Altay Tank

Başlatan 7Skies, Eki 05, 2015, 05:23 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Orası da şaibeli bir mevzu. Adamcağızın vefatı 11:40 gibi anons edildi. CB o saatlerde kalkıyorsa zaten part time CB'dir.
Belki çok gizli, kapı duvar bir toplantıda falansa..  :)

Muhtemelen çok erkenden ona bütün bilgiler gelmiştir. Muhtemelen daha evinde, kalıcı bir sağlık memurunca AED vs bağlanmıştır ve nabız olmadığı biliyordur. Sabah çok erken saatlerde olmuş bu.

CB günde 4 saat uyuyan adam. Mesajı Paylaş

dum

Ama öğrenir öğrenmez anında Ali Koç'u aradım diyor, babası da yanındaydı diyor.

Bu kadar iyi yalan söyleyemez, bence gece geç yatmış, kimse de kaldırmaya cesaret edememiştir. 12'de anca kalkmış, tv'den öğrenmiş.. hikaye tutuyor..

Napıyosa artık gece gece... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Tüm olayları bifiil izlemiş biri olarak...

Kriz sabah 07H00 sularında olmuş. İlk anonsu NTV yaptı. Saat 08H14 idi. Anonsda kalp krizinden ötürü Beykoz Devlet Hastanesine kaldırıldığı söyleniyordu. Olayın ciddiyeti konusunda herhangi bir yorum yoktu. Ardından 09H15 gibi Amerikan Hastanesi olayı duyuruldu. Ve 11H30'da da vefat haberi geldi. Cumhurbaşkanının kast ettiği ilk kriz geçirilme duyumu olabilir...

Altay konusuna gelince. Cumhurbaşkanı seri üretimi değil geliştirmeyi kast ediyor. Ama ihalenin Otokar'a gideceğine emin olabilirsiniz... Mesajı Paylaş

Baltica

Cumhurbaskanimiz, her sabah, zaten, sabah namazi icin kalkiyor. Her sabah, 07.30'da, acil baska bir toplanti veya program yoksa, Genel Sekreter (Fahri Kasirga) tarafindan, bir onceki gun meydana gelen gelismeler ve gunluk programina iliskin toplanti ile gune baslar.  Bir onceki gece, bir program veya yolculuk vs. nedeniyle cok gec yatmissa, oglen saatinde 1 saat uyur. Ama genellikle ortalama uyuyabildigi sure gunde 4.5 saat...    Mesajı Paylaş

Postulat

Öfkeli, sinirli ve hırslı tabiatını bu yanlış uyku düzeninde aramamız gerekiyor demek. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Devlet kademesinde üst düzeyde görev almak demek uykuyu unutmak demektir. 4-5 saat uyku son derece lüks sayılır ;)  Mesajı Paylaş

Postulat

Az uyku ile araba kullandırtılmaz iken, devlet yönetilmesine, ciddi kararlar alınmasına izin verilmesi de ilginç bir durum. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Atatürk'ün kaç saat uyuyabildiğini bir araştırınız, devlet yönetmek demek kendi hayatından vazgeçmek demek, topluma mal olmak demektir.

Meşhur laftır, "devletin işi bitmez derler"...

Bu bitmeyen devlet işleri ile uyku aynı cümle yada paragrafı bırakın, aynı kitapta bile yer almaz. Cumhurbaşkanının 10 sene önceki fotoğrafı ile şu anki fotoğrafına bakarsanız aradaki farkın sadece yaşlanmaktan ileri gelmediğini rahatlıkla anlarsınız.    Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Az uyumak, az yemek, az konuşmak... "Büyüklerin" sırrı... Mesajı Paylaş

ocay


theavengers

Bildiğiniz gibi Pakistan Altay'la ilgileniyor, durumu Pakistanlı dostlarıma sordum.

Normalde yaris Oplot M, VT4, Altay ve T90MS arasindaymis.

Ancak Oplot M ve VT4 Pakistanin isterlerini karsilamamis, bundan dolayi Ukraynalilar Oplot M'de degisiklikler yapip tekrar gonderecekler. Cinliler ise Type 99 teklif etmeyi planliyorlar.

Ruslar gectigimiz Aralik ayinda T90i arazi testleri icin gondereceklermis ancak ertelenmis. Pakistanlilar onumuzdeki Haziran, Temmuz gibi T90i test etmeyi planliyorlar.

Al-Khalid 1 ve Al-Khalid 2 projeleri aynen devam edecek, alinacak yeni modern tank Al-Haider adi altinda kullanilacak.

Ayrica gecen sene Sirbistan ile 282 tane gelistirilmis T-55 alimi icin anlasma imzalamislar.

T-55leri Iran ve Afganistan sinirinda, modern tanklarini Hindistana karsi kullanmayi planliyorlar.

*T-90MS tankinin yarisa tam katilma kosulu Ruslarin gondermesi. Ayak diretmeye devam ederlerse ya da gonderdikleri tank hoslarina gitmezse Ruslar da denklem disinda kalirlar.

Altay'ın dezavantajları ise şunlar; Pakistan'ın raylı sistemleri max. 50 ton taşıma kapasitesine sahip, Altay ise 65+ ton. Trenle bir yere nakletme amaçları varsa Altay uygun olmaz. ( Birkaç yıl içinde raylı sistem altyapılarını geliştireceklermiş ancak bunun ihaleye etkisi ne olur muamma.) Almanların motorda sorun çıkarma ihtimali var. Altay rakiplerinden daha pahalı olacaktır.

Geçen sene Sırbitan'la yaptıkları T-55 anlaşması ile işin "quantity" kısmını bir nebze hallettiler, paraya kıyarlarsa ve işin "quality" kısmına eğilip modern sistemlere sahip bir tank almak isterlerse Altay avantajlı hale gelebilir.

Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

ayibarishi

Pakistanlı kardeşlerimizin işin sayısal yönünü halletmek için buldukları çözüm oldukça mantıklı. Zaten tanıyıp bildikleri basit bir platformu, tanka karşı tank tehdidinin minimum olduğu bir bölgede kullanmak akıllıca. Fakat modern muharebe tankı ayrı bir konu.

Rusların T-90 platformunu satacaklarını pek sanmam. Sonuçta en büyük rakipleri Hindistan bu platformun ilk ve adetli müşterisi oldu. Hatta test için göndermelerini dahi biraz zor görüyorum. Ha keza gerek T-90 gerekse T-80 temelli oplot platformu klasik Rus tank dizayn ekolünün tüm zaaflarını taşıyan platformlar. Bu yüzden hani diyelim ki testlere girip seçilme şansı yakaladılar çok akılcı değil bunları kullanmak. Öyleyse bu yarışma daha çok bizimle Çinlilerin arasında geçecek gibi görünüyor.

Bence şimdiden arayı sıcak tutmanın, Pakistan lı kardeşlerimiz için motoru ve diğer alt sistemleri ile özelleştirilmiş bir Altay versiyonu üzerinde çalışmanın faydası olacaktır. Zira kendi şekillendirdikleri bir ana muharebe tankını sevme ve seçme şansları son derece yüksek olacaktır. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

putty

Bizim tank 14 milyon dolar Çin tankı 5 milyon dolar Sırp tankı 4 milyon dolar olunca nasıl olacak peki yarış Mesajı Paylaş

BETONBEY

Hindistan gibi kalabalık bir nüfusa ve orduya sahip bir hasma karşı Pakistan'lı kardeşlerimizin Çin tankı ile Altay arası bir çözüme ihtiyacı var bence...

Sayı üstünlüğünde Hindistan'la mücadele edemezler, az sayıda nitelikli tank almaya kalksalar 2. Dünya savaşındaki almanların pozisyonuna düşerler.

Ya nitelikli ve daha mütevazi tankları karma yapıda kullanacaklar. Yada Ayıbarıshı üstadın dediği üzere Altay'ı kendi ihtiyaçları çerçevesinde tadil ederek, çin tankına göre daha nitelikli ama daha efektif bir çözüm üretip ana kaideyi bu çıkacak komponent üzerinden kuracaklar.

Ara çözüm isterlerse kardeşlerimize gerekli desteği vermekte, ihtiyaçlarını görmekte kardeşlik vazifemiz diye düşünüyorum.

Diğer taraftan bu ara çözüm üzerinden Altay'ın üretim adedi artacağı için maliyetler düşecektir ve geliri sınırlı birçok devlet tarafından da tercih edilebileceğini düşünüyorum.

Gelişmiş ülkelerde zaten ürettikleri ana komponentlerde kullandıkları haricinde bir ihraç versiyonu çıkarmıyorlarmı...

Saygılar Mesajı Paylaş

dum

Eğer çok sayıda ve ucuz ama modern bir tank istiyorlarsa, fnss'nin hafif tankından alsınlar. Veya tulpar'ın üstüne 105'lik kule takalım kullansınlar.

Şu saatten sonra altayda ana çizgiler değişmez. Değişmesi demek tekrar arge, test vs vs demek.

Zaten altyapıları için de ağır geliyormuş. Hiç kasmasınlar. Varsa özel zırhlı bir tümenleri filan o tümene has olmak üzere 80/120 adet altay onlara yeter.  Kalanını hafif tankla donatsınlar.

Zaten eldeki avuçtaki 3-5 kuruşun hepsini orduya yatırmasınlar, biraz da bayındırlığa aktarsınlar. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter