Yemen İç Savaşı

Başlatan Merkator, Mar 28, 2017, 03:04 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

Yakıt ikmali için Pentagon 331 milyon dolar istedi

Havada yakıt ikmal ücretlerinde hesap hatası yapıldığını iddia eden ABD, Arap Koalisyon Ortakları Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden ek 331 milyon dolar talep etti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Yemen'de operasyonlara katılan Arap Koalisyonu uçaklarına sağlanan havada yakıt desteğinde ücretlendirme hatası yapıldığını belirterek Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden ilave olarak 331 milyon dolar daha ödemesini istedi.

Bu meblağın 36.8 milyon dolarının uçuş saati için, 294.3 milyon dolarının ise yakıt için talep edildiği belirtildi.

http://www.kokpit.aero/pentagon-yemen-havadan-ikmal-331-milyon-dolar Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Yemen'de Anlaşma Bozuldu İddiası

Yemen ve müttefikleri, Suudi Arabistan'la Birleşik Arap Emirlikleri, Husileri iki bölgeden çekilme konusundaki anlaşmayı ihlal etmekle suçladılar.

Üç ülkenin BM temsilcileri, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonia Guterres'e bir mektup yazarak Husilerden taahhütlerini yerine getirmesini istemesini talep ettiler.

Mektupta, "Geçen hafta Husilerin Salif ve Ras Issa limanlarından çekilmeyi aniden ve anlaşılamaz şekilde reddetmeleri kendilerinin aylarca yürüttükleri sürüncemede bırakma taktiklerinden sonra sürpriz olmadı" ifadelerine yer verildi.

İran destekli Husileri Yemen'den çıkarmaya çalışan üç ülke de Husi militanlarını, siperler kazmak ve askeri pozisyonlarını güçlendirmekle suçluyorlar.

Henüz Husilerden suçlamalarla ilgili bir açıklama yapılmazken Birleşmiş Milletler Sözcüsü, her iki tarafı da taahhütlerini yerine getirmesi konusunda uyardı.

Yemen ve İran destekli Husiler Aralık ayında ülkenin liman şehri Hodeyda'dan çekilme konusunda anlaşma sağlamışlardı.

Açlık ve yoksullukla mücadele eden Yemen'e tüm insani yardımlar bu liman şehri üzerinden girebiliyor.

Yemen hükümeti ve Suudiler önderliğindeki koalisyonsa Husilerin bu limandan İran'dan gelen silahları ülkeye almakla suçluyorlar.

Birleşmiş Milletler'in açıkladığı verilere göre, geçtiğimiz dört yıl boyunca Yemen'de hükümet güçleri ile Husiler arasındaki yoğun çatışmalarda on binlerce kişinin öldüğü bu kişilerin arasında 17.770 de sivilin bulunduğu belirtildi.

Yemen'in liman kenti Hudeyde ve ülkenin batı sahillerinde geçtiğimiz Haziran ayından itibaren savaştan kaçan 685 bin kişinin de aralarında olduğu toplamda 3,3 milyon kişinin yerlerinden olduğu kaydedildi. Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği verilerine göre de son yılda yerlerinden olan insan sayısının en az yarı yarıya arttığı kaydedildi. Ülkenin yarısından fazlası da açlık yüzünden ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

https://www.amerikaninsesi.com/a/yemende-anlasma-bozuldu-iddiasi/4815451.html Mesajı Paylaş

Terra

Suudi Arabistan'ın başı füzelerle dertte

Yemen topraklarından Suudi Arabistan'a atılan iki balistik füze havada etkisiz hale getirildi.

Suudi Arabistan'ın El-Arabiyya televizyonu, Mekke ve Cidde kentlerine hedeflendiği belirtilen füzelerden birinin Hava Savunma Güçleri tarafından Cidde, diğerinin Taif kenti semalarında imha edilişine dair görüntüler yayımladı.

Haberde daha fazla bilgi verilmezken, ilerleyen saatlerde yetkili makamlardan olayla ilgili resmi açıklama yapılacağı kaydedildi.

Yemen'deki İran destekli Husiler, Pazar günü, Suudi Arabistan'a, Birleşik Arap Emirlikleri'ne ve bu ülkelerin Yemen'deki askeri karargahları ile önemli tesislerinden oluşan 299 noktaya saldırı düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen'de meşru yönetime destek amacıyla askeri operasyon başlattığı 26 Mart 2015'ten bu yana Husiler, sık sık Suudi Arabistan'ın farklı bölgelerine hava saldırıları düzenliyor.

Yemen topraklarından atılan füzeler, çoğunlukla Suudi Arabistan Hava Savunma Güçleri tarafından etkisiz hale getiriliyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/21/suudi-arabistanin-basi-fuzelerle-dertte/ Mesajı Paylaş

petibor

Bu haberi dron tehdidine dikkat çekmek için koyuyorum. Bir kaç drona ait foto ekledim bakınca zaten nasıl merdiven altı teknoloji olduğu ortada hiç horop filan abartılacak bir yanı yok. 100 km lik bir seyir füzesi ve motoruna bakın gövdesine mekaniğine bir bakın. Tehlike geldi gelecek kapımızda çok korkuyorum tepemizden terörist füzeleri uçabilir ilerleyen yaşlarımızda. 20 milyar dolar para ayırmamız gerek bu işin savunmasına

Suudi Arabistan'a saldırı! İki havaalanı hedef alındı
Husiler,Suudi Arabistan'da bulunan Uluslararası Abha Havalimanı ile Cazan Havalimanı'na insansız hava aracı ile iki ayrı saldırı düzenledi.


Yemen'deki Husiler, Suudi Arabistan'ın güneyindeki Asir bölgesinde bulunan Uluslararası Abha Havalimanı ile Cazan Havalimanı'na insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenledi.

Husilere ait El Mesira televizyonunun haberinde, Uluslararası Abha Havalimanı ile Cazan Havaalanı'nın İHA ile hedef alındığı ve saldırının başarılı olduğu belirtildi.

​Saldırının Qasef-2 tipi İHA ile düzenlendiği kaydedildi.

 
Mesajı Paylaş

Trilogy

Husilerden açıklama: Balistik füze ve İHA üretiyoruz

Yemen'deki Husiler tarafından, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleriyle mücadele etmek için 'yeni balistik füzeler ve insansız hava araçları (İHA)' üretildiği açıklandı.

Husilere bağlı SABA haber ajansına göre, Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Mehdi el-Meşat, başkent Sana'da balistik füzeler ve İHA modellerinin tanıtıldığı askeri sanayi fuarının açılışını yaptı.

Fuarda Kudüs 1 kanatlı füzesi, Qasef-2K ve Samad 2 tipi İHA'lar ve Samad 1 insansız keşif uçağının tanıtıldığına işaret edilen haberde, bu yeni silahların, askeri yeteneklerini artıracağı ve savaşın seyrini etkileyeceği belirtildi.

Yemen'deki Husiler, son zamanlarda orta menzilli balistik füzeler ve insansız hava araçlarıyla Suudi Arabistan'da havalimanları başta olmak üzere birçok hedefe saldırı düzenliyor.

YEMEN KRİZİ

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı hükümete destek amacıyla sürdürdüğü hava operasyonlarıyla çok sayıda sivilin toplu ölümüne yol açıyor.

Sudan ve diğer bazı Arap ülkelerinden askerleri bünyesinde savaştıran koalisyonun ikinci büyük gücü BAE'nin, Yemen'de meşru hükümetten bağımsız olarak desteklediği silahlı birlikler üzerinden yürüttüğü çalışmalar ülkedeki krizi derinleştiriyor.
Yemen'de yaklaşık 5 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201907071039590461-husilerden-aciklama-balistik-fuze-ve-iha-uretiyoruz/ Mesajı Paylaş

petibor

#50
Tem 07, 2019, 02:38 ÖS Last Edit: Tem 07, 2019, 02:47 ÖS by petibor
Suudiler savunmaya geçtiler, kendi hava alanlarını koruma derdine düştü bu basit silahlar yüzünden. Biz desteklediğimiz güçlere İran ın yaptığı gibi böyle stratejik destekler sunamadık mesela. İsrail in bu basit silahın potansiyelini Harpy ve Harop ile ilk defa keşfedip kullanmış olması taktire şayan bir durum. Bu kadar basit bir silah halen daha hak ettiği iltifatı göremedi dünya ordularından bu çok ilginç.  Oysa en küçük ülkeler bile hiç bir silah yapmıyorsa bile bunu bari yapabilirler o kadar basit bir silah ama etkisi görüş ötesi füze benzeri. Mesela zamanında hiç görüş ötesi silahımız yokken S300 krizi zorladıda Popeye aldık sevindik niye biz akıl edip bu iha silahı yapamadık merak ediyorum bu teknoloji dünyada 1950 de bile fazlası ile vardı bahsettiğimiz yıllarda her üniversitede bir ayda yapılırdı rahatlıkla. Niye böyle gerçekten ilginç yani biz hadi ne yaptıkki onu yapalım ama dünyadada hiç uyanan olmamış. GPS hadi yoktu ama video görüntüsünü 100 km ye kadar iletmek her daim vardı buda yeter yani coğrafyayı bilen için. Mesela Yunanistan Bulgaristan Ermenistan Gürcistan Rum kesimi niye yapmıyor anlatabildimmi stratejik silah bu yani basit silah değil. Biz uyandık mesela yapıcaz yada benzeri mini dron kamikaze silahlar bari yapıyoruz biz biraz daha affedilir durumdayız. Şu silahı motorsiklet mobilet çim biçme motoru ile filan yapabilirler elektroniğni kendileri havya ile yapabilirler gövde cam elyafı reçine bildiğin tekne malzemeleri her yerde var makinesiz alet edavatsız soğuk işler hepsi. Bu silahı dünyanın hangi elektronkci makineci doçentine versen bir ayda üretir verir

Şunu diyorum yani
Mesajı Paylaş

korat

Husilerin savaşı suudi ve BAE topraklarına taşımasının yaratacağı etki bu iki ülkenin yemene müdahalesinden daha fazla etki doğurabilir. Yemenliler zaten bae ve suudilere kıyasla bir çağ geride yaşıyorlar ülkenin ekonomisi desen zaten yerel bombardımanların sadece insan öldürüyor. Ama savaşın suud ve bea topraklarına taşınması bu ülkeler için yemen e kıyasla ekonomik yönden daha fazla tahribat yapabilir. Hele savaş daha da uzayıp çıkmaza girip bu ülkelerin ekonomileri üzerinde baskı oluşturursa rahat yaşamaya alışmış suud ve bae halkında bir şeyleri sorgulatabilir. Neredeyse 100 yıllık suud hanedanlığında kolay kolay başa geleceği düşünülmeyen şeylere kapı aralayabilir.    Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

matmat26

Suudi ve Bae savaşın sadece silahla kazanilabilecegini zannediyordu.

Yemen 40 milyona yakin nüfus ile doğurganlığı yüksek toplum. Şi veya Sünni de olsan açlık ve yoksulluk ile sinandiginda seni bu noktaya getiren her türlü gücün, statünün karşısında yer alırsın.

Yemen toplumu müthiş bir açlık, salgın hastalıklar ile mücadele etmekte. Evlerinde su akmıyor. Gıda yok. Elektrik yok. Eğitim yok. Otorite yok. Savaşın başladığı andan itibaren kötü olan Yemen Sosyo-ekonomik sistemi daha kötüye gitti.. açlık, sefalet artti.

En nihayetinde suudi ve bae nin düşman sayısı Yemen Nüfusu kadar arttı.

Yemen halkina hatta Husi tabanına kadar gıda, enerji, su, ilaç gibi dogrudan yardımlar gotururerek  merminin başaramayacağı işler yap-a-madilar. Yapmadilar.


Biz FK ve ZD harekatlarinda doğrudan savaş bölgesi ve ötesindeki Halka günlük ihtiyaçlarını karşılayacak, sicak yemek, ilac vs götürerek el uzattik . Tersi olsaydi halkinda düşmanlığını kazanirdik.


En nihayetinde Suudi ve Ekurisinden bir kac gömlek iyiyiz.
----

Husiler son dönemde Suudlarin kara araçlarını fena halde biciyor. İnsan kaybı genelde Lejyonerlerden olsada maliyetlerini arttiyor.

Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

petibor

İşte Husiler'in, Selman'ı korkutan yeni silahları!


Suudi Arabistan ordusuna karşı savaşan İran destekli Husi güçleri, Yemen'in başkenti Sana'da düzenledikleri askeri bir sergide yeni seyir füzeleri ve uçakları tanıttı. Sergide düzenlenen sunumda, 'Kuds' adı verilen seyir füzesi, yeni Sammad-1 ve Sammad-3 casus uçakları dikkat çekti. Tanıtılan yeni füzeler ve İHA'lar, Suudi Arabistan ve BAE'deki bütün hedefleri vurma yeteneğine sahip.
     Suudi Arabistan ordusuna karşı savaşan İran destekli Husi güçleri, Yemen'in başkenti Sana'da düzenledikleri askeri bir sergide yeni seyir füzeleri ve insansız hava araçlarını (İHA'ları) tanıttı.

Sergide düzenlenen sunumda, 'Kuds' adı verilen seyir füzesi, yeni Sammad-1 ve Sammad-3 casus uçakları dikkat çekti. Tanıtılan yeni füzeler ve İHA'lar, Husiler'e Suudi Arabistan veya BAE'deki bütün hedefleri vurma yeteneği sağlıyor.

Serginin açılışında konuşan Husi bir askeri yetkili, "İstediğimiz an Suudi Arabistan ve BAE topraklarının her köşesine füze ile vurabiliriz" diyerek Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'a mesaj gönderdi.

Yemen Yüksek Siyasi Konsey başkanı Mehdi El Mashat, geçtiğimiz yıl Suudi liderliğindeki koalisyon tarafından öldürülen selefi Saleh Ali el Sammad'ın adını verdiği sergiyi açtı.

Sergiye, General Mohammed Nasser ve Savunma Bakanı da dahil olmak üzere diğer kıdemli Yemenli yetkililer katıldı.

Orgeneral Nasser El-Masirah, TV'ye verdiği demeçte, "Yemenlilerin büyük çabaları ve deneyimleri ile askeri sanayi alanında ileri bir aşamaya geldik ve bu silahlar düşmanlarımız için büyük ve daha acı verici olacak. İstediğimiz an Suudi Arabistan ve BAE topraklarının her köşesine yeni silahlarımız ile ulaşabiliriz" dedi.

Sergi sırasında ilk defa Quds-1 seyir füzesi, Badir-F hassas güdümlü taktik balistik füzenin yanı sıra Samad-1, Samad-3 ve Qasef-2K gösterildi.QUDS-F CRUISE FÜZESİ


Yemen Askeri Endüstrileri Şehit Saleh El Samad Sergisi'nde, Houthiler tarafından en az iki başarılı saldırıda kullanılan Quds-1 seyir füzesine ilk kez tanıtıldı.
Önceden, füzenin, Sovyet Kh-55 seyir füzesinin bir kopyası olan İran Soumar seyir füzesinden türetilmiş olduğuna inanılıyordu. Bununla birlikte, yeni fotoğraflar, Husi füzesinin üste monte edilmiş turbojet motoru ve statik kanatlar gibi çok benzersiz özelliklere sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Füzenin motoru TJ-100 ile aynı görünüyor. Çek PBS Velká Bíteš tarafından üretilen turbojet motoru, bilinen hiçbir füzede kullanılmıyor.Husiler, bugüne kadar füzenin hiçbir özelliğini açıklamadı. Bununla birlikte, 150 km'den daha fazla bir menzile sahip olduğuna inanılmakta. Füze muhtemelen GPS veya GLONASS gibi bir uydu navigasyon sistemi tarafından desteklenen bir Ataletsel navigasyon sistemine sahip.Quds-1 seyir füzesi, 12 Haziran'da Suudi Arabistan'ın Abha Uluslararası Havaalanı'na varış terminaline yüksek hassasiyetle vurdu. Füzeler ayrıca 19 Haziran'da, Suudi Arabistan'ın güneybatısındaki El-Shuqaiq Su Arıtma ve Santral saldırısında da kullanıldı.

BEDİR-F HASSAS GÜDÜMLÜ TAKTİK BALİSTİK FÜZE

Husiler, 16 Nisan'da ilk kez Bedir-F'nin hassas güdümlü taktik balistik füzesini ortaya çıkardı. Buna rağmen, füze Yemeni Askeri Endüstrileri için Saleh al-Samad Sergisinde görücüye çıktı.
Füzenin fotoğrafları, öncekilerden, Bedir-1 ve rehberli Bedir-1P'den daha büyük bir çapa sahip olduğunu gösteriyor. Füze büyüklüğü Sovyet OTR-21 Tochka'nınkine daha yakın. Ancak, tasarım çizgileri tamamen farklı.

a5_5

Husiler, füzenin 160km'ye kadar olan bir menzille yönlendirildiğini ve yakındaki bir füze ile donatılmış ağır bir savaş başlığı ile silahlandırıldığını iddia etti. Husi sözcüsü, o zaman, füzenin belirlenen hedefin merkezinin 20 metre yukarısında patlayacağını ve 350 metre yarıçaplı dairesel bir alana 14.000 parça şarapnel yayılacağını söyledi.

Füze fotoğrafları, bazı Husi iddialarını doğruladı. Füze, gerçekte bir gaudiness sisteminin varlığını doğrulayan hareketli kanatçıklar ile donatılmış.
Bedir-F tipi füzeler, Suudi liderliğindeki koalisyona ve proxy'lerine geçen Nisan ayından bu yana yapılan başarılı saldırılarda kullanıldı. En son saldırı, Yemen'in merkezinde Ma'rib merkezinde bulunan Suudi destekli bir askeri kampı hedef aldı.

SAMAD-1 İHA

Houthis askeri sergide daha önce bilinmeyen bir keşif İHA'sı olan Samad-1'i de sergiledi.Samad-1'in tasarımı Hizbullah'ın Mirsad İHA'sı ile aynı. Lübnanlı grup, geçen yıl Lübnan'ın güneyindeki Direnç Turizmi Müzesi'nde bu tür bir İHA sergiledi.

 

Samad-1, kontrol ve canlı yayın için olasılıkla iki veri bağlantısının yanı sıra elektro-optik keşif sistemi ile donatılmış gibi görünüyor. İHA'nın herhangi bir tür silah taşıyabileceğine inanılmıyor. Ancak, Husiler'in muhtemelen Samad-1'i bir savaş başlığı ile donatabilir ve diğer türlere benzer şekilde intihar İHA'sı olarak kullanabilecekleri öngörülüyor.

SAMAD-3 İHA

Samad İHA ailesinin üçüncü nesli ilk kez sergilendi. Samad-3 tasarımı, ilk nesil ile aynı çizgileri takip ediyor. Bununla birlikte, İHA, uyumlu bir yakıt deposu (CFT) olarak görünen ile donatılmış.
İlk neslin aksine, Samad-3, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) derinlerinde bulunan hedefleri vurmak için tasarlanmış bir intihar İHA'sı.

26 Temmuz 2018'de, Houthis'ler BAE'deki Abu Dubai Uluslararası Havalimanı'nı bir Samad-3 İHA ile vurdu . Havaalanı, Yemen batısındaki Husiler'in sahip olduğu bölgelere 1.500 km'den daha fazla bir uzaklıkta yer alıyor.

QASEF-2 K İHA

Yemeni Askeri Endüstrileri için Saleh el-Samad Sergisi'nde, geçen Ocak ayında ilk kez Husiler tarafından tanıtılan Qasef-2K İHA'sı da tanıtıldı.
Qasef-2K tasarımı, Çatışma Silahlanma Araştırması (CAR) grubunun bir raparona göre, İran Ababil-2'nin bir kopyası olan Qasef-1 ile aynıdır.İlk jenerasyonun aksine, Qasef-2K, 20 metreyi hedefin üstünde patlayan ağır, yüksek patlayıcı parçalanma [HE-FRAG] savaş başlığıyla donanmış durumda.

Qasef-2K, ilk kez güneydoğudaki Al-Anad'daki Suudi destekli kuvvetlerin askeri geçit törenine düzenlenen bir saldırıda kullanıldı.
O zamandan beri, Qasef-2K'nın İHA'ları, özellikle Suudi Arabistan'ın güneyindeki tesislerde düzinelerce saldırıda kullanıldı.

ESKİ SİLAH SİSTEMLERİ

Ayrıca, Yemeni Askeri Endüstrileri için Saleh el-Samad Sergisinde eski silah sistemleri de sergilendi.Scud merkezli Burkan-1 ve Burkan-2H taktik balistik füzeleri Badir-1 ve Badir-1P topçu roketi ile birlikte sergilendi. S-75 hava savunma füzesine dayanan Qahir-2M füzesi de sergilendi.

Ayrıca, küçük, elektrikli Rasid-1 keşif İHA, daha yeni İHA'lar ile birlikte sergilendi.SAVAŞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRECEK SİLAHLAR

İran destekli Husiler'in, Sana'da düzenlediği sergide sergilediği gelişmiş füze ve İHA'ların, Suudi Arabistan ve BAE ordusuna karşı daha sık kullanması durumunda savaşın seyrini değiştireceği öne sürülüyor.

Askeri uzmanlar, Husiler'in kısa zamanda bir yandan savaşırken, diğer yandan silah sanayiinde kendilerini geliştirmelerinin büyük bir yetenek olduğunu ileri sürerek, Husiler'in bu duruma gelmelerinde en büyük payın ise İran'ın olduğunu belirtiyorlar.

Yeni füze ve İHA'ların, Suudi Arabistan ve BAE'nin en uzak bölgelerine kadar ulaşabileceğini belirten askeri uzmanlar, Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile onun askeri koalisyon ortağı BAE'nin bundan sonra işlerinin zor olacağını öne sürüyorlar.

https://www.timeturk.com/iste-husiler-in-selman-i-korkutan-yeni-silahlari/haber-1122391?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Mesajı Paylaş

petibor

#54
Tem 08, 2019, 12:01 ÖS Last Edit: Tem 08, 2019, 12:09 ÖS by petibor
Şu görüntülerden bir ders çıkartmamız gerekiyor bir eksiğimiz bu sıralar ortaya çıkıyor ben bunun üstüne parmak basmak istedim

Bir vekalet savaşları lafı geçiyor bu terörü desteklemek filan ile aynı şey değil taraf tutuyoruz yani bu iç savaşlarda biz ama bunu askerimizi kullanmadan yapmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Pkk yı desteklemek ile Libya iç savaşında bir tarafı desteklemek arasında çok fark var vekalet savaşı denen şey o kadar ahlaksızca bir şey değildir. Ben burada hangi tarafı tuttuğumu bu yorum çerçevesinde bir yana bırakıyorum genel anlanda bir sıkıntımız var tuttuğumuz tarafı iyi tutamıyoruz görüntüsü sergiliyoruz. Ordumuz çok güçlü her savaşı kazanır ama tuttuğumuz adamların kazanmasını sağlayamadık buradaki eksik ne ise hazırlığını yapmamız gerek sorunu çözmemiz gerek.
Bakın İran tuttuğu tarafı ipten aldı savaşı lehine çevirttirdi desteği ile. Burada silah desteği yarı alenidir örtülüdür ama kesinlikle gizli değildir buna gerekte yok bu çünkü terörü destekleme değil taraf olma hakkın ve destek verme hakkın var istersen uçak bile satabilirsin yani bu tür çatışmalara. İran uzun yıllardır Lübnan İsrail IRak gibi cephelerde ihtiyaçları gördüğü için savunma sanayinin bir kanadını buna yönettim bu tür asimetrik güçlere verecek silahlar üretmiş. Bunlar illa basit ilkel taşınabilir şeyler olmak zorunda değil Suudi F15 inin nasıl düşürüldüğünü hatırlayalım yerde bir flir uçağı izledi füze ile vurdular. İsrail korvetini lübnan da füze ile vurabiliyorlar verdikleri destek ile. Yemendeki durum ise tam bir olgunluk seviyesi artık görüyorsunuz. Bizimde bu vekalet savaşları hazırlığını silah ve taktik anlamda gözden geçirmemiz gerek bu konuda zayıfız savaş kazandıracak kararlılıkta ve yeterlilikte değil hazırlığımız. En iyi silahı üretmek burada hedef değil en iyisinden ziyade en doğrusu gerekiyor bu ayrı bir ihtisas konusu bu tür asimetrik görüntüye yakın muharebelerde. TOW vererek olmuyor yani gördük bu işi. Acemiyiz ve hazırlıksızız yani bu tür işlerde. Mesela hava savunmasını stinger gibi bir silahla destekleyemezsiniz ama hisar da satamazsınız ikisinin arası bir silah lazım bu güçlere virilecek. Görüş ötesi silah olarak SOM veremezsiniz ama bu yetenek olmadımmıda hava alanını vuramazsınız buna uygun 30 km menzilli mesela elinde yarı modern silahlar olmalı. Bu iran resmi gerçekten ibretlik tablo Yemen özelinde. Savaşı dengelediler uzaktan uzaktan az iş değil bu. Burada şaşacak bir durumda yok İran dan bu konuda daha fazla farkındalık hazırlık Türkiye den beklemek de çok doğruda olmaz İran iliklerine kadar bunu nesillerdir ihtiyacını duymuş bir ülke ve silah sanayi izin verdikçe buna yönelmeside çok anlaşılabilir. İran dan niye daha iyi değiliz demek gerçekçi değil ama ders almak gerek düzenli ordunun cephaneliği yetmiyor bu işlere. Mesajı Paylaş

Karabasan

Birleşik Arap Emirlikleri Yemen'de ki askerlerini çekme kararı aldı.
https://twitter.com/halidabdurrahmn/status/1148312348249284609 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

Husilerden Abha Havalimanı'na saldırı

Suudi Arabistan'ın güneyinde bulunan Abha Havalimanı Husiler tarafından vuruldu. İnsansız Hava Araçları ile gerçekleştirilen saldırıda, havalimanının apronuna isabet kaydedildiği ve maddi hasar meydana geldiği açıklandı.

Suudi Arabistan yetkilileri Husilerin saldırısını doğrularken bir İHA'nın da hava savunma füzeleri tarafından vurulduğunu bildirdi. Abha Havalimanı gerekli önlemlerin alınmasının ardından tekrar hava trafiğine açıldı.

Son dönemde Husiler, İran tarafından geliştirilmiş İHA sistemleri ile Suudi Arabistan'da havalimanlarına karşı saldırılar düzenliyor.

http://www.kokpit.aero/suudi-arabistan-abha-havalimani-husiler Mesajı Paylaş

Merkator

ABD'ye ait MQ-9 Yemen'de düşürüldü

ABD'ye ait MQ-9 Reaper tipi İnsansız Hava Aracı (İHA), Husiler'in kontrol ettiği Yemen'in başkeni Sanaa yakınlarındaki Dhamar bölgesinde vurularak düşürüldü. Reuters'a açıklama ABD'li yetkililer, Reaper tipi İHA'nin salı günü gecesi İran yapımı yerden havaya atılan bir füze ile düşürüldüğünü belirtti.

Geçtiğimiz haziran ayında da ABD'nin aynı tip İHA'sı bölgede uçarken Husiler tarafından füze ile düşürülmüştü. ABD, Yemen operasyonlarında sık sık MQ-9'ları kullanıyor.

"HAVA SAHAMIZ AÇIK DEĞİL"

Olayın arkasından bir açıklama da Husilerin askeri sözcüsü Yahya Saria'dan geldi. Twitter'dan açıklama yapan Saria, İHA'yı vuran roketin yerli olduğunu belirterek "Artık hava sahamız eskiden olduğu gibi ihlallere açık değil. Gelecek günler daha büyük sürprizleri de beraberinde getirecek" dedi.

İRAN ABD İHA'SI VURMUŞTU

İran da geçtiğimiz haziran ayında hava sahasını ihlal ettiğini açıkladığı ABD'nin MQ-4 tipi İHA'sını vurmuştu. Körfez'de meydana gelen olayın ardından iki ülke savaşın eşiğine gelmişti.

http://www.kokpit.aero/abd-ihasi-husiler-vurdu Mesajı Paylaş

ozbey

şöyle  bir  paylaşım  yapılmış.


عاجل | وزارة الدفاع اليمنية: الغارات الجوية الإماراتية على القوات العسكرية في #عدن وزنجبار أوقعت 300 بين قتيل وجريح

https://twitter.com/AJABreaking/status/1167128594235219968

ortadoğudaki  paktımsı    kendisinden  bekleneni   bir  türlü  veremiyor.   kendisine  bel  bağlayanlar  açısından  tam  bir  hayal  kırıklığı  bence.


Mesajı Paylaş

korat

Suudi arabistanda aramco ya  Abqaiq deki petrol tesisleri bir dizi drone saldırısına uğramış. Drone ların yemen den değil ırak topraklarından kalktığı yönünde iddialar var eğer doğru çıkarsa bu yemendeki savaşı başka bir cepheye ve yöne çeker. Bir dipnot eğer drone lar ırak topraklarından gönderilmişse  Abqaiq, Riyad ile aynı doğrultuda ırak toprakları üzerinden mesafe olarak da birbirlerine yakınlar buraya dronelar ile saldıran riyad  da saldırması mümkün.    Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter