Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Altay daki stratejimiz çok korumacı yaklaşmayarak bazı değerli müşteriler ile ciddi ortak üretim modeleri geliştirmek olmalı.
Tank füze gibi kendine saklayacağın bir teknoloji değil. İşbirliğinden kaçmamak sahtekarca işbirlikleri ile oyalamadan faydalı bir ortaklığa açık olmak gerek
Böyle yaklaşarak ben öncelikle Suudi Arabistan da şans yakalayabiliriz diye düşünüyorum. FNSS in güzel bir işbirliği modeli var orada onunda çok faydası olur iyi anlatabilirsek samimiyetimizi. Yani müşteriyi nerede ise ciddi bir tank üreticisi hatta tasarım ofisleri olan bir üretici haline getirmek vaadi ve samimiyeti ile yaklaşmak gerek. Çünkü bunlar kaba işler bugün yapmasa yarın nasılsa yaparlar biz pastadan payımızı alalım sonrasında da nasılsa çok ekmeğini yeriz.
Aselsan ın Suudi Arabistanda tesisi var onuda öne çıkartarak yüklenmek gerek. M1 leri var ama Suudi bunlar ikna olurlarsa ALTAY lada devam ederler.
Agusta nasıl bize A129 u paylaştı bizim sanıyoruz aynı şekilde pragmatik olmak gerek fazla korumacı olmaya gerek yok.
Pakistan Azerbaycan gibi boş hayaller kurup olmayacak duaya amin dememek gerek.
Normalde biz kimseye tank satamayız buna öncelikle kendimiz hazırladıktan sonra azda olsa şansımızı zorlayarak Suudi Arabistan a yüklenmek gerek.
ALTAY dan kendi ihtiyacımız için zaten 10 milyar dolardan fazla parayı ülke içinde tutarak fazlası ile bir anlamda ihracat yapmış gibi olacağız. Bu yüzden bu macerayı verimli kılmaya çalışmak gibi bir mecburiyetimiz hiç yok. Zaten çöpe atsan yine çok verimli bir iş ALTAY.
Pakistan ın Çin gibi kadim bir partneri var ve kendi projeleride var. Oradan bize ekmek çıkmaz fazla. Birde müşterileri sayarken cepaneliğin doğu standardımı batı standardımı olduğunada dikkat etmek lazım. Bu saattem sonra Pakistan bizim hatırımıza Nato mermisinemi geçecek tanklarında. Mesajı Paylaş

7Skies

Şub 17, 2016, 09:45 ÖÖ Last Edit: Şub 17, 2016, 09:57 ÖÖ by 7Skies
Bütçe komisyonunda  Sn. Bakanımız Ismet Yılmaz'ın cevabı
Mesajı Paylaş
.

ocay

HDS

Bakalım 4.000 kalifiye elemanı nasıl ve nereden bulacaklar? Mesajı Paylaş

warrior

Otokara göz dikmeseler iyi... Mesajı Paylaş

HDS

Tam tersi olsa daha iyi.  :) Mesajı Paylaş

Tuğra

1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı hem T-155 Fırtına hem onun ikmal aracı Poyraz'ı ürettiği halde Altay Tankının üretim merkezi olarak neden seçilmedi? Bu merkez hem üretim alt yapısına hemde testler için hazır tesislere sahip,üstelik Altay için üretimde yer alacak diğer şirketler Kamu kuruluşları,gizlilik gerektiren konularda daha da güvenli olmaz mıydı? Aslında Altay'ın üretim yeri olarak 1. Ana Bakım Merkezi olmasını çok isterdim ancak hani dereyi geçerken at değiştirilmez derler ya,bu saatten sonra Otokar ile devam edilir kanaatindeyim,neredeyse sekiz yıl olmuş bir çok konuda deneyim ve altyapıya kavuştular,diğer şirketlerin ise tank üretimi için alt yapıları olduğunu sanmıyorum,şu an bu ihale onlara verilse projede çok büyük gecikmeler yaşanır,zaten etrafımız ateş çemberi ve modern tanklara her zamankinden fazla acil ihtiyaç var Mesajı Paylaş

turkdefence

Montaj Hattı'nın OTOKAR'da kurulması; lakin araca ait kimi kısımların üretiminin bu konuda deneyim sahibi firmalar tarafından ortak yapılması sayesinde hem üretimin (mümkünse) hızlandırılması ve tedarik alanlarının çeşitlendirilmesi taraftarıyım...

Bu açıdan ALTAY MİLLİ TANK projesidir; MİLLİ kapsamına giren şirketlerimizin bu konuda görev alması elbette tercihimizdir.

Lakin FNSS ve Nurol Makina ve şimdi BMC artık milli şirket statüsünü kaybetmiş olabilir! Veya üretim için gerekli güvenlik seviyesine haiz olmayabilir. Mesajı Paylaş

7Skies

Bugün yeniden görüştüler...........

Mesajı Paylaş
.

MAGNETO

theavengers

BMC, Sakarya'ya tasinacakmis, bunun icin kendilerine 222 hektarlik alan tahsis edilmis, buraya 430 milyon dolarlik yatirim yapacaklarmis.

Fabrikayi 2 yil icinde aktif hale getirmeyi ve 4000 kisiyi istihdam etmeyi planliyorlarmis.

BMC'nin sahibi Cumhurbaskaniyla yakin iliskilere sahipMİŞ :)

Bi de Altay seri uretim ihalesine aday olduklari yaziyor. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

ayibarishi

Gerçekten bu işin koçta kalması lazım. Milli güvenliğimiz açısından. En azından ilk üretim ihalesinin kalması lazım. Tanıdık ahbap muhabbetine bir başkasına verilirse, hele ki birde yıllarca üretim tesisinin bitmesi filan beklenirse, vay halimize...

Acaba Almanlar in elinde fazla Leopard 2 kaldı mı? 2.el... Ne olur ne olmaz var ise stokları sömürelim isterim.

Birde merakımdan bilen varsa soruyorum. Almanlar 500 kadar 120mm toplu Leopard 1A5 tankını savaş rezervi olarak kaldırmışlardı vakti zamanında. Bunlar hala duruyor mu acaba? Hala duruyor ise bizim işimize yarar mı acaba?.. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Nutuk

benim bildigim Otokar tank uretimi icin fabrika satin almisti, Otoyol fabrikasi miydi neydi Mesajı Paylaş

ocay

Alman'ın elinde tank kalmadı, hatta sağdan soldan depolardan +100 tank bulup modernize etmek istiyorlar.

KMW&Rheinmetall ise "Leopard-3" tankının topunu 130mm olmasını planlıyor.

Altay'ın da büyük kalibre topları kullanmaya elverişli olması gerekli. Mesajı Paylaş

byemre

Tamam tanklar ihtiyaç, ama nerdeyse savaş uçağı fiyatına yaklaştılar. Hem gittikçe büyüyorlar, 80 tonlardan bahsediliyor. 20 milyon $ tankı 100 bin dolarlık füze hallaç pamuğuna çevriyor. 120mm top bile Altay'ın üstünde ucube gibi duruyor. Bu büyütme olayının sonu yok. Gelişen güdüm teknolojisi ile uçak bombaları bile küçülürken, tank toplarının büyümesine bir anlam veremiyorum. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter