Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ozbey

Ağu 26, 2019, 04:23 ÖS Last Edit: Ağu 26, 2019, 08:33 ÖS by ozbey

tankın  eski  bir  çöp  olduğu  akla  mantığa  sığacak  bir  şey  değil; 

milletimizin   tarihinde  çok  önemli  bir  yer  tutan  Büyük Taaruzun  başladığı  gündeyiz.
bu  vesileyle  başta  ulu  önderimiz  Atatürk'ü  ve  tüm    askerlerimizi  saygı  ve  minnetle   selamlıyorum.

Mesajı Paylaş

TULGA

Aslında güncelliğini kaybettiğini bize düşündüren olgu, sahadaki AT tehdidi ve asimetrik harp teknikleri nedeniyle daha fazla ihtiyaç duyulan Zırh ve farkındalık sensör teknolojileridir. Buna namludan atılabilen Lahat benzeri güdümlü mühimmat da eklenebilir. 2010-2020 arası dönemde daha çok hissedilen bu ilave teknolojiler dolayısı ile;

Alman Leopard 2, Fransız Leclerc, Abd M1, İsrail Merkava tankları sürekli güncellemeler ve eklenen ilave teknolojilerle devam etmekte. Sorun odur ki bu tanklar ilgili ülke envanterlerinde operasyonel olarak yer alırken bir yandan da ilave edilen teknolojilerle güncellenerek farklı versiyon adı altında yıllara sair üretilip tanıtımı yapılmakta. Bu nedenle zikredilen tanklar 3 - 3,5 - 3.5+ - 4 şeklinde tanımlanarak ilerlemekte.

Eğer biz de 2016'da kalifikasyonu ve testleri sonlandırılan Altay tankımızı Fırtına Obüs'ü benzeri Arifiye'de devlet eliyle ilk parti 250 adet olarak standart T1 model olarak üretebilseydik, şu günlerde muhtemelen elimizde 100-150 arası Altay envanterimiz olacaktı. Bu noktadan itibaren de bahsini ettiğimiz o teknolojik güncellemeler ile ilgili konuşuyor olacaktık.

Tıpkı diğer ülkelerin yaptığı gibi mesela son 100 adetlik üretim devam ederken bir yandan da bu ilk partiye ilave zırh-pulat-360° sensörler ve Tanok mühimmat çalışmaları yapılmaya başlanacaktı. Dolayısı ile tank envantere alınmış belli bir adede ulaşmış ve saha tecrübeleri ile birlikte gelistirmeleri devam eden bir süreçten geçilecekti.

İşte o zaman tankın bizim için kavramda ifade ederken güncelliğini yitirdiği algısı oluşmayacaktı. Bu tank güncel bir tank. Sadece günümüz yeni teknolojiler ile harmanlanarak yoluna devam edecek olan bir tank. T2-T3 versiyonlarının nedeni de bu. Daha tank envantere alınamadığı için, ülkeler farklı namlu ebatları, insansız kule çalışmaları gibi nesil değiştirecek çalışmalar içerisine girdiği için Altay'ı kanlı canlı envanterde göremediğimiz için güncelliğini yitirdi gibi düşünülmekte.

Tankta sorun yok. Sorun akılda, izanda... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Arkadaşlara bu tank niçin ve hangi nedenlerle güncel değil diye soracağım ama mahcup etmek istemiyorum. Zaten makul bir yanıt geleceğini de sanmıyorum... Mesajı Paylaş

ozbey

Ağu 26, 2019, 06:54 ÖS Last Edit: Ağu 26, 2019, 08:32 ÖS by ozbey
bilmediğim  konularda  kesin  bilgiymiş  izlenimi  verecek  bir  şey söylememeye  gayret edeceğim.
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@Özbey

1. Galiba mesajları karıştırdınız. Ben Devletin namusu vs. gibi mesaj paylaşmadım. Lütfen söz konusu mesajı bulup paylaşanın kim olduğunu araştırınız?

2. Siper projesini ilk kez sayın Cumhurbaşkanından duyduk. Cumhurbaşkanı o projeyi, 2021 yılında hizmete girecek uzun menzilli hava savunma sistemi diye duyurmuştu. Ama sonradan sayın Cumhurbaşkanının kavramları karıştırdığını ve söz konusu projenin farklı olduğunu öğrendik.

3. Lütfen bilmediğiniz konularda, kesin bir bilgiymiş izlenimi verecek mesajlardan sakınınız. SADFOR bu tür bir forum değildir... Mesajı Paylaş

ayibarishi

Ben burada farklı bir pencere açmak istiyorum açıkçası. Çünkü Altay projesi bir şekilde ilerleyecek ve ürünleri de bir şekilde farklı versiyonları ile birlikte zaman içerisinde göreceğiz inşallah...

Malum modernizasyon projelerimiz de var. Kimileri hesaplı modifikasyonlar şeklinde görünüyor (M-60A3) kimileri ise daha kapsamlı kimlikte karşımıza çıkıyor. (Leopard-2A4)

Ben şu öneride bulunmak istiyorum:

Türkiye'de başlangıçta sadece bir adet olmak üzere "Zırhlı Süvari Tugayı" kuralım. Bunu Suriye sınırında konuşlandıralım. Şöyle bir yapısı olsun. Tamamen tekerlekli zırhlı araçlardan oluşsun. (FNSS Pars, Otokar Arma, vb.) Ağır ateş gücünü de bunlar sağlasın. (105 / 120 mm.lik tank topları, 105 / 120 / 122 mm.lik topçu / havan sistemleri gibi.) Lojistik ve kurtarma araçları da aynı aileden olsun.

Bu Tugay elbette mekanize unsurlar da barındıracak. Ama ilk teması ve vurucu gücü zırhlı unsurlar sağlayacak. Mekanize unsurlardan bir kısmı Zırhlı Partner İnsansız Kara Araçları Sevki amacıyla da özelleştirilmiş olacak.

Kullanım konsepti: Sınırların maksimum 50-60 km. ötesindeki kritik bir noktaya hızlı akın icra etmek, o noktayı kuşatmak, bunu yaparken hem o noktadan hemde gerisinden gelecek düşman unsurları etki altına alabilmek, şehir savaşı ve asimetrik harple o noktayı zapt edebilmek. Ardından savunma hattı kurabilmek elbette...

Sizce Altay tankı ve klasik zırhlı birlik gelişimine alternatif ve eş zamanlı bir yol haritası olarak bu konsepti denemek faydalı olur mu? Saygılarımla... Mesajı Paylaş

tomcat

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Öztürk AA'ya konuşmuş. Haberde seri üretim için 2021 demiş. TSK isterleri farklı olduğu için yeni prototipler üretiliyor diyor.

https://www.star.com.tr/guncel/altay-tanki-icin-carklar-donmeye-basladi-haber-1481084/ Mesajı Paylaş

petibor

Eyl 17, 2019, 12:22 ÖS Last Edit: Eyl 17, 2019, 12:28 ÖS by petibor
Al işte klasik ihale aşırtma tekniği hemde alenen. İhalede 4 de rakibin 6 desin sen şimdi hiç teslimat yapmadan müşteri istedi diye bir iki eklenti yap yeni fiyat 10 de müşteride tamam desin oh ne güzel iş. Mesajı Paylaş

Havuc99

Vaatler çok güzel. Şu anda arifiye de tank yapılıyor. 2021 tsk teslim. 2023 şanzımanla birlikte yerli motor. Zırh sürprizi. Katara 250 tane ihracat. Ballı kaymak. Olursa ! Mesajı Paylaş

petibor

Ethem Sancak'ın BMC'sine 'süper teşvik'

BMC Otomotiv'in Sakarya'ya yapılacak dizel motor, transmisyon ve alt sistemleri üretim tesisi yatırımına, proje bazlı devlet yardımı verilecek.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Destek, İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirilecek AR-GE yatırımlarını da kapsayacak.

GEREKİRSE EK SÜRE!

Evrensel'in haberine göre, başlangıç tarihinden itibaren 8 yılı kapsayan destek için yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek.

585 milyon liralık sabit yatırım miktarı hesaplanan yatırım süresinin sonunda yılda 35 bin dizel motor, transmisyon ve alt sistem üretimi öngörülüyor.

DESTEKTE YOK YOK

Sahibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığını sürekli dile getiren Ethem Sancak olan BMC şu desteklerden yararlanacak:

* Yatırım KDV istisnası

* Gümrük vergisi muafiyeti

* KDV iadesi, kurumlar vergisi indirimi (Vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 72, yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100)

* Sigorta primi işveren hissesi desteği (Azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl)

* Gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl)

* Nitelikli personel desteği (Azami 69 milyon lira, nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacak).

* Faiz desteği ve/veya kâr payı desteği (141 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl)

https://www.birgun.net/haber/ethem-sancak-in-bmc-sine-super-tesvik-225824 Mesajı Paylaş

ayibarishi

Atalarmız: At sahibine göre kişner. demişler...

Bakalım BMC bu işi nasıl kişnetecek? Fakat şunu söylemem lazım, bir yıl kadar önce ilk parti 250 adet tankın 3 versiyon olarak imali konusu açıklandığında, bu işin sulanacağı yönünde bir kanaat gelişti bende. Çünkü her ne kadar "bazı yeni isterleri karşılamada sorun yaşama ihtimali olsa da" işe sanayi ve olabilirlik penceresinden, lojistik açıdan baktığınızda, bu kadar çeşit ve türeve sahip tanklar mantıklı gelmiyor bana. Hani ilk 250 tankı aynı yaparsın sonra da onun yapısına en uygun cephede konuşlandırırsın, bu ayrı mesele. Ama aralarında fark olacak üretim partilerini ufak rakamlarda tutmak mantıklı mı?..

Şimdi ise yeniden prototip inşası, yeni isterler, değişecek bir tanktan bahsediliyor. Bu elbette süreci daha da karmaşık hale getirecek. Zaman ve çaba isteyecek. Süreç düzgün de yürütülebilir, tamamen çarpıtılabilir de. Fakat bu tank işi ve BMC'nin dahli (ve şekli) konusundaki yoğun tartışmalar, Altay adı verilen nesneyi bir "politik araç" haline de getirdi. Yani işin içine bir şeyler gösterelim de kamu oyuna içeriği ne olursa olsun mantığı karışması olası gibi. Tankı teslim alacak makamın da, şunu beğenmedim, isterlerimi karşılamıyor, teslim almayacağım deme şansı yok. (Eskisi gibi.) Politik kazanda haşlarlar sonra...

İhracat konusunda ise (Katar Hariç) hiç iyimser değilim açıkçası. Biz daha çok başkalarının reklamını yapar olduk. Fırtına Obüsü sayesinde şu anda örnek model aldığımız Güney Kore obüsleri satış rekorları kırıyor. Umman'da K-2 Black Panther ile teste çıktık, adamlar Güney Kore tankını seçti ve siparişi de geçti. Altay şüphesiz K-2 tankından daha farklı özelliklere sahip ve orjinal bir çalışma idi. Fakat yurt dışındaki bir alıcının gözüyle olay çok daha farklı görünüyor. Şimdilik bu kadar, saygılarımla... Mesajı Paylaş

Havuc99

Eğer beyenat doğruysa şu anda Arifiyede üretilen tanklar prototipden ziyade ilk üretim tanklar olacaklardır. Bahsedilen değişiklikler ufak çaplı bir makyajlama olabilir. T1 konfigurasyonunu orjinaline sağdıp kalıp bir an önce envantere almak zaten geçiken projede birnci önceliktir sanırım. İlk kırk tank üretimi bitene kadar gerekli güncellemler yapılabilir. Ve T2 serisi için uygulanabilir.
Yerli motor sorunsuz devreye alınabilirse Altay ihracat pazarı bulacaktır. Oldukça modern bir tank oldu. Fiyatıda batılı muadillernden yüksek olmaz ise pazar bulacaktır kendine. Mesajı Paylaş

saybır

tank ne zaman kullanılıcak bilgi? Mesajı Paylaş

Topgun

2021 dediler...

OTOKAR'da ALTAY'ı geliştiren ekibin neredeyse tamamı BMC'ye geçmiş. Alt sistemler bazında yerli şirketler ile istenilen kalite ve dayanıklılıkta üretim için görüşmeler sürüyor. Evet asker aynen bizim hatta hiç mütevazi olamayacağım, benim ısrarla söylediğim gibi daha fazla zırh koruması istiyor, ki OTOKAR bunu ortaya koymuştu zaten kendi AHT çalışmasıyla, şimdi BMC kendisi bir AHT versiyonu çıkaracak, tank 70ton sınıfına çıkacak, tabi bu tüm parametreleri değiştirecek, testler yenilenecek, süspansiyonundan palet baklasına kadar bir çok alt sistemin daha üst versiyonu gerekecek vb. En basidinden, mevcut palet baklası üretim kabiliyetimiz, şu an tankın üzerinde bulunan orjinal dış menşeili baklanın ömür/dayanıklılık ayarına ulaşamıyor. 70ton için ciddi bir fark oluşuyor.

Eh TSK bu.. heleki Fetöcüler sonrası değişen ekipler sonrası karadan havaya, oradan denize tüm isterler değişiyor, revize oluyor.
Şirketler kafayı yiyor, hikayeler bana kalsın açık kanalda yazmayayım.

Şimdilik Arifiyede çalışmalar devam ediyor, ilk üretimlerde orada olacak. Fabrikanın kendi onarım/üretim işleri devam ediyormuş, bir köşe ALTAY için ayrılmış, orada BMC ekibi ve fabrikanın mühendisleri/ustaları beraber çalışıyorlarmış. Daha sonra KARASU'da fabrika tamamalanınca oraya geçilecekmiş. KATAR'dan sipariş alabilmek çok önemli imiş. Aldık gözüyle bakıyorlar. Ummanda aslında Korelilerin yaşadığı aksaklıkları bizimkiler yaşamamış lakin K-2 bildiğiniz gibi otomatik dolduruculu, daha hafif bir tank. O yüzden o seçilmiş diye biliyorlar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.  Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

Benim merak ettiğim şu. Otokar prototipleri için kabul testleri yapıldı. Testlerden geçti. İş seri üretime geldi. Olduğu gibi üretmek yerine yeni özellikler eklenerek T1 konfigürasyonu oluşturuldu. Seri üretim sözleşmesi buna göre yapıldı. Şimdi yine yeni isterler doğrultusunda revizyon yapmaktan test yapmaktan bahsediyoruz. Bu işin böyle sonu gelir mi? Madem önceki iki konfigürasyon yeterli değildi niye o zaman tamamdır dedik? Elbette müşterinin talebi ile değişiklik ve geliştirme sürekli olmalı ama bi yerde bu işi dondurup seri üretime başlayıp bunun üzerine yeni talepler ve saha tecrübelerini toplayarak değişiklikleri yeni versiyonda toplamak daha verimli bir yaklaşım olmaz mıydı? Garipsiyorum bu sürekli revizyon sebebi ile seri üretime geçememe durumunu. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter