Leopard-2 Tank Modernizasyon Projeleri

Başlatan ocay, Eki 06, 2015, 05:14 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BATTLESTAR

Şöyle bir şey olabilir mi ?  Nasıl olsa Altaylar üretilecek diye bakanlık leo 2a4 modernizesine fazla kaynak ayırmak istemiyor olabilir mi ?

Next Generation gibi kapsamlı birşey yerine tankın sadece zırh ve savunma eksikliğini karşılamak için modüler kompozit zırh + reaktif zırh + aks paketi düşünülmüş olabilirmi ?

Roketsanda bu konuda henüz yeterli ve hazır değilse ve bunlar her halükarda almanyadan karşılanacaksa bu ithalatı bmc ye yaptırıp onları montajcı yaptırmak istenmiş olabilir.

Eğer Altay projesindede otokar kazanırsaki devlet son tekliflerini beklemek için karar vermedi . Bence bayağıda otokarı yıldırdılar fiyat konusunda orta bir noktada buluşacaklardır.

Taşların yerine oturmasının tek yolu bu . Mesajı Paylaş

HDS

Hayır, Leo-2 projesi epey kapsamlı olacak. Mesajı Paylaş

farabi

Biri yeni üretim diğer ikisi kapsamlı modernizasyon olmak üzere 3 farklı AMT programı aşağı yukarı aynı yıllar içerisinde teslime başlayacak. Hatta zayıf bir ihtimalde olsa bu programların hemen ardından belki süresince, Tulpar/Kaplan gibi modüler bir platformun üzerinde(artık hangisi seçilecekse) farklı taretler görme ihtimali de olabilir.

Yeni nesil bir tırtıllı zma belki ötelenebilir ama , AMT konusunda durup durup bir anda 3 koldan envanteri yenileme işine girişen bizden başka ülke var mıdır ? Mesajı Paylaş

dum

#93
Şub 17, 2018, 11:24 ÖÖ Last Edit: Şub 17, 2018, 11:51 ÖÖ by dum
Türkiye cumhuriyeti coğrafyası bir ulkeden çok kıtasal bir anakaradır.  Genel olarak şöyledir diyebileceğiniz bir coğrafik veya meteorolojik yapısı yoktur. Çeşitlidir.

Çevresini saran birinci kuşak (bize karasal veya deniz komşusu olan)  veya bunları destekleyen (bize sınırı olmayan)  ülkelerin   imkan ve kabiliyetleri de farklı farklı ve çeşitlidir.

BATI(balkan cephesi,coğrafyası ve iklimi) ,
DOĞU anadolu (kafkas(iran dahil) cephesi,coğrafyası ve iklimi),
GÜNEY(ortadoğu cephesi,coğrafyası ve iklimi) olmak üzere 3 adet temel olarak birbirinden tamamen farklı cephesi ;

Ilaveten ; guneydoğu ,kıbrıs, ege olmak üzere 3 adet de alt coğrafya ve tehdit çeşidi vardır.Deniz ve hava tehditleri de cabası.

Her bir ana ve alt cephenin tehdidi ve  gereksinimi farklıdır. Mali ve endüstriyel sebeplerle edindiğimjz birbirinden farkli teçhizatın herbiri bu farklı cephelere hitap etmektedir.  Esasen 360 dereceden oluşan tehdit kütüphanemiz sebebi ile her teçhizattan ne kadar alsak bu coğrafyaya az bile gelmektedir.

Daha derinine girersem 200 sayfa tez yazmam gerekir. Buradan bir içerik çıkarımı yaparsınız.

Yani kısaca elde ne varsa, mümkün olabildiğince en iyi halde olmalı ve çürüyüp bitene kadar kullanılmalı.

4 trilyon dolarlık alaman ekonomisi sadece 250 tankı garajda ve bunların da sadece 80 tanesini faal tutmayı yeterli görüyorken.. biz 360 derece tehdide cevap verebilmek için en az 1000 modern tank edinmeliyiz.( En azından 2000'lerde AMT ihalesi açılırken amaç oydu. )
Bu da daha az modernleri ile beraber (hudut,kıbrıs,eğitim,ege vb.)  en az +2000 tank demek oluyor.

Dolayısıyla elde ne varsa güncel tutup kullanacağız. Ve bu arada ekonomik olarak da batmayacağız.

Devam ederiz.Mesajı Paylaş

putty

Bu tabloda komik olan Almanya nın tank sayısıdır bizimki değil. Lüksemburk un bile Almanya nın şimdiki tank sayısı kadar tankı olması gerekir normalde. Türkiye gibi bir ülkede ise tank sayısı  3000 modern tanktan başlamalı en az.  Mesajı Paylaş

dum

#95
Şub 17, 2018, 11:59 ÖÖ Last Edit: Şub 17, 2018, 12:56 ÖS by dum
Niye ki; adamın beklediği karasal tehdit 1 tane.. arada da koca polonya var.. ülkedeki abd varlığı da cabası. Savunma  için kısa sürede faal olabilecek 6 tank taburu yetmeyecek demek ( 6 tugay yapar )  ;teorik olarak ; rusyanın polonyanın üstunden geçip en az 6 kolorduyla alamanyaya dayanması demek... o zor biraz..  Mesajı Paylaş

malpsoy

Günümüzün kaypak dünya konjonktüründe ya Polonya Rus tarafına geçerse  ???

Çok mu absürt düşündüm  :o  Mesajı Paylaş

HDS

Biz de Yunan'la müttefik oluruz, sorun kalmaz. Mesajı Paylaş

anafor2016

Rusların Avrupa'nın içinde bir kara parçası vardı. Kalingrad di galiba. Orası da bir tehdit noktası olamaz mı? Mesajı Paylaş

Karabasan

#99
Şub 17, 2018, 01:44 ÖS Last Edit: Şub 17, 2018, 02:22 ÖS by Alkyone
Taktiksel açıdan evet amada stratejik bir tehdit yaratması mümkün değil. En fazla nükleer başlıklı İskender füzeleriyle donatırlar
Kaliningrad ın takviye ikmal problemi var.
Bir savaş durumunda adamlar hedef tahtasına oturtulacaklar. Ruslar muhtemelen biz yetişene kadar idare etsinler kabilinden plan yapıyorlardır.
Amerika şayet en başta taktik nükleerleri kaliningradta kullanırsa tabi o zaman yetişecekleri bir şey kalmayacak Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

korat

Bazen aklıma geliyor yeni bir tank geliştirmekten ziyade (altay) ikinci el 1000 kadar leo 2 ve m 1 alıp onları kendi geliştireceğimiz zırh, atış kontrol vb. gibi modernizasyon faaliyetine gitsek daha mı doğru olurdu. İkinci el tankların modernizasyonu altay geliştirip 500 veya 1000 adet üretmeye çalışmaktan daha ucuza gelirdi. Leo lara ve m 1 lere yapacağımız kendimize özgü zırh, atış kontrol vb modernizasyonlarla kazanılan tecrübeyle 2025 sonrası batı da ortaya çıkacak yeni nesil tanklar için de alt yapı oluşturulurdu.  Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

matmat26

Tank yada diğer silah sistemlerinin yılların üreticilerinden pahalı olması çok da önemli değil.

Devletin görmek istediği burada üretip, katma değerin burada kalması, Türk insanın cebine girmesi, Üretim faktör ve yeteneklerinin arttırılması, kabiliyetin geliştirilmesi.

Netice de devletin ödeyeceği her kuruş, dönüp - dolaşıp yine devletin cebine girecek.
Yeter ki burada üretilsin 5 fazla olsun. Mesajı Paylaş

nokta

@Korat hocam siz ambargolardan, bizim tankımızı şurada burada kullanamazsınızdan bıkmamışsınız anlaşılan? :) Ayrıca siz modernize edilmiş bir leo 2 ile altayı aynı seviyede mi değerlendiriyorsunuz? Mesajı Paylaş

korat

Bu konuyu yanlış hatırlamıyorsam eski forum da yazıp tartışmıştık burada tekrar gündeme getirme oldu. Bunu düşünürken eski tank sayılarına altay ile ulaşmamız zor hemde çok maliyetli. Düşündüğüm şimdiki altay ı geliştirmeyip 2. el tankları dışarıya bağımlı olmadan günümüzdeki tank standartına getirme 2025 sonrası yeni nesil tank için de alt yapı oluşturmaya yönelik bir düşünce. 10 milyar doları bulabilecek bir altay programını ikinci el leo 2 ve m 1 ile daha ucuza getirirken asıl odaklanmayı 2025 yılı sonrası envantere girecek yeni nesil modern bir tanka vermek. Leo 2 aslında alabileceğimiz ikinci eli aldık ve onlar modernize edilecek. Bu elde edilecek tankların operasyonelliğini n devamlılığını sağlamak için idamelerinin dışarıya bağlı olmadan sürdürülmesi ölçüt olarak hedeflenebilirdi.
Alınan tanklar için yaptırımlar evet sıkıntı olabilir fakat askeri yardım kapsamı dışında satış yoluyla olursa sorunu bir şekilde azaltılabilirdi. Katma değerde yerli modernizasyonlarla zaten yurt içinde bir şekilde kalırdı. Bazen aklıma takılıyor M 60 modernizasyonları ve leo 2 modernizasyonu ile biz zaten farklı bir yoldan bu yolu takip ediyoruz.    Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

nokta

GKRY'ye Leopard 2 Takviyesi

Avrupa Savunma Ajansı (European Defence Agency /EDA), 2020 yılında Leopard 2A7 eşdeğerlerini geliştirmek veya tedarik etmek için dört üye devlet için bir program başlatmaya hazırlanıyor. EDA, 2020'de Leopard 2 ana muharebe tankı (Main Battle Tank (MBT) filolarını modernize etmek ya da tedarik etmek için bir program başlatmak üzere üye ülkelerden dördü ile görüşmelerde nihai aşamaya geldi. EDA Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan, Romanya ve İspanya çalışıyor. Ajansa göre, çaba Leopard 2A7 eşdeğerlerine yükseltme veya bu tankları tedarik etmeyi amaçlayacak. Programda yaklaşık 200 Leopard tankını içerecek. Programın "birkaç yüz" milyonlarca avroya mal olması bekleniyor.

Dört ülkenin Leopard tank filosu şu anda Leopard 2A6 versiyonuna eşdeğer olan İspanyol Leopard 2E ve Yunan Leopard 2HEL'den, Romanya'nın yaşlanan 2A5 modeline kadar çeşitlilik gösteriyor. GKRY envanterinde ise T80 ve AMX 30 tankları bulunuyor.

http://c4defence.com/Gundem/gkryye-leopard-2-takviyesi/8350/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter