Yemen İç Savaşı

Başlatan Merkator, Mar 28, 2017, 03:04 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

The Thing

Yemen'deki kolera salgını tarihteki en büyük salgın

Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, geçen nisan ayından bu yana Yemen'i etkisi altına alan kolera salgınının "tarihteki en büyük salgın" olduğunu duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün önceki gün yayımladığı raporda, kolera salgınının ortaya çıktığı 27 Nisan 2017'den bu yana ülke genelinde 745 bin 205 şüpheli vaka görüldüğü ve salgın nedeniyle 2 bin 119 kişinin öldüğü belirtilmişti. Oxfam, internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, "27 Nisan'dan bu yana hastalık nedeniyle ölenlerin sayısı 2 bin 100'ü aştı, 755 bin şüpheli vaka tespit edildi. Bu, tarih boyunca kaydedilen en yüksek rakam." ifadesi kullanıldı. Açıklamada, şüpheli vaka sayılarının kasım ayına kadar 1 milyon kişiye ulaşabileceği uyarısı yapıldı.

"KOLERANIN YAYILMASI İÇİN BENZERSİZ BİR ORTAM"

Oxfam'ın İnsani Yardım Müdür Yardımcısı Nigel Timmins ise açıklamada, Yemen'de dünyadaki en büyük insani krizin yaşandığını kaydetti. Timmins, Yemen krizinin gittikçe kötüleştiğine ve ülkede 2 yılı aşkın süredir devam eden savaşın koleranın yayılması için benzersiz bir ortam hazırladığına dikkati çekti.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) önceki gün yayımladığı raporda, kolera salgınının ortaya çıktığı 27 Nisan'dan bu yana ülke genelinde 745 bin 205 şüpheli vaka görüldüğü ve salgın nedeniyle 2 bin 119 kişinin öldüğü belirtilmişti.

http://www.ntv.com.tr/saglik/yemendeki-kolera-salgini-tarihteki-en-buyuk-salgin,dDSeSYRU3U-EAqu-2B8o3g Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Üstatlar, eğer yurt dışına çok sık gidiyor ve zorunluluktan ötürü, niteliği veye kaynağı bilinmeyen su ya da yiyecekler tüketiyorsanız, her defasında, su içmeden ya da bir şey yemeden önce saf limon suyu ya da benzeri gibi asitik bir sıvı için. Zira koleraya yol açan el-tor vibriyonu asitik ortama dayanamaz... Mesajı Paylaş

meraklı

Husiler, ABD İHA'sı düşürdü

Yemen'de Husiler başkent Sana'da, ABD'ye ait bir İHA düşürdüklerini iddia etti. Husi yanlısı Saba ajansı tarafından yapılan açıklamada, "Askeri kaynaklar, Husilerin ABD'ye ait bir İHA düşürdüğünü bildirdi" denildi. MQ-9 Reaper tipi olduğu öne sürülen İHA'nın yerel saatle 11.00 sıralarında düşürüldüğü aktarıldı.

Başkent Sana da dahil Yemen'in büyük bir kısmının kontrolünü elinde bulunduran Husiler, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona karşı mücadele veriyor. ABD ise koalisyona istihbarat ve silah desteği veriyor. Yemen'de yaşanan sivil savaşta 10 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Savaş, ülkede insani bir felaketin yaşanmasına neden olurken, 2 milyondan fazla kişi evlerinden ayrılmak zorunda kaldı ve 150 bin şüpheli kolera vakası tespit edildi.

ABD tarafından konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

http://www.iha.com.tr/haber-husiler-abd-ihasi-dusurdu-675700/ Mesajı Paylaş

Terra

Yemen'den BM'ye 'kara liste' tepkisi

Yemen hükümetinden, Birleşmiş Milletler'in (BM) "Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar" raporunda hükümetin ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin isminin geçmesine tepki geldi.

Hükümet, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in önceki gün BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu, çatışmalarda çocuk haklarının ihlal edilmesinde sorumluluğu bulunanların listelendiği rapora ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yemen haber ajansı SABA'da yer alan açıklamada, "Meşru hükümet, halkını korumaya çalışıyor, çocukları savaşmaya zorlamıyor, BM ile işbirliği yapıyor ve onun aldığı kararlar ile uluslararası kanunlara riayet ediyor." ifadelerine yer verildi. "BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararlarında, isyancı ve darbeci olarak nitelendirilen milislerin bilgi ve belgelerine dayanılarak hazırlanan raporda, koalisyon güçlerinin isminin yer alması kabul edilemez. Hükümetin ve uluslararası topluma vekaleten BM'nin kararlarını uygulayan koalisyonun isminin rapordan çıkarılmaması mantıksızdır ve yine aynı raporda koalisyonun, çocukların korunması için bazı önlemler aldığı yönündeki bilgiyle çelişmektedir." denilen açıklamada hükümet BMGK'ya koalisyon güçlerinin isminin rapordan çıkarılması için raporun yeniden gözden geçirilmesi çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, çatışmalarda çocuk haklarının ihlal edilmesinde sorumluluğu bulunanların listelendiği "Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar" raporunu dün BMGK'ya sunmuştu. Raporda, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen'de 2016 yılında 683 çocuğun ölümüne ve sakatlanmasına neden olduğu, ayrıca 38 hastane ve okulun da koalisyon güçleri tarafından hedef alındığı belirtilmişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409181/yemenden-bmye-kara-liste-tepkisi
Mesajı Paylaş

Yakın

Yemen'den Suudi Arabistan'a balistik füze

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ın kuzeydoğusuna Yemen'den atılan balistik füze, hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirildi. Suudi Arabistan'ın Dubai merkezli Al Arabiya televizyonunun haberine göre, Riyad'ın kuzeydoğusuna Yemen tarafından atılan balistik bir füze, hava savunma sistemleri tarafından imha edildi.

Suudi Arabistan'ın Al Ahbariye kanalı da, füzeye başkent Riyad'daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı'nın kuzeyinde hava savunma sistemi tarafından müdahale edilmesi sonucu füzenin boş bir alana düştüğünü belirtti.

Saldırı nedeniyle can kaybı olmadığı ve maddi bir zararın oluşmadığı aktarılan haberde, havaalanındaki hava trafiğinin de normal seyrinde devam ettiği kaydedildi.

Öte yandan, Husiler, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı'na balistik füze attıklarını duyurdu.
Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler ve onlara destek olan Salih yanlıları, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.

https://www.ntv.com.tr/dunya/yemenden-suudi-arabistana-balistik-fuze,_G28Fdbe80ClmVhosx8uag Mesajı Paylaş

Atılgan

Aden Limanı ticari ve insani yardım gemilerine açıldı

Yemen'de iki gün önce tüm sınır kapılarıyla birlikte geçici olarak kapatılan Aden Limanı'nın ticari ve insani yardım gemilerine açıldığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Aden Limanı salı akşamı Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin talimatı üzerine ticari ve insani yardım gemileri için istisnai olarak açıldı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, Yemen'de sınır kapılarının kapatılmasının ülkenin içinde bulunduğu insani durumu çok daha kötüye götüreceği uyarısında bulunmuştu.

Cumartesi gecesi Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a balistik füzelerin fırlatılmasının ardından pazartesi günü Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyon, Yemen'de sınır kapılarının geçici olarak kapatılmasına karar vermişti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler ve onlara destek olan devrik cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.denizhaber.com.tr/aden-limani-ticari-ve-insani-yardim-gemilerine-acildi-haber-77575.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Suudi Arabistan uçakları Yemen'i vurdu

Suudi Arabistan cephesinde sular durulmuyor... Suudi Arabistan İran'a yakın Husilerin kontrolünde olan Yemen'in başkenti Sana'ya hava saldırısı düzenledi.

Suudi Arabistan, İran destekli Husilerin kontrol ettiği Yemen'in başkenti Sana'ya gece saatlerinde hava saldırısı düzenledi. Savunma Bakanlığı binası hedef alınırken çevredeki evler de patlamanın etkisiyle yıkıldı.

Reuters haber ajansının bu sabah olay yerinden geçtiği fotoğraflar, büyük bir yıkımı gösteriyor. Günün ağarmasıyla insanlar vurulan binaların çevresinde toplandı.

Geçen hafta pazar sabah karşı da Yemen Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a balistik füze saldırısında bulunmuş ancak saldırı önlenmişti. Saldırıda  Kral Halid Uluslararası Havalimanı'nı hedef alınmış Riyad yakınlarındaki füze savunma sistemi sayesinde havada etkisiz hale getirilmişti.

Bu gelişmenin ardından Suudi Arabistan'da yolsuzluk krizi patlak verdi. 11 prens ve 4 bakanın da aralarında bulunduğu onlarca isim gözaltına alındı.

http://www.kokpit.aero/suudi-arabistan-gece-yarisi-vurdu Mesajı Paylaş

Trilogy

Suudi Arabistan, Yemen'in liman ve havaalanlarını yeniden açacak

Suudi Arabistan, Yemen'deki Şii Husi milislerinin Riyad'a balistik füze atmasının ardından kapadığı Yemen'deki havalimanı ve limanların yeniden açılacağını duyurdu.

Açıklama, Suudi Arabistan'ın Birleşmiş Milletler'deki misyonundan geldi.
Misyon "Süreçte ilk adım 24 saat içinde Yemen'in uluslararası toplum tarafından tanınmış hükümetinin kontrolündeki tüm limanların açılması olacak" dendi.

Bu limanların Aden, Mocha ve Mukalla olduğu belirtildi.

Yemen'de Husilerle savaşan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, başkent Riyad'a atılan balistik füzenin ardından bu ülkeyle tüm kara, deniz ve hava sınırlarını geçici olarak kapadığını açıklamış ve eleştirilerin hedefi olmuştu.

BM ve 20'den fazla yardım örgütü sınırların kapatılmasının milyonlarca insanı 'açlık ve ölüme' mahkum edeceğini duyurmuştu.

Suudi BM misyonu, Husilerin kontrolündeki limanlar ve Hudeyde gibi tartışmalı ya da milislerin kontrolündeki bölgeler için ise BM'den bu bölgelere uzman ekip gönderilmesini sitediklerini belirtti.

Misyonun açıklamasında böylece bu bölgelere  'İran ya da suç ortakları tarafından Husiler'e silah, cephane, füze parçası ya da nakit' sokulmadığından emin olunmak istendiği vurgulandı.

İRAN RİYAD'A ATILAN FÜZENİN ARKASINDA OLDUĞU SUÇLAMALARINI REDDETMİŞTİ

Suudi Arabistan Husiler'in 4 Kasım'da Riyad'a balsitik füze atmasının ardından ABD ile birlikte saldırıdan İran'ı sorumlu tutmuştu.

Atılan füzede 'İran izleri' olduğu savunulmuştu. Tahran,  Husiler'in kendi geliştirdiği füzeyle saldırıyı gerçekleştirdiğini açıklamış, Husiler de İran'ın saldırıda dahli olduğu suçlamasını reddetmişti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711131030973239-suudi-arabistan-yemen-hava-deniz-sinir-acacak/ Mesajı Paylaş

Karabasan

#Yemen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih #Sana yakınlarında Husiler tarafından öldürüldü.
https://twitter.com/huseyinbozan/status/937668131010564097 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

KarabasanSomaliland hükümeti, BAE'nin Berbera kasabasında askeri üs kurma projesinin geçici olarak ertelediğini duyurdu. Husiler geçen hafta üssün kurulması durumunda Barbera limanını füzeyle vurmakla tehdit etmişti
http://aa.com.tr/tr/dunya/somaliland-baenin-askeri-us-planini-erteledi/1017359

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BGTN

#25
Oca 09, 2018, 12:19 ÖÖ Last Edit: Oca 09, 2018, 12:36 ÖÖ by BGTN
https://twitter.com/A7medJa7af/status/950447818178793474


Iranlı mühendisler iyi is cikartmislar.
Ilham verici... Mesajı Paylaş

saladin

#26
Oca 09, 2018, 12:56 ÖÖ Last Edit: Oca 09, 2018, 02:20 ÖÖ by saladin
Eğer F15 videosuysa bu  galiba düşman ateşiyle kaybedilen ilk F15.

Ek: 2018  Anadolu Kartali'na gelsinler diyeceğim ama neredeyse her iki senede bir geliyorlar galiba.
Ek2: Orko bunun dördüncü uçak olduğunu yazmış. Mesajı Paylaş

ozbey

sudi kava kuvvetleri  yüzde yüz  milli ve yerli bir  hava savunma  yöntemi geliştirmişler.  ilk test  başarılı olmuş. 
hava savunmanın  çağ atladığı bu yöntemde  uçaklar füzelere  kafa kafaya çarpışma tekniğiyle  müdahale edip düşman füzesini havada imha ediyor.
bu yöntemi  çöle düşen ufolardan  öğrendikleri konusunda ciddi şüpheler var. Mesajı Paylaş

putty

İran ı görüyorsunuz sürpriz yumurtaları olan bir ülke. Palavracı İran algısı yerini bilinmez İran a bırakacak bu savaşlarla galiba. Füzeleri şehirleri vuruyor gemileri batırıyor uçakları görüyor takip ediyor düşürüyor tankları imha ediyor.
Senede 50 milyar dolar harcayan Suudilerin gücü işte buraya kadar. Öfkelenip de İran ana karasına saldıralım böyle dolaylı savaşacağımıza diyecek üstünlüğü taşıma suyla asla sağlayamıyorlar işte. Milli projen az olsun senin olsun bu kadar basit. Bizde böyle sürpriz yumurtaları olan ülke olacağız yada olmuşuzdur kısmen Mesajı Paylaş

saladin

#29
Oca 30, 2018, 03:41 ÖS Last Edit: Oca 30, 2018, 04:01 ÖS by saladin
BAE'nin desteklediği güney Yemen ayrılıkçı güçleri, SA'nin desteklediği Yemen hükümetini devirmiş.
http://www.middleeasteye.net/news/yemen-separatists-capture-aden-government-confined-palace-733713535


MBS acaba ne düşünüyordur? Super power SA......

PS: Türkiye'nin başını kaldıracak vakti olsa, Yemen'in Kızıldeniz kıyılarına bir üs açsa süper olurdu. Güney Yemen BAE kontrolü altında, Hutsi'ler İran kontrolü altinda. SA'nin bir şey yapamadığı belli. Bunu mümkün kılmak için Hadi resmi olarak Türkiye'den yardım isteyebilir.

Kısaca Türkiye hami devlet diye bir konsept çıkartıp Sudan, Somali, Yemen, Katar ve Suriye'nin kuzeyi ayrıca belki Umman ve kuveyt'i katarak kendisine el altından oyun oynayan devletleri çevirmeli kişisel görüşüm.

Hami devlet olarak görevi de buraların devlet birimlerini adam etmek, ve asker bulundurarak güvenliğini sağlamak. Kendisine yeni silah aldıkça eskilerini bu devletlere vermek ve orak kullanım sağlamak. Örneğin Burak sınıfı firkateynler ortak murettabatla kullanılıp zamanla tam devri yapılabilir.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter