Boeing

Başlatan canıtez, Şub 27, 2017, 03:16 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

Merak etmesinler, o siparişler bu gidişler Airbus'a da gidemeyecek. Susup otursunlar.
Arada gaza gelip satış yapsalar şimdi milyarlık ceza ödeyeceklerdi..  ::) Mesajı Paylaş

canıtez

Boeing projeyi açıkladı

eyahat sürelerini kısaltmak için yoğun mesai harcayan Boeing ses hızının 5 katına çıkabilen bir uçak geliştiriyor. Böylece hava yolculuğu için harcanılan süre ciddi bir oranda düşebilecek. Yeni uçakla New York'tan Londra'ya 8 saat yerine 2 saatte ulaşılabilecek

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden birisi olan Boeing, uçuş sürelerini hatırı sayılır derece kısaltmaya hazırlanıyor. Atlanta Havacılık Konferansı kapsamında gelecek planlarını uçak severlerle ve basınla paylaşan Boeing, ses hızının 5 katına çıkabilen bir uçak geliştirdiğini duyurdu.

Boeing'in üreteceği hipersonik jetler Mach 5 hızına, yani saate 6 bin 276 kilometre hıza ulaşabilecek.

Bir dönemin en hızlı uçağı olan Concorde'un hızının Mach 2 olduğu düşünülürse hipersonik jetlerin seyahat alışkanlıklarımızı nasıl değiştireceği de açık. Yeni modeller ile yolcuların seyahat sürelerinin ciddi oranda azalacağını söylemek mümkün.

Geleneksel uçaklar 30-40 bin feet ortalama yükseklikte seyrederken, Boieng Hypersonic ise 90-95 bin feet yükseklikte seyredecek.

Boeing'de baş biliminsanı olarak görev yapan Kevin Bowcutt, "İnsanoğlu her zaman daha hızlı gitmek ve eşyaları daha da hızlandırmak istedi" derken, bu yeni uçağın askerşi amaçlar için de kullanılabileceğine dikkat çekti. Ancak Bowcutt, bunun 20-30 yıl zaman alabileceğini söyledi.

32 YOLCU KAPASİTE

Jet uçaklarının 32 yolcu kapasiteye sahip olduğu bildirildi. Jetlerin hipersonik hıza dayanabilmesi için dış yüzeyde yüksek ısıya dayanıklı malzemeler kullanılması planlanıyor. Atlanta'daki Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü ile birlikte yapılan çalışmalarda, jetin tasarım çalışmalarının 6 yıl sürdüğü belirtildi.

8 SAATLİK UÇUŞ 2 SAATE İNECEK

Örneğin bugün Londra ile New York arasındaki bir uçuş 8 saat sürerken Boeing Hypersonic ile bu uçuş süresi 2 saate düşecek.

Ancak bu alanda çalışmalar yürüten tek firma Boeing değil. 'Concorde'un oğlu' olarak da anılan dünyanın ilk süpersonik özel uçağı AS2'nin test uçuşlarına 2021 yılında başlanacak. Daha önce Fransız-İngiliz ortak yapımı Concorde uçaklarıyla yapılan süpersonik uçuşlar, 2000 yılında yaşanan uçak kazasının ardından iptal edilmişti.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/boeing-projeyi-acikladi.html Mesajı Paylaş

nokta

Boeing'e Milyar Dolarlık Ceza

Boeing'e bir ceza daha geldi. Geçtiğimiz son finansal çeyrekte Boeing'in KC-46 Programı'nda yaşanan aksaklılar sebebiyle aldığı cezaların 426 milyon Amerikan Doları'na ulaştığı açıklandı. Boeing'in KC-46 yüzünden aldığı cezaların toplamı da 3,4 milyar Amerikan Doları'na ulaşmış oldu.

Amerikan Hava Kuvvetleri, eskiyen KC-135 Stratotanker ve KC-10 Extender uçaklarının yerini alması için KC-46 Pegasus tedarik edecek. İlk uçuşunu 2015 yılında gerçekleştiren KC-46 Pegasus, 72 bin 870 kilogram yakıt kapasitesine sahip.  Amerika, bu uçaklardan 179 adet tedarik etmeyi planlıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/boeing-e-milyar-dolarlik-ceza/6788/1 Mesajı Paylaş

canıtez

Tedarik zinciri aksadı tamamlanamayan uçaklardan yer kalmadı

Boeing'in tedarik zincirinde yaşadığı sorun nedeniyle onlarca Boeing 737 MAX uçağı son montaj hattından çıkmasına rağmen henüz tamamlanabilmiş değil.

Boeing'in Renton'daki tesislerinde artık neredeyse yeni uçak park edecek alan kalmadı. Normalde üretim hattından çıkan uçakların ortalama 15 gün içerisinde ayrıldığı havalimanında üretim hattından çıkan ancak henüz eksikleri bitmeyen uçaklardan dolayı adeta yeni uçaklara park yeri kalmadı.

TÜRK HAVA YOLLARI UÇAKLARI DA BEKLEMEDE

Türk Hava Yolları için üretilen Boeing 737 MAX 8 uçakları da tedarik zincirindeki aksamaya takılanlar arasında yer alıyor. Temmuz sonunda Türk Hava Yolları filosuna katılması beklenen TC-LCA tescilli ilk Boeing 737 MAX 8 uçağı ilk uçuşunu geçtiğimiz günlerde yaparken 3. ve 4. uçaklar TC-LCC ve TC-LCD hala tedarik zincirindeki aksamayı bekliyor.

http://www.bagimsizhavacilar.com/tedarik-zinciri-aksadi-tamamlanamayan-ucaklardan-yer-kalmadi/ Mesajı Paylaş

HDS

Tamam işte, kes Leap motor sevkini az daha MAX biriksin. Mesajı Paylaş

nokta

Boeing 3D Baskı Şirketi'ne Yatırım Yapıyor

Boeing, havacılık ve diğer üretim uygulamaları için yüksek hızla 3D metal işleme sistemleri geliştiren Digital Alloys, şirketini satın aldı.

Boeing'in 3D baskıya yatırımı, termal, elektrik, manyetik ve mekanik özellikli her bir parçaya birden çok metalin birleştirilmesini sağlanacak. Süreç sonunda Boeing, titanyum ve yüksek sıcaklıkta elde edilen alaşımları kendi ürünlerinde 3D baskılı olarak kullanılmayı planlıyor.

Ocak 2017'de kurulan Digital Alloys, toz bazlı sistemlerin maliyetini ve karmaşıklığını önleyen ve diğer tel tabanlı 3D baskı tekniklerinden daha yüksek çözünürlük sağlayan patentli bir 3D baskı yaklaşımı geliştirdi.

http://www.c4defence.com/Gundem/boeing-3d-baski-sirketi-ne-yatirim-yapiyor/6902/1 Mesajı Paylaş

canıtez

Boeing sonunda 737 teslimatlarını düzene soktu

Boeing 61 adet Boeing 737 serisi yolcu uçağı teslimatı yaptığı Eylül ayı ile birlikte sadece 29 teslimat gerçekleştirilebilen Temmuz ayından bu yana sorun oluşturan teslimat stokunu gevşetmeyi başardı.

Boeing yılın son çeyreğine girerken tedarik zincirinde yaşadığı sorunlar yığılan Boeing 737 uçakları sorununu sonunda çözmeye başladı. Aylık 52 B737 yolcu uçağı üretim kapasitesi ile çalışan Boeing Eylül ayında 61 teslimat gerçekleştirerek yaz boyunca şişen teslimat havuzunu bir nebze olsun rahatlattı.

Başta motor tedariki olmak üzere alt sistemlerinin tedarikinde yaz boyu sorun yaşayan Boeing tedarik zincirindeki sorunları çözülmesi ile birlikte teslimat hızını artırdı. Temmuz ayında son yılların en düşük teslimat sayısında kalan Boeing üretimi tamamlanan ancak eksik sistemleri nedeniyle teslim edilemeyen uçakları park edecek yer bulamaz hale gelmişti.

Eylül ayında üretim hızının üzerinde teslimat gerçekleştiren şirket diğer tesislerinden Renton'a aktardığı 600 ek personel ile birlikte yıl sonundan önce şişen teslimat havuzunu normal seviyeye çekmeyi hedefliyor.

http://www.bagimsizhavacilar.com/boeing-sonunda-737-teslimatlarini-duzene-soktu/ Mesajı Paylaş

canıtez

Boeing, 797'yi Paris Airshow'da açıklayacak
Son Güncelleme: 21/11/18 06:59:470
Paylaş
Fatih Yılmaz/Kokpit.aero

Amerikan uçak imalatçısı Boeing, orta sınıfta 797 adını verdiği uçağın üretim programını nihayet başlama kararı aldı. Seattle merkezli şirketin 797 modelini Haziran 2019'da Paris Airshow'da açıklaması bekleniyor.

The Air Current isimli havacılık bloğunun sahibi Jon Ostrowe, Boeing'in 797'nin Paris Airshow'da tanıtılması için Seattle merkezde yoğun bir faaliyet olduğunu yazdı.

Yeni uçağın üretim programının 15 milyar dolara mal olması beklenirken, 228-268 yolcu kapasiteli olması planlanan orta sınıf segmentindeki uçak 2015 yılında beri Boeing'in ajandasındaydı.

Uçağın motorları için Rolls-Royce (Geared UltraFan), CFM (GE9X), Pratt & Whitney ise (PW1100G) motorlarını öneriyor.

Uçağın 228 koltuk kapasiteli, 9 bin 260 km menzile sahip 797-6X ve 268 koltuk kapasiteli 7 bin 78 km menzile sahip 797-7X olmak üzere iki farklı modeli üretilecek.

2025 yılında hizmete girmesi beklenen uçağın ilk müşterilerinin Delta, United, Norwegian ve leasing şirketi Air Lease Corporation olacağı konuşuluyor.

Boeing'in 797 modeline karşılık rakibi Airbus'ın da "A321XLR" modelini 2022 yılında piyasaya çıkaracağı belirtiliyor.

http://www.kokpit.aero/boeing-797-yeni-ucak Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter