Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

polybolos

Ne KOÇ'a ne SABANCI holdinge bi sempatim vardır. Hatta bizden daha elverişsiz durumlardan gelip bizim holdingleri fersah fersah geçen hyundai samsung LG kia gibi kore firmalarını gördükçe risk almayan, kendilerine biçilen role rıza gösteren bizim şirketlerimize kızgınlığım daha da bir artıyor. Ancak yukarıda bir arkadaş sormuş, bilimde eğitimde sporda.. hangi konuda vasatı aştık ki bu firmalardan fazlasını bekliyelim

Hadi diyelim KOÇ'a kızgınız sevmiyoruz. Ama el insaf bu koşullarda verilen ihaleyi ya da BMC'i savunmak nedir yahu. Sn Harzemşah'ın da dediği gibi bana da ihaleye girme hakkı tanınmalıydı. Ben araştırır soruşturur bir tankın arifiye fabrikasında kaça mal olabileceğini öğrenir onun üstüne yaklaşık x bin tele (yıllık ortalama kazancımı) ekler fiyat teklifinde bulunurdum

Hatta düşündüm de yıllık kazancımı da eklemem sonuçta mehmetçiğe hizmet ediyoruz Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Ağu 24, 2019, 11:29 ÖS Last Edit: Ağu 25, 2019, 12:15 ÖÖ by delenda_est_carthago
Cevap veremeyince laf çevirmeye devam.:)

Türkiye'nin dünyanın 4üncü beyaz eşya ihracatçısı olduğunu bilmeyen, Bunun arkasındaki teknik altyapıyı anlaması pek de mümkün olmayan birinin hezeyanları. Kendisinin makbul bulduğu  şirketler füzyon teknolojisi ille ilgili patentler üzerinde çalışmaya ağırlık veriyor olsa gerek ki ondan küçümsüyor sanırım beyaz eşya konusunu.Başka bir açıklama bulamıyorum çünkü. :)

Türkiye'nin Modern Tank ve zırhlı araçlara belki de en çok ihtiyacı olduğu bir dönemde bu tank tedarik projesinin aslında o kadar  da acil ve önemli olmadığı iddiası ise paha biçilmez gerçekten :).

Geçiniz :) . Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Havuc99

Otokar Altayın tasarım sürecinde harika bir iş çıkarmıştır. Takvimden şaşmadan maliyetleri uçurmadan ortaya iyi bir tank çıkmıştır. Ordaki yöneticilerin ve mühendislerin hakkını vermek lazım. Eleştirirken bunu atlamayalım lütfen. Eğer Otokar 250 tank için 7 milyar dolar bir rakam vermişse (Ben bunun doğru olduğuna inanmıyorum) ortada çok büyük bir çelişki var. Ya otokar devleti kazıklıyor çok abuk sabuk rakamlarla yada Bmc zararına ihaleyi alıp dükkanı döndürmeye çalışan batık bir firma. İki fiyat arasında bu kadar fark olmaz. İhaleyi yapanlar bu fiyatları görünce durun bakalım ne oluyor ya demesi gerekiyordu. Eğer gerçekten Otokarın rakamı doğru fabrikanın kurulum ve 250 tankın üretimi 7 milyar doları buluyorsa oturulup başka bir model üzerinde konuşulabilirdi. Zira bu tankı en kıza zamanda üretecek ve yetkin firma Otokardı. Bugün Altay ayarında 250 tank hazır alamaya kalksak 3,5 milyar dolara belkide alamayız. Ortada fabrika yok daha nasıl böyle bir fiyat çıkıyor bir türlü anlamadım. İşin aslı bu forumda daha teklifler verilmeden önce ihalenin Bmc ye gideceği biliniyordu. Neresinden tutarsak elimizde kalan adil olmayan bir ihale yi bin bir türlü bilinmeyenle çözmeye çalışıyoruz. Çokmu zor tekllifleri açıklamak ve şeffaf olmak.  Bu tanklar bize şimdi lazımdı. Belkide 2 yıl sona üretildikten sonra sonra eğitim harici kışladan çıkmayacak bu tankları bedave verseler bile ekonomik olmayacak. Bu tanklar şimdi Suriyede olmalıydı yanlarında Hisar ve Korkut ile birlikte. Maleaef projeler güç çarpanı değil :( Mesajı Paylaş

petibor

Otokar 6 verir BMC 4 verir ihaleyi kapar. Sonra devlet bu tanka ek zırh istiyorum der BMC de çalışır yapar tabiki fiyatını yansıtır tankın fiyatını 6 ya çıkarır devlet kabul eder oldu bitti Otokar a yetişir fiyatı. Otokar dişini sıkıp yarılı kazanmak için 3.5 verse ihaleyi kazansa devlet ek zırh istemeyecekti peki yap tankları diyecekti otokar zarar edecekti. Mesajı Paylaş

erdem

Putty cok guzel ifade etmis.

Ihaleye girmek hic kolay bir is degil. Onceden bilinemeyecek onlarca risk unsuru var. Ama en buyuk risk isverenin tavrini dogru tahmin edememektir.

Ben yillardir teklif hazirliyorum; eger isverenin iyi niyetli oldugundan emin degilsem fiyati arsa cekerim cunku isin sonunda zarar etmek var.

Ote yandan isvereni cok iyi taniyorsam ( iyi bir isveren ise) ne fiyat verdigimin hic bir onemi yoktur. Halden anliyorusa benim masraflarimi oder - beni zarar ettirmez; yeter ki isimi iyi yaptigima kanaat getirmis olsun.

Bunun otesinde isveren ile kiymali borekli olma durumu ise cok baska bir sey. Kapali zarf usulul ihaleyi almanin en iyi yolu fiyati abarti dusuk vermektir. Putty'nin dedigi gibi :" siz alin ihaleyi yeter ki - sonrasini bize birakin" turu ihale bu.

Mesajı Paylaş

kurtkapan

Herkesin bildiğini lakin demekten çekindiğini, gerekirse karşındakinin yüzüne vurarak söyler sevgili putty. Vallahi özlemişiz, tatilini bitir de geri gel artık, yokluğunda böyleleri at koşturuyor, yakışmıyor. Mesajı Paylaş

assslan

Savunma sanayii forumlarında çok ilginç bir Koç Holding savunuculuğu var. Özellikle TRMilitary' de bu durum zirve yapmış. ( rakip firmaları kötüleme, araçlarını eleştirme, yeni bir rakip çıktığında morali bozulma vs.. ) Devletin bütün ihalelerinin Koç kuruluşlarına gitmesi gerektiğine  inanan bir grup var.  Bunun aksine görüş bildiren kişilerin doğrudan şahsına hakaret etme hakkını kendinde gören bir cahil ordusu.

Elbette haklı yorumlar da var. Mesela bu ihale neden bana değil de BMC' ye verildi diyen Sn Harzemşah' a katılmamak elde değil. Bana POAŞ' ın Aydın Doğan' a verilmesini hatırlattı. Elbette bu haksızlıklar eleştirilmeli. Sessiz kalınmamalı ama burada da ilginç bir detay var. Bazı arkadaşlarımız haksızlığa karşı isyan ederken bazı arkadaşlarımız OTOKAR' ın kayrılmamasına karşı bir isyanı var. Yani onların derdi haksızlık değil. Eğer dertleri adalet olsaydı;

BMC' nin tecrübesi yok niye ihale onlara veriliyor derken OTOKAR' ın tecrübesi yoktu neden prototip ihalesi FNSS' ye verilmedi derlerdi. Veya 4 prototip için ödenen  500 milyon doların abartı bir rakam olup olmamasını konuşurlardı.

Gezi olaylarından sonra Milgem ihalesinin ellerinden alınmasını haksızlık olarak görenlerin; gezi olaylarından önce ihaleye itiraz eden firmaların haklı mı haksız mı olduğunu, ihaleye sadece iki firmanın çağrılmasının adaletli olup olmadığını, diğer firmaların çağrılmamasının ihale bedelini yüksek tutup tutmadığını, Bu ihalede Koç Holding' in kayırılıp kayırılmadığını bir sorgulamaları gerekirdi. Veya 2006 yılında ihalesini kazandığı arama kurtarma gemisinin ilkini 2013 yılında ( 7 yıl sonra ) teslim eden bir firmaya Milgem ihalesinin de verilmesinin ( ihalenin RMK' ya verildiği tarihte ilk arama kurtarma gemisi henüz SGK'lığına teslim edilmemişti) doğru olup olmadığı sorgulanırdı.

Özetle: Bu ülkede her zaman adaletsizlikler olmuştur. Bundan önce KOÇ holding kayırılıyordu  şimdi de BMC kayırılıyor. Hepsi bu...

Mesajı Paylaş

Yakın

Ağu 25, 2019, 10:35 ÖÖ Last Edit: Ağu 25, 2019, 10:48 ÖÖ by Yakın
Hocam yanılıyorsunuz. Yukarıda fahri BMC avukalığına soyunan arkadaşa bir soru sorulmuş. 3. yılını kutlladığımız Fırat Kalkanının ardından BMC'ye verilen Leo2 modernizasyonu ne durumda, Aselsan'ın aldığı M-60T modernizasyonunun bitmiş olmasına rağmen niçin BMC'nin yüklendiği Leo2 modernişzasyonundan ses yok diye.

Fahri avukatın yanıtı: Almanlar Leo2 modernizasyonunu istemiyorlar da ondan.

Sen BMC olarak sözleşmeyi imzalayıp milyonlarca Avro avans almışsın ama Almanlar istemiyor diye işi yapmıyormuşsun. İşte kızgınlık bu tür zırvalıklara. Bu arada BMC'yi tenzih ederim. Onlardan bu tür abuk sabuk bir yanıt gelmedi, gerekçe sadece fahri avukattan. Mesajı Paylaş

petibor

BMC gün gelip dükkanı kapatıp kaçacakmış gibi iş yapıyor benim endişem o. Yüz yıl bu topraklarda çalışıp ülkeyi kalkındıracak gibi bir halleri yok. Yatırımdan kaçmanın mantığı ne sana o tesisler her zaman lazım olacak tank palet ısrarı beni endişelendiriyor. Bu kadar az yatırım ile işi kotarmaya çalışmak çekip gidecekler endişesi yaratıyor bende. 23 de seçimi kaybetse nasıl ayakta kalacak İstanbul Ankara BMC belediye otobüsü alımını durdurdu mesela ballı para kesildi. Yarın muhalifler iktidar olsa nasıl ayakta kalacaklar ortada ben artık hiç bmc kamyon minübüs göremiyorum tüm üretim kamuya artık. KOÇ bakın ayakta kaldı 20 senedir çünkü ihracatı var ve kamuya güvenmiyor vatandaşa satıyor malını hizmetini. Mesajı Paylaş

assslan

"BMC gün gelip dükkanı kapatıp kaçacakmış gibi iş yapıyor benim endişem o."

@petibor;
Zaten olacağı o. Bir sonraki seçimi kaybedecekler ve bunların hepsi piyasadan çekilecek. AKP' nin muhaliflere yaptığını bu sefer yeni iktidar yapacak. Mesajı Paylaş

TULGA

@asslan;

https://www.google.com/amp/s/t24.com.tr/amp/haber/koc-gurubunun-kazandigi-milgem-ihalesi-hangi-gerekceyle-iptal-edildi,252845

https://www.denizhaber.net/rmknin-kazandigi-milgem-ihalesi-iptal-edildi-haber-50374.htm

http://m.radikal.com.tr/turkiye/milgem_ihalesi_boyle_mi_iptal_edildi-1179583

Bunlar açık kaynakta yer alan bilgiler. RMK Marine'in 6 Milgem için verdiği 1.150b $'lık fiyata karşı Dearsan'ın verdiği 1.650b $'lık teklif yer almakta. Üstelik Metin Kalkavan'ın ihaleye yazılı başvuru yerine sözlü olarak bakana başvuru yaparak hata ettiklerini belirten ifade yer almakta.

Milgem geliştirme maliyeti 250m $ iken seri üretim maliyetinin yaklaşık 180-200m $olacağı bir durumda ihale bedelini 6 gemi için 1.150b $ olarak veren RMK'nın uğradığı haksızlığın her zaman savunucusu olmaya devam edeceğim...

Altay için çok açıklamalar yazıldı. Tekrar tekrar yazmaya gerek yok. Herşey apaçık ortada. Her iki projenin de ekmeğine kan doğranmıştır.

Bir de Altay niye Otokar'a verilmediyi savunmuyor kimse. BMC'ye sunulan imkanlar o dönemde neden Otokar'a sunularak maliyet sorunu çözülmediyi savunuyor. Mesajı Paylaş

Memocan

Ağu 26, 2019, 05:03 ÖÖ Last Edit: Ağu 26, 2019, 05:06 ÖÖ by Memocan
Youtube'da gezerken denk geldim; tankların nesillerine göre sıralandığı bir grafik animasyon.

Altay'ı Armata ile birlikte 4. nesile yerleştirmişler.

https://www.youtube.com/watch?v=C8hmPtH8iUU
Mesajı Paylaş

Terra

Oysa Kara Mehmetin mesajında vurguladığı gibi Altay güncel  olmayan bir çöp. Mesajı Paylaş

Topgun

Öncelikle; ALTAY kesinlikle günümüz standartlarında, en üst düzey modern silah, sistem ve teçhizata sahip en modern tanktır. Çöp olduğunu iddia edecek kadar cehalet veya hıyanet içinde olan insanların olması gerçekten çok acı bir durum. Gerekli güncellemeler, seri üretim aşamasında kolaylıkla yapılır. Altyapı güncellemeye ve gelişmeye açık olarak çok sağlam ve güçlü yapıldı, sistem mimarisi son derece modern, OTOKAR AHT modeli ile bugün dahi rahatlıkla güncelleme yapılabileceğini dosta düşmana gösterdi. Ne yazıkki, düşman bildiğimiz yabancılar AHT ALTAY karşısında küçük dillerini yutacak kadar hayranlık belirtmelerine rağmen, dost bildiğimiz içimizdeki hainler bunu görmek istemeyerek, projenin baltalanmasını sağladılar.

İkincisi; ilk ALTAY prototip geliştirme projesini alarak, bu milli görevde elini taşın altına koyan OTOKAR dolayısıyla KOÇ grubu, çok çalışıp, uğraşarak, bileklerinin hakkıyla ve gururla ortaya çıkardıkları ürünlerinin, tamamen siyasi gerekçeyle, hazıra konan yandaş şirkete verilmesini kesinlikle haketmediler. Yandaş şirketin detaylarına girmiyorum bile, öğrenmek isteyen, açar interneti, kim neymiş, ne olmuş, nasıl olmuş öğrenir. Fakat görmek istemeyen yıkanmış beyinler için bu öneriminde herhangibir faydası olmayacaktır ne yazıkki.

Üçüncüsü; Siyaseten senelerce seri üretime hazır olmasına rağmen bekletilerek, yandaş şirkete verilen bu proje için gerekli olan hiçbir nosyona ve imkana sahip olmayan bu şirket, armut piş ağzıma düş deyiminin adeta cılkını çıkararak, herhangibir yatırım yapmayarak, üretim içinde siyasi desteğe ihtiyaç duymuş ve devletin bankalarından sonra, elindeki yegane devasa tank fabrikasıda yine bu şirketin emrine amade sunulmuştur. Bu halde dahi hala 24 aylık başlangıç tarihi verilebilen bu proje için ne dense azdır.

Kimse bir KOÇ veya VESTEL hayranı değil burada! BAYKAR'da bir yandaş şirket, kimse laf ediyormu bileğinin hakkıyla çalışıp, çabalayıp, üreten şirketimize? Lütfen bu forumda densizliğe müsaade etmeyiniz, edenlerede yolu gösteriniz. Mesajı Paylaş

Yakın

Yukarıda Memocan tarafından paylaşılan tank karşılaştırma videosunda Korenin K2 Black Panther'in 3+, Altay'ın ise 4 nesil olarak tanımlanması ilginç olmuş. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter