Yemen İç Savaşı

Başlatan Merkator, Mar 28, 2017, 03:04 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

Suudi Arabistan'a balistik füze saldırısı

Yemen'den Suudi Arabistan topraklarına atılan 4 balistik füze imha edildi.

Yemen'den Suudi Arabistan topraklarına fırlatılan 4 balistik füzenin hava savunma sistemi tarafından imha edildiği bildirildi.
Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinden yapılan açıklamada, Husilerin sabah saatlerinde Suudi Arabistan'ın Ebha ve Hamis Muşit kentlerine 4 balistik füze saldırısı gerçekleştirdikleri ifade edildi.

Balistik füzelerin herhangi bir zarara yol açmadan hava savunma sistemi tarafından havada imha edildiğinin belirtildiği açıklamada, füzelerin ateşlendiği rampaların da hedef alındığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Husilerin kaçak yollarla Yemen'e silah getirdiklerine işaret edilerek silah kaçakçılığı için özellikle Hudeyde limanının aktif şekilde kullanıldığına vurgu yapıldı.

http://www.dunyabulteni.net/haberler/396926/suudi-arabistana-balistik-fuze-saldirisi Mesajı Paylaş

Atılgan

ABD: Husiler, Kızıldeniz'deki deniz ulaşımını tehdit ediyor


ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Başkanı Joseph Votel, Husilerin Kızıldeniz'deki deniz ulaşımına tehdit oluşturduğunu söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Başkanı Joseph Votel, Husilerin Kızıldeniz'deki deniz ulaşımına tehdit oluşturduğunu söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Başkanı Joseph Votel, Silahlı Hizmetler Komitesi'nde gerçekleştirdiği konuşmasında Husilerin, Kızıldeniz'deki deniz ulaşımına tehdit oluşturduğunu duyurdu.

Joseph Votel "İran'ın desteği ile hareket eden Husiler, Hürmüz Boğazı'ndan geçirilen kıyı savunma füzeleri, radar sistemleri, madenler ve patlayıcı yüklü tekneler yerleştirdi. Bu tesisler, ticareti, gemileri ve bölgedeki güvenlik operasyonları tehdit ediyor. Bölgedeki diğer kontrol noktaları konusunda son derece endişeliyim" dedi.

Joseph Votel Hürmüz Boğazında her yıl, 300'den fazla olay meydana geldiğini bu olayların da yüzde 10 ila 15'inin amatörce ya da tehlikeli olaylar olduğunu bildirdi.

http://www.denizhaber.com.tr/abd-husiler-kizildenizdeki-deniz-ulasimini-tehdit-ediyor-haber-73496.htm Mesajı Paylaş

Energy

Yemen'de El-Kaide operasyonu

Yemen'de ABD'ye ait olduğu tahmin edilen insansız hava aracıyla (İHA) Ebyen vilayetinde El-Kaide hedeflerine saldırı düzenlendiği bildirildi.

Yemen Terörle Mücadele Güçleri'nin sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yapılan açıklamada, ABD'ye ait olduğu tahmin edilen İHA'nın, ülkenin güneyindeki Ebyen vilayetinde hava saldırısı düzenlediği belirtildi. Kent merkezindeki Zencebar'a bağlı Karn Emarin köyünde El-Kaide yöneticilerini taşıyan bir aracın hedef alındığı saldırıda bazı örgüt üyelerinin öldürüldüğü ifade edildi.

Öte yandan Ebyen'in batısındaki Lahic vilayetinde de Yemen güvenlik güçleri tarafından El-Kaide operasyonu düzenlendi. Lahic Emniyet Müdürü Salih es-Seyyid yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin aldığı istihbarat neticesinde kent merkezi El-Huta'nın doğusundaki üç ayrı bölgede düzenlediği operasyonda ikisi örgüt yöneticisi 5 kişinin yakalandığını söyledi. Seyyid, operasyonda çeşitli silah, mühimmat ve patlayıcıların da ele geçirildiğini kaydetti.

Terör örgütü El-Kaide, Husilerin boşalttığı Huta'nın neredeyse tamamında ağustos ayından bu yana kontrolü elinde bulunduruyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/398290/yemende-el-kaide-operasyonu Mesajı Paylaş

Defence

Birleşik Arap Emirlikleri gemisine saldırı

Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait bir gemiye Yemen kıyılarında füze ile saldırı düzenlendi. Saldırı Yemen'de etkili olan Husiler tarafından gerçekleştirildi. Husiler dün de Suudi Arabistan savaş gemisine saldırmışlardı.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre Yemen'in Hudeyde kentindeki Muha Limanı'ndan denize açılan BAE'ye ait bir gemiye Husiler tarafından füzeyle saldırı düzenlendi.

Saldırıda geminin zarar görmediği ancak içindeki kişilerden birinin yaralandığı bildiriliyor.

Dün Suudi Arabistan gemisine saldırdılar

Yemen'de Husiler dün ülkenin batısındaki El-Muha kenti açıklarında  Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir savaş gemisine füze  saldırısı düzenlemişti. Husiler tarafından yağılan açıklama  Suudi Arabistan yönetimi  tarafından doğrulanmamıştı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise El-Muha'nın  kuzeyindeki Husi mevzilerine hava saldırılarında bulunmuştu.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46291/birlesik-arap-emirlikleri-gemisine-saldiri.html Mesajı Paylaş

matmat26

Yemen savaşı bir kör savaşa döndü sanırım. Kaç yıl olmasına rağmen bitirilmedi. Ilerleme de yok.
Oysa Suudiler bu konuda rahat.
Uluslararası toplum baskısı yok. Karşılarında konvansiyonel bir güçten sürekli destek alan bir güç yok.

Neyin peşinde olduklarını kendileri biliyor mu acaba? Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

swat

Suudi'ler Katar'a müdahale düşüneceğine BAE ve diğer arap ülkeleri ile Yemen'e müdahale etmesi lazım. Arap dış siyaseti adam olmaz. Mesajı Paylaş

Merkator

Suudi koalisyonu Yemen'de BM yardım uçaklarına yakıt ulaşımını engelledi


Yemen'de iç savaşta yaşanan insani felaket her geçen gün artarken, BM yetkilileri, ülkedeki iç savaşta doğrudan taraf olan Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonu güçlerinin ülkeye insani yardım ulaştırmaya çalışan Birleşmiş Milletler uçaklarına yakıt ulaştırılmasına engel olduğunu açıkladı.

Diğer yandan ülkedeki son durumla ilgili gazetecilere açıklama yapan BM Kalkınma Programı Ülke Direktörü Auke Lootsma ülkenin zaten hızla büyüyen yoksulluk, yolsuzluk, kötü yönetim ve zayıf altyapı nedeniyle Arap ülkelerinin en fakiri olduğunu belirtip ''Savaş bu durumu daha da kötü hale getirmiştir'' diye konuştu.

Ülkedeki durumu, frene basmak yerine gazını arttıran, uçurumun kenarında yarışan otobüse benzeten Lootsma ''Otobüsün istikamet kontrolünü elinde tutan, sürüşe devam etmekte ve sürati arttırmaktadır.'' dedi.

Auke Lootsma şu anda Yemen nüfusunun yüzde 70'ine karşılık gelen 20 milyon Yemenlinin insani yardıma gereksinimi olduğunu, bunun yanısıra son bir kaç ayda 1.900 ölümle sonuçlanan 400 bin kolera vakasının ülkedeki durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirdiğini söyledi.

BM Kalkınma Programı Ülke Direktörü Auke Loostma ''Mevcut gıda güvenliği krizi sadece on yıllardır süren  yoksulluk ve düşük yatırımların sonucu değil ama 'ekonomik boğma' yoluyla uygulanan insan yapımı bir savaş taktiğinin sonucudur.'' dedi. Mesajı Paylaş

Defence

ABD askerleri yeniden Yemen'de

Pentagon, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen'deki operasyonlarına destek vermek amacıyla küçük bir özel kuvvet grubunu Yemen'e gönderdiğini açıkladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD'nin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Yemen'in Şebva ilinde Arap Yarımadası El Kaide'sine (AQAP) yönelik operasyonlarına destek vermek üzere Yemen'e asker konuşlandırdığını açıkladı. Pentagon sözcüsü Albay Jeff Davis, düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin istihbarat desteğinin ve hava saldırılarının yanı sıra BAE operasyonlarına destek vermek amacıyla küçük bir özel kuvvet grubunu Yemen'e gönderdiğini söyledi.

ABD askerlerinin tavsiye ve taktik desteği verdiğini ifade eden Albay Davis, şöyle devam etti: "Biz orada gerekli olduğu ölçüde hava saldırısı ve yetkiler kapsamında gerekli olduğu ölçüde kara operasyonları düzenliyoruz ancak bu operasyonun, BAE tarafından duyurulan Şebva operasyonunun ana odağı, oraya girip Şebva ilinde AQAP'ın elinde bulunan alanları temizlemektir." Askerlerin orada doğrudan çatışmaya girmeyeceğini belirten Davis, asker sayısına dair bir bilgi paylaşmadı. Davis, "Nerede olduklarına dair bir şey demeyeceğim ama ana rolleri bilgi akışı sağlamak olacak." dedi.

2014 yılında Husilerin başkent Sana'yı almasından kısa bir süre sonra ABD Yemen'de konuşlu askerlerini çekmişti. Belirli aralıklara Yemen'de hava saldırısı düzenleyen ABD kuvvetleri, Ocak ayında bir El Kaide kampına saldırı düzenlemiş, saldırıda bir ABD askeri öldürülmüş onlarca sivil de çapraz ateşte hayatını kaybetmişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/405177/abd-askerleri-yeniden-yemende Mesajı Paylaş

Defence

Yemen'de BAE helikopteri düştü: 4 ölü


Yemen'in Şebve kentinde, Suudi Arabistan'ın öncülük ettiği koalisyon güçleri bünyesindeki Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait bir helikopterin teknik arıza nedeniyle zorunlu inişe geçtiği sırada düşmesi sonucu 4 askerin öldüğü bildirildi.

BAE Haber Ajansı WAM'ın Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığına dayandırdığı haberde, Şebve'deki rutin görevini yerine getirdiği sırada düşen helikopterde hayatını kaybeden askerlerin Yüzbaşı Ahmed Halife el-Beluşi, Üsteğmen Casim Salih ez-Zeabi ile astsubaylar Muhammed Said el-Hassani ile Semir Muhammed Murad Ebubekir olduğu ifade edildi.

Koalisyon güçleri sözcüsü Albay Türki el-Maliki daha önce yaptığı açıklamada, koalisyona ait bir helikopterin teknik arıza nedeniyle hükümet güçlerinin kontrolündeki bir yere mecburi iniş yaptığını ve mürettebatın hafif yaralandığını duyurmuştu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Husilerin Yemen'deki ilerleyişini durdurmak amacıyla 26 Mart 2015'te "Kararlılık Fırtınası" adı verilen hava harekatı başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan'da sona erdiği açıklanmış, ardından Yemen halkı için artık "Umuda Dönüş Operasyonu"nun başladığı açıklanmıştı.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/405603/yemende-bae-helikopteri-dustu-4-olu Mesajı Paylaş

Defence

Yemen'de yeni 5'li koalisyon


Yemenli 5 siyasi parti, "ülkedeki politik hayatı aktif hale getirmek için" yeni bir koalisyon kurduklarını açıkladı.

Mısır'ın başkenti Kahire'de yoğun görüşmeler gerçekleştiren Sosyalist Parti, İttihatçı Halk Nasıri Örgütü, Adalet ve İnşa Partisi, Halk Güçleri Birliği Partisi ve İttihatçı Birlik Partisi temsilcileri, yeni siyasi koalisyon için gerekli belgenin hazırlandığını ifade etti. Ortak yazılı açıklamada, koalisyonun, "Husiler ile devrik cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerin meşru yönetime yaptığı darbeyi sonlandırma" temeli üzerine inşa edildiği belirtildi.

Yeni siyasi koalisyonun, "devleti geri almak, meşru hükümetin çalışmalarını düzeltmek, uzlaşı demokrasisini yeniden hakim kılmak, Yemen'in geleceğini şekillendirirken milli ortaklık" gibi hedef ve ilkelerine de yer verilen açıklamada, hazırlık komitesinin iç tüzük üzerinde çalıştığı, ayrıntıların yakında paylaşılacağı aktarıldı.

Yemen'de meşru yönetime darbe yapan Husiler ve onlara destek olan Salih yanlıları, Eylül 2014'ten beri başkent Sana ve bazı bölgelerde kontrolü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/405662/yemende-yeni-5li-koalisyon Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Suudi savaş uçakları Yemen'de oteli vurdu: 30 ölü


Al Jazeria'nın İran destekli Huti kaynaklarınaa dayandırdığı haberine göre Yemen'in başkenti Sana'da bir otele hava saldırısı gerçekleşti. Olayda en az 35 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Sana'daki Arhab Bölgesine düzenlenen hava saldırısında çok sayıda yaralı olduğu da bildiriliyor.

13 kişinin yaralandığı saldırının Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçakları tarafından gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

Yemen'de Şii Husi hareketi başkent Sana ve ülkenin kuzeyini kontrol ediyor.

Ülkede, 2014'ten bu yana devam eden iç savaşta 10 bin kişinin hayatını kaybettiği ve milyonlarca insanın göçe zorlandığı tahmin ediliyor.

http://www.reuters.com/article/us-yemen-security-idUSKCN1B30S9 Mesajı Paylaş

Merkator

ABD'ye ait Black Hawk tipi helikopter Yemen'de düştü


ABD Merkez Komutanlığı, kendisine ait Black Hawk tipi bir helikopterin, Yemen'in güney sahiline 20 mil uzaklıkta düştüğünü duyurdu.

Merkez Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, eğitim sırasında düşen helikopterin 6 mürettebatından 5'inin kurtarıldığı, bir askerin ise kayıp olduğu belirtildi.

Açıklamada, kayıp askeri arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği dile getirildi.

Yemen'in güney illerinde konuşlanmış durumda bulunan ABD kuvvetleri, Yemen kuvvetlerinin ağustos ayının başlarında ülkenin güneydoğusundaki Şebva ilinde terör örgütü El-Kaide'ye düzenlediği operasyona destek vermişti.

http://www.kokpit.aero/yemen-de-dustu
Mesajı Paylaş

Terra

BAE UÇAĞI YEMEN'DE DÜŞTÜ


Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait uçağın, Yemen'de düşmesi sonucu pilotun hayatını kaybettiği bildirildi.

BAE resmi ajansı WAM'ın haberine göre, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri bünyesinde görev yapan BAE'ye ait uçak Yemen'de düştü. Teknik arıza nedeniyle düştüğü belirtilen uçağın üsteğmen pilotu Sultan Muhammed Ali en-Nakabi'nin hayatını kaybettiği belirtildi.

Haberde olayın detaylarına ilişkin bilgi verilmedi.

BAE, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin 26 Mart 2015'te "Kararlılık Fırtınası" adıyla başlattığı, 22 Nisan'da da "Umuda Dönüş" ismiyle sürdürdüğü operasyonların askeri anlamda en etkin ülkelerinden biri olarak biliniyor.

https://www.airlinehaber.com/bae-ucagi-teknik-ariza-nedeniyle-dustu/ Mesajı Paylaş

meraklı

Suudi Arabistan'a ait savaş uçağı düştü


Yemen'in Ebyen ilinde Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağının düştüğü, pilotun yaşamını yitirdiği bildirildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri sözcüsü Hava Pilot Kurmay Albay Türki bin Salih el-Maliki, Suudi Arabistan hava kuvvetlerine ait bir uçağın teknik bir arıza sebebiyle Ebyen ilinde düştüğünü açıkladı.

Uçağın terör örgütü El Kaide'ye karşı bir operasyon sırasında düştüğü belirtilirken, uçağın yarbay rütbesindeki pilotunun hayatını kaybettiği ifade edildi.

Uçağın bir hafta içinde düşen koalisyona ait 2'nci, savaşın başlamasından bu yana ise 12'nci uçak olduğu aktarıldı.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/suudi-arabistana-ait-savas-ucagi-dustu.html Mesajı Paylaş

Revolver

Düşen Suudi uçağı Eurofighter'mış. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter