Irak İç Savaşı

Başlatan korat, Mar 09, 2016, 11:45 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

KarabasanIrak'ta demografik (dini, etnik, nüfus) dağılım haritası Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ozbey

#151
Oca 03, 2020, 09:40 ÖS Last Edit: Oca 03, 2020, 10:04 ÖS by ozbey
şu  ırak  olaylarına  dair  şahsi  düşüncelerimi  yazmak  istiyorum.
başbakan  Mehdi,  iran  yanlısı  gibi  imaj  çizse de  aslında  ipi  büsbütün  iran'a  kaptırmaya  hevesli  bir  yönetici  değil.  ne  büsbütün  ABD'ye  ne de   topyekün  iran'a  yaslandı  aslında,  bu  nedenden  ötürü  ırak'taki  sokak  eylemlerinde  herkes  kendisini  hedef  aldı.

bu  herkes  kendisini  hedef  aldı  lafım  abartı  değil,  zira  kendisini  başbakan  yapan  kesimler  bile  bu  gösterilere  katılıp    eleştirdi  kendisini.

izlediği  denge  politikası  kimseyi  memnun  etmemişken   rus  silah  sistemlerine  yönelmesi   batıyı  zaten  kızdırmıştı;  ama  sanırım  çin  ziyareti  bardağı  taşıran  son damla  oluverdi.

denge  politikasından  memnun  olmayan  ve  yönetimde  belirleyici  olmak  isteyen     herkes  ırak'ın  mehdi  sonrası  geleceğinde  yer  kapmak  için  adamı  eleştirdiler,  bu  ortadoğuda  çok  normal  tabi;  ama  normal  olmayan  ve  asıl  ilginç  olan  şey ,  ülkede  yıllar  önce  kurulan  stkların da  artık   belirli  bir  etki  yaratmaya   muktedir  hale  gelmiş  olması  idi  bence.

neticede  ırak'ın  bağımsızlığının  denge  politikasından  geçtiğine  inanan  Mehdi,  ABD   tarafından  batı  destekli  ve  15  yılda  kendi  neslini   yaratmış  gibi  görünen  stklar  ile,  iran  tarafındansa ülke  içindeki   bağlantıları  ile  sokak  eylemlerine  destek   verilmek  suretiyle  düşürülmüş  oldu. Mesajı Paylaş

Yakın

Biraz önce Amerika Bağdatta yeni bir saldırı düzenleyip Haşdi Şabinin iki yöneticisini daha öldürmüş. Mesajı Paylaş

petibor

Yemen de Karayel in flir ile uzun uzun izlenip vurulmasını gösteren video yu izledim. Daha öncede F15 düşürme videosu yayınlamıştı benzer şekilde. İran uçak düşürmenin pratik birtakım yollarını bulmuş sahaya sürmüş anlaşılan. Yemendekilerin hava tehdidi karşısındaki etkili yanıtı ile Irak ta ABD karşısındakilerin zavallılığını mukayese edin. Öteden beri Aphace UAV AC130 geliyor tarıyor gidiyor oysa karşındaki İran yanlıları olsa ABD bunu yapamayacak demek ki. Ortalık daha da gerilir ise Irak da bu durumu görebiliriz yani İran hava araçlarına karşı silah temin edebilir kendi taraflarına.

Bizimde bunu yapabilmemiz gerekiyor bu çok oyun değiştirici bir kart. Taşınabilir gizlenebilir nakledilebilir pasif çalışan yakın alanı tarayan bir çözüme ihtiyacımız var. Termal kamera artı iir füze lazım ama Hisar alçak irtifa füzesi belki büyük gelir sidewinder küçük gelir ikisinin arası bir füze lazım bize. Pod da taşınan atıcı kısmı çok basit hatta belkide atıcısı olmayan podun yeterli olduğu filan bir şeyler çalışmak lazım Mesajı Paylaş

petibor

Acaba ABD İran a askeri müdehalenin önünü açmak için yani cephe açmak için kışkırtıcı bir hamle ile İran'ı tuzağa mı düşürmek istiyor. Önümüzdeki dönemde misillemeleri İran ile ilişkilendirip süreci İran ın kontrolünden çıkartıp tırmandırmak gibi. Bence ABD İran'ı tepelemek için konjonktürü ayarlıyor hiçte öngörülemez bir hamle yapmadı hedefi çok kışkırtıcı seçti. Bu adamı biliyorsunuz gölgesi olmayan adam derdi iceman buna ulusal ilah gibi İran da. Amerika kesin İran ı tepeleyecek. Güney Azerbaycan dosyamızı hazırlamamız gerek Mesajı Paylaş

Tango-1

Bu konuda Farabi hocanın thy-tebriz üzerinden bu zamana doğru bir yorumu vardı. Bu saldırıdan sonrasına olacaklar hakkında öngörüsünü merak ederim doğrusu. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Irak meclisi ABD askerlerinin gönderilmesini onayladı

Irak meclisi ABD askerlerinin ülkeyi terk etmesi yönündeki önergeyi onayladı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD'nin Bağdat'a yönelik hava operasyonunda öldürülmesinin ardından Irak Parlamentosu pazar günü olağanüstü toplandı. Parlamentoda yapılan oylamada Irak hükümetinden yabancı birliklerinin Irak'taki üslerden gönderilmesini talep eden önerge kabul edildi.

Önergede "Hükümet Irak'ta IŞİD'e karşı yapılan askeri operasyonların bitmesi ve zafer kazanılması nedeniyle uluslararası koalisyondan yardım ricasını kaldırmayı taahhüt eder" denildi ve "Irak hükümeti her türlü yabancı birliğin Irak topraklarındaki varlığını sonlandırmak ve herhangi bir nedenle hava, kara ve deniz yollarının kullanımını engellemek için çalışmak zorundadır" ifadeleri yer aldı.

Mecliste oylama sırasında mevcut 180 milletvekilinin çoğunluğunun kabul oyu kullandığı bildiriliyor. Birçok Sünni ve Kürt milletvekilinin ise ABD ile işbirliğini destekledikleri için oylamaya katılmadığı belirtiliyor. Irak'ta çoğu danışmanlık görevi yapan 5 bin civarında Amerikan askeri bulunuyor.

Parlamento kararlarının hükümet için bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi oylamadan önce yaptığı çağrıda meclisten yabancı birliklerin ülkedeki varlığına son vermesini istemişti.

Oylamadan önce bir açıklama yapan parlamento Hukuk Komitesi üyesi Ammar el Şibli "DAEŞ (IŞİD) yenildikten sonra Amerikan güçlerinin burada kalması için bir sebep yok" demiş ve "Ülkeyi koruma becerisine sahip kendi silahlı kuvvetlerimiz var" şeklinde konuşmuştu.

Süleymani, ABD güçlerinin Cuma günü Bağdat yakınlarındaki uluslararası havalimanına düzenlediği hava saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Süleymani'nin öldürülmesi sonrasında ABD ve İran arasındaki gerilim sert açıklamalarla tırmanmaya devam ediyor.

https://www.dw.com/tr/irak-meclisi-abd-askerlerinin-g%C3%B6nderilmesini-onaylad%C4%B1/a-51893621
Mesajı Paylaş

murattekin

Bağlayıcı değilmiş ama ya ABD "çıkmam" derse ne olacak? Mesajı Paylaş
...

petibor

Amerika daha dünya savaşında girdiği Almanya dan Japonya dan çıkmadı Irak dan çıkacak demek çok iyimserlik Mesajı Paylaş

Trilogy

Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği'nin bulunduğu Yeşil Bölge'ye füzeli saldırı: Yaralılar var

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD Büyükelçiliği de dahil olmak üzere çok sayıda yabancı temsilciliğin yer aldığı Yeşil Bölge'de güçlü patlama seslerinin duyulduğu ve uyarı sirenlerinin çaldığı bildirildi. Reuters'ın görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre Yeşil Bölge'nin ABD Büyükelçilik binasına yakın bir bölgesine çok sayıda roket düştü.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD Büyükelçiliği yakınlarına 2 füze atıldığı açıklandı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Bağdat Yeşil Bölge'de bulunan ABD Büyükelçiliği yakınına 2 füze düştü.

1 füzenin ise Yeşil Bölge'nin dışına düştüğü ve yaralılar olduğu bildirildi.

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği yakınlarına dün de füzeli saldırı düzenlenmişti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/202001051040970008-bagdattaki-abd-buyukelciliginin-bulundugu-yesil-bolgede-patlama-sesleri-cok-sayida-roket-dustu/ Mesajı Paylaş

doğu

 Irak basbakani Abd'nin Irak'dan cekilecegini acikladi. Suleymaniyi oldurduler ve hizlica cekilme karari aldilar. Bu sonucu bilmiyo olamazlar muhakkak bir planlari var. Komple cekilmezseler Harzemsah'in dedigi cikacak gibi. Peki ya komple cekilirseler ?
 En arkalarda bir abd-iran anlasmasindan cekiniyorum, yapmadiklari sey degil. İran devletinin Suleymani ustundeki kontrolu ne dereceydi ? Bilen yada saglam tahmini olan var mi ? Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Sayin Dogu,

Iran Devleti'nin Süleymani üzerindeki kontrolünden ziyade; Süleymani'nin Iran Devleti üzerindeki kontrolünden bahsetmek daha dogru olur. Süleymani ikili Iran melanizmasi icersinde söz ve yetki sahibi olan kesimin iki numarali pozisyonuna sahipti. Askeri ve diplomasi alanindaki faaliyetleri, Iran Bürokratik yapisinin disinda ama onlara emir ve görev verebilicek ve bunlari da sadece HAMANEY'e sorumlu olacak sekilde olmaktaydi. KI, LÜBNAN IRAK YEMEN SURIYE ile ilgili her IRAN kaynakli Idari askeri vediplomatik  yerlesim bizzat SÜLEYMANI tarafindan gerceklestirlmekte veya onaylanmakta idi.

Sanirim, SÜLEYMANI'nin yaptigi hata, AMERIKAN SILAH ENDÜSTRISI'nin ayagina basmak oldu. SUDU'lar ve körfezdeki HARAB seyhler ile yürüttügü yumusama temaslari sonunu getirdi. Mesajı Paylaş

ozbey

#162
Oca 12, 2020, 02:35 ÖS Last Edit: Oca 12, 2020, 04:06 ÖS by ozbey
bu olayların  başlangıcı  da  nedenleri de "New Middle East "  açıklamasına  kadar  gider.
bakan  Rice  şöyle  açıklamıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=rUpBLbPRm8M

ilk  sıcak  temaslarıysa  şöyle  olmuştu.

"Geçtiğimiz Ocak ayında 12 silahlı eylemci, ABD ordusunun kullandığı araçlara benzer türde araçlarla Kerbela'daki Amerikan askerlerine saldırmış, 5 Amerikan askerini öldürmüştü.
...
Bazı çevrelere göre, Ocak ayındaki bu eylem, Erbil'deki İran konsolosluğunda Amerikan askerleri tarafından 5 İranlı diplomatın kaçırılmasına bir misilleme olarak yorumlanmıştı."

https://www.haberler.com/amp/kerbela-da-5-abd-askerinin-oldurulmesi-haberi/

konsolosluktaki   operasyonda    çoğu  kişiye  göre  asıl  hedef  Süleymani idi,  sonrasında da   5  ABD askerinin  hayatını  kaybettiği saldırı  düzenlendiki   çoğu  kişiye  göre   bu  saldırı  Hac  Kasım'ın   5  diplomat  olayına  verdiği  cevap  idi.
anlayacağınız   o   diplomat  olayı  çoğu  kişiye  göre  başlangıç  noktası  olabilir.

New Middle East   sürecinde   Lübnan-ırak-Filistin  hattında   istenilen  hiçbir  hedefe  ulaşılamadığı  bir  yana  dursun  bazı  hedeflerinde de   tam  tersi  sonuçlar  fiilen  ortaya çıktıki  ben  çok  iletimde  buna  "onların  hayal  ettikleri  harita  bu  değildi"  şeklinde dikkat  çekiyorum.

direniş  kırılamadığı  gibi  Lübnan'da   ve  Filistin'de  hiç  istenmeyen  gruplar  belirleyici  siyasal  ve  askeri  güç  konumuna  yükseliverdi.  Irak'ta  da  yine  başarısız  bir  resim  oluştu.
bunun  sorumlusu  tabiki  İran-kudüsgücü-Süleymani    olarak  görüldüğünden  bu  olaylara şaşılacak  hiçbir  şey  olmadığını  düşünüyorum.


tabi  şunu  da  eklemek  gerek:
https://www.newsweek.com/2014/12/05/nemesis-shadowy-iranian-training-shia-militias-iraq-287610.html

sizce  Nemesis  kim?

Mesajı Paylaş

Terra

İran füzelerine karşı Patriot kalkanı

ABD, Irak'taki askeri üslerini İran'ın füze saldırılarına karşı korumak için Erbil ve Anbar vilayetlerine Patriot hava savunma sistemi kurdu.

ABD'li kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Patriot hava savunma sisteminin Irak'a ulaştığı, birinin Anbar'daki Ayn el Esed'e diğerinin ise Erbil'deki üsse kurulduğu belirtildi. Kuveyt'teki ABD üssünden getirilecek iki Patriot sisteminin daha olduğu fakat nereye konuşlandırılacağının henüz netlik kazanmadığı aktarıldı.

Washington ile ocak ayından bu yana Patriot siteminin kurulması için görüşme halinde olan Bağdat yönetiminin Patriot sistemi için ABD'ye onay verip vermediği bilinmiyor.

ABD'li kaynaklar, Iraklı yetkililerin ABD'nin bu adımından rahatsız olduğunu, bunun İran'ın tepkisine yol açacağından endişe duyduğunu aktardı.

http://defenceandtechnology.com/iran-fuzelerine-karsi-patriot-kalkani/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter