Yemen İç Savaşı

Başlatan Merkator, Mar 28, 2017, 03:04 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

erdem

Turkiye artik kacinilmaz bicimde hic bir konuda ortak karar alamayacak - anlasamayacak bir yapiya dogru gidiyor.

Bundan 20-30 yil sonra - Turk - Kurt - Afgan - Arap - Afrikali seklinde bir yapimiz olacak. Bu unsurlarin hepsi kendilerini azinlik gorup tehdit altinda hissedecek. Hepsi de ulkenin - devletin basina gecmek isteyecek. Hic bir konuda ortak karar alamayacak bu ulke.

Bu tarismalariniz sadece baslangic. Mesajı Paylaş

Southwater

Eki 01, 2019, 06:15 ÖÖ Last Edit: Eki 01, 2019, 06:27 ÖÖ by Southwater
@Doğu,
Söyleyemezsin. Söylemek istersen, buluşuruz, yüzüme söylersin. ......(Tehdit gibi anlaşılabilecek yerleri sildim).
Tarzım sizi sinirlendirmiş olabilir, bunun için özür dilerim.
Ama Suriye savaşına karşı olduğumu hep yazdım ben. Sebebini de TRM'de yazdım, turkson76 nicki ile, iki meselemiz var dedim, PKK ve D.Akdeniz. Yıl 2011-12 idi ki 2009'dan beri D.Akdeniz deyip duruyordum.
Kullanıcı adına saygımdan susarım.

ekle: https://www.trmilitary.org/viewtopic.php?f=39&t=1882 Mesajı Paylaş

doğu

Sn Erdem bati kaynakli akinlara karsi bu topraklarin insanlari kin ve nefretlerini gecmis kan davalarini unutup canak tutmayi birakmadigi surece, bu adamlarin darbe vurdugu her yerin donusu Anadolu cografyasi olacaktir ve evet aynen soylediginiz hale gelecektir. Bunun finalini bir sunni-şii savasiyla getirip buralari bir daha iflah olmaz bir hale sokmaya calisiyorlar ve saklamiyorlar da 40 yildir soyluyorlar. Ama o kadar aptal ki ortadogu insani bir turlu akillanmiyor. Hic degilse biz yapmayalim.
  Sn southwater emin olun yüzünüze söylemeyi zevk addederim. TRM'de yazdiklarimizi buraya doksek birak Suriye'yi Aden'e yol olurdu. Gecmis gecmiste kaldi gerek yok. Şundan emin olun bir dahaki iletilerimi okurken, her ne yaziyorsam yazayim tek gayem kendi ulkemdir ötesi fasa fiso. Beni bir baskalarinin sözcusu gibi yaftalayacak ithamlardan uzak durun. Rica ediyorum ! Mesajı Paylaş

Southwater

Ya Hu, burada zaten kaç kişiyiz? Yazarken kötü niyetli olmadığım şeylerdi, düzelttim de zaten. 18 Ekim'de Ankara'ya geleceğim bu arada.
Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Sayin southwater,

ilk olarak bahsettiginiz portali, ben, https://www.wardiary.net/ üzerinden takip etmekteyim. Anali ettigim videolar yogunlukla bölücü örgüt saldirilarinin verildigi videolar.

Ikinci olarak benzetmeniz pek yakisik olmamismisti. Zaten düzeltmissiniz. Tesekkürler.

Bakiniz size bir sey anlatayim. Size özel olarak degil, üzerinize almayiniz lütfen; ülkemizin genel bir sorunu bu. Ben, 12 Eylül 1997 tarihinde bir kaymakamin, belediye baskani karsisinda kalkip, ceketini iliklemesi akabinde gelisen durum sonrasi ülkeyi terkettim. Ülke disinda tahsile de baslayip bitirdim.  Ama kalbim de aklim da ülkem de kaldi. 23 yil sonra cok sevdigim bir tanidigimin israri üzerine, epeydir üzerlerinde calistigim 3 adet projeyi, CIMER'e sundum. TSK sabit ve mobil üslerine her türlü ATGM saldirisini önleyecek bir proje; bu üslere her hava sartlarinda yapilmak istenen sizma tesebbüslerine engel olacak bir proje ve sinir ihlallerini aninda bildirecek bir proje. Cok zaman ve beyin gücü harcadigim bu projelerin akibeti ne oldu biliyor musunuz! 11 dakika sonra MSB tarafindan CIMER' e iade!. Yazik...

Birinci projeyi biraz daha detaylandirip bu sefer " 2019' da ülkem icin bir fikrim var" üzeinden T.C iletisim Baskanligina gönderdim. .
Simdi, proje nerede, ne halde hic bir bilgim yok. Icim de giciklanmaya baslamadi degil? Keske internet üzerinden vermeseydim ....

Anlatabildim mi? Sizin o iletiniz üzerine sunu düsündüm? Ülkede hala bazi seyler ayni, hic degismemis.

Saygilar,
Mesajı Paylaş

polybolos

Ben uzman değilim o yüzden bahse konu videoda ben vuruş anında mühimmatın gbu-53/b olduğunu seçemedim açıkcası. Eğer ki bu mühimmat çıplak gözle, açıkca sosyal medyaya da yansımış bir videodan seçilebiliniyorsa konu kapanmıştır zaten. Eminim İran'ın elinde suud'un olduğu gibi imkanlar vardır ve çıplak gözle bile ayırdedilebilinen mühimmatı onlar piksellerine kadar ayırıp, dünya kamuoyuna ''bi dakka ya beni niye suçluyosunuz işte mühimmatın çeşidi işte bu da delili'' der bi gün

Saldırıyla aynı saatlerde saldırıyı üstlenen Husilere de ''ya hu siz bunu şimdi neden üstlendiniz bak işte ABD içindeki çıkar odakları yapmış yoksa sizi CIA'mı yönlendiriyor'' diye sorar herhalde.

Mesajı Paylaş

OPTIMUS

OPTIMUS

Ve BM ARAMCO saldirisinda kullanilan muhimmatlarin Iran'a ait oldugunu tespit edemediklerini acikladi.

Bu diplomatik dilden sunu anlamak gerekir. Kimin yapmadigini aciklamak, kimin yaptigini aciklamaya pacasi yetmeme durumunu izah eder. 

Mesajı Paylaş

HDS

Hocam BM'nin bazı raporları gülünç de kalıyor, ancak, dün Aramco halka açılmış, ilk gününde %10 değer kazanmış. Suud neyi kovalasın?

Suud petrol satmak, para istiflemek, temettü dağıtmak vs derdinde artık. Trump seçim düzlüğünde zaten. Kimse İran'la itişmez. İran beklediği bugünlere salimen geldi.

ABD-Çin arasında Faz1 ekonomik anlaşma yönünde de müspet haberler geliyor. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Ara 12, 2019, 09:23 ÖS Last Edit: Ara 12, 2019, 09:26 ÖS by OPTIMUS
Özür dileyerek aciklamayi düzeltmem gerekiyor:

BM, ARAMCO tesislerine yönelik saldirilarda kullanilan silahlarin IRAN yapimi oldugunun dogrulanamadigini acikladi.

Bu diplomatik ifade, biraz farkli bir anlama geldigi icin, az önceki iletimin dikkate alinmamasi gerekir.

BM, Saldirilarda kullanilan silahlara yönelik hedefi belli bir arastirma yaptigini kabul etmis ve hedefinin de silahlarin Iran yapimi oldugunu kanitlamak oldugunu itiraf etmistir. Fakat; BM, bu mahvalde arastirmalari sonrasinda silahlarin Iran yapimi olmadigini yani baska bir ülke yapimi oldugunu da itiraf etmis olmaktadir. Söyleyemedigi tek sey, bu ülkenin hangi ülke oldugudur.

Bu forumda, bu ülkenin kim oldugu ve kullandigi muhimmatin ne oldugu ve hangi tip ucakla atildigi da aciklanmisti. Muhtemeldir k;i BM de, ayni sonuca ulasmis ama aciklamaya pacasi yetmemis.

Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Sayin HDS,

ARAMCO' nun halka arzi üzerine cok sey söylendi, cok kavgalar yapildi ve bazilari da öldü. TADAWUL(Sudu Borsasi) üzerinden ARAMCO'nun sadece %1,5 hissesi aicldi. Hisse basi fiyati 32 Riyal olarak belirlenmisti. Ilk saniyede fiyat 35,2 riyal oldu. Basarili bir giris. PENTAGON' un korkusu gercek oldu, yani. TRUMP secim düzlügünde ama kazanmasi garanti. Azil cabalari Demokratlarin yol hatasi nedeniyle benim gözümde coktan kadük durumda.

ABD-CIN istikametinde ise CIN tavizler vermeye devam ettikce olumlu haberler gelmeye devam edecektir. Ne zaman Cin; DONANMA DIPLOMASI yetenegine ulasir, iste o zaman bu tavizler son bulur. Su an yapabildikleri GAMBOT DIPLOMASI'sinin ilkel evresi. Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

7. Uçak gemisi kızakta...

Bu low profile ekonomik sürtüşme 10. gemi kızağa oturduğunda büyük kıvılcımlar çıkaran bir sürtüşme haline gelecek açık net.

Pentagondaki israilde israil diye ortada gezinen omzu yıldızlı yarım akıllılar o zaman anlarlar israilin kapı bekçiliği için asya pasifiki çine bırakmanın bedelini

Çin strateji oyunlarındaki bug'ı bulmuş player gibi ha bire silah basıyor, ekonomi kasıyor...

Çinin afrika stratejisini konuşurken bile gece uykularımı kaçıracak kadar tedirgin oluyorum.
Adamlar kendi homelandlerindeki yetişmiş personeli sömürü bölgelerine işçi olarak taşıyorlar. Yerelden personel eğitmek falan hiç umurlarında değil. Tam tersi toplumsal olarak uygur bölgesinde ne yapıyorlarsa afrikada da ayni asimilasyon tekniğiyle iş yürütüyorlar.

Ek olarak bir kuşak bir yolun avrupaya ne yapacağının hala anlaşılmamış olması ve avrupanın el şaklatmaları eşliğinde çin giyotinine kafa uzatmasını da hayretle karşılıyorum.

Bu yarım akıllı iş bilmez pentagon kurmayları ve ab yöneticileriyle çin daha çok pazarı ele alır. Mesajı Paylaş

doğu

Ara 13, 2019, 06:59 ÖÖ Last Edit: Ara 13, 2019, 07:02 ÖÖ by doğu
 Bu iş İran işi değil dedik zamaninda, referansimiz BM degildi, aklimiz ve tecrubemizdi. Ne desin BM daha, bu tarz konularda sam amcanin borusu öter, ötesini diyemez, biz diyebildik mi Kaşıkçı işinin asıl arkasindakileri ? Mesajı Paylaş

altinay

Yemen'de bir karayel düşürmüşler ? Kim ne zaman almış ki ?

https://www.youtube.com/watch?v=62VlmFOzXyU Mesajı Paylaş
Cahille girme münakaşaya.
Ya sinirlerini zıplatır tavana,
ya da yazık olur adabına.

Trilogy

Yemen'de Husiler, koalisyona ait bir savaş uçağı düşürdüklerini duyurdu

Yemen'de Husiler, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) öncülüğündeki koalisyona ait Tornado tipi bir savaş uçağını düşürdüklerini iddia etti.

El Mesire televizyonuna konuşan Husilerin Sözcüsü Albay Yahya Seri, Yemen'in kuzeyindeki Cuf vilayetinde koalisyona ait Tornado tipi bir savaş uçağını düşürdüklerini duyurdu.

Cevf vilayetine hava saldırısı düzenlediğini belirten Seri, Tornado uçağının hava savunma sistemleri tarafından fırlatılan karadan havaya bir roketle düşürüldüğünü kaydetti.

Tornado uçağının düşürüldüğü iddiasına ilişkin koalisyon güçlerinden henüz bir açıklama yapılmadı.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/202002151041409559-yemende-husiler-koalisyona-ait-bir-savas-ucagi-dusurduklerini-duyurdu/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter