Yemen İç Savaşı

Başlatan Merkator, Mar 28, 2017, 03:04 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Rusya BMGK'da İran'ı hedef alan Yemen tasarısını veto etti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) İran'ı Yemen'e yönelik silah ambargosunu delmekle eleştiren tasarıya Rusya'dan veto geldi.

Tasarıda İran, silahlarının Yemen'deki isyancı Şii Husilerin eline geçmesini engelleyememekle suçlanıyordu.

Öte yandan Rusya'nın hazırladığı, Yemen'e yönelik silah ambargosunun bir yıl daha uzatılmasını öngören tasarı oy birliği ile kabul edildi.

ABD başta olmak üzere BMGK'daki Batılı ülkeler İran'ı Yemen'deki isyancı Husileri desteklemekle suçluyor. ABD aylardır BM'nin İran'ı Yemen konusunda kınaması için lobi çalışması yapıyordu.

Rusya'nın vetosu bu anlamda ABD'nin girişimlerine bir darbe olarak görülüyor.

İngiltere tarafından ABD ve Fransa'ya da danışarak kaleme alınan tasarıda İran, füze ve insansız hava araçlarının isyancıların eline geçmesini engellemeyerek, Yemen'e yönelik silah ambargosunu delmekle eleştiriliyordu.

ABD geçen Aralık ayında Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a atılan füzelerin de İran izleri taşıdığını iddia etmişti.

Rusya ise füzelerin İran yapımı olduğu iddialarına şüpheyle yaklaştığını açıklamıştı.

İran Yemen'deki isyancıları silahlandırdığı iddialarını reddediyor.

Yemen'de isyancı Şii Husiler ile hükümet güçleri arasında iç savaş sürerken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon 2015 yılında Husilere yönelik hava saldırılarına başlamıştı.

BMGK'da bir tasarının kabul edilebilmesi için 9 geçer oy alması ve daimi üyeler olan Rusya, Çin, ABD, Fransa ve İngiltere tarafından veto edilmemiş olması gerekiyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43193895 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Riyad'a füze saldırısı: 1 ölü

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ı hedef alan balistik füze saldırısında bir kişi hayatını kaybetti.

Yemen'deki Şii Husi militanlarca fırlatılan 7 füze, Suudi savunma sistemlerince havada imha edildi.

Riyad Sivil Savunma Birimi, şarapnel parçalarının sivil yerleşim alanlarına düşmesi nedeni ile Mısırlı 1 kişinin hayatını kaybettiğini 2 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Evi zarar gören bir Riyad sakini de, "Çok güçlü patlama oldu ve her yer sallandı. Evimizde hasar meydana geldi. Çok şükür bizde can kaybı yok. Sadece camlarımız kırıldı, hepsi bu" diye konuştu.

Bu kayıp, Yemen'den Suudi Arabistan'a 3 yıldır aralıklarla düzenlenen Balistik Füze saldırılarında yaşanan ilk sivil kayıp olarak kayıtlara geçti.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin Yemen'deki İran destekli Şii Husi militanlara yönelik bundan 3 yıl önce başlattığı hava operasyonları devam ediyor.

Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine, altyapının neredeyse tamamen yok olmasına ve milyonlarca kişinin de yardıma muhtaç konumuna düşmesine neden olan savaşta taraflar biraraya gelmiş değil.

Riyad yönetimi, yüz binlerce kişinin mülteci konumuna düştüğü savaşla ilgili dış dünyadan gelen eleştirilere kulak tıkıyor.

Suudi Arabistan ayrıca, Yemen'deki mevcut durumdan İran'ı sorumlu tutuyor.

http://tr.euronews.com/2018/03/26/riyad-a-fuze-sald-r-s-1-olu Mesajı Paylaş

Merkator

Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait F-16'nın düşürüldüğü ileri sürüldü

Yemen'de devam eden savaşta dün Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait bir F-16'nın düşürüldüğü iddia edildi.

Yemen Observer sitesi düşürülen uçağa ait olduğu ileri sürülen fotoğrafları paylaştı.

http://www.kokpit.aero/yemen-de-f-16-savas-ucagi-dusuruldu Mesajı Paylaş

Merkator

Yemen'deki Husiler, Suudi Arabistan'ın Cazan bölgesine balistik füze fırlattı

Husiler tarafından Suudi Arabistan'ın Cazan bölgesine fırlatılan balistik füze, havada imha edildi.

Suudi Arabistan devlet televizyonunun geçtiği haberde, Husilerin Yemen'den ateşlediği balistik füzenin, S. Arabistan hava savunma sistemi tarafından imha edildiği bildirildi.

Husiler ise, Cazan bölgesinde bulunan Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Aramco'ya ait tesisi balistik füzeyle hedef aldıklarını belirtti.

http://www.kokpit.aero/yemen-den-suudi-arabistan-a-balistik-fuze-firlatildi Mesajı Paylaş

Merkator

Abu Dhabi Havalimanı'na drone'lu saldırı

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona karşı savaşan Husilerin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkentindeki Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı'na drone ile saldırı gerçekleştirdikleri ileri sürüldü. Saldırıyı Yemen merkezli Al Masirah Televziyonu duyurdu.

Abu Dhabi Havalimanı'ndan yapılan açıklamada bir olay yaşandığı doğrulandı ancak drone saldırısından bahsedilmedi. Açıklamada meydandaki hava ulaşımının bundan etkilenmediği belirtildi.

İngiliz havacılık yazarı Alex Macheras ise havalimanı yönetiminin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Macheras, drone saldırısının yaşandığı doğruladı ve saldırı sonrası birçok seferde gecikme yaşandığını bildirdi.

http://www.kokpit.aero/husi-abu-dabi-drone-saldirisi Mesajı Paylaş

Search and rescue

BAE bu saldırıları sürekli sümen altı ediyor, etmeye çabalıyor. İki tane balistik füze düşse Dubai'de tek bir yabancı kalmaz, Emirates belini bir daha zor doğrultur. Mesajı Paylaş

matmat26

Bugun, Suudilere ait Petrol Taşıyan iki gemiye  Kızıldeniz de Husi saldırısi düzenlenmiş.

Dişisleri kınama yayinladi. Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

ocay

Yemen savaşına özel bir isim vermek lazım.. çok enteresan bir savaş. Hiç bir şeye uymuyor. Mesajı Paylaş

Atılgan

Husiler, Hudeyde Limanı'na gemi girişlerini engelliyor

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, 3 geminin Yemen'in batısındaki Hudeyde Limanı'na girişinin Husiler tarafından engellendiğini duyurdu.

Suudi Arabistan'ın resmi televizyon kanalı El-İhbariyye'de yer alan habere göre, Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Hudeyde Limanı'ndaki milislerin, "Omnıyah" ve "Amıty" isimli buğday yüklü iki geminin limana girişini 12 gündür kasten engellediğini aktardı.

Turki ayrıca Carpe Dıem-2 isimli benzin taşıyan geminin de 32 gündür kasıtlı olarak limana girişinin engellendiğini ifade etti.

Koalisyon güçlerinin, Yemen limanlarına hareket eden 4 gemi için izin belgesi çıkardığı bilgisini paylaşan Turki, Hudeyde Limanı'nda 5 geminin bulunduğunu, 4 geminin de giriş için beklediğini kaydetti.

Açıklamada, söz konusu gemilerin kime ait olduğuna ilişkin bilgi verilmedi.

Yemen hükümet güçleri, Hudeyde kenti ve limanını Husilerden almak için 13 Haziran'da koalisyon güçlerinin desteğiyle operasyona başlamıştı. Bu kapsamda ilerleyişini sürdüren hükümet güçleri, 19 Haziran'da Hudeyde Uluslararası Havalimanı'nın tamamında kontrolü sağlamıştı.

Hudeyde Limanı hayati öneme sahip

Yemen'in gıda ihtiyacının yüzde 90'ının ithal edildiği, bunun da yüzde 70'inin Hudeyde Limanı'ndan ülkeye girdiği belirtiliyor.

Halkın temel ihtiyaç maddeleri için hayati öneme sahip Hudeyde, ilaç başta olmak üzere pek çok malzemenin de giriş noktası konumunda bulunuyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın sürdüğü Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Yemen yaklaşık 3 yıldır Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteklediği hükümet güçleri ile Husiler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

https://www.denizhaber.com.tr/husiler-hudeyde-limanina-gemi-girislerini-engelliyor-haber-83255.htm
Mesajı Paylaş

Terra

Yemen'de Husiler askeri deniz operasyonlarını durduracak

Yemen'de Husilere bağlı Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun Yemen'deki krizin çözümünün siyasi olduğu konusundaki görüşlerini ve barış çabalarını göz önünde bulundurarak böyle bir girişim başlattıklarını açıkladı.

Yemen'de Husilere bağlı Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, ülkede belirli bir süre için "askeri deniz operasyonlarını durdurma" girişimi başlattıklarını duyurdu.

Husi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplumun Yemen'deki krizin çözümünün siyasi olduğu konusundaki görüşlerini ve barış çabalarını göz önünde bulundurarak böyle bir girişim başlattıklarını ifade etti.

Husi, girişimin Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon tarafından kabul görmesi ve benzer bir adım atılması halinde tüm cepheleri kapsayacağını kaydetti.

Konuyla ilgili Yemen'deki meşru yönetimden henüz bir açıklama yapılmadı.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen'deki çatışmaların sona ermesi ve ülkedeki krizin çözümü için yeniden müzakerelere başlanması amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Griffiths'in müzakerelere yeniden başlanması amacıyla Yemenli taraflara bazı öneriler sunduğu bildirilmişti.

Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, daha önce yaptığı açıklamada, Griffiths'in öneri paketinin Husilerin Hudeyde'den çekilmesini ve yerlerini Yemen İçişleri Bakanlığı'na bağlı güçlerin almasını içerdiğini belirtmişti.

Yemen hükümet güçleri, Hudeyde kenti ve limanını Husilerden almak için 13 Haziran'da koalisyon güçlerinin desteğiyle operasyona başlamıştı.

https://www.dunyabulteni.net/ortadogu/yemen-de-husiler-askeri-deniz-operasyonlarini-durduracak-h426541.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

BM: Yemen'de tüm taraflar savaş suçu işlemiş olabilir

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen'de devam eden savaşta tüm tarafların savaş suçu işlemiş olabileceğini belirtti.

BM İnsan Hakları uzmanlarının hazırladığı raporda, Yemen hükümet güçleri ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin yanı sıra Şii Husi militanlarının sivil ölümlerinin önüne geçmek adına herhangi bir çaba harcamadığı ifade ediliyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki hava operasyonlarında okulların, pazar yerlerinin ve hastanelerin hedef alındığı, bu saldırılarda bugüne kadar binlerce sivilin öldürüldüğü de raporda yer alan bilgiler arasında.

BM yetkilileri, koalisyon güçlerinin uyguladığı hava ve deniz ablukasının da ülkeye insani yardım girişini engellediği için savaş suçu sayılabileceğine işaret ediyor.

Hazırlanan raporun Eylül ayı içinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne sunulması bekleniyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon ise BM'nin raporunu incelenmesi için hukuk ekibine iletildiğini açıkladı.

Dün Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon tarafından yapılan bir açıklamada BM'nin Yemen krizine yaklaşımı eleştirilmiş ve Husilerin kontrolündeki bir bölgeye düzenlenen iki hava operasyonunda onlarca çocuğun öldürüldüğü iddiaları yalanlanmıştı.

Koalisyon sözcüsü Turki el Malki, 'BM'nin elde ettiği bilgiler isyancıların uydurmalarından ibaret' demişti.

2015'ten bu yana devam eden Yemen savaşı, yüzbinlerce sivilin evlerini terk etmesine yol açmış ve büyük bir insani krizin yaşanmasına neden olmuş durumda.

İran tarafından desteklendiği iddia edilen Şii Husiler ülkenin Batı'sını kontrol altında tutuyor.

Husileri İran'ın bir uzantısı olarak gören Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon savaşın başlamasıyla birlikte Riyad'a kaçan Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi hükümetini destekliyor.

Yemen savaşında bugüne kadar yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetti. BM can kayıplarının neredeyse üçte ikisinin siviller olduğunu söylüyor.

BM ayrıca ülkede 22 milyon kişinin acil insani yardıma muhtaç olduğunu da vurguluyor ve ablukanın kaldırılıp yardımın ülkeye girişine izin verilmesi çağrıları yapıyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45328236 Mesajı Paylaş

Terra

Suudi CH-4B silahlı İHA Yemen'de düşürüldü

Yemen'de Husi milislerinin Kraliyet Suudi Hava Kuvvetleri'ne ait CH-4B silahlı insansız hava aracını (İHA) düşürdüğü iddia edildi.

Husilere yakın haber ajansları tarafından 30 Ağustos'ta yapılan açıklamaya göre, Suudi CH-4B silahlı İHA, Tuwal sınır kapısı yakınlarında uçuş yaptığı sıra da vuruldu. Öte yandan sosyal medya da düşürüldüğü iddia edilen İHA'nın enkazını gösteren bir fotoğraf da yayınladı.

Çin yapımı azami kalkış ağırlığı 1.350 kg olan CH-4B tam yüklü halde havada 14 saat kalabiliyor. AR-1 anti-tank füzeleri ve FT-9 güdümlü bombalarını kullanan İHA'nın faydalı yük taşıma kapasitesi ise 250-350 kg arasında değişiyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/08/31/suudi-ch-4b-silahli-iha-yemende-dusuruldu/ Mesajı Paylaş

putty

#42
Ağu 31, 2018, 07:33 ÖS Last Edit: Ağu 31, 2018, 07:37 ÖS by putty
Çinlilere bakarmısınız bizim ANKA yı taklit ediyorlar diye ilk çizimleri ortaya çıktığında alay ettik ama adamlar iha yı da yaptı silahıda taktı birde piyasayı domine ettiler çarçabuk. Gerçi TSK leri aldılda TAI yapmadımı oda var. Projelr iyi ortaya çıkıyor ama artık kendimize güvenimizde geldiğine göre takvim dayatmaya da başlamak lazım. Zamansız iş iş değildir. Atmaca mesela kapıları sımsıkı kapat yapıcakmısın yapıcaksın ama böyle olmaz bir makul takvimi olur onu biraz geçirirsin en fazla zamanı sınırsız kullanarak proje yönetilmez. İlk yıllar o hak vardı artık olmamalı. Mesajı Paylaş

korat

Yemen'de huytiler bir suud M1 abraam tankını imha etmişler.
Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

erdem

Ben olsam yanan bir M-1'in cok yakininda durup da o dumani solumazdim. Just sayin.... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter