Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Kabardey

Azerbaycan? Mesajı Paylaş

Sentetik

Azerbaycan'a geçen yıllarda sorun çıkartmıştı Alaman beyler. Hatırlayın T155 Panter obüslerini. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Sayın betonbey, 

Yazınızdan gayet mantıklı çıkarımlar yaptığınızı söyleyebilirim amma velakin hala kanaatim aynı. Bence iş otokar'a va şimdilik sadece otokar'a verilmeli. Çünkü zaten almayı ve satmayı düşündüğümüz adetler iki kaynağı aynı anda besleyebilecek keyfiyette değil. Eğer Altay teminini iki ayrı kaynağa böler isek kaybımız kazancımızdan çok olur ve her iki kaynağı da mutlu edemeyiz kanaatindeyim. Bir şey istisna. Arifiyedeki tank üretim ve bakım tesisimizi daha da modernleştirir ve ikinci ve daha az adetli üretim kaynağı olarak kamuyu belirlersek bu iş olur.

Motor hususunda ise görüşlerinize yine katılamayacağım. Çünkü bu tamamen ayrı ve derin bir uzmanlık alanı. Eğer otokarın sahibi ben olsa idim, emin olun bende bu işe girişmek istemezdim. Bu motor işini de aynı tank namlusunun MKE, elektroniklerinin ASELSAN, Vs. Gibi outsource etmek isterdim. Tümosan ın ise aldığı yabancı desteğe rağmen başarılı bir iş çıkaracağından derin kuşkularım var. Bu nedenle hazır zemin müsait iken Ukrayna kökenli bir alternatifin de mali açıdan desteklenmesine büyük fayda olabilir. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Kabardey

Gerçi şimdi düşünüyorum da Azerbaycan gibi Sovyet ekipmanları kullanımına alışmış ve bunun üstünden savunmasını hazırlamış bir ülke 120 mm ana silahı olan bir tankı alır mı? Yani bizim 6,8 mm mermi atan tüfek almamız gibi. Mesajı Paylaş

ocay

Katar, Umman, Azerbaycan bilinenler. Ben ilk 250 paket üretimi bitene dek minimum 100 adet ihraç şansı olduğunu düşünüyorum Mesajı Paylaş

kosavalı1989

2-3 sene önce Suudi Arabistan'ında ilgilendiği hatta bir yetkili gönderdiği söylenmişti ama ... Mesajı Paylaş

putty

Ortak üretim projeleri sunmak zorundayız. Tank böyle satılıyor çünkü. Suudi Arabistan ve Mısır M1 tankı kullanıyor ve kısmi üretim ve montaj tesisleri var. FNSS inde Suudi Arabistanda başarılı bir üretim tesisi var Suudi ler bu işbirliğinden galiba çok memnun kaldı. Bizim iş birliğimiz ile batılının işbirliği arasında birazda amatörlükten gelen mutlaka bir samimiyet farkı vardır. Bizim bu müşterilere faydalı olacağımızı kanıtlamamız lazım ortaklık projelerinde tesislerinde.

Şundaki gibi

https://www.youtube.com/watch?v=OG271O9zDBg Mesajı Paylaş

turkdefence

Parça bazında üretimlerin bölüşülmesi ve ortak bir tesiste montajının yapılması da mümkün değil mi? Sonuçta yüzlerce parçadan oluşan bir araçtan bahsediyoruz...

Mesajı Paylaş

putty

Güzel işte bize yeter mis gibi tank. Az daha Almana 10 milyar dolar verecektik Yunanlılar gibi Leo2 ile poz verecektik. Bizim olsun çamurdan olsun.
Yanlız biraz kötü davranmışlar bu tanka

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Pestilini çıkartacaklar tabiki, en zor şartlarda denemeleri, yüklenebildikleri kadar yüklenmeleri lazım ;D

Bu bize artı olarak döner... Mesajı Paylaş

Kabardey

Artık şu tankı bir seri üretsek yahu. Yeter. :) Mesajı Paylaş

putty

Ara 25, 2015, 08:46 ÖS Last Edit: Ara 25, 2015, 09:03 ÖS by putty
Aselsan SARP kulesini biraz daha iyi ambalajlayabilmek mümkün olsa keşke. Böyle kenarda servo ları mermilerin dışardan doldurulması filan bir tank a yakışmıyor bu zayıf görüntüsü. Daha doğrusu yeni tasarlanmış bir tanka yakışmıyor. Leo2A4 lere koysak süper olurdu tabi ama yeni tankta daha iyi bir şey beklerdim. Fonksiyonelliğinden kaybetmeden daha sert katı bir tasarım lazım. Şu U şeklinde beşikte yataklanmış silah sehpası çok basit faydalı tasarım ama fazla standart kolaycı ve biraz zayıf korumasız kalıyor. Alibaba da satılan çıplak hazır çin malı CNC gövdeleri gibi
Şunu beğeniyorum Armata tankındaki kule hem tasarımı ile daha muhafazalı hemde komutan termali ile eş eksenli tasaralanmış komutan termali ile kontrol ediliyor. Bu bizim tank da bu kulede bir kestirmeci hal var en son sıfır tasarımdan çok öbür tanklar gibi eski tanka raftaki yeni kule eğreti şekilde takmış gibi oluyor. Halbuki yeni tankın ihtiyaca özel şekillenmiş özgün bir kulesi olabilirdi. Hazır ürünü kullanma karşıtı değilim ama zayıf yanları var bir tank silahı olarak. Tankta bir sürü termaller lazer mesafe bulucular gündüz kameraları varken kendine münhasır optikleri var mesela. Onca optik varken ne gerek var.
Armata makineli tüfek kulesi güzel örnek bir kule bence iyi düşünülmüş. Gerçi basit erişilebilir anlaşılabilir tasarımın da bir askeri anlamı var çokta emin ve ısrarcı değilim. Kademede teknisyen olsam Armata nın değil sarp ın kulesini onarmak isterdim kesinlikle oda var. Ama aracın içindeki personel olsam Armata kulem olsun isterdim.

Mesajı Paylaş

HDS

@putty, İlave bir termal özellikle istendi. Bizm tankta 4. bir eleman daha var ve namluyu doldurmadığı zamanlarda boş geziyor.

Modern muharebe zırh ile farkındalığın arasındaki dengenin muharebesi. İyi oldu, harici bir sistem eklemek. Doldurucuyu da bir savaşçı yapar bu. Mesajı Paylaş

putty

Ara 25, 2015, 09:27 ÖS Last Edit: Ara 26, 2015, 12:47 ÖS by putty
Tankta bir yedek görüntüleme imkanı diyorsun. Dediğim gibi ahkam kesecek noktada değilim kendimden emin değilim ama yepyeni bir tankta cobra ya karakola oraya buraya takılan üniversal görev le şekillenmiş bir silahın kullanılması bir şeylere katlanmayı kabullenmek gibi geliyor bana. % 100 yerine % 80 fayda ile  kullanmayı kabullenmek gibi. Evinize de dolap hazır alırsanız ya boyu duvara uymaz ya başka bir şeyi uymaz en iyisi duvara özel tasarlarsın bir ömür kullanırsın yeni villana bu emek değer. Bizim kule kabloları tak çalışacaktır denilen raftaki hazır bir ürün. Yeni tanka daha çok emekle bir şey yapmak gerekebilirdi o kalan % 20 yide kullanabilmek için. Silah içerden doldurulsun mesela M60 bile böyle yapılmak zorunda hissedilmiş. Tabi yinede muhalif tam olamıyorum doğrusu. Yani TSK lerinde  cobra dan kirpiye gemi den karakola 5000 yerde çalışan kuleyi % 80 fayda ile tankta kullanmak mı istenir yoksa çok özgün 400 kuleyi %100 fayda ile sadece tank da kullanmak mı istenir. Lojistik idame filanda büyük silah savaşlarda. Şöyle kestirmeci bir gözle bakınca 70 lerde yapılan Leo 2 ye bayıla bayıla takılan kule kestirmeciliği görüyorum ben.
Belki Aselsan ile Otokar arasındaki soğukluk böyle şeylerden çıkıyor da olabilir. Belki otokar da benim gibi düşündü ama muhatabını ikna edemedi. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Sayın @HDS'nin yazdığına ben de katılıyorum.

Armata tankı ile bizim Altay arasında temel bir tasarım farkı var.
TSK o şekilde istediği için Altay tankımız manuel doldurma mekanizmasına sahiptir. Bu bağlamda, komutan, sürücü, nişancı ve doldurucu olmak üzere 4 personeli vardır.
Armata tankı ise otomatik doldurucuya sahiptir ve ayrıca bir doldurucu personeli yoktur. Hal böyle olunca da UK makinalı tüfek kulesini komutan'dan başka kullanabilecek kimse yoktur. Bu mecburiyet de dizayn kısıtı olarak karşılarına çıkar ve mecbur kalırlar UK makinalı tüfek kulesini komutan periskobuna entegre etmeye.

Eğer biz de Altay tankımızda UK makinalı tüfek kulesini komutan periskobuna entegre edersek, atış yapılmadığı zamanlarda doldurucu personel Teksas-Tommiks okuyacak demektir.

Şunu biliyoruz ki modern savaşlardaki en kritik faktör durumsal farkındalığın yüksek olmasıdır. O halde Komutan, sürücü ve nişancı vasıtasıyla 3 sistemle gözetlemekte olduğunuz savaş alanını bir de doldurucu personele ait bağımsız bir dördüncü sistemle gözetlemeye başlarsanız durumsal farkındalığı artırırsınız.

Silah sisteminin korunaklı yapılması konusunda ise sizlerle hemfikirim; ne kadar korunaklı yapılabilirse o kadar korunaklı yapılmalıdır. Optiklerin çıplak ve açıkta olması gerektiğini düşününce de, daha ne kadar korumalı yapılabilir kestiremiyorum. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter