Sunlarin haline güler misin; aglar misin?

Simdi, bu isi kim yapti ??

Saygilar.

Mesajı Paylaş

ayibarishi

Üstadım öncelikle yazılarınızı büyük bir zevkle okuyup takip ettiğimi bilmenizi isterim.

Saldırı hakkındaki analizlerinize neredeyse tamamen katılmaktayım. Açıkçası bunun 11 eylül saldırılarındaki Pentagon'un vurulması (güya bir uçak da oraya çakmışlar, yersen kirşen...) misali bir set yani tezgah işi olduğu kanaatindeyim.

Bu süreçte ebette İran silahları, İran içindeki bir kısım satın alınmış yada ikna edilmiş personel vasıtasıyla, yönetimden onaysız kullanılmış da olabilir. Bu hususta tek bir gerçek vardır ki bu saldırıdan en çok İran zararlı çıkacaktır. En yüksek faydayı da ABD sağlayacaktır.

Uzun zamandır ABD komple ve katmanlı bir hava savunma sistemi tesis etme noktasında eksiklik yaşamaktadır. Çünkü coğrafi konumu nedeniyle sadece yüksek ve ötesi irtifalara yoğunlaşmış durumdaydı. Şimdi dünyanın birçok yerinde yakın hava savunma sistemine de ihtiyaç duyuyorlar. Bu amaçla yürümekte olan birden fazla proje ve fikirleri var. Lakin öne çıkan somut ABD adımı İsrail üretimi Iron Dome sisteminin lisans altı üretimle satın alınması yönünde oldu.

Ayrıca yıllardır konuşulan bir başka husus daha var. Gerek B.A.E. gerekse Suudi Arabistan'ın İsrail'den hava savunma sistemleri temin etmek istediği... Elbette politik nedenlerle bunu henüz yapamadılar. Fakat uzun zamandır bu sistemlerin ABD'de lisans altında üretilip bu ülkeden satın alınması konuşuluyordu. Sanırım bu bahane ile konuşulanları realize edecekler...

Dünyanın ciddi bir çatışma ihtimaline doğru gittiğini görüyorum. (Açıkçası ülkemiz yöneticilerinin de bunu istediklerini düşünmek dahi istemiyorum. Fakat işaretlerine de kör değilim maalesef.) Bu noktada iki ülke öne çıkıyor. İran ve Kuzey Kore. ABD yönetimi K.Kore durumunu yatıştırmak ve ağırlığını Çin'in enerji kaynağı ve gelecekteki lojistik üssü İran üzerine vermeye çabalamakta. Her ne kadar İran'ın etrafındaki ateşi harlasalar da, ben Çin etkisiyle bir nükleer Kore savaşının başlama ihtimalini biraz daha yüksek görüyorum. Elbette her iki cephenin de ardı sıra alevlenmesi de ihtimal dahilindedir. Çünkü ABD bir tarafta uğraşa girerse diğer taraftakiler bu durumdan yararlanmayı düşünebilirler.

Suudi Arabistan ve onun başını çektiği koalisyonun Yemen'de kesin bir askeri zafer sağlayamayacağı neredeyse netleşti. Ülke sürekli kanayan bir yaraya dönüştü ve iç savaştaki tarafların da birbirine galebe çalması ihtimali yok gibi. Ayrıca bu durum ağırlığı Müslüman lejyonerlerden oluşan birçok zengin Arap ülkesi için de farklı sorunsal boyutlar yaratmaya başladı. Fakat prestijli bir şekilde bu savaştan çekilmek de zor. Dolayısıyla İran üzerinde somut bir aksiyon ile, Yemen'in kendiliğinden düşmesini sağlamak ciddi biçimde çekici gelmeye başlamış olabilir malum kişilere...

İslam ümmeti genel olarak hep iki ayrı mezhep ve alt dalları gibi algılanmıştır. Sünniler ve Şiiler. Ben ise dörde bölmeyi tercih ediyorum. Sünniler, Şiiler, Harici+Selefi+Vahhabi üçlüsünden oluşan klik, Diğerleri+Acemiler. Acemiler'de kastımı açayım. Endonezya gibi görece daha yeni Müslüman olan ülkeler mesela. O bölgeyi çok iyi bildiğimi söyleyebilirim. Aslında tamamı Sünni kolu olan Şafi mezhebinden olduğunu söylese de, uygulamadaki ve günlük hayattaki pratikler Vahhabi mezhebinin etkisindedir daha çok. Ülkede zamanında köklenmiş üç ayrı ve özgün İslami sekt var. (Tasavvuf ve tarikat nedir bilmezler, soğuk da yaklaşırlar bu gibi tüm şeylere. Bu nedenle sekt dedim.) Üçü de Vahhabiliğe daha yakındır. Ülkede Türbe bulamamanız da bunun somut bir kanıtıdır.

Şunu da vurgulayayım. Batı ülkelerindeki neredeyse ağırlık camiler bazı malum ülkelerin parasıyla inşa edilmiştir ve idame edilmektedir. Batı ülkelerinde din değiştirip müslümanlığa geçenlerin neredeyse tamamı da bu finansmanı sağlayan iki ülkede yani B.A.E. ve Suudi Arabistan'da eğitim görmekte, onların İslami bakış ve mezhep anlayışına sahip olmaktadırlar. Sadece basit bir YouTube araması yapınız. How + Convert + Islam diyin videoların tamamının bu iki ülke kaynaklı olduğunu göreceksiniz. Kısacası Batı Dünyası İslam'ın temsilcisi olarak onları görmek istemektedir. Bizim tekrar İslam'ın temsilcisi olmamamız için aktif çaba sarf etmektedir.

Vakti zamanında Afrin Kontra PsyOps'u vasıtasıyla çevrem farklı yönlerde de genişledi. Hani Suriye karışmadan yıllar yıllar önce mayınları temizlemiştik ya bu ülke sınırından. Şu anda aynı işlemin sessiz sedasız İran sınırında gerçekleştirildiği duyumlarını almaktayım. Her ne hikmetse artık bilemem.

Bu arada İran'da yönetici kesimin büyük çoğunluğunun gizli Yahudi olduğu söylenir. İkisiyle ilgili bir tanışmışlık ve tartmışlığım da var. Dolayısıyla söylentilerin inandırıcı olabileceğine yaklaşıyor kişisel kanaatim. Öyleyse bir savaşta kaç İran'lı Acem, Kürt yada Azeri Türkü telef olursa olsun, bu kişilerin hiç acımayacağını var saymak mantıklı olacaktır.

İran oldukça uzun zaman içine kapanmış ve içiyle uğraşmış bir ülkeydi. Elbette dışarıda da romantik bağları, ilişkileri vardı. Derken birden Nükleer silah sahibi olmadan, olmayı istediğini deklere etmek gibi saflık gösterdi. İşte bu hal içinde İsrail ciddi ciddi bu ülkeyi vuracağım len yaygarası yapıyor iken, her nasılsa İran Lübnan Hizbullah'ını kullanarak bir önleyici savaş başlattı. İsrail Lübnan'a girmek zorunda kaldı ve burada ciddi kayıplara da uğradı. Zafer yada yenilginin olmadığı bir netice ile çekildi zaman içinde. Fakat görünüşte bu hareket tarzı İran'ın paçasını kurtardı.

Dikkat ediniz işte bu halden sonra İran pergelleri açıp ülkesi dışında da birşeyleri amaçlayacak cesareti buldu. Zaten Ambargo altındaki ülkesini çok daha zora sokacak hareketlere başladı. Umman'daki Şii çoğunluğu kullanarak rejimi değiştirmeyi denedi, kanla bastırıldı. (Nedense bizim medya hiç bilmez yada bilmezlikten gelir.) Yemen bundan sonra çıktı. Suriye ve Irak'daki hareketlenme bundan sonra başladı. Kısacası İran yiyemeyeceği birçok lokmayı ağzına aynı anda tıkıştırmaya başladı. Bu da onun olası düşmanlarının bırakın nefessiz kalıncaya kadar bekleyelim stratejisine zemin sağladı.

Tüm bu farklı konu ve işaretleri birleştirdiğimde ise gördüğüm basit bir gerçektir. ABD artık meyvenin olgunlaştığını düşünmekte ve hasat etmek istemektedir. Pat diye hemen yarın olur bu iş denilemez. Fakat yolunu yordamını tırmandıra tırmandıra açıyorlar. Yaralar açtılar yıllarca yolunu yapıp, şimdi ise açık yaraları sürekli kaşıyorlar.

Uzun yazıp canınızı sıktı isem affola. Sağlıcakla afiyetle ve muhabbetle kalasınız... Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Eyl 27, 2019, 09:27 ÖS Last Edit: Eyl 27, 2019, 09:46 ÖS by OPTIMUS

Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Lütfen hasar resimlerindeki sac kalinliklarina, Kuzey yön isaretlerine, hasar giris istikmetlerine  dikkat ediniz. Hava savunma sistemleri (iki SKYGUARD ve bir PATRIOT sistemi) yer degistirme konusu da oldukca sorunlu. Bu yer degistirme ve bosaltma isleminin ABD Bombarduman ucaklarinin bölgeye nakli sonrasi gerceklesmesi ise düsündürücü.  Mesajı Paylaş

petibor

Eyl 28, 2019, 08:46 ÖÖ Last Edit: Eyl 28, 2019, 08:57 ÖÖ by petibor
Hava alanlarımızdaki uçak koruganlarının da böyle milimetrik vurulduğunu hayal edelim o zaman uçakları yer altına dağların içine alma önerimin önemi ortaya çıkacak

Bu hedefler seyir füzesi ile görüntü işleme ile vuruldu ise muazzam başarılı seviye demektir yok klasit TV güdüm ile vuruldu ise o zaman en azından iha lar için bir tane ileri gözetleyici terminal aşamada saldırıyı yönetti demektir. Kritik tesislerde otomatik jammer lar olmalı en azından ucuz saldırıları zorlaştırır. Bu görüntüler bir çok düşmanımız için ilham verici olacaktır. Yunanistan mesela ilkel dronlardaki raspery pi kartlar için görüntü işleme algoritması yazarsa füzeler tomahawk kadar gelişmiş olabilir ve elektronik kısmın fiyatıda kamera dahil 200 doları geçmez. Teknofest de üniversitelilerin amatör füze standını gezdim hepsinde elektronik kısımlar köşe başında bile satılan 10 dolarlık arduino hobi kartları. Raspery pi Arduino dünyasını biraz inceleyin ne kastettiğimi anlayacaksınız arduino ile çamaşır makinesi asansör otomasyonu filan yapabilirsiniz raspery pi ile ise marsa giden araç bile yapılır. Biri 10 dolar öbürü 25 dolar ve her yerde satılıyor internette milyon tane kaynak bulursun buna birde kötü düşman devletin yardımını eklersen bir mailine gelen kod ile tomahawk yapmak bile mümkün. İlerde bunları göreceğiz hemde çok uzak olmaya ntarihlerde. İsrail İran şimdiden başladı elinin altındakilere teknik yardımlara

Mesajı Paylaş

doğu

Eyl 28, 2019, 09:11 ÖÖ Last Edit: Eyl 28, 2019, 09:26 ÖÖ by doğu
     Bu işin İranla alakalı olmadığını anlamamak için saf olmak hiçbir olaydan ders çıkarmamış olmak gerek. Artık demode olmuş bir yöntem deneniyor ve kimse de inanmıyor açıkçası, ABD, Avrupa'nın siyasi desteğini almadan kolay kolay girişmez böyle bir işe ki Avrupa da o eski Avrupa değil artık. Bir kere İran'ın böyle bir kapasitesi yok henüz, Husiler falan diyorlar orayı konu bile etmiyorum. Seyir füzeleri ile vurulmuş ve ihalarla ! hangi ihalar ? hangi seyir füzeleri allasen ? Nerden atmış husiler bunları denizaltıdan mı ? ya da İran tomahawk yaptı da bizim haberimiz mi yok. İran ordusu güçlüdür Suriye Irak vs gibi değil, hatta Suudları falan duman ederler, savaşmayı bilen adamlar bir kere. Ama yok efendim, böyle ince saldırı yapamazlar ! Hani balistik füze saldırısı falan olsa tamam diyeceğim o da değil bir de seyir füzesi deniyor, iha deniyor.
    Hadi geçtim İran herkesten gizli böyle bir kabiliyete ulaşmış olsun hadi diyelim yani, yahu bu adamlar aptal mı ? Bu işi tezgahlayanlar kendileri gibi aptal sanmasın Acemleri, gelsinler anlatalım Acem oyununu, gerçi bizi dinlemiyorlar bu ara pek, b..k içinde yüzecekler sonunda haberleri yok. Aptal olsalar yapmazlar böyle bir işi, kim ister Suud-İsrail-ABD ittifakıyla savaşmayı ? böyle bir konvansiyonel savaşı göze alacak kadar kalın bir ülke söyleyin bana ? siz buna Para-Lobi-Silah ittifakı deyin direkt.
    Bu iş Trump'ın iki dudağı arasında kaldı, acayip baskı var bu adama ve hiç istemiyor İran a saldırmayı, Trump akıllı adam gördü İsrail'de Netanyahu gidici, Suudlarla zaten iş yapılmaz onlar sömürülmek için var neden bozayım dengeyi ? bakınız John Bolton olayı, tesadüf değil. ABD dünya siyasetinde kurduğu ve yönettiği dengeyi İsrail aklıyla riske ediyor, bu sistem çok sağlam gibi görünse de görevlendirmelerin bu kadar net olduğu bir düzende bir taşın kayması demek bütün sistemin çökmesi demektir.
    İki ihtimal var, Suud-İsrail yaptı planı, biri korumadı diğeri saldırdı, peki amaç ? amaç Trump'ı tabii ki köşeye sıkıştırmak. Burada aptal kim ? tabii ki Suudlar, çok pis batarlar, olan onlara olur. İkinci ihtimal komplo, asıl hedef Suud olmasın ? yürü koçum arkandayız deyip de satılmayı en iyi biz biliriz ! Suud'u temelli bitir, sömürmekten terfi et köleleştir, İran'ı zayıflat sesini kessin. E baksan Rusun da işine geliyor, ekonomi sıkıntılı sat satabildiğin silahı İran'a, İran'da iyice kucağa oturur bu yolla. Olan Çin'in enerjisine olur ki zaten Çin de bu yolda tek kalacak göreceksiniz, Rus batıya dönecek önünde sonunda..
    Sonuç ; Trump'ın sağlığından endişe eden bir tek ben miyim... Mesajı Paylaş

polybolos

Bazılarımız sanıyor ki ABD-İsrail bir plan yaparlar ve her şey bu plana göre işler, kimse karşı hamlede bulunmaz çünkü ortadoğulular aptaldır.

İran gittikçe güçleniyor. ABD yaptıkları ya da yapamadıklarıyla bu gidişi durduramıyor. Gidişatın böyle olması ABD planı değil İran'ın karşı hamlelerine cevap verebilme kapasitesinde yatıyor.

ABD'nin 1.körfez savaşı ırak müdahalesi, Afganistan müdahalesi, 2.Irak müdahalesi ve hatta Suriye iç savaşı hepsi de İran'ın mevzilerini daha da güçlendirmesine vesile oldu. Şİmdi ABD içinde gizli bir İran yapılanmasının olduğuna ve el altından İran'ın ihya edildiğine inanan kafalara bir şey anlatacak değilim, lakin 250 senenin karşısında duran binlerce senenin devlet yönetme hafızasıyla İran sebatkar cüretkar sabırlı ve hesaplı hamlelerle yavaş yavaş ortadoğu coğrafyasına yayılıyor. İran'ın proxylerine bakalım Gazze'de Hamas Lübnan'da Hizbullah Irak-Suriye'de Haşdi Şaabi Afganistan'da Hazaralar ve Yemen'de Husiler. Bunların ne kadar güçlendiklerini 2006 yılında İsrail-hizbullah çatışması ve günümüzde Körfez ülkeleri - Husiler çatışmasında gördük. İran sırf bunun için dizayn ettiği Devrim Muhafızları ile Ortadoğunun en stratejik silahına sahip şu anda.

Bu minvalde Suud'a son saldırıda İran parmağı hiç de olasılıksız değil. Kısa vadede ABD'nin prestijini de sarsar. AB'nin yaptığı açıklamayı da böyle okumak gerek. Yani Halep burdaysa Tahran orada Madem İran yaptı cezalandırın diyor ABD'ye.
Mesajı Paylaş

doğu

Eyl 28, 2019, 10:52 ÖÖ Last Edit: Eyl 28, 2019, 11:00 ÖÖ by doğu
  Bazılarımız ABD'nin Ortadoğu ülkeleri gibi yönetildiğini sanıyor. Orada dünya başka, bir kişinin yada grubun siyaseti ile karar alınmıyor. Şu an ABD'de söz sahibi grup tarihte olmadığı kadar İsrail yanlısı ve bakınca bu genel olarak ABD'nin çıkarlarına hizmet etmiyor. Karşıt grup son dönemde güçlenmeye başladı bu gözle görünür bir şekilde artıyor, bu grubun temeli de sermaye. İran ABD'nin düşmanı değil, İsrail'in düşmanı olduğu yerleştirilmiş dünya siyasetine ki bu da kuşkulu. O çok sevgili proxy ler bir gecede yer değiştirir o zaman görürüz devlet geleneklerini. Ha devletse konu bu İran da o sizin sandığınız İran değil. Stratejik silah falan değil, elinde silah olan deli saçması insanlar bunlar, ver parayı gücü bak ne oluyor bir anda. O proxyler ve yayılan İran ABD'nin işine gelmiyor mu sanıyorsunuz ? bir bakın bakalım Ortadoğuya satılan silah miktarına, neler döndüğü gün gibi ortada. Stratejik silah 2 bin km ötedeki denizaltından atılıp onlarca yılda kurduğun altyapının içine eden füzelerdir ve bu füzeleri tekrar tekrar üretmeni sağlayacak para gücünü oluşturan kurduğun sömürü sistemidir. Soyut, hayali gelenek göreneklerle anca ortadoğudaki aptalların vücuduna bomba bağlayıp patlatırsın. Ve evet ortadoğuluların geneli aptaldır, somut olan gösterge ise şu anda yaşadıkları hayattır. Akıllı olan Doğu medeniyetidir, bu çok daha geniş bir kavramı temsil eder, bunun ortası (geneli itibariyle) akılcılıktan uzak, kandırılmaya müsait, ölmeye hevesli insan sürüsüdür.. Mesajı Paylaş

petibor

Sonuç ne yani bir toparla konuyu kafamız pazıl oldu kimi tutmamız gerekiyor bu durumda sence. İyi adamlar hangisi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter