Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Heruamarth

putty, gel biraz seni mutlu edelim. O sistemlerin tek tuşla birbirini yönlendirebildiğini biliyor musun?

-komutanım bir şey gördüm.
+göster
-emredersiniz. (tek tuşla komutan nişangahı aynı yere döner)

-topçu, hedef, 250 baş, 1000 metre! (tek tuş, kule aynı yöne döner)
-gördüm komutanım.
+ateş

Mesajı Paylaş

putty

Ara 26, 2015, 03:41 ÖS Last Edit: Ara 26, 2015, 05:06 ÖS by putty
Mutluyum zaten mis gibi tank. Harzemşah dan korkuma projeleri eleştiremiyorum beni mermi manyağı yaptı ama bakıyorum rahatsız ediyor beni gördüğüm detaylar.
Mermi kutusu dışarıda koca savaş makinasının mermisi dışına  çıkılıpta mı değiştirilir. Sonra bakın orda dört köşe servo motor var ve üstelik sanki fabrikadaki makina gibi enkoder kablosu güç kablosu iki demet de kablo var. Tankın dışında böyle şey garip geliyor bana. Daha muhafazalı olmalı o kablonun tank dışında böyle görünmesi filan garip değil mi. Mesajı Paylaş

Heruamarth

Bence de öyle, bazı ürünlerimiz biraz, nasıl denir, "atölye işi" gibi görünüyor, Samsung gibi düşün, bir Apple gibi "cilalayamıyoruz".

Öte yandan, STOP'un, STAMP'ın bazı fotografları dikkatini çekiyor mu, aynı tarif ettiğin gibiler körfez ülkelerine satılan Yonca Onuk teknelerinde, belki prototip fazın getirdiği bir ulaşılabilirlik, oynamaya açıklık amacı ile böyledir.

Altay'ın her fotografında bir yeri değişmiş, test amaçlı bir şeyler iliştirilmiş oluyor, yadırgamıyoruz. Mesajı Paylaş

Tolga

Aslında ALTAY üzerindeki SARP'dan yola çıkarak yorum yapmak, son yıllarda meydana gelen gelişmeleri görmezden gelmek olur.
Servo ve kablolar paketleneli baya oldu, SARP sürekli gelişim gösteriyor, en güncel hali EJDER üzerindeki olmalı.
Ayrıca ikiz kundaklı versiyonu ve STAMP kaidesi üzerinden türetilen Tanksavar füzeli atılımlar, SARP'ın daha ileriye yönelik gösterebileceği gelişmelerin izleri.
Belki güneydoğu'da yoğun kullanım sonrası, bazı bölümlerine koruma amaçlı zırhlı plaka takviyeleri de gündeme gelebilir.

STAMP üzerinde GAU-19'u zaptedebilen Aselsan SARP üzerinde aynı şeyi yapabilirse, ALTAY ve diğer zırhlı araçlarımıza ilave bir ateş gücü daha kazandırabilir. 
(Tabii bu sırada MKEK anmadan da olmaz  >:( ) Mesajı Paylaş

Postulat

Olası mayın patlamalarında,  havan saldırılarında şarapnel ve basınç etkisinin görünen zararını bir miktar azaltabilmek amacıyla optik sensörlere birtakım korunma manevraları eklenebilir mi?

Tankın kuzeyinde patlayan havanın şarapnelleri daha yuvasından çıkarken komutanın optikleri güneye döner, nişancınınkinin korunakları kapanır, sarp da komutanınkine benzer bir kalıp izler...

Tankın çevresini çepeçevre kuşatan bir radar ağı ve optik ağı olacak. Tespit etmek sorun olmamalı, tabi tehdit yorumu yapabilmek ne kadar mümkündür bilemeyeceğim. Mesajı Paylaş

BETONBEY

1997 yılında bir M-60'ın ön üst tarafına 82' lik havan mermisinin düşüşünü gözümle gördüm ;D

Pul gibi yapıştı, hiçbirşeyde olmadı ;D Mesajı Paylaş

TolgaHM

Altay ile ilgili Pakistan'ın da ilgilendiği haberleri çıktı.

Artık makro ölçekli nihayete erdiğimiz ürünlerde bu yıl satış gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Altay ve Atak başta olmak üzere. Mesajı Paylaş

Tango-1

ASELSAN Sarp ailesinin suan geldigi son durum bu, mitrayloz versiyonu da mevcut dual versiyonuda artik hangisini kondurursaniz. Meskun mahal catismalari sarp ukss ailesinin gelistirilmesine bayagi etkisi oldu.
http://youtu.be/V6R3FxN8KSw Mesajı Paylaş

warrior

Mustafa Koç için...
#CumhurbaşkanıErdoğan : Bir gün önce kardeşi ile beraber konuştuk, şakalaştık. Özellikle Altay Tankını konuştuk Mesajı Paylaş

HDS

Altay projesini Otokar ve grup çok ciddiye aldı aslında. Hatta, aman olur da alt yüklenicilerinden birisi yolda patlar diye, gizliden ya da açıktan her şeyi kendileri de çalıştılar. Zırh çalıştılar, İlk olarak IDEF-13'te, sonra IDEF-15'te daha gelişip serpilmişlerini gördüğümüz kuleler vesilesi ile optik ve atış kontrol mevzusunu çalıştılar, vs vs. Belirlenen zamanda devreye girebilsin, gecikmesin ve akar olsun diye de epey yatırım yaptı grup. Bunun karşılığını muhakkak görecektir. Ama en başta Altay'ı üreterek ciro yapmak ve bunu kendi bildik kanalları ile pazarlayabilmek isteyecektir.
Üstelik sanıyorum artık alt yüklenicileri ile de bir endişe ve derdi kalmadı. Roketsan zırhı iyi çalıştı, üretilebilirlik riskleri epeyce ütülendi. Aselsan özellikle grup ve organizasyon değişikliği sonrası daha rahat çalışılabilir ve tepki verebilir oldu, vs.

Bence projenin önü açık. Tank iyi oldu gibi görünüyor. Motordu, oydu buydu gibi sun'i engellere takılmaz isek, bu iş yürür. Otokar da bunun bayrak taşıyıcısı olmak isteyecektir.

___

Süreci güzel şekilde bağlayacak şey, aslında Otosan'ın motor tasarım kabiliyetinin bir kısmını yerli güç grubu için sevk etmek olabilirdi. Grup buna sıcak bakmamıştı, ama Euro-6 kamyon motoru projesi de artık nihayetlenirken, görece açığa çıkacak kabiliyeti buraya sevk etmeyi "yeniden" düşünebileceklerine dair belirtiler var.

Kısmet.. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Oca 22, 2016, 12:33 ÖS Last Edit: Oca 22, 2016, 12:40 ÖS by BETONBEY
ABD'nin de tank motoru konusunda bir handikapı varken, Koç grubunun Ford'u da işin içine katarak , ortaklarını da bu ihtiyaç çerçevesinde ikna etme potansiyelini kullanarak Abrams ve Altay'a ortak bir tank motoru çıkarmak tam bir kazan-kazan durumu olurdu.

Denedilermi acaba, denemedilerse çok büyük kayıp...

Almanlara çok sağlam kazık olurdu ve efektif bir motor üretilebilmesi durumunda iki tarafında sağlam sayılarda talebi maliyeti düşürür, piyasayı baya kızıştırırdı. Mesajı Paylaş

7Skies

Oca 22, 2016, 12:48 ÖS Last Edit: Oca 22, 2016, 01:14 ÖS by 7Skies

Erdoğan Mustafa Koç ile son görüşmesini anlattı

Erdoğan  gazetecilerin "Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un ölümünden bir gün önce bir aradaydınız neler konuşuldu?"  sorusu üzerine,  şu açıklamayı yaptı.

Bu süreç içinde Koç Grubunun savunma sanayine yönelik adımlarını ve komşu ülkelerle yapılacak ticaretleri konuştuk ve bu sürece yönelik neler yapılabilir bunları değerlendirdik.Altay projesini onlara verdik onlar yapacaktı. Onu ve buna benzer konuları konuştuk. Sabah kalkıp TV'yi açtığımda ben de şok oldum. Ve anında Ali Bey'i aradım baş sağlığı diledim. Rahmi Bey de yanındaydı. Kendisine de sabırlar diliyorum. dedi. Mesajı Paylaş
.

ocay

Altay Projesi olması gerektiği gibi olacak yani.. Hayırlı Olsun Mesajı Paylaş

HDS

"Onlar yapacaktı"dan kasıt belki de geliştirme projesidir. Mesajı Paylaş

dum

O değil de, memleket ekonomisinin % 10'unun başkanı vefet ediyor ; c.başkanı bunu evinde kalktıktan sonra tv'den öğreniyor.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter