Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »

Yönetim

Sayın üyelerimiz,

Bu mesajın ardından paylaşılacak tüm konu dışı mesajlar silinecektir. Lütfen konu başlıklarının dışına çıkmayınız.

Saygılarımızla. Mesajı Paylaş

dum

Zamanında Türk hava kuvvetlerine iller bazında kampanya ile uçak alındı diye biliyorum.. atıyorum :   izmitten 2 uçak, giresundan 3 uçak, izmirden 5 uçak gibi...

Bir benzeri kampanya gemiler için yapılabilir mi bu sıkışıklıkta mesela..  izmir, içel, istanbul,  izmit  birer adet i sınıfının maliyetine katkıda bulunsa hoş olur bence.. isim hakkı diyelim ;)  hepsi de sanayi ve ticaret kenti maşallah..

Mesajı Paylaş

korat

Altay lar envantere girmeye başlayınca onunla birlikte hareket edebilecek aynı nesil teknolojik olarak uyumlu ZMA lar gündeme gelecektir. Ağ tabanlı muharebenin gerekliliği yerine getirilmeye çalışılacaktır. Fakat Almanların puma sında görüldüğü gibi artık birim fiyatları da neredeyse bir tank fiyatının 3/2 sini yakaladı. Almanya alınacak puma sayısında indirime gitmek zorunda kalmıştı. Daha cost effective çözümlemelere ihtiyaç var gelecekte hem ABD hem de ingiltere gibi müttefiklerimizin modern zma konusunda devam eden süreçleri var onu takip etmek lazım. Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

KunteperCanavarı

Oca 28, 2020, 11:40 ÖS Last Edit: Oca 28, 2020, 11:42 ÖS by KunteperCanavarı
Diyeceğim odur ki şu an en önemli ihtiyacımız askeri ihtiyaçlardır. 4 cephede savaşan askerimizin ihtiyaçlarını gidermek için diğer devlet kurum, kuruluş ve aygıtlarının, personel bütçeleri hariç, bütçeleri kısılmalı, yap-işlet-devret bile olsa egzotik projeler rafa kaldırılmalı. Altyapı yatırımları gerekirse durdurulmalı.

Millet ordusunu donatmak için çorabını verdi zamanında şimdi yukarıda devlet için bahane üstüne bahane sıralanıyor. İyi o zaman Esad idlibe yürüsün, Hafter Trablusa. Bütçe bulunmadığı için bakalım. Mesajı Paylaş

anafor2016

Altay tankının seri üretimi bekleniyor. Ancak henüz o aşamaya geçilmedi. Sorunun nedeni, motor başta olmak üzere bazı aksamların temin edilememesi. CHP, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir'in, Altay tankı için verilen 18 aylık teslimat süreci konusunda, "Elimizde motor kalmadığı için Altay'da T0 başlatılamıyor" açıklamasında bulunduğunu anımsatarak, gereği yerine getirilmediği için ihalenin feshedilmesini istedi. Son durumu Savunma Sanayi Başkanlığı'ndaki kaynaklarımla konuştum. Altay tankı ile ilgili tartışmalara ve seri üretim ile ilgili sürece ilişkin edindiğim bilgileri paylaşacağım.

ALMANYA'DAN ADI KONMAYAN AMBARGO

Otokar'ın 2017'de prototipi hazırlamasının ardından ihale sürecinin sonunda seri üretim sözleşmesi BMC ile imzalandı. Hedef 250 Altay ana muharebe tankının üretilmesi, ilk tankın da 18 ayın sonunda Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmesiydi. Rutin T0 prosedürü uygulandı, prototipe uygun ön şartlar konuldu. Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından hangi motorun ya da aksamın kullanılacağı yazıldı. Projenin ilk etabında Alman firması MTU motorunun kullanılması planlanmıştı. Güç paketi ve aksamlar Almanya'dan alınacaktı. Ancak Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü harekâtlar nedeniyle adı konmamış bir ambargo uygulanmaya başladı. Görüşmelerde Alman firmaları "Bizlik sorun yok, devlet iznini bekliyoruz" derken, Alman hükümeti "Biz bekletmiyoruz" diyor. Kısacası vermiyorlar. Hatta konu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Şansölyesi Merkel'in son görüşmesinde de gündeme geldi. Ancak yine bir ilerleme sağlanamadı. Ankara'ya göre adı konmamış ambargo uygulayan Almanya, iç kamuoyundaki tepkiden de çekiniyor. Almanya'da güç paketini alamayan BMC, seri üretimi başlatamadı. Savunma Sanayi Başkanlığı da bundan dolayı 18 aylık süreyi başlatamadı. Kaynaklarım, "T0 güç paketi bulunamadığı için başlatılmadı. İhaleyi kim kazansa aynı prosedür uygulanacaktı. Özel bir durum yok" dedi.

ÇÖZÜM YAKIN

Türkiye, Almanya'nın üstü kapalı ambargosu karşısında motoru da içeren güç paketi için başka ülkelerle görüşmelere başladı. Buradaki kıstas, prototipte fazla değişikliğe gitmeyecek güç paketini bulmak. Bir ülkeyle yapılan görüşmelerde neredeyse sona gelindi. Yetkililer, yakın bir zamanda sonuç alınacağını düşünüyor.

FESİH YOK

Kaynakların verdiği bu bilgilere dayanarak CHP'nin talebi gibi bir fesih söz konusu değil. Motorun başka bir ülkeden bulunması bekleniyor. "Bulunmazsa ne olacak?" sorusuna yanıt: "Milli üretim beklenecek."

MOTORDA MİLLİ ÜRETİM

BMC'nin aldığı diğer ihale ise tank güç paketi ihalesi. Savunma Sanayi Başkanlığı, BMC ile 1500 beygir gücünde dizel motor, çapraz tahrikli transmisyon, soğutma paketi ve ilgili alt sistemlerden oluşan güç grubu geliştirilmesine yönelik de sözleşme imzalamıştı. Yetkililer, yurtdışından motor gelmeme ihtimaline karşı milli üretim çözümünün gündeme geldiğine dikkat çekiyor. "Firma güç paketi üzerinde çalışıyor. Önlerinde iki yılları var. Takip ediyoruz" diyorlar.

TSK'NIN TANK İHTİYACI VAR MI?

Yetkililer, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları sırasında mevcut tankların kabiliyetlerinde büyük eksiklik görüldüğünü belirttiler. Bu nedenle hızla tank modernizasyonuna gidildiğini anlattılar. Verdikleri bilgiye göre, mevcut tankların durumu iyi bir seviyeye getirildi. Üstelik bu modernizasyon Türkiye'nin kendi imkânları ile yapıldı.

MİLLİ ÜRETİM ŞART

Almanya örneğinden hareketle ihtiyaç duyulan aksamın Türkiye'de üretilmesi şart. Savunma Sanayi Başkanlığı, savunma sektörüne ilişkin ihtiyaç duyulan aksamla ilgili bir çalışma yaptı. 200'e yakın kalemde üretime ihtiyaç var. Hedef, tüm bunların Türkiye'de üretimini sağlamak.

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/seri-uretim-bekleniyor-altay-tanki-6136605 Mesajı Paylaş

Hard-Kill

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, ALTAY'ın motoruyla ilgili olarak bir ülkeyle imzaların atıldığını açıkladı.

https://www.savunmasanayist.com/altayin-motor-sorunu-cozuluyor/ Mesajı Paylaş

Karabasan

İsmail Demir kara araçlarında zırh çeliğinin Oyak tarafından sağlanması için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

warrior

İmza atılmadı,görüşmeler son aşamaya geldi diyor. Mesajı Paylaş

Karabasan

May 07, 2020, 11:56 ÖÖ Last Edit: May 07, 2020, 12:10 ÖS by Karabasan
Altay Motorunda İşler Yolunda

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yerli video konferans sistemi ile Türkiye'nin önde gelen savunma dergilerinin sorularını yanıtladı. C4Defence'in sorularını yanıtlayan Demir, Altay tankı motoruna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yerli sistemlerin sürdürülebilir başarısı ve ihracatı için özgün güç çözümleri büyük öneme sahip. Yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İsmail Demir, Altay motoru sürecinde yabancı partnerle yürütülen çalışmaların olumlu bir şekilde ilerlediğini açıkladı. Olası bir olumsuzluk durumu için B ve C planının da mevcut olduğunun altını çizen Prof. Dr. Demir, yalnızca motorun tek başına yerli olmadığı, güç paketi olarak anılan kompleks sistemlerin geliştirilmesi gerekliliğinin altını çizdi. Bu alanda da çalışmaların yürütüldüğü belirtilirken müspet sonuçların yakın olduğu belirtildi.

Konvansiyonel sistemlere ek olarak hibrit ve elektrikli tahrik gibi yeni nesil çözümler üzerinde de Ar-Ge çalışmaları yürütüldüğünü açıklayan Başkan Demir, ilerleyen süreçlerde farklı çözümlerin denenebileceğinin sinyalini verdi.

https://www.c4defence.com/Gundem/altay-motorunda-isler-yolunda/9890/1

Tank motoru için kullanılan ifade
"Çalışmalar çok çok iyi bir noktaya geldi. İmzalar atıldı diyebiliriz."
https://youtu.be/ZKtaMpY8yyU?t=2971 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Hard-Kill

BuLuT__

Elde hangi motordan kaçtane var ki? Mesajı Paylaş

sadalone

Ethem Sancak prototiplere ek sağlam 20 motorun olduğunu söylemişti.Altay prototiplerinde kullanılan Alman güç paketinin aynısı. Mesajı Paylaş

TeoMan

Üretilecek denen ilk altay takımına akkor yetişir mi yoksa pulatla mı idare edilir? Akkorun son aşamalarda olduğu söyleniyordu ama şuan durum nedir bilmiyorum.

Mesajı Paylaş

nokta

Altay Tankı için Üretim Zamanı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SETA (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı)'nın SSB ile ortak canlı yayınına konuk oldu.

Prof. Dr. Demir, Altay ana muharebe tankının seri üretim safhasına dair önemli açıklamalarda bulundu. Hâlihazırda motor nedeniyle imalat sürecinde aksaklıklar yaşanan platformlarda alternatif bir ara çözüme gidilecek. Bu çerçevede, projenin prototip çalışmaları için yurt dışından hazır olarak tedarik edilen motor/güç paketleri kullanılarak üretime başlanacak. Böylece kısmî üretim safhasında imal edilecek ilk Altay ana muharebe tankları Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek.

Hâlihazırda envanterde kullanımda olan tanklara da değinen Prof. Dr. Demir, geçmişte birtakım tanka yapılan iyileştirme ve modernizasyon çalışmalarının altını çizdi. Geçmişte modernize edilen tankların kabiliyetlerinin geliştirileceği ve ek olarak ilave tankların da modernize edileceği belirtildi.

Türk Kara Kuvvetleri envanterinde görev yapan M60T Sabra tankları, ASELSAN ana yükleniciliğinde Fırat modernizasyonuna tabi tutulmuştu. Yeni tanklar ise M60TM Fırat Sabra olarak anılmakta. TSK bünyesinde hâlihazırda Leopard 2A4, M60TM Fırat Sabra, M60T Sabra, M60 Patton ve M48A5T1 ve T2 tankları görev yapmakta.

https://c4defence.com/Gundem/altay-tanki-icin-uretim-zamani/10022/1 Mesajı Paylaş

Hard-Kill

Eldeki motorlar ile kaç adet ALTAY üretilebilir?

https://www.savunmasanayist.com/altay-tanki-son-durum/

Yazıda son süreç, kapsamlı anlatıldı. Bazı üstatlarımın da dediği gibi, kesinlikle motor yine MTU olacak. Yoksa kuvvetin MTU güç grubu ile üretilen 20 tankı kabul edeceğini sanmıyorum. Lojistik faaliyetler ne olacak? Bu durum, şu ana kadar bu ilk 20 motorla üretimin başlamamış olmasına da ışık tutuyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter