Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

TULGA

Altay seri üretimde imzalar atılmış. Hayırlısı olsun. Mesajı Paylaş

gucluak

#991
Kas 09, 2018, 12:59 ÖS Last Edit: Kas 09, 2018, 05:47 ÖS by gucluakÜretilecek olan 250 adet tankın 40 adeti T1, 210 adeti ise T2 konfigürasyonunda olacak. T3 konfigürasyonunda üretilecek tank sayısıyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Savunma Sanayi Başkanı Demir'e göre üretim bandından ilk ALTAY Ana Muharebe Tankı, 18 ay sonra çıkacak.


Şimdi BMC ve Roketsan 18 ay sonraya tank hazır edebilecekler mi ?

T3 e dikkatinizi çekelim insansız taret dediğimiz gibi 120 mm geri tepmesi en büyük sorun çözülebilecek mi ?

120 mm elektronik olarak programlanabilir HE mühimmat üretilebilecek mi ?

MKEK zırh delici sabot mühimmat üreti ve gelişiminin neresinde ?

Roketsan zırhın altından kalkabilecek mi ? Zırh T3 de nasıl olacak ? T1 de Roketsan/Ukrayna devşirmesi ERA kullanılacaksa T2 deki gelişmiş zırh ne olacak ?

Namludan lazer güdümlü mühimmat atacak isek ya iha da lazer işaretleyici olacak yada teleskobik mast üstünden işaretlenecek ?

Durumsal farkındalığı arttıracak iha( lazer designator entegreli) ve avcı kaskı tank eşleniği tank mürettebatı kaskı(bkz Merkava 4 upgrade) 

Tank üzerinden Alpagu benzeri lottering mühimmat launch EDEBİLECEK MİYİZ ? Bu neden önemli bu tür mühimmatlarla özellikle şehir savaşı ortamında anti tank ihtiva eden apartman katları ve çatılarda mevzilenmiş noktaları vurmak üzere.. Modern APC eklenneye başladı son örneğiUS Army's Big Six modernization plan, not one but three different companies have invested their own money in full-up working vehicles for the Army's Next Generation Combat Vehicle (NGCV) project griffin 3 concept prototyp

Adam bak 50 mm elektronik programlanabilir mühimmat atan yeri geldiğinde lottering mühimmatı olan ve M1 lerin yanında muharebe meydanında olacak tasarımlar ortaya koyuyor. Biz alaya Alpagu entegre edin dediğimizde sadece özel kuvvetler kullanıyor diyorlar bakın konseptlerede utanın bari Alpagu şehir savaşında vs ne işe yarayacak adam boşuna lottering mühimmat entegre etmemiş değilmi?

2020 Haziranında ilk seri üretim tankları göremezsek ne yapmalıyız :) Mesajı Paylaş

petibor

#992
Kas 09, 2018, 01:10 ÖS Last Edit: Kas 09, 2018, 01:14 ÖS by petibor
 http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/altay-tanki-seri-uretim-sozlesmesi-imzalandi-41014054

Bu linkte aşağıdaki alıntıdaki "İnsansız Kuleli Altay tasarımı, geliştirilmesi ve üretilmesi" maddesi ne acaba. Armata gibi bir yaklaşıma ön çalışmamı acaba. Bağırdım çağırdım bir madde bari olsun koydurttum görüyorsunuz

Altay tankının seri üretim projesi kapsamında:

Seri üretim hattının kurulması,
250 adet ALTAY'ın üretilmesi,
Güç Grubu Platformu üretilmesi,
İnsansız Kuleli Altay tasarımı, geliştirilmesi ve üretilmesi,
Ürünlerin ömür devri lojistik desteğinin sağlanmasını,
Tank Sistemleri Teknoloji Merkezi'nin kurulumu ve işletilmesini içermektedir. Mesajı Paylaş

gucluak

#993
Kas 09, 2018, 01:29 ÖS Last Edit: Kas 09, 2018, 02:12 ÖS by gucluak
İnsansız kule tasarımı örnekleri çokca var ve 120 mm geri tepmesi halledilince ortaya çıkacaktır bunun için korhanın gelişimini izleyebiliriz ancak T3 deki en kritik özellik zırh kalınlığının ne kadar arttırılabileceği ve durumsal farkındalık en üst seviyeye nasıl çıkarılacak ? MKEK 2030 lardaki rakipleri penetre edecek mühimmatı geliştirebilecek mi yoksa gidip yine nerden bulursa oradan mı alacak ? Tarette klasik 120mm mi olacak yoksa elektromanyetik bir top mu konuşlandırılacak ?

Şahsi görüşüm yine temel teknolojilerde geç kalınacağı yönündedir. T3 üretiminin erkene çekilmesi gerekiyordu bunca yıl neden T1 yerine T2 deki özellikli bir tank üretime sokulmadığını merak ediyorum ?

Bu yol haritasından bile acı gerçekler ortaya çıkıyor.. Tahmin edildiği gibi ZIRH konusunda büyük bir zafiyet var.

Mühimmat konusunda gelişim hızı berbat kare berbat...

T2 deki tecrit edilmiş gövde mühimmat config çok ama çok mu zor ?

Mürettebat eğitim modu  ve mobil gizleme ağı ne kadar zor olabilir ??

Hadi anladık lazer güdümlü tank topu atış yeteneğini kazandırmak ASELSAN için kolayda ortada Mühimmatı yapabilecek kabiliyette bir kurum MKEK yoksa kader diyeceğiz. 2025 lerde bu özellikte T2 lerin üretimine boyun eğeceğiz acı ama sanayi kabiliyetlerimiz açısından hüzünlü BMC, MKEK, ROKETSAN komedi dans üçlüsü..

Bu arada sözü edilmeyen elektronik programlanabilir tapa ile HE mühimmat ?

Yüksek penetrasyon kabiliyetli yerli vede milli sabot mühimmat ?

Durumsal farkındalığı arttırıcı yenilikçi tank sürücü ve nişancı kaskları örnek https://youtu.be/aGLTLa04Il4 bunu yapmak çok çok mu zor elinde Avcı kaskı varken fesüpanallah

Nerde T3 de lazerle düşman tanklarının optik sensör ve algılayıcılarını kör edecek çalışmalar yada bizim EMP bombamız yok mu ?? Neden taktiksel EMP launch edemiyoruz ???it's small enough to be convenient, but powerful enough to totally down enemy electronics. A microwave weapon like this could even be fitted to a missile (like the U.S. CHAMP electronic warfare missile) or drone.

Generally, microwave weapons shut down electronic systems (even those with traditional shielding against EMP) by bombarding the target with energy pulses between 300 and 300,000 megahertz. This amount of directed energy interferes with and overloads electronic circuits, causing them to shut down. The higher the energy produced by the system, the greater the disruption (and even physical damage for some very high-powered microwave weapons) of the targeted electronic systems like engines and communications systems.

Gelin 2021 de Israil Kara kuvvetlerine teslim edilecek Merkava 4 ün özelliklerine Yapay Zeka içeren görev bilgisayarı, Sanal Gerçeklik gözlükleri içeren başlıklar, keskin nişancı tespit sistemleri, fransız , alman vede amerikan sabot mühimmatlarını kullanabilme özelliği... tüm bunlar 2021 de hazır arkadaşlar 2030larda değil keza çinlilerde kendi EMP modüler ve mobil araçlara zırhlı araçlara takılabilecek şekilde modifiye ettikleri silahları kullanıyor olacaklar.

The Barak, an advanced version of the current Merkava 4 tank, is scheduled for deployment by 2021. "The Merkava Mk. 4 Barak will be the first tank to have a smart mission computer that will manage the tanks' tasks," according to an Israel Defense Forces announcement . "This advanced artificial intelligence will reduce the team members' workload and help them more accurately locate and strike targets."

In addition, the Barak will have upgraded sensors, networking with other tanks, and a  Virtual Reality system embedded into the tank, which the crew can access via special helmets. The VR equipment will allow the crew to perceive the environment around the vehicle, as well as conduct virtual training and mission rehearsal inside their tank rather than having to travel to a special training center.

"The helmet is called Iron View, and it will allow the combat soldiers to see the outside environment from inside the combat vehicle," said a senior Armored Corps officer. The Barak will have systems to warn the driver of obstacles, similar to those found on luxury automobiles, as well as an active protection system (presumably the Trophy anti-missile system), an IDF commander told Israel's Walla news site [Google translation here -- and note the video]. The tank will also have improved logistics that will enable it to carry out missions that are 30 percent longer than current operations.


Most interesting is the Barak's new target. Tanks traditionally have been designed to fight other tanks, or provide support to infantry, on a regular battlefield. But the IDF has designed Barak for urban warfare, especially against insurgents such as Hamas. During Operation Protective Edge, Israel's 2014 incursion into Gaza, Israeli troops found themselves embroiled in fierce street fighting -- including Hamas fighters popping up from tunnels -- on a confined battlefield where enemy combatants and civilians were mingled.

A 360-degree Virtual Reality system would enable the crew to survey the urban terrain without having to pop their hatches -- and make themselves targets for snipers. The exact capabilities of the Barak's AI aren't clear, but artificial intelligence could help with tasks such as identifying the source of hostile fire, or distinguishing enemy combatants from civilians. Neither the IDF nor Israeli press mentioned the AI giving the Barak any autonomous capabilities.


Buradaki gereksinimler bile bizim Fırat Kalkanı ve Afrin harekatlarında karşılaştığımız sorunlara benzer sorunlarla karşılaşan israil mühendislerinin ürettiği çözümler hatta bence otonom kabiliyetlere doğru bir gidişide gösteriyor merkezi bilgisayarın yapay zeka ile desteklenmesi sayesinde bir sonraki aşama otonomi olacak 2030 larda israilin ilk otonom tankını göreceği biz daha 2020 de T2 üretimine başladığımız zamanda daha T3 uzaklardayken ha kaplumbağa ha bizim teknoloji hamlemiz desek üzülmesek çünkü bizde tüm teknolojik alt yapı var sadece işi ehline verecek vizyon sahiplerine ihtiyaç var...  Roketsana zırhı verip oda arkasını Amerikalıya dayarsa işte ancak bu kadar olur. 2020 lerde elelam Yapay Zekalı yarı otonom tank yaparken biz klasik dolduruculu Ukrayna know how lı era bloklarını T1 e taktığımız için gurur duyarız..
Mesajı Paylaş

firtinabaskan

gucluak fabrikada senede kaç tank üretileceğini bilmeden t3 için çok geç kalınmış demen bence biraz acımasız olmuş gibi elektromanyetik topda bu hızla gidersek yabana atılmaması lazım çok iyi şekilde çalışılıyor bu konu üzerinde Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

@gucluak
'' Tarette klasik 120mm mi olacak yoksa elektromanyetik bir top mu konuşlandırılacak ?
Şahsi görüşüm yine temel teknolojilerde geç kalınacağı yönündedir.''

Elektromanyetik top dediğimiz şey dünya genelinde henüz tanklara konuşlandırılacak safhaya gelmiş bir platform mudur?

Dünyada bu teknolojiyi kullanan sahada combat proven olmuş bir savaş aracı var mı?

Henüz gemilere bile yeni yeni entegre edilmeye çalışılan hatta gemi gibi büyük bir savaş aracında dahi ''bunun elektrik yükünü biz nasıl karşılarız?'' sorularının olduğu ortamda tanklara entegrasyonu konusunda bu kadar emin olmamak gerekiyor diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

farabi

T3 olarak bahsedilen  , anladığım kadarıyla T-14 tasarım özelliklerine benzer biçimde farklılaşmış bir ana muharebe tankı. Yine doğru anladıysam yukarıdaki grafikte yer alan bilgiye göre öncesinde T-2 ile personel mahalinde tasarım değişikliğine gidilecek. Bunun yanı sıra T3 ile güç ve transmisyon paketlerinin de yerlileştirilmesi hedefleniyor. T2 mevcut tecrübeler ışığında arzu edilen ana muharebe tankı. Fakat daha fazla vakit kaybetmemek için testleri tamamlanmış mevcut konfigürasyonda sınırlı bir üretim gerçekleşecek. Mesajı Paylaş

gucluak

#997
Kas 09, 2018, 05:03 ÖS Last Edit: Kas 09, 2018, 06:04 ÖS by gucluak
Ayda Max 2 tank 2020 Max 14 tank 2021 25 tank 1 prototip ancak imzadan 18 ay sonra yapılabilecek mi göreceğiz hep birlikte geriye kalan T2 210 adet ayda dört tank tan yılda 48 50 desek 2021 + 4 sene eşit 2025 yılı ilk 250 adet tamamlanır. Buda en iyinin iyisi ihtimal...

Benim kişisel tahminim BMC 18 ayda tank üretemez proje sarkar vede 250 adet 2030 ları görür.

2020 Haziran        2 tank
2020 Temmuz      2 Tank
2020 Ağustos.      2 Tank
2020 Eylül.             2 Tank
2020 Ekim.            2 Tank
2020 Kasım.         2 Tank
2020 Aralık.           2 Tank

2021 Ocak.        3 Tank
2021 Şubat.       3 Tank
2021 Mart.         3 Tank
2021 Nisa.         3 Tank
2021 mayıs.       3 Tank
2021 haziran.     3 tank
2021 temmuz.   3 tank
2021 ağustos.    4 tank Mesajı Paylaş

Baltica

18 Mayis 2017'de, o tarihte mumkun olan aciklikta soyle yazmisim :

Tankin, sozlesmede belirtilen butun unsurlari ile bitip, testlerinin hepsinin yapildigindan ve yine sozlesmede belirtilen sekilde basarili oldugundan % 100 emin miyiz ?

Acikca, ben olsam o kadar emin olmazdim.


Simdi, T1, T2 hikayesiyle zirh konusunda, zevahiri kurtariyoruz  ;D  Mesajı Paylaş

HDS

PV1 ve PV2 ile pek bir yere gidilemeyeceği belliydi.

Atış kontrol ile, vs ile pek bir derdimiz olmadığı aşikar. O yandan Altay epeyce modern, ama modüller falan iri baya. Üstelik, bunları tesliminden beri Aselsan defalarca daha iyileşti optikleri konusunda.

Faz-1'in, eldeki zırh sisteminin, muhtemelen ERA plakalar eklenerek güçlendirileceği anlaşılabilir. Üzerine üstlük, bir de Akkor entegrasyonu olacak -ki bu çok gerekli. Zira, artık tankın üzerine çivi dahi takılacaksa, bunun Akkor çevresinde şekillenmesi gerekiyor. Bakın, Trophy'yi, Amerikan M-1'lerine adeta balkon çıkarak koyabildiler. Ama biz daha yeni yapıyoruz tankı. Merkava gibi, Akkor gereksinimlerine uygun şekilde tasarlayabiliriz tankı. Ne olur? Belki atıcıya bir "reloader" ekleyebiliriz. Ama tankın üstü zaten çingene çadırı gibi.

Faz-2'de ise, Altay'ın aslında olması gereken yere geleceği açık. Belki tamamen zırh sistemi yeniden ele alınacak. Belki Akkor ve hatta yanına Pulat gelecek. Gövde modifiye edilecek, mühimmat ayrılacak, patlama kapakları vs eklenecek. Şu anda Altay AKS'inde lazer güdümlü bir mühimmat atacak bir tertibat yok. Oranın da baştan değişmesi ve designatörlü bir altyapıya kazandırılması gerekiyor.


M-60T Fırat'ta bir de mast üzeri optik falan istendi. Bazı tanklara takılıyor. Belki bunları da ekleyeceğiz, her takımda belki bir adet de böyle tank olacak.


Bir kere elektronikleri vs bizim olan bir tankımız olsun da, ona her şeyi ekleriz olması gerektiği gibi. Mesajı Paylaş

petibor

Acaba T3 ile bu otomatik doldurucumu kastediliyor  yoksa Armata gibi tankmı. Bana Armata gibi tank T3 değilde Altay II olur gibi geliyor zira ALTAY I den geriye pek bir şey kalmaz Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Putty. Amacının forum üyelerini tahrik edip tartışma çıkarmak olduğunun farkındayız. Yoksa defalarca dile getirdiğin, defalarca yanıtlanmış soruları temcit pilavı gibi gündeme getirip forum üyelerini meşgul etmezdin... Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Otomatik doldurucu vs falan iyi hoş da. Aslında durumsal farkındalık konusunda aslında tankta ilave personel olması fena bir şey değil. T-14 sadece bir insansız kule ve otomatik doldurucu demek değil. Dikkat edersen, Armata ile anlatılan şeyler, gösterimi yapılan başlıca şey, tankın çevresindeki 360 derece görüş sağlayan görüntü alma sisteminin, tankta kimse yokken dahi, burada görüntü işleme yaparak tehdit değerlendirmesi yapması. Hareket eden her şeyi işaretlemesi, sıradan hareket eden şeyler dışındaki her şeye kilitlenmesi. Belki elinde silah olan herkese de kilitleniyordur.


Bizdeki Fırat modernizasyonunda vs, mesela, SARP da, çevresel görüntü alan kamera sistemi (Yamgöz) de hep tank komutanının önüne bilgi koyuyor. Tek terminal var. O da mevcut konsollardan farklı çünkü Sabra sistemine müdahale edemiyoruz.

Leo-2 modernizasyonunda da, ever SARP ekleriz, TLUS falan ekleriz ama, en fazla, TLUS'un alarm verdiği yöne en fazla SARP'ı çevirebiliriz. Zira, Leo-2 eski optikleri, kendi AKS'sini ve bilgisayarları kullanıyor. Her şey hidrolik zaten. Ama aslında biz Yamgöz'ün, TLUS'un ve var ise Akkor'un radarının sürekli çevreyi gözleyip, mesela TLUS eğer bir emisyon algılar ise, Yamgöz'ün ve hatta komutan periskobundaki uzun menzilli termal optiklerin de oraya dönüp, füze atıcısı olabilecek silüetleri hemen işaretlemesini falan isteriz. Artık yeni yeni ortaya çıkan modernizasyonlar buna benzer özellikler içeriyor. Armata bunların en ileri olanlarından birisi idi. Ama bak halen yok ortada aslında.  :)


Beri yanda, mesela İngilizler'in geçenlerde tanıttığı Challenger II modernizasyon projesi Black Night projesinde, epeyce ciddi optikler kullanılıyor. Biz de Faz-2 için mesela namludan atılan antitank füzesi falan yazmışız. Bunun en azından tank topundan daha uzağa gidebilmesi beklenir. Peki acaba optiklerimiz bu kadar uzun mesafeden hedef tespitine uygun mu? Black Night'ta adamlar 15km'den hedef tespitinden bahsediyor.

Belki biz de Faz-2'ye gelinceye kadar SWIR çalışacağız. Ya da Yamgöz'ü SWIR yapacağız. Belki komutan periskobunda hem SWIR hem MWIR ya da LWIR olacak ve yazılımsal bir füzyon yapacak, silüet arayacak, hareketli her şeyi işaretleyecek. Mesajı Paylaş

Baltica

HDS hocam, anladigim kadari ile, 40'lik ilk partiyi, ya gosteri/tatbikat/egitim amaciyla kullanilacagindan, zirhi mevcut haliyle kabul edip, bu haliyle uretecekler veya yabanci takviye ile bir ara cozume gidecekler, ama ikinci parti icin, her halukarda, Roketsan'in, zirhi, Kuvvetin tatmin olacagi belirli bir noktaya getirmesini bekleyecekler. Mesajı Paylaş

HDS

Öyle gibi görünüyor Hocam. Umarım bu gecikme sırasında da Aselsan kulağının üzerine yatmamış, çok "bulky" ve pahalı olan sistemlerinde, yeni nesil güncellemelerine gitmiştir. Şimdiden bazıları demode oldu denebilir bile. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter