Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

delenda_est_carthago

Ağu 24, 2019, 03:41 ÖS Last Edit: Ağu 24, 2019, 03:55 ÖS by delenda_est_carthago
Türkiye'nin yılda açık ara en çok patent üreten şirketler grubu  "montajcı" ise, Türkiye'nin bu sayının yanına Bile yaklaşamayan diğer şirketleri nedir bir izah edilsin de bilelim :).

Geçiniz...

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

kara mehmet

İzah yukarıda, başka ülkelerin emsal devlet destekli holdinglerinin durumu da belli. Konuyla alakalı tek cevap yok, varsa yoksa koç holding ne şahane şirket. Hangi markası şahane şirket? Bu kadar desteğe rağmen hala uluslar arası marka olamayan büyük çaplı bir fasoncudan bahsediyoruz. İşin daha da kötü tarafı buna verecek bir cevabınız da yok. Neden savunuyorsunuz? Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

erdem

Koc elde olanin en iyisi...hepsi bu.

Son tahlilde ne Vestel ondan darkli ne Sabanci ne de yeni nesil yesil sermaye.

Insanlarin soylemeye calistigi ise bu dunyada marka olamamis Koc, bu haliyle bile BMC'den kat kat deneyimli, kabiliyetli.

Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Ağu 24, 2019, 04:27 ÖS Last Edit: Ağu 24, 2019, 05:48 ÖS by delenda_est_carthago
Siz soruya cevap verin beyefendi. Laf kalabalığına gerek Yok.

Bir şirketin innovasyon kabiliyetinin en önemli göstergelerinden birisi çıkardığı patent sayısıdır nokta.

Montajcılık ile itham ettiğiniz şirketler bu alanda Türkiye'nin açık ara en önde giden şirketleri, bu Da sabit.

Bu durumda kendi "montajcılık" kriterleriniz bağlamında Türkiye 'nin diğer şirketlerini nasıl tanımlıyorsunuz?

Geçiniz... :)

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Teknisyen

Ben bu konunun teknik yada üretim kapasitesi ile ilgili olduğunu hiç zan etmiyorum.

KOÇ şirket olarak yakın zamana kadar gerek Tüsiad vasıtası ile  gerekse sadece holding olarak kendi düzenini devam ettiren büyük bir güç noktasıydı istedikleri her şeyi yaptırabiliyorlardı. Bu ülkede Tüsiad Hükümet yıkıp Hükümet kurma noktasına gelmişti bir zamanlar. Bunun haricinde  sistem içinde iktidar sahipleri ile de  şu veya bu şekilde işini götürüyordu ancak siyasi bakış olarak bu iktidarla hiç bir uyuşmadılar zaten ve bu karşılıklı benim gördüğüm kadarı ile.

Bence KOÇ hatayı burada  Gezi olayları sırasında yaptı.İktidarı gidici görerek siyasi pozisyon aldı ve  buna katkı sunmak isteyince ipler koptu.İktidar da değişmeyip devam edince işin başındaki adamlar bunun hesabını KOÇ'a kesti ve kesmeyede devam ediyorlar (Tabi olan bu arada ülkeye oluyor ) Bunu hem RMK hemde Altay meselesinde net görüyoruz.Rahmetli mustafa Koç bunu düzeltmek için bir kaç girişimde bulundu ama hem ömrü vefa etmedi hemde İktidarın buna yanaştığını hiç zan etmiyorum.İktidarın KOÇ'a bakışı -fırsatını bulunca kendini devirmeye çalışan bir yapı- diye tahmin ediyorum.

Birbirine böyle bakan iki güç odağının birbirini besleyecek büyütecek bir işe girişmeleri zaten eşyanın tabiatına aykırı.İktidar da KOÇ'ta elindeki kozu kullanıp karşıdakine zarar verme peşinde.Tabi İktidarın elindeki olanaklar KOÇ ile kıyaslanmayacak derecede olunca ortaya bu durum çıkıyor.

Buradan Tank meselesine bağlamak gerekirse iktidarın ilk amacının KOÇ'un elinden alabildiğini alabilmekti ve bunun en kestirme yolu Devlet ile yapılan işler malum.Bu yapılırken Tank üretiminin ne olacağının düşünüldüğünü hiç zan etmiyorum.Hele bir tank işini KOÇ'tan alalım gerisine bakarız  diye düşünüldü büyük ihtimal.

Neticede Tank işi KOÇ'tan alınıp bir üretim meselesi de ortaya çıkınca madem bu iş yapılacak bizim adamımız yapsın diye herhalde iş BMC'ye verildi.Burada işin bu hale geleceğinin BMC tarafından öngörüldüğünü ve hazırlık içinde olduğunu da düşünmüyorum.Resmen kucaklarında buldular.Eh bu kadar hazırlıksız yakalanınca işi yapmak için bu sefer çare aranmaya başlandı.Yok tank palet fabrikası yok Katar sermayesi falan derken günümüze geldik ve ortadaki durum malum.

Aslında iktidar bu durumu aksaksız atlatabilirdi ta ki işi bizim adamımız yapsın mantığı güdene kadar.İhale'yi  bu işin altından kalkabilecek  FNSS gibi bir yere vererek yada direkt devletin kendi tesislerinde üreterek ama işte hırs böyle bir şey. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bu alınan patentlerin en değerli 20 tanesini yazabilecek üyemiz varmıdır ?

Misal çok Türk kahvesi tüketen bir insan olarak Türk kahvesini otomatik yapan makinaların ilkinin Arçelik tarafından üretildiğini biliyorum. Gerçi klasik cezvelerden şaşmam ama benim dikkatimi çeken bir buluştur... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Betonbey üstadım,

Anlaşılabilmesi açısından, A++++ olarak da adlandırılan, enerji tasarrufu sağlayan patentler, bulaşık makinelerinde su tasarrufu sağlayan çözümler vs...

Örneğin 12 kişilik bir bulaşığın sadece 7 lt. ile yıkanabilmesini sağlayan çözüm ve patentleri var... Mesajı Paylaş

Havuc99

Bende Koç şirketlerini çok beğenmiyorum. Ülkenin amiral gemisi olarak çok daha iyi işler yapabilirlerdi. Risk aldıklarını düşünmüyorum idare ediyorlar sadece. Ama bunu söylerkende ülke olarak kendimize bakıyorum. Sporda vasat, Bilimde vasat, Sanatta vasat, Ekonomide vasat Politikada vasat altı bir ülke olduğumuz göz önüne alırsak Koç gurunun yerinde başkaları olsada pek birşey değişeceğini zannetmiyorum. Altay özelinde Bmc tankı bir kaç sene içinde üretmeye başlayamazsa işler çok daha karışık hale gelebilir. Zira Erdoğan yavaş yavaş yaşlanıyor ve Akp kan kaybediyor. Gelecek seçimler de Akp iktidarı kaybedebilir. Eğer böyle bir senaryo gerçek olursa Bmc bu tankı hiç bir zaman üretemez. Mesajı Paylaş

factoraptor

Koça devlet tarafından, Altay özelinde verilen destek, bildigim ve duydugum kadarıyla 500 milyon TL.

BMC'ye bizzat devlet eliyle fabrika verildi, Katardan para bulundu ve Otokar tarafından gelistirilen tank verildi. Ama ben ortada Otokar tesislerinde üretilen 4 tanktan başka tank görmedim. Bu durumda, BMC mi bu proje için daha ehil Otokar mı bunun tartışması olamaz.

Kimse burada Koça haybeden ihale verilsin demiyor.  Misal FNSS'e de bu iş verilebilirdi eğer şartları sağlıyorsa. Keza BMC'ye de fabrikasını yapıp yeterlilikleri sağlarsa verilebilirdi. Burada tepki gösterilen şey, siyasetin ülke menfaatini değil kendi menfaatini düşünmesi. Eşit rekabetin siyaset eliyle yok edilmesi. Ulkenin sermaye üzerinden şekillendirilmek istenmesi.

BMC kötü firma değil. Benim gözümde üretim yapan hiçbir firma kötü değildir. Ama eğer haksızlık varsa bir yerde, bunu tarih silmez, kaydeder. İşte BMC tarihinde böyle bir kayıtla varolacaktır. Umarım başarırlar ve bu kayıt küçük bir detay olarak kalır, eğer M60'ların içinde Mehmetlerimizi kaybetmezsek..
Mesajı Paylaş

kara mehmet

Laf kalabalığı deyince akla gelen ismin beni laf kalabalığı yapmakla suçlaması!

Şimdi bu vatandaştan bi cevap beklemiyorum, veremiyor da zaten peki harzemşah neden bize bulaşık makinesi patenti anlatıyor. Eskiden tartışabildiğimiz adam düşünmekten vazgeçti herhalde.

Hadi gene bildiğiniz ama hoşlanmadığınız bir gerçekten bahsedeyim. Altay zaten güncel bir tasarım değil m1 üzerinden geliştirilmiş geçmiş yada geçmekte olan çağın son ürünü. Biz bu şeyi yapmaya başlamadan önce yeni nesil armata yapılmaya başlandı. Batının yeni nesil tank yaklaşımı yakında ortaya çıkacak. Sizin anlayacağınız bizim tank 4 değil 40 yıl gecikti. Altayın bizim için tek avantajı teknoloji transferidir. (hemde birden fazla firmaya ;)  )Gelecek nesil tank bu teknoloji transferinin üzerine koyduklarımızla şekillenecek. Yanisi bu proje inandığınız kadar önemli değil. Altay tankına sizin düşündüğünüz kadar ihtiyacımız yok. Tabi bulaşık makinası üreticinize de.     Mesajı Paylaş
SAVAŞMA SEVİŞ

meraklı

Bugüne kadar, Bosch, Siemens, Merloni, Electrolux, Mielle, Whirpoll gibi dünya devlerinin yapamadığını yapıp bulaşığı 7 litre su ile yıkamayı başaran şirketlerini övmek yerine yerin dibine sokan insanların yaşadığı ülkeye Türkiye, anlamadığı teknik konularda başarıları küçültmeye çalışan üyelere de tröl denir. Mesajı Paylaş

Bozok

Buraya forumun düzeyini düşürmek ve sabote etmek için geldiği belli. Tek bir somut rakam ve gerçek bilgi olmadan sürekli dezenformasyon yapmanın bir amacı olmalı. Sadfor da hakkın rahmetine kavuşur bu gidişle. Mesajı Paylaş

ozbey

Ağu 24, 2019, 07:35 ÖS Last Edit: Ağu 24, 2019, 07:56 ÖS by ozbey
keşke  başından FNSS'ye  verilseydi  proje.

Mesajı Paylaş

factoraptor

Bir iletide bu kadar saçmalığı bir araya toplamak da bir yetenek olmalı..

Bu kafaya sahip olan insanların ülkenin geleceğini karartacak pozisyonlarda olması daha bir acı, hadi forumdakiler neyse de.. Mesajı Paylaş

anafor2016

,bu forumda belli bir seviye var, burayı wowturkey seviyesine düşürülmesi kötü olur. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter