Yemen İç Savaşı

Başlatan Merkator, Mar 28, 2017, 03:04 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Karabasan

Yemen'de Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirliklerinin arası açılmaya devam ediyor

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Sokotra Özel Kuvvetler Komutanı Albay Hüseyin Şaif, İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ahmed el-Mismari'nin görevden alınması yönündeki talimatını reddetti.

Şaif'in özel kuvvetler karargahı etrafına kendisine bağlı askerler ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi güçlerini konuşlandırdığı kaydedildi.

Yemen İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mismari, Albay Şaif'i 16 Şubat Pazar günü görevden almıştı.

Sokotra'da BAE destekli isyanlar

Yemen hükümeti, bir süredir 6 adadan oluşan Sokotra vilayetinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli ayrılıkçı hareketleri hükümete karşı isyan girişiminde bulunmakla suçluyor.

Güney Geçiş Konseyine bağlı silahlı gruplar, 5 Ekim 2019'da Sokotra kentini ele geçirmek amacıyla başarısız bir darbe girişiminde bulunmuştu.

BAE'ye bağlı milisler 15 Aralık'ta da Sokotra kentindeki havalimanına baskın düzenleyerek bazı kişileri kaçırmıştı.

Son olarak 4 Şubat'ta Birinci Deniz Kuvvetleri Taburu ve Güney Geçiş Konseyine bağlı güçler, vilayetteki meşru Yemen yönetimine karşı bir kalkışma gerçekleştirmişti.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/-yemenin-sokotra-adasindaki-ozel-kuvvetler-komutani-gorevinden-alinmayi-reddetti/1737773 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Atılgan

BAE destekli güçler, Suudi birliklerin Aden Limanı'na girişini engelledi

Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen güçler, Suudi Arabistan'a bağlı birliklerin geçici başkent Aden'deki limana girişini engelledi.
Aden'de meşru hükümetin ve Suudi birliklerin denetimi altındaki Ez-Zeyt Limanı yetkilisi, limanda BAE'nin desteklediği Güney Geçiş Konseyine bağlı Hizam Emni güçlerinin yakıt gemisinin boşaltımını engellemesi sonucu anlaşmazlık yaşandığını belirtti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, söz konusu anlaşmazlığı çözmek için limana giden Suudi Arabistan birliklerinin, Hizam Emni tarafından engellendiğini ve merkezlerine dönmeye zorlandığını aktardı.

Liman yetkilisi, anlaşmazlığın, iki taraf arasındaki koordinasyon eksikliğinden kaynaklandığını ifade etti.

Hizam Emni birlikleri geçen cumartesi de Aden Limanı'na gelen bir ticaret gemisinden, hükümet birliklerinin limana yanaşma izni vermesine rağmen yakıt pompalanmasını engellemişti. Güney Geçiş Konseyine bağlı silahlı milisler ayrıca 9 Şubat'ta meşru hükümet güçlerinin, Aden'e girişine izin vermemişti.

YEMEN'İN GÜNEYİNDE YAŞANANLAR

Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında yıllardır çatışmalar sürerken güney bölgelerinde "ayrılık" fikirleri gündeme gelmiş ve "Güney Hareketi" adı altında ayrılıkçı bir hareket oluşmuştu.

Güney Hareketi, yaşanan savaşı ve krizleri gerekçe göstererek Mayıs 2017'de Siyasi Geçiş Konseyi adı altında bir oluşum kurulduğunu duyurmuştu.

BAE'nin desteklediği Güney Geçiş Konseyine bağlı Hizam Emni birlikleri, 10 Ağustos 2019'da geçici başkent Aden'de, daha sonra da doğusundaki Ebyen ve Şebve vilayetlerinde kontrolü ele almıştı.

Suudi Arabistan'ın girişimi sonucunda, Yemen hükümeti ile BAE destekli ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi arasındaki krizin sona ermesi için 5 Kasım 2019'da Suudi Arabistan'da Riyad Anlaşması imzalanmıştı.

https://www.denizhaber.net/bae-destekli-gucler-suudi-birliklerin-aden-limanina-girisini-engelledi-haber-93622.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter